Meritum Podatki

Steuernummer – niemiecki numer podatkowy, o którym warto wiedzieć!

W dłuższej perspektywie czasu nowy numer identyfikacji podatkowej w Niemczech ma zastąpić istniejący od dawna numer podatkowy Steuernummer. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi i aktualnie w dalszym ciągu wykorzystywany jest on przez niemiecki urząd skarbowy, dlatego warto zapoznać się, jak funkcjonuje. W poniższym wpisie przedstawimy, kogo dotyczy numer podatkowy, do czego służy i jak go zdobyć. Zapraszamy do lektury.

Steuernummer – niemiecki numer podatkowy, o którym warto wiedzieć!

Numer podatkowy Niemcy – czym jest Steuernummer?

Jeszcze do 2008 roku Steuernummer był jedynym używanym w Niemczech numerem podatkowym i służył do załatwienia wszelkich formalności związanych z urzędem skarbowym – w tym do rozliczenia podatku z Niemiec. Wtedy jednak doszło do poważnych zmian w systemie i wprowadzenia numeru identyfikacji podatkowej. Od tego czasu Steuernummer i Steuer-ID funkcjonują równolegle, jednak ten pierwszy zdecydowanie stracił na znaczeniu.

Obecnie potrzebny jest, chociażby do wskazania urzędu skarbowego właściwego dla miejsc zamieszkania podatnika, podczas pracy jako freelancer czy przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. W takim przypadku należy złożyć wniosek o nadanie numeru podatkowego w lokalnym urzędzie skarbowym. Każdy pracodawca w Niemczech musi wciąż znać Steuernummer swoich pracowników, ponieważ ma obowiązek płacić podatek od wynagrodzeń. Potrzebny będzie on także do wystawiania faktur i rachunków podczas prowadzenia działalności.

Jak uzyskać numer podatkowy w Niemczech?

Niemiecki Steuernummer zostanie Ci nadany zaraz po pierwszym rozliczeniu podatkowym w Niemczech lub w przypadku otwarcia działalności gospodarczej (Gewerbe). Po złożeniu deklaracji powinieneś otrzymać pismo, w którym zawarte będą informacje o Twoim numerze.

Jak wygląda Steuernummer?

Numer podatkowy ma zazwyczaj od 10 do 11 cyfr – w zależności od kraju związkowego. Zapisywany jest w formacie 11/222/33333 lub 111/222/33333. Dzięki uporządkowanej strukturze możemy wyodrębnić konkretne dane o podatniku – pierwsza grupa cyfr to kod kraju związkowego, w którym znajduje się urząd skarbowy, do którego przynależymy, druga określa rejon właściwy dla danej placówki, a ostatnie 5 cyfr to indywidualny czterocyfrowy numer identyfikacyjny i jedna cyfra bezpieczeństwa.

Kiedy numer podatkowy nadawany przez federalny urząd podatkowy może ulec zmianie? Najczęściej sytuacja taka ma miejsce w przypadku przeprowadzki – zmiana miejsca zamieszkania skutkuje koniecznością aktualizacji kodu urzędu skarbowego. Po zawarciu związku małżeńskiego otrzymamy natomiast nowy numer podatkowy, wspólny dla obojga małżonków. Może dojść również do restrukturyzacji urzędu, co również przyczyni się do zmiany przynajmniej części numeru.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Numer podatkowy Niemcy – jak sprawdzić?

Wiele osób pracujących za naszą zachodnią granicą nie zdaje sobie często sprawy, że w ogóle został im przypisany taki identyfikator. Zastanawiają się więc, jak sprawdzić numer podatkowy w Niemczech? Jeżeli posiadasz decyzję podatkową, którą otrzymałeś za rozliczenie z poprzednich lat, nie powinno być z tym żadnego problemu. Oba niezbędne numery – zarówno numer identyfikacji podatkowej (IdNr), jak i numer podatkowy Steuernummer, znajdują się w lewym górnym rogu każdego pisma z urzędu skarbowego.

Znajdziesz go między innymi na piśmie z Centralnego Urzędu Podatkowego (Bundeszentralamt für Steuern), na zaświadczeniu o podatku od wynagrodzenia (Lohnsteuerbescheinigung) oraz na decyzji podatkowej po złożeniu deklaracji. Musisz pamiętać, aby sięgnąć po aktualny dokument, ponieważ tak jak pisaliśmy wyżej, niemiecki numer podatkowy może ulec zmianie. W sytuacji, gdy nie masz dostępu do żadnych dokumentów z Niemiec, trzeba będzie wykonać telefon do Centralnego Urzędu Podatkowego lub udać się do najbliższej placówki osobiście.

Jeżeli w dalszym ciągu nie orientujesz się, jak zdobyć numer podatkowy w niemieckim urzędzie skarbowym, to zgłoś się do naszego biura podatkowego. Nasza doświadczona kadra zadba, aby przekazać Ci wszystkie niezbędne informacje i pomoże w załatwieniu formalności podatkowych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług – Podatki Meritum.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.7/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Gewerbesteuer – podatek handlowy w Niemczech

Jeden z najbardziej unikatowych i zarazem kluczowych podatków w tym kraju to Gewerbesteuer, czyli podatek handlowy. Nie tylko jest on głównym źródłem dochodu dla niemieckich gmin, ale również ma niezwykle bogatą i długą historię. Jest to podatek, który dotyczy praktycznie każdego przedsiębiorcy na niemieckim rynku, niezależnie od wielkości i formy działalności. W tym artykule zagłębimy…

Arbeitnehmerpauschbetrag – ryczałtowy koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Niemiecki system podatkowy, choć z pozoru skomplikowany, kryje w sobie wiele mechanizmów ulg i odliczeń, które mogą znacząco wpłynąć na domowy budżet. Jednym z najbardziej interesujących jest Arbeitnehmerpauschbetrag, czyli zryczałtowany koszt uzyskania przychodu, który od lat jest ważnym elementem rocznych rozliczeń podatkowych w Niemczech. Jest to ulga, z której mogą skorzystać zarówno pracownicy na etatach,…

Kinderfreibetrag – ulga podatkowa na dziecko w Niemczech

W tym wpisie przybliżymy jeden z najważniejszych aspektów systemu podatkowego w Niemczech, który dotyczy wielu rodziców. Chodzi o Kinderfreibetrag – ulgę podatkową na dziecko, która stanowi kluczowy element wsparcia finansowego dla rodzin. Dzięki niej rodzice mogą znacznie zmniejszyć swoje obciążenie podatkowe, przesuwając środki finansowe na inne niezbędne wydatki, jak edukacja czy opieka zdrowotna. W artykule…

Bauabzugsteuer – podatek budowlany w Niemczech

Niemiecki rynek budowlany, znany ze swojej dojrzałości i złożonych regulacji, stanowi zarówno pole możliwości, jak i wyzwań dla przedsiębiorców. Jednym z najbardziej skomplikowanych i często niedocenianych aspektów działalności w tym sektorze jest podatek Bauabzugsteuer, który wpływa na zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy budowlane. Niezrozumienie jego mechanizmów może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych.…

Praca sezonowa w Niemczech bez podatku

Praca sezonowa w Niemczech fascynuje i przyciąga rzesze pracowników, nie tylko z Polski, ale z całej Europy. A co jeśli dowiesz się, że istnieje możliwość pracy w tym kraju nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale również z minimalnym obciążeniem podatkowym? Brzmi jak świetna oferta, prawda? W tym rozbudowanym poradniku zapraszam Cię na podróż przez meandry…

Wspólne rozliczenie z małżonkiem pracującym w Niemczech – najważniejsze informacje

Podatki – tego słowa wiele osób boi się jak ognia. Jednak poruszając się po labiryncie przepisów podatkowych z odpowiednią wiedzą, można zauważyć, że wiele z nich zostało stworzonych, aby ułatwić nam życie. Dlatego dziś skupimy się na jednym z nich – wspólnym rozliczeniu podatkowym w Niemczech. Temat ten jest szczególnie ważny dla par, w których…

Współpracują z nami: