Meritum Podatki

Kwota wolna od podatku w Norwegii

Norwegia to niezwykle piękny kraju oraz częsta destynacja Polaków w celach zarobkowych. Dowiedz się więcej na temat kwoty wolnej do podatku w Norwegii.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Norwegii

W Norwegii, podobnie jak w Niemczech, w 2019 roku zaszło wiele zmian podatkowych, w tym również zwiększyła się kwota wolna od podatku, która w Norwegii jest znana pod nazwą Personfradrag i oznacza kwotę graniczną. W 2019 roku kwota wolna od podatku będzie wynosiła 56 550 NOK, czyli wzrośnie (w stosunku do poprzedniego roku) o 1800 NOK. 1 NOK (korona norweska) to w przeliczeniu na polskie pieniądze 0,43 złotych (dane z dnia 25.11.2019 roku), co daje kwotę wolną od podatku w wysokości około 24 000 złotych. Na czym polega Personfradrag? Jeżeli roczne dochody konkretnego podatnika będą mniejsze niż kwota 56 550 NOK, to nie musi on płacić podatku dochodowego.

Progi podatkowe, a Norwegia. Kwota wolna od podatku.

Zakładając firmę w Norwegii trzeba liczyć się z tym, że jak w każdym kraju, będziemy zmuszeni do opłacania podatków dochodowych. Również osoby fizyczne muszą rozliczać się z podatku dochodowego w Norwegii. Jak prezentują się progi podatkowe w roku 2019? Jeżeli Twoja firma zarobiła poniżej 174 500 NOK, to wysokość podatku dochodowego wynosi 22%. Jeżeli Twoje dochody były w granicach od 174 500 NOK do 245 650 NOK, to cała nadwyżka jest dodatkowo mnożona przez 1,9%. W przypadku zarobków o wysokości od 245 650 NOK do 617 500 NOK należy doliczyć nadwyżkę mnożąc ją o 4,2%. Dochody w przedziale od 617 500 NOK do 964 800 NOK? Nadwyżkę mnożymy o 13,2%. Jeżeli firmowe dochody przekraczają górny limit, czyli 964 800 mnożona o 16,2%.

Jakie ulgi podatkowe obowiązują w Norwegii?

Pierwszą z ulg, która obowiązuje w Norwegii jest status pendler i jest to jedna z najkorzystniejszych opcji dla Polaków. Przysługuje ona tym, którzy dojeżdżają do pracy w Norwegii, ale ich stałym miejscem zamieszkania jest Polska. Dzięki tej uldze odlicza się wszystkie koszty, które są związane z mieszkaniem, rachunkami, wyżywieniem oraz kosztami podróży między Norwegią, a Polską. Do ubiegania się o status pendler są niezbędne różne ważne dokumenty, które kompletne trzeba dostarczyć do odpowiedniego urzędu. W przypadku osób, które są w związku małżeńskim, musi to być: umowa najmu, wydrukowane potwierdzenia przelewów opłacanych rachunków za prąd oraz za wynajem mieszkania, odpis aktu małżeństwa oraz zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu. Należy również mieć przy sobie udokumentowane minimum 3 podróże z Norwegii do Polski. W przypadku, gdy jest się singlem, dodatkowo należy mieć przy sobie zaświadczenie o wielkości mieszkania, w którym żyje się w Norwegii (warto dokładnie sprawdzić wytyczne dotyczące metrażu), zaświadczenie o posiadaniu nieruchomości w Polsce oraz potwierdzenie podróży między Norwegią, a Polską co 3 tygodnie.

Druga ulga podatkowa, która jest warta zainteresowania, to Ulga Standardowa, zwana również Standardfradrag. Na czym ona polega? Na odliczeniu 10% dochodów, co ma wpływ na zmniejszenie się podstawy opodatkowania. Takie odliczenie nie może przekraczać 40 000 NOK (17 200 złotych) i dotyczy ono tylko dochodów z tytułu zatrudnienia. W tym roku jest ostatnia szansa, aby z tej ulgi skorzystać rozliczając 2018 rok, gdyż została ona zniesiona. Kto może skorzystać z tej ulgi? Podatnicy, którzy przebywają w Norwegii przez okres krótszy niż 270 dni w ciągu 2 lat oraz Ci, którzy przebywają w niej krócej niż 183 dni w ciągu całego roku. Jeśli podatnik decyduje się skorzystać z tej ulgi, nie może już korzystać z żadnych innych.

Dodatkowe ulgi w Norwegii

Wszyscy podatnicy, którzy nie skorzystali z Ulgi Standardowej mogą skorzystać również z innego rodzaju ulg, które oferuje państwo przy rozliczaniu podatku dochodowego. Należą do nich takie ulgi, jak: koszty opieki nad dziećmi, gdzie w przypadku pierwszego dziecka ulga wynosi 25 000 NOK (10 750 zł), a w przypadku każdego kolejnego wzrasta o 15 NOK (dzieci tylko do 12 roku życia), koszty związane z biletami promowymi, dojazdami do pracy oraz bramkami. Podobnie, jak w większości europejskich państw, w Norwegii można odliczyć od podatku datki charytatywne, czyli wpłaty, które dokonuje się w ciągu całego roku podatkowego na różne stowarzyszenia oraz fundację charytatywne.

Dodatkowo można odliczyć odsetki od kredytów (na określonych warunkach), częściowe koszty leczenia oraz inne koszty. Warto dokładnie sprawdzić, co przysługuje każdemu podatnikowi indywidualnie.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Zwrot podatku z Niemiec
Zasiłki rodzinne

Jeżeli legalnie pracujesz na terenie jednego z krajów członkowskich Unii, możesz starać się o świadczenia socjalne na terenie tego kraju.

Ulgi podatkowe w Norwegii, czyli z czego możesz skorzystać podczas rozliczania podatku
Ulgi podatkowe w Norwegii, czyli z czego możesz skorzystać podczas rozliczania podatku

Każdemu pracownikowi, który legalnie pracował na terenie Norwegii i za którego pracodawca regularnie odprowadzał składki, przysługuje otrzymanie zwrotu podatku.

Zmiany podatkowe w Norwegii za 2020 rok

Obecnie osoby pracujące tymczasowo tj. do 24 miesięcy mają pełne prawo do tych odliczeń. W rozliczeniach za 2020 rok wiele osób pracujących w Norwegii mocno poczuje po kieszeni zmiany w przepisach. Krótko wyjaśnimy dlaczego.

Urząd NOR wydał pierwszą turę decyzji za 2020

Miło nam poinformować, że urząd wydał już pierwszą  turę decyzji podatkowych w Norwegii. Szczęśliwcy nie muszą czekać na termin ostateczny czyli do października 2021 i już teraz mogą cieszyć się zwrotem nadpłaty podatkowej z Norwegii. 

Współpracują z nami: