Podatkimeritum.pl - zwrot podatku z zagranicy

Kwota wolna od podatku w Niemczech

Jeżeli interesuje Cię temat - "kwota wolna od podatku Niemcy" to trafiłeś we właściwe miejsce. Zobacz, że z nami kwestie podatkowe są o wiele prostsze.

Kwota wolna od podatku w Niemczech

Obowiązki wobec fiskusa polegają m.in. na przekazywaniu na jego rzecz określonych sum, których wartość zależy od uzyskiwanego wynagrodzenia oraz indywidualnej sytuacji życiowej pracownika czy przedsiębiorcy. Podatek dochodowy w Niemczech zaczyna się jednak płacić dopiero po przekroczeniu wskazanej w przepisach kwoty – zarabiając mniej, można oszczędzić na należnościach wobec urzędu skarbowego. W każdym kraju wartość tego limitu jest różna i uzależniona od różnych czynników. W takim razie, jaki jest podatek w Niemczech i ile wynosi kwota wolna?

Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech?

Każdego roku w wielu państwach europejskich zmieniają się prawa dotyczące podatków dochodowych oraz składek ubezpieczeniowych. Tego typu reformy dotyczą również Niemiec, w których w 2019 roku zaszło wiele nowych zmian, dotyczących właśnie wspomnianych podatków. Nie od dziś wiadomo, że Niemcy mają jedne z najwyższych podatków na świecie. Kwota wolna od podatku w 2019 roku wzrosła o 168 euro, a jej ostateczna wysokości zależy od wielu różnych czynników, na przykład kwestii związanej z posiadaniem potomstwa bądź byciem w związku małżeńskim. Co to jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku - co to jest?

Kwota dochodu wolnego od podatku jest to suma dochodu, która powoduje, iż nie mamy obowiązku, aby zapłacić podatek dochodowy, jeśli jej nie przekraczamy. Jeżeli kwota wolna od podatku w Niemczech wzrasta, to znaczy, że obowiązek odprowadzenia podatku mają Ci, którzy przekroczyli daną kwotę. Aby jeszcze dokładniej wytłumaczyć to pojęcie podajemy prosty przykład: Pan X zarobił kwotę 480 euro, a kwota wolna od podatku wynosi załóżmy 550 euro. W takiej sytuacji Pan X jest zwolniony z opłat podatkowych, gdyż nie przekroczył górnej granicy wolnej od podatku.

Jakiej wysokości podatki mają Niemcy? Kwota wolna od podatku

Tak, jak było wspomniane we wcześniejszej części artykułu, w 2019 roku kwota wolna od podatku dochodowego w Niemczech wzrosła o 168 euro. Ile wynosi ona aktualnie? Wszystko zależy od tego, czy jest się singlem, czy w związku małżeńskim oraz od kwestii związanej z posiadaniem dzieci. Aktualnie kwota wolna od podatku wynosi 9168 euro na każdego podatnika. Planowo, w 2020 roku ma nastąpić kolejna podwyżka kwoty wolnej od podatku o 240 euro, dzięki czemu finalnie suma będzie wynosiła 9408 euro na każdego podatnika.

Zmiany, które nastąpiły, dodatkowo dotyczą kwoty wolnej od podatku na dzieci. Osoby, które posiadają wysokie dochody, które przekraczają sumę wolnego podatku dochodowego, otrzymują zwrot podatku z Niemiec, zamiast zasiłku na dziecko. W 2019 roku kwota wolna od podatku wynosiła 2490 euro, czyli 96 euro więcej niż w roku ubiegłym - 2018. Podwyżka, zaplanowana na rok 2020, ma wzrosnąć o kolejne 96 euro, co prowadzi do tego, że kwota wolna od podatku na dziecko będzie wynosiła 2586 euro.

Zarówno w roku 2019, jak i w nadchodzącym 2020, kwota wolna od podatku dochodowego, która jest ustawiona na kształcenie i opiekę nad dziećmi pozostanie bez zmian, czyli będzie wynosiła 1320 euro na rodzica z dzieckiem.

Klasy podatkowe w Niemczech, a podatek dochodowy

Cały system podatkowy w Niemczech zasadniczo różni się od tego, który jest w Polsce. W Niemczech wysokość podatków zależy od tego, w jakiej klasie podatkowej się znajdujemy. Podczas zameldowania singlom przypisuję się od razu pierwszą klasę podatkową, która posiada najwyższy procent podatku dochodowego do odprowadzenia. Pierwsza klasa jest skierowana nie tylko dla singli, ale również dla małżonków, którzy żyją osobno. Ich miesięczny dochód, który jest wolny od podatku wynosi 945 euro. W sytuacji, gdy posiada się dzieci, warto zadbać o to, aby otrzymać ulgę podatkową na dzieci Kinderfreibetrag.

Druga klasa podatkowa jest przeznaczona dla rodzica, który samotnie wychowuje dziecko. W celu otrzymania tej klasy należy wypełnić odpowiednie wnioski. W kwocie wolnej od podatków miesięczny dochód wynosi 1908 euro. Trzecia klasa dotyczy natomiast małżonków, gdzie jeden z nich wybiera klasę podatkową piątą lub nie pracuje albo osób owdowiałych. W klasie trzeciej miesięczny dochód wolny od podatku dochodowego wynosi 1788 euro. Czwarta klasa dotyczy tych małżeństw, gdzie jeden i drugi partner posiada czwartą klasę podatkową. W sytuacji, gdzie małżonkowie nie decydują się na żadną z klas, ta jest im przyznawana automatycznie. W klasie czwartej miesięczny dochód wolny od podatku wynosi 945 euro.

Piąta klasa jest przeznaczona dla małżeństw, w których jeden z partnerów wybrał trzecią klasę podatkową. W takiej sytuacji miesięczny dochód wolny od podatku wynosi 105 euro. Ostatnia, szósta klasa, dotyczy osób samotnych oraz małżonków, którzy wykonują nie tylko jedną pracę. Miesięczny dochód wolny od podatku w takiej sytuacji wynosi 0 euro, ale dotyczy to tylko tej drugiej pracy.

Jak wybrać najlepszą dla siebie klasę? To trudne pytanie, które wymaga dokładnej, indywidualnej analizy Twojej sytuacji osobistej i finansowej. Dopiero na jej podstawie możliwe jest znalezienie optymalnej odpowiedzi, tak aby kwota wolna od podatku dochodowego w Niemczech była maksymalnie wysoka. W ramach współpracy z naszą firmą to możliwe, dlatego zapraszamy do korzystania ze świadczonych usług.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.7/5.0
Na podstawie: 10 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Czym jest Solidaritätszuschlag, czyli podatek solidarnościowy w Niemczech?

Czym jest Solidaritätszuschlag? O tym przeczytasz w naszym artykule na temat podatku solidarnościowego w Niemczech.

Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec?

Pracowałeś w Belgii? Chcesz odzyskać podatek? W naszej pigułce przedstawiliśmy najważniejsze aspekty związane z zwrotem podatku z Belgii.

Jak uzyskać maksymalny zwrot podatku z Belgii?

Pracowałeś w Belgii? Chcesz odzyskać podatek? W naszej pigułce przedstawiliśmy najważniejsze aspekty związane z zwrotem podatku z Belgii.

System podatkowy w Holandii 2023

Poznaj jak działa system podatkowy w Holandii. Przedstawiamy stawki podatku, terminy i przykłady obliczenia.

Współpracują z nami: