Podatki Meritum » Blog » Numer identyfikacji podatkowej w Niemczech
Na terenie Niemiec obowiązuje od 2008 roku specjalny numer identyfikacji podatkowej i jest on odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Potrzebny będzie on do rozliczenia z tamtejszym urzędem skarbowym, dlatego przed wyjazdem do pracy warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Sprawdź, czym jest numer identyfikacji podatkowej w Niemczech, do czego jest potrzebny, oraz jak go zdobyć. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym wpisie – zapraszamy.
Za przydzielenie numeru identyfikacji podatkowej (IdNr) odpowiada urząd skarbowy i jest to unikalny dla każdego podatnika 11-cyfrowy numer. Tamtejszy system przewiduje, że posiadać go musi każda osoba zamieszkująca w tym kraju. Tak jak w przypadku PESEL-u w Polsce, nadawany jest wszystkim obywatelom zaraz po urodzeniu. Został wprowadzony w 2008 roku i zastąpił pod wieloma względami numer podatkowy Steuernummer (ten wciąż jednak obowiązuje). Służy on obecnie do załatwiania wszelkich formalności z urzędem skarbowym.
Jest nadawany raz i pozostaje taki sam do końca życia, niezależnie od zmiany miejsca zamieszkania, czy stanu cywilnego. Jeżeli raz pracowałeś w Niemczech i został przypisany Ci osobisty numer identyfikacji podatkowej, to podczas ponownej wizyty nadal będzie on obowiązywał.
Niemiecki numer identyfikacji podatkowej nazywany jest bardzo różnie przez podatników, co często jest wynikiem wielu nieporozumień. W tym kraju obowiązuje bowiem także inny numer podatkowy w Niemczech – Steuernummer, który funkcjonował jeszcze przed zmianami w 2008 roku i pełnił znacznie ważniejszą funkcję. Więcej o nim dowiesz się z innego naszego wpisu, tutaj skupiamy się na innym identyfikatorze.
Jak już wspomnieliśmy, przyznawany podatkowy numer identyfikacyjny przybiera kilka nazw, które warto znać. Spotkamy się z takimi określeniami jak numer identyfikacyjny (Identifikationsnummer), numer identyfikacji podatkowej (Steueridentifikationsnummer) czy numer Tax ID (Steuer-ID). Wszystkie te terminy odnoszą się do 11-cyfrowego numeru wydawanego przez niemiecki urząd skarbowy.
Jeżeli nie urodziłeś się w Niemczech i przybyłeś do tego kraju po 2008 roku, to i tak nie musisz wypełniać żadnych dodatkowych wniosków – numer identyfikacji podatkowej zostanie Ci przyznany automatycznie.
Osobisty numer identyfikacyjny podatkowej w Niemczech otrzymasz najpóźniej 2 tygodnie po zameldowaniu w urzędzie meldunkowym. Pod wskazanym adresem możesz oczekiwać na list z Centralnego Urzędu Skarbowego – to na nim znajdować się będą wszystkie niezbędne informacje. Jeżeli zależy Ci na czasie i potrzebujesz identyfikatora podatkowego wcześniej, możesz zgłosić się po niego osobiście, już 5 dni od meldunku. W tym celu odwiedź placówkę lokalnego urzędu skarbowego i poproś o niego urzędnika – pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Jeżeli zapomniałeś swój numer identyfikacji podatkowej, nie stała się żadna tragedia. Bez problemu jesteś w stanie go odzyskać, nawet jeżeli zgubiłeś list z urzędu skarbowego. Najłatwiejszym sposobem jest odszukanie go na decyzji podatkowej za poprzednie lata, którą otrzymałeś z Finanzamt – będzie znajdował się w lewym górnym rogu tego dokumentu.
W przypadku, jeśli nie masz dostępu do wspomnianego dokumentu, pozostaje wizyta w urzędzie podatkowym. Procedura jest identyczna z opisywanym wcześniej przypadkiem – z dowodem tożsamości udajemy się do najbliższej placówki, zgłaszając urzędnikowi, że chcemy uzyskać informacje o indywidualnym numerze identyfikacji.
Nie otrzymamy numeru identyfikacji podatkowej bez wcześniejszego meldunku – osoby zatrudnione w Niemczech a mieszkające w innym kraju posługiwać będą się numerem podatkowym Steuernummer.
Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące numeru identyfikacji podatkowej w Niemczech? Zgłoś się do naszego biura podatkowego – jesteśmy w stanie doradzić Ci we wszystkich sprawach związanych z formalnościami związanymi z urzędem skarbowym i składaniem zeznania podatkowego. Specjalizujemy się w tych sprawach od wielu lat, dzięki czemu możemy oferować Ci nasze ogromne doświadczenie i usługi najwyższej jakości. Odezwij się do nas, a pomożemy ustalić Ci Twój niemiecki numer podatkowy, co pozwoli Ci odzyskać zwrot podatku z Niemiec. Zapraszamy – Podatki Meritum.
Średnia ocena:
4.6/5.0
Na podstawie:
6 opinii
Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.
Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.
Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.
Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.
Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.
Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?
Współpracują z nami: