Meritum Podatki

Steuernummer – niemiecki numer podatkowy, o którym warto wiedzieć!

W dłuższej perspektywie czasu nowy numer identyfikacji podatkowej w Niemczech ma zastąpić istniejący od dawna numer podatkowy Steuernummer. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi i aktualnie w dalszym ciągu wykorzystywany jest on przez niemiecki urząd skarbowy, dlatego warto zapoznać się, jak funkcjonuje. W poniższym wpisie przedstawimy, kogo dotyczy numer podatkowy, do czego służy i jak go zdobyć. Zapraszamy do lektury.

Niemiecki Steuernummer

Numer podatkowy Niemcy – czym jest Steuernummer?

Jeszcze do 2008 roku Steuernummer był jedynym używanym w Niemczech numerem podatkowym i służył do załatwienia wszelkich formalności związanych z urzędem skarbowym – w tym do rozliczenia podatku z Niemiec. Wtedy jednak doszło do poważnych zmian w systemie i wprowadzenia numeru identyfikacji podatkowej. Od tego czasu Steuernummer i Steuer-ID funkcjonują równolegle, jednak ten pierwszy zdecydowanie stracił na znaczeniu.

Obecnie potrzebny jest, chociażby do wskazania urzędu skarbowego właściwego dla miejsc zamieszkania podatnika, podczas pracy jako freelancer czy przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. W takim przypadku należy złożyć wniosek o nadanie numeru podatkowego w lokalnym urzędzie skarbowym. Każdy pracodawca w Niemczech musi wciąż znać Steuernummer swoich pracowników, ponieważ ma obowiązek płacić podatek od wynagrodzeń. Potrzebny będzie on także do wystawiania faktur i rachunków podczas prowadzenia działalności.

Jak uzyskać numer podatkowy w Niemczech?

Niemiecki Steuernummer zostanie Ci nadany zaraz po pierwszym rozliczeniu podatkowym w Niemczech lub w przypadku otwarcia działalności gospodarczej (Gewerbe). Po złożeniu deklaracji powinieneś otrzymać pismo, w którym zawarte będą informacje o Twoim numerze.

Jak wygląda Steuernummer?

Numer podatkowy ma zazwyczaj od 10 do 11 cyfr – w zależności od kraju związkowego. Zapisywany jest w formacie 11/222/33333 lub 111/222/33333. Dzięki uporządkowanej strukturze możemy wyodrębnić konkretne dane o podatniku – pierwsza grupa cyfr to kod kraju związkowego, w którym znajduje się urząd skarbowy, do którego przynależymy, druga określa rejon właściwy dla danej placówki, a ostatnie 5 cyfr to indywidualny czterocyfrowy numer identyfikacyjny i jedna cyfra bezpieczeństwa.

Kiedy numer podatkowy nadawany przez federalny urząd podatkowy może ulec zmianie? Najczęściej sytuacja taka ma miejsce w przypadku przeprowadzki – zmiana miejsca zamieszkania skutkuje koniecznością aktualizacji kodu urzędu skarbowego. Po zawarciu związku małżeńskiego otrzymamy natomiast nowy numer podatkowy, wspólny dla obojga małżonków. Może dojść również do restrukturyzacji urzędu, co również przyczyni się do zmiany przynajmniej części numeru.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Numer podatkowy Niemcy – jak sprawdzić?

Wiele osób pracujących za naszą zachodnią granicą nie zdaje sobie często sprawy, że w ogóle został im przypisany taki identyfikator. Zastanawiają się więc, jak sprawdzić numer podatkowy w Niemczech? Jeżeli posiadasz decyzję podatkową, którą otrzymałeś za rozliczenie z poprzednich lat, nie powinno być z tym żadnego problemu. Oba niezbędne numery – zarówno numer identyfikacji podatkowej (IdNr), jak i numer podatkowy Steuernummer, znajdują się w lewym górnym rogu każdego pisma z urzędu skarbowego.

Znajdziesz go między innymi na piśmie z Centralnego Urzędu Podatkowego (Bundeszentralamt für Steuern), na zaświadczeniu o podatku od wynagrodzenia (Lohnsteuerbescheinigung) oraz na decyzji podatkowej po złożeniu deklaracji. Musisz pamiętać, aby sięgnąć po aktualny dokument, ponieważ tak jak pisaliśmy wyżej, niemiecki numer podatkowy może ulec zmianie. W sytuacji, gdy nie masz dostępu do żadnych dokumentów z Niemiec, trzeba będzie wykonać telefon do Centralnego Urzędu Podatkowego lub udać się do najbliższej placówki osobiście.

Jeżeli w dalszym ciągu nie orientujesz się, jak zdobyć numer podatkowy w niemieckim urzędzie skarbowym, to zgłoś się do naszego biura podatkowego. Nasza doświadczona kadra zadba, aby przekazać Ci wszystkie niezbędne informacje i pomoże w załatwieniu formalności podatkowych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług – Podatki Meritum.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.7/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech
Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?
Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?
Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Współpracują z nami: