Meritum Podatki

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Nie każdy, kto pracuje legalnie w Niemczech, musi złożyć zeznanie podatkowe. Jeżeli uzyskałeś dochód poniżej 10 700 euro i w pozycjach 17 lub 20 w Picie nie są wpisane żadne kwoty, to nie masz takiego obowiązku. Spełnienie któregoś z powyższych warunków skutkuje jednak koniecznością rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Za każdy rok podatkowy należy złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie. Zwykle jest to kilka dokumentów i formularzy. Na tej podstawie urzędnicy weryfikują dochody, koszty i przysługujące ulgi. Ewentualne braki i nieprawidłowości oznaczają konieczność naniesienia korekty. Wydłuża to cały proces, a gdy przysługuje Ci zwrot podatku, będziesz musiał na niego zaczekać. O jakich dokumentach należy pamiętać?

Komplet dokumentów do rozliczenia podatku zawiera:

 • kopię dokumentu tożsamości;
 • kopię karty podatkowej Lohnsteuerbescheinigung lub Lohnsteuerkarte;
 • wypełnioną ankietę osobową;
 • druk EU-EWR;
 • dokumenty potwierdzające koszty związane m.in. z najmem mieszkania czy wydatkami na dojazdy do pracy;
 • Steuerbescheid, czyli decyzję o przyznaniu zwrotu za rok wcześniejszy (jeśli dotyczy).

Druk EU-EWR wydawany jest po rozliczeniu się z urzędem skarbowym w Polsce. Wymaga to złożenia dokumentów: PIT 36 i załącznika ZG. Jeśli dodatkowo korzystasz ze świadczeń socjalnych, macierzyńskich i wychowawczych, a także renty lub emerytury, konieczne będzie dostarczenie wszystkich dokumentów potwierdzających czas trwania i wysokość świadczeń.

Rozliczenie podatku z Niemiec a ulgi podatkowe

W Niemczech występuje podatek ograniczony i nieograniczony. Ten pierwszy wariant obejmuje wszystkie osoby, które pracowały u naszych zachodnich sąsiadów przez krócej niż 183 dni w roku. Jeśli spełniasz ten warunek, a przy tym osiągnąłeś dochód powyżej 10 700 euro, to masz obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest wariant nieograniczony. Dotyczy on osób, które przepracowały w Niemczech więcej niż 183 dni w ciągu roku, a przy tym uzyskały minimum 90% dochodów z pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Korzyścią dla Ciebie jest możliwość rozliczenia się ze współmałżonką, a także uwzględnienie ulg podatkowych.

Ulgi podatkowe w Niemczech:

 • koszty podróży służbowych;
 • kursy i szkolenia;
 • koszty opieki nad dziećmi;
 • składki do związków zawodowych;
 • koszty przeprowadzki ze względów zawodowych;
 • koszty poszukiwania pracy;
 • koszty utrzymania biura w domu i materiałów potrzebnych do wykonywania pracy.

Przysługujące Ci ulgi zostaną uwzględnione przez urzędnika pod warunkiem ich udokumentowania. Warto więc zbierać wszystkie dokumenty potwierdzające płatności, np. paragony czy faktury. W przypadku ich braku urząd skarbowy może nie uwzględnić części lub całości odliczeń.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Zwrot podatku z Niemiec

Pracodawca pobiera z Twojego wynagrodzenia określoną kwotę na poczet podatku i przekazuje ją do urzędu skarbowego. Na koniec roku masz obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. Jeśli z zeznania wynika, że przysługuje Ci zwrot, to możesz liczyć na dodatkowe pieniądze. O jakiej kwocie mowa?

Wiele zależy od Twojego statusu jako podatnika, kwoty wolnej od podatku w danym roku i przysługujących Ci ulg. Jeżeli jest możliwość, aby uzyskać zwrot nadpłaconego podatku, to warto lepiej przyjrzeć się swojemu rozliczeniu. Może się okazać, że nie uwzględniłeś wszystkich kosztów lub ulg, które przekładają się na wysokość nadpłaconego podatku. Jak się upewnić, że wszystko jest w porządku?

Warto posiłkować się wiedzą i doświadczeniem specjalisty podatkowego. Do jego zadań należy pomoc w skompletowaniu dokumentów i wypełnieniu formularzy. Jeżeli zechcesz, to przejmie on kontakt z urzędem skarbowym, gdy ten zwróci się do Ciebie z prośbą o wyjaśnienia. Co więcej, całość postępów sprawy możesz śledzić online, a to pozwala trzymać rękę na pulsie i monitorować postępy.

Jeśli zależy Ci na najkorzystniejszym rozliczeniu podatków, a przy tym chcesz otrzymać maksymalny zwrot podatku z Niemiec, wypełnij krótki formularz kontaktowy. Podczas bezpłatnych konsultacji specjalista podatkowy przybliży korzyści, jakie możesz uzyskać ze współpracy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Dodatek za pracę w dni świąteczne w Niemczech- zobacz czy Ci się należy!

Najlepszą rzeczą na wiosnę w Niemczech są święta państwowe, prawda? Od Wielkanocy do Zielonych Świątek jest kilka dni ustawowo wolnych od pracy, które sprawiają, że tydzień pracy jest nieco krótszy. Nie dotyczy to jednak wszystkich branż. Jeśli na przykład pracujesz w sektorze opieki zdrowotnej, a praca zmianowa jest częścią Twojej codziennej rutyny, w ramach rekompensaty…

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Współpracują z nami: