Meritum Podatki

Numer identyfikacji podatkowej w Niemczech

Na terenie Niemiec obowiązuje od 2008 roku specjalny numer identyfikacji podatkowej i jest on odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Potrzebny będzie on do rozliczenia z tamtejszym urzędem skarbowym, dlatego przed wyjazdem do pracy warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Sprawdź, czym jest numer identyfikacji podatkowej w Niemczech, do czego jest potrzebny, oraz jak go zdobyć. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym wpisie – zapraszamy.

Numer identyfikacji podatkowej w Niemczech

Numer identyfikacji podatkowej Niemcy – co to jest?

Za przydzielenie numeru identyfikacji podatkowej (IdNr) odpowiada urząd skarbowy i jest to unikalny dla każdego podatnika 11-cyfrowy numer. Tamtejszy system przewiduje, że posiadać go musi każda osoba zamieszkująca w tym kraju. Tak jak w przypadku PESEL-u w Polsce, nadawany jest wszystkim obywatelom zaraz po urodzeniu. Został wprowadzony w 2008 roku i zastąpił pod wieloma względami numer podatkowy Steuernummer (ten wciąż jednak obowiązuje). Służy on obecnie do załatwiania wszelkich formalności z urzędem skarbowym.

Jest nadawany raz i pozostaje taki sam do końca życia, niezależnie od zmiany miejsca zamieszkania, czy stanu cywilnego. Jeżeli raz pracowałeś w Niemczech i został przypisany Ci osobisty numer identyfikacji podatkowej, to podczas ponownej wizyty nadal będzie on obowiązywał.

Jak wygląda numer identyfikacji podatkowej w Niemczech?

Niemiecki numer identyfikacji podatkowej nazywany jest bardzo różnie przez podatników, co często jest wynikiem wielu nieporozumień. W tym kraju obowiązuje bowiem także inny numer podatkowy w Niemczech – Steuernummer, który funkcjonował jeszcze przed zmianami w 2008 roku i pełnił znacznie ważniejszą funkcję. Więcej o nim dowiesz się z innego naszego wpisu, tutaj skupiamy się na innym identyfikatorze.

Jak już wspomnieliśmy, przyznawany podatkowy numer identyfikacyjny przybiera kilka nazw, które warto znać. Spotkamy się z takimi określeniami jak numer identyfikacyjny (Identifikationsnummer), numer identyfikacji podatkowej (Steueridentifikationsnummer) czy numer Tax ID (Steuer-ID). Wszystkie te terminy odnoszą się do 11-cyfrowego numeru wydawanego przez niemiecki urząd skarbowy.

Jak uzyskać numer identyfikacji podatkowej w Niemczech?

Jeżeli nie urodziłeś się w Niemczech i przybyłeś do tego kraju po 2008 roku, to i tak nie musisz wypełniać żadnych dodatkowych wniosków – numer identyfikacji podatkowej zostanie Ci przyznany automatycznie.

Osobisty numer identyfikacyjny podatkowej w Niemczech otrzymasz najpóźniej 2 tygodnie po zameldowaniu w urzędzie meldunkowym. Pod wskazanym adresem możesz oczekiwać na list z Centralnego Urzędu Skarbowego – to na nim znajdować się będą wszystkie niezbędne informacje. Jeżeli zależy Ci na czasie i potrzebujesz identyfikatora podatkowego wcześniej, możesz zgłosić się po niego osobiście, już 5 dni od meldunku. W tym celu odwiedź placówkę lokalnego urzędu skarbowego i poproś o niego urzędnika – pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jak sprawdzić numer identyfikacji podatkowej w Niemczech?

Jeżeli zapomniałeś swój numer identyfikacji podatkowej, nie stała się żadna tragedia. Bez problemu jesteś w stanie go odzyskać, nawet jeżeli zgubiłeś list z urzędu skarbowego. Najłatwiejszym sposobem jest odszukanie go na decyzji podatkowej za poprzednie lata, którą otrzymałeś z Finanzamt – będzie znajdował się w lewym górnym rogu tego dokumentu.

W przypadku, jeśli nie masz dostępu do wspomnianego dokumentu, pozostaje wizyta w urzędzie podatkowym. Procedura jest identyczna z opisywanym wcześniej przypadkiem – z dowodem tożsamości udajemy się do najbliższej placówki, zgłaszając urzędnikowi, że chcemy uzyskać informacje o indywidualnym numerze identyfikacji.

Numer identyfikacji podatkowej w Niemczech bez meldunku? Zgłoś się do nas!

Nie otrzymamy numeru identyfikacji podatkowej bez wcześniejszego meldunku – osoby zatrudnione w Niemczech a mieszkające w innym kraju posługiwać będą się numerem podatkowym Steuernummer.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące numeru identyfikacji podatkowej w Niemczech? Zgłoś się do naszego biura podatkowego – jesteśmy w stanie doradzić Ci we wszystkich sprawach związanych z formalnościami związanymi z urzędem skarbowym i składaniem zeznania podatkowego. Specjalizujemy się w tych sprawach od wielu lat, dzięki czemu możemy oferować Ci nasze ogromne doświadczenie i usługi najwyższej jakości. Odezwij się do nas, a pomożemy ustalić Ci Twój niemiecki numer podatkowy, co pozwoli Ci odzyskać zwrot podatku z Niemiec. Zapraszamy – Podatki Meritum.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech
Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?
Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?
Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Współpracują z nami: