Meritum Podatki

Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec

Rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 r.

Niemiecki urząd skarbowy Finanzamt umożliwia już składanie zeznań podatkowych za 2022 rok. Jeśli pracowałeś w Niemczech w ubiegłym roku, to koniecznie zapoznaj się z naszą listą. Są to cztery punkty, o którym musisz pamiętać wnioskując o zwrot podatku z Niemiec.

1. Karta Lohnsteuerbescheinigung

Podejmując legalne zatrudnienie na terenie Niemiec, Twój pracodawca powinien prawidłowo odprowadzać podatek od Twojej pensji. Pobraną zaliczkę na poczet podatku dochodowego powinien wykazać na rocznym zestawieniu tzn. Lohnsteuerbescheinigung 2022.

Dokument zawiera dane pracodawcy, Twoje dane personalne a także kwotę dochodu, potrąconego podatku i innych pozycji związanych z zatrudnieniem. Twój pracodawca powinien wręczyć Ci taki dokument w okresie styczeń - marzec kolejnego roku kalendarzowego. Dokument możesz otrzymać w formie elektronicznej, pocztą lub pracodawca może wręczyć Ci wydruk do ręki. To wszystko zależy jak się na to umówiliście.

Niestety nie zawsze pracodawca wypełnia swój obowiązek i nie przekazuje karty Lohnsteuerbescheinigung. Co wtedy?
Wówczas możesz skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, który może pobrać dane o Twoim zatrudnieniu z Finanzamt. Doradca działając na podstawie pełnomocnictwa, posiadając wszelkie uprawnienia, ma takie możliwości.

Wzór karty Lohnsteuerbescheinigung

2. Polski PIT 36/ ZG i zaświadczenie EU EWR

Jeśli posiadasz centrum interesów życiowych w Polsce to oprócz złożenia niemieckiej deklaracji, zobowiązany jesteś do sporządzenia rocznej deklaracji w Polsce.
W polskiej deklaracji PIT 36 musisz uwzględnić załącznik ZG - czyli wykazanie dochodów zagranicznych z Niemiec.

Pamiętaj, że nie wpisujesz tam kwoty wykazanej na karcie Lohnsteuerbescheinigung. Musisz odpowiednio przeliczyć dochód z Niemiec uwzglęgniając:
- ilość dni pracy w Niemczech
- kurs waluty EUR
- dietę (49 EUR za dzień)

Po przeliczeniu wprowadzasz do PIT ZG kwotę w walucie PLN.

Wzór PIT ZG

Często słyszymy pytanie:
Dlaczego muszę składać PIT w Polsce, skoro pracowałem tylko w Niemczech?

To bardzo dobre pytanie. To, czy masz obowiązek składania w Polsce deklaracji podatkowej zależy od Twojego centrum interesów życiowych.

Jeśli np.:
- posiadasz nieruchomość w Polsce
- Twój współmałżonek przebywa w Polsce
- Twoje dzieci w wieku do 18 r. życia przebywają w Polsce
- posiadasz konto bankowe w Polsce
- posiadasz zarejestrowany pojazd w Polsce
- posiadasz rachunek bankowy w Polsce

to bardzo możliwe, że Twoje centrum interesów jest właśnie w Polsce, a nie w Niemczech.

Jeśli z kolei mieszkasz z rodziną na stałe w Niemczech, i tutaj masz pełne zameldowanie przez cały rok, wówczas nie musisz składać deklaracji podatkowej w Polsce.

Po złożeniu deklaracji podatkowej w Polsce musisz wystąpić do swojego urzędu skarbowego o wydanie druku EU EWR. Jest to papierowy wydruk z pieczęcią urzędu skarbowego. Druk zawiera informacje o Twoim dochodzie, danych personalnych i jest potwierdzeniem przychodów dla niemieckiego urzędu.

Dlaczego to takie ważne?
Urząd niemiecki musi znać kwotę Twoich przychodów poza Niemcami, jest to koniecznie do obliczenia kwoty podatku dochodowego. Często wysokie dochody z Polski
dyskwalifikują możliwość ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec.

Dokument EU EWR musisz przekazać w oryginale do niemieckiego Finanzamt.

Wzór dokumentu EU EWR

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

3. Zadbaj o odliczenie kosztów utrzymania

Pamiętaj, im więcej odliczeń podatkowych tym wyższy zwrot podatku z Niemiec.
Zadbaj o to, aby do rozliczenia przedstawić wszelkie dowody, które poświadczają poniesione koszty.

Najbardziej popularne to:
- koszty mieszkania w Niemczech
- koszty przejazdów między krajem zamieszkania a Niemcami
- koszty ubrań roboczych
- koszty utrzymania podwójnego gospodarstwa domowego ( np. woda, prąd, gaz, internet)
- koszty leczenia

Urząd Finanzamt niestety bardzo skrupulatnie sprawdza prawo do ulg podatkowych.
Nie musisz załączać tych dowodów do niemieckiej deklaracji jednak pamiętaj, że urząd Finanzamt może w każdej chwili wezwać Cię do przedstawienia
dowodów poniesionych kosztów.

Zwrot podatku z Niemiec z biurem rachunkowym

4. Rachunek bankowy do wypłaty zwrotu podatku z Niemiec

To chyba najbardziej przyjemny punkt na naszej liście.
Wnioskując o zwrot podatku powinieneś podać aktualny rachunek bankowy. Nie musi być to polski numer rachunku bankowego, jednak ważne, aby konto było zarejestrowane na Twoje nazwisko. Zdarza się, że urząd prosi o dodatkowe potwierdzenie, które wykazuje, że jesteś właścicielem. Dlatego warto do rozliczenia podatkowego załączyć wydruk z elektronicznej bankowości, na którym widnieją Twoje dane i dane rachunku bankowego.

Możesz samodzielnie sporządzić deklarację podatkową tzw. Streuererklärung 2022 w Niemczech.
Jednak uważamy, że zdecydowanie lepiej powierzyć to specjaliście. Pamiętaj, aby zweryfikować czy firma wykonująca rozliczenie w Twoim imieniu posiada odpowiednie uprawnienia. Dlaczego? Ponieważ finalnie to Ty odpowiesz za błędy w deklaracji, co może skutkować też wysoką karą finansową. Lepiej dmuchać na zimne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się ile możesz otrzymać zwrotu podatku, zupełnie bez zobowiązań, możesz skorzystać z naszego kalkulatora.

Czy wiesz, że rozliczając się w Podatkimeritum.pl możesz wygrać atrakcyjne nagrody takie jak np. iPhone 12 czy głośnik JBL a nawet kupony podarunkowe do serwisu Allegro. Wypełnij teraz formularz!
gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 9 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Gewerbesteuer – podatek handlowy w Niemczech

Jeden z najbardziej unikatowych i zarazem kluczowych podatków w tym kraju to Gewerbesteuer, czyli podatek handlowy. Nie tylko jest on głównym źródłem dochodu dla niemieckich gmin, ale również ma niezwykle bogatą i długą historię. Jest to podatek, który dotyczy praktycznie każdego przedsiębiorcy na niemieckim rynku, niezależnie od wielkości i formy działalności. W tym artykule zagłębimy…

Arbeitnehmerpauschbetrag – ryczałtowy koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Niemiecki system podatkowy, choć z pozoru skomplikowany, kryje w sobie wiele mechanizmów ulg i odliczeń, które mogą znacząco wpłynąć na domowy budżet. Jednym z najbardziej interesujących jest Arbeitnehmerpauschbetrag, czyli zryczałtowany koszt uzyskania przychodu, który od lat jest ważnym elementem rocznych rozliczeń podatkowych w Niemczech. Jest to ulga, z której mogą skorzystać zarówno pracownicy na etatach,…

Kinderfreibetrag – ulga podatkowa na dziecko w Niemczech

W tym wpisie przybliżymy jeden z najważniejszych aspektów systemu podatkowego w Niemczech, który dotyczy wielu rodziców. Chodzi o Kinderfreibetrag – ulgę podatkową na dziecko, która stanowi kluczowy element wsparcia finansowego dla rodzin. Dzięki niej rodzice mogą znacznie zmniejszyć swoje obciążenie podatkowe, przesuwając środki finansowe na inne niezbędne wydatki, jak edukacja czy opieka zdrowotna. W artykule…

Bauabzugsteuer – podatek budowlany w Niemczech

Niemiecki rynek budowlany, znany ze swojej dojrzałości i złożonych regulacji, stanowi zarówno pole możliwości, jak i wyzwań dla przedsiębiorców. Jednym z najbardziej skomplikowanych i często niedocenianych aspektów działalności w tym sektorze jest podatek Bauabzugsteuer, który wpływa na zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy budowlane. Niezrozumienie jego mechanizmów może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych.…

Praca sezonowa w Niemczech bez podatku

Praca sezonowa w Niemczech fascynuje i przyciąga rzesze pracowników, nie tylko z Polski, ale z całej Europy. A co jeśli dowiesz się, że istnieje możliwość pracy w tym kraju nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale również z minimalnym obciążeniem podatkowym? Brzmi jak świetna oferta, prawda? W tym rozbudowanym poradniku zapraszam Cię na podróż przez meandry…

Wspólne rozliczenie z małżonkiem pracującym w Niemczech – najważniejsze informacje

Podatki – tego słowa wiele osób boi się jak ognia. Jednak poruszając się po labiryncie przepisów podatkowych z odpowiednią wiedzą, można zauważyć, że wiele z nich zostało stworzonych, aby ułatwić nam życie. Dlatego dziś skupimy się na jednym z nich – wspólnym rozliczeniu podatkowym w Niemczech. Temat ten jest szczególnie ważny dla par, w których…

Współpracują z nami: