Meritum Podatki

Kwota wolna od podatku w Belgii

Jeżeli interesuje Cię kwota wolna od podatku w Belgii to nasz poradnik będzie dla Ciebie doskonałą kopalnią wiedzy. Dowiedz się więcej na temat kwoty wolnej od podatku w Belgii.

Kwota wolna od podatku w Belgii

Jakiej wysokości jest kwota wolna od podatków w Belgii?

Kwota wolna od podatku to suma rocznych dochodów, które nie przekraczają określonej sumy, a co za tym idzie – nie ulegają opodatkowaniu. Przykładowo w Polsce, kwota wolna od podatku wynosi (w roku 2023) 30 000 złotych, więc jeżeli w ciągu roku dochód Pana Kowalskiego wynosi 26 000 złotych, to nie jest on zobowiązany do opłacenia podatku dochodowego. Podobnie działa to we wszystkich krajach na całym świecie, zatem – jak to wygląda w Belgii i jakiej wysokości jest kwota wolna od podatku?

Prawo podatkowe, a Belgia. Kwota wolna od podatku

W 2023 roku kwota wolna od podatku w Belgii wynosi (w wersji podstawowej) 9 270 € euro. Jednak, w wyniku różnych poszczególnych sytuacji, na przykład sytuacji rodzinnej, kwota ta może zostać zmieniona na korzyść podatnika, czyli zostać podwyższona. Jakie czynniki mają wpływ na zmienną kwotę wolną od podatku w Belgii? Wcześniej wspomniana sytuacja rodzinna. W 2023 roku podatnik posiada dzieci, które do 1 stycznia 2023 roku były w wieku poniżej 3 lat, to automatycznie podatek za każde z nich był zwiększony o 610 euro. Warunkiem tego było to, aby nie odliczać kosztów typu: przedszkole, żłobek czy opiekunka.

Dużym plusem jest również to, że w przypadku posiadania większej ilości dzieci, kwota wolna od podatku rośnie. W tej sytuacji, jeśli podatnik posiada tylko jedno dziecko, to kwota podatku wzrasta o 1690 euro. Przy dwójce o 4340 euro, przy trójce 9730, a przy czwórce o 15730 euro. Za każde kolejne dziecko, które posiada podatnik, kwota wolna od podatku w Belgii wzrasta o 6 010 euro.

Dodatkowo, jeżeli podatnik na swoim utrzymaniu ma osoby z rodziny, typu rodziców, czy rodzeństwo, które ma powyżej 65 lat, to w takiej sytuacji kwota wolna od podatku w Belgii wzrasta o 3 290 euro. Jeżeli osoba będąca na utrzymaniu podatnika posiada orzeczenie o niepełnosprawności, to w tym przypadku kwota wolna od podatku wzrasta podwójnie. Zakładając, że podatnik ma na utrzymaniu niepełnosprawną mamę w wieku 68 lat, to kwota wolna od podatku, zamiast wzrosnąć o 3160 euro, wzrośnie do sumy aż 6320 euro. Podobnie jak w Austrii, w Belgii występuje tak zwany podatek progresywny, który polega na tym, że im większą mamy sumę wszystkich dochodów, tym większy mamy próg podatkowy.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

W jaki sposób w Belgii nalicza się podatek dochodowy?

Jeżeli dochody podatnika przekroczą w jakimś stopniu kwotę wolną od podatku, to należy od tego zapłacić podatek dochodowy. Jak już wcześniej było wspomniane – im więcej zarabiasz, tym więcej płacisz i jest to tak zwany podatek progresywny. Taki system obowiązuje w Belgii. Aktualnie w Belgii obowiązują cztery progi podatkowe. Są one całkowicie zależne od dochodów każdego podatnika. Jakie są wysokości?

Najwyższy z progów wynosi aż 50%, więc jest to dokładnie połowa tego, co zarobiliśmy. Nie jest to jednak najwyższy możliwy podatek, gdyż w Austrii maksymalny próg podatkowy to aż 55%! W Belgii występują 4 progi podatkowe, a dodatkowo dochód podzielony jest na części, które są osobno opodatkowane. Stawki na rok 2023:

  • w przypadku zarobków w granicach od 0 euro do 13 540 euro wysokość podatku dochodowego to 25%,
  • dochód w wysokości od 13 540 euro do 23 900 euro jest opodatkowany na kwotę 40%,
  • kwota dochodu od 23 900 euro do 41 360 euro to podatek w wysokości 45%,
  • powyżej 41 360 euro wynosi on aż 50%.

Jak obniżyć podatki w Belgii?

Podatki w Belgii nie należą do najniższych, dlatego warto się zainteresować, jak skutecznie można je obniżyć i jakie koszty można odliczyć. Jeżeli chcemy odliczyć koszty, to ważne jest to, aby 75% naszych wszystkich dochodów było zarobione na terenie Belgii. Co możemy "wrzucić w koszty" od rozliczenia podatku z Belgii? Przede wszystkim alimenty, jeśli takowe płacimy oraz wszystkie formy opieki na dziećmi, na przykład opiekunkę do dziecka lub placówki, jak żłobek lub przedszkole. Dodatkowo odliczamy również składki na fundusz emerytalny lub prywatne ubezpieczenie. Jeżeli przekazujemy darowizny na cele charytatywne, to je także możemy odliczyć od podatku. To samo dotyczy rat za kredyt hipoteczny oraz zakupów eko, na przykład samochodów ekologicznych.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Podatek w Belgii – jakie zapłacimy stawki podatku dochodowego?

Podatek w Belgii – jakie zapłacimy stawki podatku dochodowego?

Pomimo że Belgia nie jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdu Polaków za pracą, to ten niewielki kraj ma bardzo wiele do zaoferowania. Nie trzeba załatwiać dużo formalności, aby podjąć zatrudnienie, jedno z najwyższych minimalnych wynagrodzeń w Europie czy świetna lokalizacja – to wszystko zachęca. Jedyną przeszkodą mogą być wysokie opłaty – czy rzeczywiście w Belgii znajdziemy jedne z najwyższych podatków? O tym w dzisiejszym wpisie.

Jak uzyskać maksymalny zwrot podatku z Belgii?

Pracowałeś w Belgii? Chcesz odzyskać podatek? W naszej pigułce przedstawiliśmy najważniejsze aspekty związane z zwrotem podatku z Belgii.

Dopłaty podatku w Belgii - automatyczne decyzje podatkowe

Dopłaty podatku w Belgii - automatyczne decyzje podatkowe

Czy dostałeś niekorzystną decyzję podatkową z Belgii, a nie składałeś zeznania podatkowego? Urząd FOD w Belgii wydaje automatyczne decyzje podatkowe. Jest grubo - nawet 4000 EUR dopłaty.

Jak znaleźć pracę w Belgii?

Jak znaleźć pracę w Belgii?

W Belgii możesz dostać pracę zarówno na wysokim, kierowniczym stanowisku, jak i wyjechać na przykład na okres wakacyjny - do pracy dorywczej.

Współpracują z nami: