Podatkimeritum.pl - zwrot podatku z zagranicy

Kwota wolna od podatku w Danii

Jeżeli zastawia Cię to ile wynosi kwota wolna od podatku w Danii to trafiłeś we właściwe miejsce. Dowiedz się z naszego poradnika więcej na ten temat!

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Danii?

Mieszkając i pracując w Danii, jak w każdym inny kraju, mieszkaniec jest zobowiązany do płacenia podatków. W Danii, podobnie, jak w większości państw europejskich, występuje podatek o charakterze progresywnym, który charakteryzuje się tym, że im więcej zarabia się w skali roku, tym podatek automatycznie wzrasta. W tym artykule odpowiemy na pytanie "jaka jest kwota wolna od podatku w Danii?" oraz rozwiejemy wszystkie wątpliwości dotyczące ulg podatkowych oraz kryteriów, które trzeba spełniać, aby się o nie ubiegać.

Dania –kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku w roku 2019 w Danii wynosi 46 630 DKK, co w przeliczeniu na polskie pieniądze daje kwotę w wysokości ponad 26 500 złotych. Co to znaczy? Oznacza to, że w sytuacji, gdy zarobki w Danii w ciągu całego roku nie przekraczają 46 630 DKK, to nie trzeba płacić podatku dochodowego. Wyjaśnijmy to na prostym przykładzie: Pani X zarobiła w Danii w ciągu roku 44 900 DKK, z racji tego, że nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku dochodowego, jest zwolniona z opłat z nim związanych. Dodatkowo warto wspomnieć, że jeśli tylko pracuje się w Danii, a zameldowanym jest się w Polsce lub innym kraju, to automatycznie podlega się ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Na czym dokładnie to polega? Tylko niektóre z dochodów, które się zarobiło, są opodatkowane. Jeżeli oprócz Danii pracowało się również w innym kraju, to i tak rozliczyć należy się tylko z tego, co zarobiło się na terytorium tego państwa.

Jak wyglądają progi podatkowe w Danii?

W Danii występują tylko 3 progi podatkowe, w tym pierwszy z nich, który jest niezwykle niski i odnosi się tylko do osób, których zarobki są bardzo niewielkie. Mianowicie, w sytuacji, gdy wysokość dochodu nie przekracza kwoty 50 217 DKK, to procent podatku dochodowego, który należy uregulować, to zaledwie 8%. W sytuacji, gdy zarobki mieszczą się w przedziale od 50 217 DKK do 558 043 DKK, procent ten wynosi już 39,2%. Różnica jest naprawdę bardzo duża. Jeżeli roczne dochody przekraczają 558 043 DKK, to podatek należy zapłacić w wysokości 56,5%. Jest to jeden z wyższych podatków w Europie.

Co można odliczyć od podatku dochodowego w Danii?

Oczywiście, o jakiekolwiek ulgi możesz starać się tylko wtedy, kiedy jesteś legalnie zatrudniony na terenie Danii. Co można "wrzucić w koszty" i odliczyć od podatku dochodowego? Na początek - dojazd do pracy, jeśli droga w obie strony to ponad 24 kilometry. Dodatkowo, odliczyć można również koszty związane z przejazdem z Danii do Polski i na odwrót. Aby skorzystać z tej ulgi należy pamiętać, aby zachowywać wszystkie bilety, rachunki za paliwo, czy bilety z bramek na autostradach. Od podatku dochodowego można również odliczyć koszta, które są związane z wyżywieniem i zakwaterowaniem na terenie Danii. Ulga ta jednak przysługuje tylko tym, którzy są zatrudnieni na okres tymczasowy. Aby potwierdzić faktyczne koszty życia, należy dołączyć paski płacowe z konkretnego okresu, umowę najmu lokalu, sumy wszystkich opłat (na przykład: rachunki za gaz, wodę, prąd, czynsz oraz jedzenie - w formie wyciągów z banku) oraz płacowe z konkretnego okresu.

Kolejną ulgą, z której można skorzystać, jest Cross Border, z którego możesz skorzystać, jeśli Twój roczny dochód na terenie Danii wyniósł co najmniej 75%. Ważną kwestią jest to, że w przypadku bycia w związku małżeńskim, liczy się suma zarówno dochodów jednego, jak i drugiego współmałżonka. Aby skorzystać z tej ulgi należy posiadać akt ślubu (wydrukowany na druku unijnym), zaświadczenie o dochodach, które uzyskuje się w polskim urzędzie skarbowym, na którym powinny się znajdować dochody obu małżonków. Ulga związana z prowadzeniem gospodarstwa domowego jest możliwa wtedy, gdy do wniosku dołączony jest dokument, w którym jest zaznaczone, że prowadzi się gospodarstwo domowe w miejscu swojego zamieszkania. Tutaj niezbędny będzie akt ślubu (druk unijny) oraz zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu przetłumaczone na duński lub angielski. Dodatkowo, można otrzymać jeszcze dodatkową ulgę, jeśli dochody wynoszą 75%, a są one zarobione na terenie Danii i posiada się kredyt konsumpcyjny lub hipoteczny.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Czym jest Solidaritätszuschlag, czyli podatek solidarnościowy w Niemczech?

Czym jest Solidaritätszuschlag? O tym przeczytasz w naszym artykule na temat podatku solidarnościowego w Niemczech.

Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec?

Pracowałeś w Belgii? Chcesz odzyskać podatek? W naszej pigułce przedstawiliśmy najważniejsze aspekty związane z zwrotem podatku z Belgii.

Jak uzyskać maksymalny zwrot podatku z Belgii?

Pracowałeś w Belgii? Chcesz odzyskać podatek? W naszej pigułce przedstawiliśmy najważniejsze aspekty związane z zwrotem podatku z Belgii.

System podatkowy w Holandii 2023

Poznaj jak działa system podatkowy w Holandii. Przedstawiamy stawki podatku, terminy i przykłady obliczenia.

Współpracują z nami: