Meritum Podatki

Kwota wolna od podatku w Niemczech

Jeżeli interesuje Cię temat - "kwota wolna od podatku Niemcy" to trafiłeś we właściwe miejsce. Zobacz, że z nami kwestie podatkowe są o wiele prostsze.

Kwota wolna od podatku w Niemczech

Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech?

Obowiązki wobec fiskusa polegają m.in. na przekazywaniu na jego rzecz określonych sum, których wartość zależy od uzyskiwanego wynagrodzenia oraz indywidualnej sytuacji życiowej pracownika czy przedsiębiorcy. Podatek dochodowy w Niemczech zaczyna się jednak płacić dopiero po przekroczeniu wskazanej w przepisach kwoty – zarabiając mniej, można oszczędzić na należnościach wobec urzędu skarbowego. W każdym kraju wartość tego limitu jest różna i uzależniona od różnych czynników. W takim razie, jaki jest podatek w Niemczech i ile wynosi kwota wolna od podatku?

Każdego roku w wielu państwach europejskich zmieniają się prawa dotyczące podatków dochodowych oraz składek ubezpieczeniowych. Tego typu reformy dotyczą również Niemiec, w których w 2023 roku zaszło wiele nowych zmian, dotyczących właśnie wspomnianych podatków. Nie od dziś wiadomo, że Niemcy mają jedne z najwyższych podatków na świecie. Kwota wolna od podatku w 2019 roku wzrosła jednak o 561 euro i obecnie wynosi 10 908 euro.

Kwota wolna od podatku – co to jest?

Kwota dochodu wolnego od podatku jest to suma dochodu, która powoduje, iż nie mamy obowiązku, aby zapłacić podatek dochodowy, jeśli jej nie przekraczamy. Jeżeli kwota wolna od podatku w Niemczech wzrasta, to znaczy, że obowiązek odprowadzenia podatku mają Ci, którzy przekroczyli daną kwotę. Aby jeszcze dokładniej wytłumaczyć to pojęcie, podajemy prosty przykład: Pan X zarobił kwotę 480 euro, a kwota wolna od podatku wynosi załóżmy 550 euro. W takiej sytuacji Pan X jest zwolniony z opłat podatkowych, gdyż nie przekroczył górnej granicy wolnej od podatku.

Jakiej wysokości podatki mają Niemcy? Kwota wolna od podatku

Tak, jak było wspomniane we wcześniejszej części artykułu, w 2023 roku podstawowa kwota wolna od podatku dochodowego w Niemczech wynosi 10 908 euro. Ostatecznie może wynieść ona więcej – wszystko zależy od tego, czy jest się singlem, czy w związku małżeńskim oraz od kwestii związanej z posiadaniem dzieci. Planowo, w roku 2024 roku ma nastąpić kolejna podwyżka kwoty wolnej od podatku o kolejne 696 euro, dzięki czemu finalnie suma będzie wynosiła 11 604 euro na każdego podatnika.

Zmiany, które nastąpiły, dodatkowo dotyczą kwoty wolnej od podatku na dzieci. Osoby, które posiadają wysokie dochody, które przekraczają sumę wolnego podatku dochodowego, otrzymują zwrot podatku z Niemiec, zamiast zasiłku na dziecko. W 2023 roku kwota wolna od podatku na dziecko wynosi 5 760 euro.

W 2023 roku kwota wolna od podatku dochodowego, która jest ustawiona na kształcenie i opiekę nad dziećmi będzie wynosiła 2 928 euro na rodzica z dzieckiem.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Klasy podatkowe w Niemczech, a podatek dochodowy

Cały system podatkowy w Niemczech zasadniczo różni się od tego, który jest w Polsce. W Niemczech wysokość podatków zależy od tego, w jakiej klasie podatkowej się znajdujemy. Podczas zameldowania singlom przypisuję się od razu pierwszą klasę podatkową, która posiada najwyższy procent podatku dochodowego do odprowadzenia. Pierwsza klasa jest skierowana nie tylko dla singli, ale również dla małżonków, którzy żyją osobno. Ich miesięczny dochód, który jest wolny od podatku wynosi 945 euro. W sytuacji, gdy posiada się dzieci, warto zadbać o to, aby otrzymać ulgę podatkową na dzieci Kinderfreibetrag

Jak wybrać najlepszą dla siebie klasę? To trudne pytanie, które wymaga dokładnej, indywidualnej analizy Twojej sytuacji osobistej i finansowej. Dopiero na jej podstawie możliwe jest znalezienie optymalnej odpowiedzi, tak aby kwota wolna od podatku dochodowego w Niemczech była maksymalnie wysoka. W ramach współpracy z naszą firmą to możliwe, dlatego zapraszamy do korzystania ze świadczonych usług.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.7/5.0
Na podstawie: 10 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech
Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?
Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?
Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Współpracują z nami: