Meritum Podatki

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Norwegii?

Norwegia to niezwykle piękny kraju oraz częsta destynacja Polaków w celach zarobkowych. Dowiedz się więcej na temat kwoty wolnej do podatku w Norwegii.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Norwegii?

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Norwegii

W Norwegii podobnie jak w Niemczech, w 2023 roku zaszło wiele zmian podatkowych, w tym również zwiększyła się kwota wolna od podatku, która w Norwegii jest znana pod nazwą Personfradrag i oznacza kwotę graniczną. W 2023 roku kwota wolna od podatku będzie wynosiła 79 600 NOK, czyli znacznie wzrośnie w stosunku do poprzedniego roku. 1 NOK (korona norweska) to w przeliczeniu na polskie pieniądze 0,43 złote (dane z dnia 16.02.2023 roku), co daje kwotę wolną od podatku w wysokości około 24 000 złotych. Na czym polega Personfradrag? Jeżeli roczne dochody konkretnego podatnika będą mniejsze niż kwota 79 600, to nie musi on płacić podatku dochodowego. Jej wysokość jest taka sama, niezależnie od  posiadanej klasy podatkowej w Norwegii.

 

Progi podatkowe w Norwegi – kwota wolna od podatku.

Zakładając firmę w Norwegii trzeba liczyć się z tym, że jak w każdym kraju, będziemy zmuszeni do opłacania podatków dochodowych. Również osoby fizyczne muszą rozliczać się z podatku dochodowego w Norwegii. Podstawą do ustalenia wysokości opodatkowania jest wysokość dochodu uzyskanego przez firmę w której jesteśmy zatrudnieni. Im wyższy zysk uzyska firma, tym wzrasta kwota należnego podatku, rozliczanego przez pracownika za pośrednictwem pracodawcy Jak prezentują się progi podatkowe w roku 2023?

Jeżeli dochód jest niższy nić 184 800 NOK, to wysokość podatku dochodowego wynosi 22%.

Jeżeli Twoje dochody były w granicach od 174 500 NOK do 245 650 NOK, to cała nadwyżka jest dodatkowo mnożona przez 1,7%.

W przypadku zarobków o wysokości od 245 650 NOK do 617 500 NOK należy doliczyć nadwyżkę mnożąc ją o 4,2%.

Dochody w przedziale od 617 500 NOK do 964 800 NOK? Nadwyżkę mnożymy o 13,2%.

Jeżeli firmowe dochody przekraczają górny limit, czyli 964 800 mnożona o 16,2%.

Jakie ulgi podatkowe obowiązują w Norwegii?

Pierwszą z ulg, która obowiązuje w Norwegii jest status pendler i jest to jedna z najkorzystniejszych opcji dla Polaków. Przysługuje ona tym, którzy dojeżdżają do pracy w Norwegii, ale ich stałym miejscem zamieszkania jest Polska. Dzięki tej uldze odlicza się wszystkie koszty, które są związane z mieszkaniem, rachunkami, wyżywieniem oraz kosztami podróży między Norwegią a Polską. Do ubiegania się o status pendler są niezbędne różne ważne dokumenty, które kompletne trzeba dostarczyć do odpowiedniego urzędu. W przypadku osób, które są w związku małżeńskim, musi to być: umowa najmu, wydrukowane potwierdzenia przelewów opłacanych rachunków za prąd oraz za wynajem mieszkania, odpis aktu małżeństwa oraz zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu. Należy również mieć przy sobie udokumentowane minimum 3 podróże z Norwegii do Polski. W przypadku, gdy jest się singlem, dodatkowo należy mieć przy sobie zaświadczenie o wielkości mieszkania, w którym żyje się w Norwegii (warto dokładnie sprawdzić wytyczne dotyczące metrażu), zaświadczenie o posiadaniu nieruchomości w Polsce oraz potwierdzenie podróży między Norwegią a Polską co 3 tygodnie.

Ulgi podatkowe w Norwegii pozwalają uzyskać znacznie lepsze warunki rozliczenia z urzędem skarbowym w tym kraju. Każda osoba decydująca się na wyjazd tam do pracy, powinna poznać wszystkie dostępne możliwości, aby jak najlepiej złożyć deklarację podatkową.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Dodatkowe ulgi w Norwegii

Wszyscy podatnicy, mogą skorzystać również z innego rodzaju ulg, które oferuje państwo przy rozliczaniu podatku dochodowego. Należą do nich takie ulgi, jak: koszty opieki nad dziećmi, gdzie w przypadku pierwszego dziecka ulga wynosi 25 000 NOK (10 750 zł), a w przypadku każdego kolejnego wzrasta o 15 NOK (dzieci tylko do 12 roku życia), koszty związane z biletami promowymi, dojazdami do pracy oraz bramkami. Podobnie, jak w większości europejskich państw, w Norwegii można odliczyć od podatku datki charytatywne, czyli wpłaty, które dokonuje się w ciągu całego roku podatkowego na różne stowarzyszenia oraz fundacje charytatywne.

Dodatkowo można odliczyć odsetki od kredytów (na określonych warunkach), częściowe koszty leczenia oraz inne koszty. Warto dokładnie sprawdzić, co przysługuje każdemu podatnikowi indywidualnie.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.3/5.0
Na podstawie: 7 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Zwrot podatku z Niemiec

Zasiłki rodzinne

Jeżeli legalnie pracujesz na terenie jednego z krajów członkowskich Unii, możesz starać się o świadczenia socjalne na terenie tego kraju.

Ulgi podatkowe w Norwegii, czyli z czego możesz skorzystać podczas rozliczania podatku

Ulgi podatkowe w Norwegii, czyli z czego możesz skorzystać podczas rozliczania podatku

Każdemu pracownikowi, który legalnie pracował na terenie Norwegii i za którego pracodawca regularnie odprowadzał składki, przysługuje otrzymanie zwrotu podatku.

Zmiany podatkowe w Norwegii za 2020 rok

Obecnie osoby pracujące tymczasowo tj. do 24 miesięcy mają pełne prawo do tych odliczeń. W rozliczeniach za 2020 rok wiele osób pracujących w Norwegii mocno poczuje po kieszeni zmiany w przepisach. Krótko wyjaśnimy dlaczego.

Współpracują z nami: