Meritum Podatki

Kwota wolna od podatku w Czechach

Dowiedz się więcej na temat systemu podatkowego u naszych południowych sąsiadów. Dzięki nam kwota wolna od podatku w Czechach nie będzie dla Ciebie problemem a jedynie korzyścią.

Kwota wolna od podatku w Czechach

Jaka kwota wolna od podatków jest w Czechach

W Czechach, podobnie, jak w Holandii, właściwie nie istnieje coś takiego, jak kwota wolna od podatku. W zamian za to, mieszkańcy tego europejskiego państwa, mogą skorzystać z wielu atrakcyjnych ulg oraz odliczeń od podatku dochodowego. Z jakich ulg i odliczeń mogą korzystać rezydenci Republiki Czeskiej oraz Ci, którzy osiągnęli większość swoich dochodów właśnie w tym kraju?

Rezydenci i nierezydenci podatkowi

Podział na rezydentów i nierezydentów podatkowych jest istotny przy rozliczaniu PDOF, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych. Jakie są między nimi różnice? Rezydenci podatkowi to osoby, które albo mieszkają w Czechach, albo spędzają na ich terytorium 183 dni w danym roku (wyklucza się tutaj studia oraz leczenie). Posiadają oni nieograniczony obowiązek podatkowy, co oznacza, że opodatkowaniu podlegają wszystkie ich dochody, nie tylko te zarobione na terenie Czech, ale również w każdym innym kraju. Natomiast nierezydenci podatkowi to Ci, którzy nie spełniają kryteriów, aby zostać rezydentem, ale mimo tego pracują na terenie Czech. W tej sytuacji mają ograniczony obowiązek podatkowy i rozliczają się tylko z tego, co zarobili na terenie Republiki Czeskiej.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jakiej wysokości podatki mają Czechy? Kwota wolna od podatku

Jeżeli pracownik, który jest czeskim rezydentem (spełnia kryteria: mieszka w Czechach lub spędza w nich 183 dni) lub większość swoich dochodów osiągnął w Czechach, to może ubiegać się i skorzystać z wielu ulg oraz odliczeń podatkowych. Jakiego typu to są ulgi? Są to ulgi obniżające podstawę opodatkowania, bardziej znane właśnie pod nazwą "kwoty wolne od podatku". Zalicza się do nich darowizny oraz oddawanie krwi, czyli wszelkiego rodzaju wpłaty na cele charytatywne, które wpłaca się na konta fundacji, zbiórek internetowych czy różnego rodzaju stowarzyszeń.

W tej kategorii można zaliczyć również wpłaty na służbę publiczną jak policja oraz straż pożarna, jak i zakupy dla osób niepełnosprawnych środków zdrowotnych. W tej sytuacji łączna kwota darowizny musi być o minimalnej wartości 1000 koron. Oddanie krwi to darowizna o kwocie 2000 koron, a oddanie organów do przeszczepu 20 000 koron. Kolejnym czynnikiem jest ulga odsetkowa z kredytu hipotecznego oraz mieszkaniowego. Jednak spłacana nieruchomość, musi znajdować się na terenie Unii Europejskiej. Następna ulga dotyczy ubezpieczenia emerytalnego oraz polisy na życie. Pozwala to odliczyć nawet 24 000 koron zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku. Ulgi obniżające podstawę opodatkowania to również składki na organizacje pracownicze i związki zawodowe, ulgi na badania naukowe i ulgi ze wsparciem dla studentów oraz egzaminy kwalifikacyjne/zawodowe, które potwierdzają zdobycie dodatkowego wykształcenia lub kompetencji zawodowych, czyli na przykład naukę nowego języka lub obsługę maszyn.

Można również skorzystać z ulg, które obniżają kwotę należnego podatku. Ulgi te są przyznawane poszczególnym podatnikom zależnie od ich indywidualnej sytuacji życiowej. Ulga podstawowa jest przyznawana podatnikom, którzy w Czechach posiadają źródło dochodu w wyniku zatrudnienia, wynajmu oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Ta ulga wynosi 30 840 koron. Kolejna ulga jest przyznawana na niepracującego małżonka i wynosi kolejne 30 840 koron. Przyznanie tej ulgi jest możliwe wtedy, kiedy tylko jeden z małżonków samodzielnie utrzymuje gospodarstwo domowe.

Ulga na osobę niepełnosprawną – wynosi od 2520 do 16410 koron (tutaj wysokość ulgi jest całkowicie zależna od stopnia niepełnosprawności konkretnej osoby). Ulga studencka, przyznawana studentom, którzy dodatkowo pracują i nie przekroczyli 26 roku życia. W takiej sytuacji odliczyć można 4020 koron. Ulga przedszkolna – odliczanie kosztów związanych z opłatami za przedszkole, żłobek lub szkołę. Od podatku można odliczyć maksymalnie 9200 koron, a ostateczna kwota jest zależna od kosztów, które ponosi podatnik.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Pracując legalnie za granicą, w większości przypadków masz obowiązek rozliczenia podatku. Zwykle z Twojego wynagrodzenia pracodawca pobiera określoną kwotę pieniędzy na poczet opłat skarbowych. W momencie złożenia rocznego zeznania może się okazać, że masz nadpłatę, którą możesz odzyskać. Jak sprawnie przejść przez całą procedurę?

Zwrot podatku z Anglii

Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Praca w Anglii to temat interesujący rokrocznie wielu polaków. Sprawdź dzięki naszemu poradnikowi jak skutecznie i szybko znaleźć pracę w Anglii.

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Naszej podatkowej podróży ciąg dalszy. Dziś tematem dnia jest Kwota wolna od podatku na Słowacji. Zachęcamy do lektury naszego kompendium wiedzy.

Ulgi podatkowe w Szwecji

Ulgi podatkowe w Szwecji

Każdemu pracownikowi, który legalnie pracował na terenie Szwecji i za którego pracodawca regularnie odprowadzał składki, przysługuje otrzymanie zwrotu podatku.

Współpracują z nami: