Rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 r.
Niemiecki urząd skarbowy Finanzamt umożliwia już składanie zeznań podatkowych za 2022 rok. Jeśli pracowałeś w Niemczech w ubiegłym roku, to koniecznie zapoznaj się z naszą listą. Są to cztery punkty, o którym musisz pamiętać wnioskując o zwrot podatku z Niemiec.
1. Karta Lohnsteuerbescheinigung
Podejmując legalne zatrudnienie na terenie Niemiec, Twój pracodawca powinien prawidłowo odprowadzać podatek od Twojej pensji. Pobraną zaliczkę na poczet podatku dochodowego powinien wykazać na rocznym zestawieniu tzn. Lohnsteuerbescheinigung 2022.
Dokument zawiera dane pracodawcy, Twoje dane personalne a także kwotę dochodu, potrąconego podatku i innych pozycji związanych z zatrudnieniem. Twój pracodawca powinien wręczyć Ci taki dokument w okresie styczeń - marzec kolejnego roku kalendarzowego. Dokument możesz otrzymać w formie elektronicznej, pocztą lub pracodawca może wręczyć Ci wydruk do ręki. To wszystko zależy jak się na to umówiliście.
Niestety nie zawsze pracodawca wypełnia swój obowiązek i nie przekazuje karty Lohnsteuerbescheinigung. Co wtedy?
Wówczas możesz skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, który może pobrać dane o Twoim zatrudnieniu z Finanzamt. Doradca działając na podstawie pełnomocnictwa, posiadając wszelkie uprawnienia, ma takie możliwości.
Wzór karty Lohnsteuerbescheinigung

2. Polski PIT 36/ ZG i zaświadczenie EU EWR
Jeśli posiadasz centrum interesów życiowych w Polsce to oprócz złożenia niemieckiej deklaracji, zobowiązany jesteś do sporządzenia rocznej deklaracji w Polsce.
W polskiej deklaracji PIT 36 musisz uwzględnić załącznik ZG - czyli wykazanie dochodów zagranicznych z Niemiec.
Pamiętaj, że nie wpisujesz tam kwoty wykazanej na karcie Lohnsteuerbescheinigung. Musisz odpowiednio przeliczyć dochód z Niemiec uwzglęgniając:
- ilość dni pracy w Niemczech
- kurs waluty EUR
- dietę (49 EUR za dzień)
Po przeliczeniu wprowadzasz do PIT ZG kwotę w walucie PLN.
Wzór PIT ZG

Często słyszymy pytanie:
Dlaczego muszę składać PIT w Polsce, skoro pracowałem tylko w Niemczech?
To bardzo dobre pytanie. To, czy masz obowiązek składania w Polsce deklaracji podatkowej zależy od Twojego centrum interesów życiowych.
Jeśli np.:
- posiadasz nieruchomość w Polsce
- Twój współmałżonek przebywa w Polsce
- Twoje dzieci w wieku do 18 r. życia przebywają w Polsce
- posiadasz konto bankowe w Polsce
- posiadasz zarejestrowany pojazd w Polsce
- posiadasz rachunek bankowy w Polsce
to bardzo możliwe, że Twoje centrum interesów jest właśnie w Polsce, a nie w Niemczech.
Jeśli z kolei mieszkasz z rodziną na stałe w Niemczech, i tutaj masz pełne zameldowanie przez cały rok, wówczas nie musisz składać deklaracji podatkowej w Polsce.
Po złożeniu deklaracji podatkowej w Polsce musisz wystąpić do swojego urzędu skarbowego o wydanie druku EU EWR. Jest to papierowy wydruk z pieczęcią urzędu skarbowego. Druk zawiera informacje o Twoim dochodzie, danych personalnych i jest potwierdzeniem przychodów dla niemieckiego urzędu.
Dlaczego to takie ważne?
Urząd niemiecki musi znać kwotę Twoich przychodów poza Niemcami, jest to koniecznie do obliczenia kwoty podatku dochodowego. Często wysokie dochody z Polski
dyskwalifikują możliwość ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec.
Dokument EU EWR musisz przekazać w oryginale do niemieckiego Finanzamt.
Wzór dokumentu EU EWR

3. Zadbaj o odliczenie kosztów utrzymania
Pamiętaj, im więcej odliczeń podatkowych tym wyższy zwrot podatku z Niemiec.
Zadbaj o to, aby do rozliczenia przedstawić wszelkie dowody, które poświadczają poniesione koszty.
Najbardziej popularne to:
- koszty mieszkania w Niemczech
- koszty przejazdów między krajem zamieszkania a Niemcami
- koszty ubrań roboczych
- koszty utrzymania podwójnego gospodarstwa domowego ( np. woda, prąd, gaz, internet)
- koszty leczenia
Urząd Finanzamt niestety bardzo skrupulatnie sprawdza prawo do ulg podatkowych.
Nie musisz załączać tych dowodów do niemieckiej deklaracji jednak pamiętaj, że urząd Finanzamt może w każdej chwili wezwać Cię do przedstawienia
dowodów poniesionych kosztów.

4. Rachunek bankowy do wypłaty zwrotu podatku z Niemiec
To chyba najbardziej przyjemny punkt na naszej liście.
Wnioskując o zwrot podatku powinieneś podać aktualny rachunek bankowy. Nie musi być to polski numer rachunku bankowego, jednak ważne, aby konto było zarejestrowane na Twoje nazwisko. Zdarza się, że urząd prosi o dodatkowe potwierdzenie, które wykazuje, że jesteś właścicielem. Dlatego warto do rozliczenia podatkowego załączyć wydruk z elektronicznej bankowości, na którym widnieją Twoje dane i dane rachunku bankowego.
Możesz samodzielnie sporządzić deklarację podatkową tzw. Streuererklärung 2022 w Niemczech.
Jednak uważamy, że zdecydowanie lepiej powierzyć to specjaliście. Pamiętaj, aby zweryfikować czy firma wykonująca rozliczenie w Twoim imieniu posiada odpowiednie uprawnienia. Dlaczego? Ponieważ finalnie to Ty odpowiesz za błędy w deklaracji, co może skutkować też wysoką karą finansową. Lepiej dmuchać na zimne.
Jeśli chcesz dowiedzieć się ile możesz otrzymać zwrotu podatku, zupełnie bez zobowiązań, możesz skorzystać z naszego kalkulatora.
Średnia ocena:
4.5/5.0
Na podstawie:
9 opinii