Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec
Za każdy rok podatkowy należy złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie. Zwykle jest to kilka dokumentów i formularzy. Na tej podstawie urzędnicy weryfikują dochody, koszty i przysługujące ulgi. Ewentualne braki i nieprawidłowości oznaczają konieczność naniesienia korekty. Wydłuża to cały proces, a gdy przysługuje Ci zwrot podatku, będziesz musiał na niego zaczekać. O jakich dokumentach należy pamiętać?
Komplet dokumentów do rozliczenia podatku zawiera:
- kopię dokumentu tożsamości;
- kopię karty podatkowej Lohnsteuerbescheinigung lub Lohnsteuerkarte;
- wypełnioną ankietę osobową;
- druk EU-EWR;
- dokumenty potwierdzające koszty związane m.in. z najmem mieszkania czy wydatkami na dojazdy do pracy;
- Steuerbescheid, czyli decyzję o przyznaniu zwrotu za rok wcześniejszy (jeśli dotyczy).
Druk EU-EWR wydawany jest po rozliczeniu się z urzędem skarbowym w Polsce. Wymaga to złożenia dokumentów: PIT 36 i załącznika ZG. Jeśli dodatkowo korzystasz ze świadczeń socjalnych, macierzyńskich i wychowawczych, a także renty lub emerytury, konieczne będzie dostarczenie wszystkich dokumentów potwierdzających czas trwania i wysokość świadczeń.
Rozliczenie podatku z Niemiec a ulgi podatkowe
W Niemczech występuje podatek ograniczony i nieograniczony. Ten pierwszy wariant obejmuje wszystkie osoby, które pracowały u naszych zachodnich sąsiadów przez krócej niż 183 dni w roku. Jeśli spełniasz ten warunek, a przy tym osiągnąłeś dochód powyżej 10 700 euro, to masz obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym.
Dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest wariant nieograniczony. Dotyczy on osób, które przepracowały w Niemczech więcej niż 183 dni w ciągu roku, a przy tym uzyskały minimum 90% dochodów z pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Korzyścią dla Ciebie jest możliwość rozliczenia się ze współmałżonką, a także uwzględnienie ulg podatkowych.
Ulgi podatkowe w Niemczech:
- koszty podróży służbowych;
- kursy i szkolenia;
- koszty opieki nad dziećmi;
- składki do związków zawodowych;
- koszty przeprowadzki ze względów zawodowych;
- koszty poszukiwania pracy;
- koszty utrzymania biura w domu i materiałów potrzebnych do wykonywania pracy.
Przysługujące Ci ulgi zostaną uwzględnione przez urzędnika pod warunkiem ich udokumentowania. Warto więc zbierać wszystkie dokumenty potwierdzające płatności, np. paragony czy faktury. W przypadku ich braku urząd skarbowy może nie uwzględnić części lub całości odliczeń.
Zwrot podatku z Niemiec
Pracodawca pobiera z Twojego wynagrodzenia określoną kwotę na poczet podatku i przekazuje ją do urzędu skarbowego. Na koniec roku masz obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. Jeśli z zeznania wynika, że przysługuje Ci zwrot, to możesz liczyć na dodatkowe pieniądze. O jakiej kwocie mowa?
Wiele zależy od Twojego statusu jako podatnika, kwoty wolnej od podatku w danym roku i przysługujących Ci ulg. Jeżeli jest możliwość, aby uzyskać zwrot nadpłaconego podatku, to warto lepiej przyjrzeć się swojemu rozliczeniu. Może się okazać, że nie uwzględniłeś wszystkich kosztów lub ulg, które przekładają się na wysokość nadpłaconego podatku. Jak się upewnić, że wszystko jest w porządku?
Warto posiłkować się wiedzą i doświadczeniem specjalisty podatkowego. Do jego zadań należy pomoc w skompletowaniu dokumentów i wypełnieniu formularzy. Jeżeli zechcesz, to przejmie on kontakt z urzędem skarbowym, gdy ten zwróci się do Ciebie z prośbą o wyjaśnienia. Co więcej, całość postępów sprawy możesz śledzić online, a to pozwala trzymać rękę na pulsie i monitorować postępy.
Jeśli zależy Ci na najkorzystniejszym rozliczeniu podatków, a przy tym chcesz otrzymać maksymalny zwrot podatku z Niemiec, wypełnij krótki formularz kontaktowy. Podczas bezpłatnych konsultacji specjalista podatkowy przybliży korzyści, jakie możesz uzyskać ze współpracy.
Średnia ocena:
4.8/5.0
Na podstawie:
8 opinii