Meritum Podatki

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Nie każdy, kto pracuje legalnie w Niemczech, musi złożyć zeznanie podatkowe. Jeżeli uzyskałeś dochód poniżej 10 700 euro i w pozycjach 17 lub 20 w Picie nie są wpisane żadne kwoty, to nie masz takiego obowiązku. Spełnienie któregoś z powyższych warunków skutkuje jednak koniecznością rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Za każdy rok podatkowy należy złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie. Zwykle jest to kilka dokumentów i formularzy. Na tej podstawie urzędnicy weryfikują dochody, koszty i przysługujące ulgi. Ewentualne braki i nieprawidłowości oznaczają konieczność naniesienia korekty. Wydłuża to cały proces, a gdy przysługuje Ci zwrot podatku, będziesz musiał na niego zaczekać. O jakich dokumentach należy pamiętać?

Komplet dokumentów do rozliczenia podatku zawiera:

 • kopię dokumentu tożsamości;
 • kopię karty podatkowej Lohnsteuerbescheinigung lub Lohnsteuerkarte;
 • wypełnioną ankietę osobową;
 • druk EU-EWR;
 • dokumenty potwierdzające koszty związane m.in. z najmem mieszkania czy wydatkami na dojazdy do pracy;
 • Steuerbescheid, czyli decyzję o przyznaniu zwrotu za rok wcześniejszy (jeśli dotyczy).

Druk EU-EWR wydawany jest po rozliczeniu się z urzędem skarbowym w Polsce. Wymaga to złożenia dokumentów: PIT 36 i załącznika ZG. Jeśli dodatkowo korzystasz ze świadczeń socjalnych, macierzyńskich i wychowawczych, a także renty lub emerytury, konieczne będzie dostarczenie wszystkich dokumentów potwierdzających czas trwania i wysokość świadczeń.

Rozliczenie podatku z Niemiec a ulgi podatkowe

W Niemczech występuje podatek ograniczony i nieograniczony. Ten pierwszy wariant obejmuje wszystkie osoby, które pracowały u naszych zachodnich sąsiadów przez krócej niż 183 dni w roku. Jeśli spełniasz ten warunek, a przy tym osiągnąłeś dochód powyżej 10 700 euro, to masz obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest wariant nieograniczony. Dotyczy on osób, które przepracowały w Niemczech więcej niż 183 dni w ciągu roku, a przy tym uzyskały minimum 90% dochodów z pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Korzyścią dla Ciebie jest możliwość rozliczenia się ze współmałżonką, a także uwzględnienie ulg podatkowych.

Ulgi podatkowe w Niemczech:

 • koszty podróży służbowych;
 • kursy i szkolenia;
 • koszty opieki nad dziećmi;
 • składki do związków zawodowych;
 • koszty przeprowadzki ze względów zawodowych;
 • koszty poszukiwania pracy;
 • koszty utrzymania biura w domu i materiałów potrzebnych do wykonywania pracy.

Przysługujące Ci ulgi zostaną uwzględnione przez urzędnika pod warunkiem ich udokumentowania. Warto więc zbierać wszystkie dokumenty potwierdzające płatności, np. paragony czy faktury. W przypadku ich braku urząd skarbowy może nie uwzględnić części lub całości odliczeń.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Zwrot podatku z Niemiec

Pracodawca pobiera z Twojego wynagrodzenia określoną kwotę na poczet podatku i przekazuje ją do urzędu skarbowego. Na koniec roku masz obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. Jeśli z zeznania wynika, że przysługuje Ci zwrot, to możesz liczyć na dodatkowe pieniądze. O jakiej kwocie mowa?

Wiele zależy od Twojego statusu jako podatnika, kwoty wolnej od podatku w danym roku i przysługujących Ci ulg. Jeżeli jest możliwość, aby uzyskać zwrot nadpłaconego podatku, to warto lepiej przyjrzeć się swojemu rozliczeniu. Może się okazać, że nie uwzględniłeś wszystkich kosztów lub ulg, które przekładają się na wysokość nadpłaconego podatku. Jak się upewnić, że wszystko jest w porządku?

Warto posiłkować się wiedzą i doświadczeniem specjalisty podatkowego. Do jego zadań należy pomoc w skompletowaniu dokumentów i wypełnieniu formularzy. Jeżeli zechcesz, to przejmie on kontakt z urzędem skarbowym, gdy ten zwróci się do Ciebie z prośbą o wyjaśnienia. Co więcej, całość postępów sprawy możesz śledzić online, a to pozwala trzymać rękę na pulsie i monitorować postępy.

Jeśli zależy Ci na najkorzystniejszym rozliczeniu podatków, a przy tym chcesz otrzymać maksymalny zwrot podatku z Niemiec, wypełnij krótki formularz kontaktowy. Podczas bezpłatnych konsultacji specjalista podatkowy przybliży korzyści, jakie możesz uzyskać ze współpracy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?
Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Podatek od darowizny i spadku to podatek płacony od otrzymanego majątku, który obowiązuje w Niemczech pod nazwą Schenkungssteuer. Nakładany jest na osoby, które otrzymują darowizny w formie pieniędzy lub innych wartościowych przedmiotów. Ma na celu ograniczenie unikania płacenia podatków poprzez przenoszenie majątku drogą darowizny. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tej daninie i przekonasz się, ile wynosi podatek od darowizny w Niemczech.

Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym
Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym

W związku z podwyższeniem limitów dochodów i kosztów związanych z zamieszkaniem, od 1 stycznia 2023 r. o Wohngeld w Niemczech może starać się nawet trzy razy więcej mieszkańców niż w roku poprzednim. Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie, której przysługuje dodatek mieszkaniowy – przygotowaliśmy dla Ciebie niezbędne informacje dotyczące tego świadczenia. Zapraszamy!

Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?
Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?

Pracując legalnie za granicą, należy odprowadzać podatek. W Niemczech obowiązek naliczania go z Twojego wynagrodzenia i przesyłania do skarbówki spoczywa na pracodawcy. Jednak na koniec roku to Ty odpowiadasz za terminowe i kompletne złożenie PIT-u. W rozliczeniu warto uwzględnić przysługujące ulgi, co pozwoli Ci odebrać większy zwrot podatku. Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę?

Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?
Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?

Czekasz dwa miesiące, potem 5 miesięcy i nadal cisza. Znamy to - pozwól, że krótko wyjaśnimy Ci ile czeka się na decyzję podatkową mówiącą o wypłacie zwrotu podatkowego.

Jak znaleźć pracę w Niemczech?
Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Praca w Niemczech to często marzenie wielu polaków chcących poprawić swój status finansowy. Sprawdź jak zabrać się za ten temat.

Czym jest kindergeld? Jak Polacy mogą uzyskać go w Niemczech?
Czym jest kindergeld? Jak Polacy mogą uzyskać go w Niemczech?

Tak jak w Polsce na każde dziecko do 18. roku życia można pobierać 500+, tak w Niemczech obowiązuje analogiczny program zwany kindergeld. Jakie dokument są potrzebne do otrzymywania pieniędzy w jego ramach? Komu przysługuje prawo do skorzystania z niego? Ile wynosi zasiłek rodzinny za naszą zachodnią granicą i jak się o niego skutecznie starać? Oto najważniejsze informacje na jego temat.

Współpracują z nami: