Meritum Podatki

Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?

Pracując legalnie za granicą, należy odprowadzać podatek. W Niemczech obowiązek naliczania go z Twojego wynagrodzenia i przesyłania do skarbówki spoczywa na pracodawcy. Jednak na koniec roku to Ty odpowiadasz za terminowe i kompletne złożenie PIT-u. W rozliczeniu warto uwzględnić przysługujące ulgi, co pozwoli Ci odebrać większy zwrot podatku. Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę?

Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?

Punkt wyjścia, czyli kwota wolna od podatku

Dochód pomniejszony o kwotę wolną od podatku daje sumę, od której naliczany jest podatek. Dzięki temu można uniknąć przekroczenia progu podatkowego, co wyraźnie wpływa na to, ile pieniędzy trzeba będzie oddać do skarbówki. Różnice są spore, bo pierwszy próg podatkowy wynosi 14%, kolejny już 42%, a najwyższy aż 45%. Korzystne jest także rozliczenie ze współmałżonkiem, bo wówczas kwota wolna jest wyższa.

W 2020 roku kwota wolna od podatku w Niemczech wynosiła 10 908 euro i 21 816 euro przy rozliczeniu z partnerem. Nasi zachodni sąsiedzi co roku zwiększają kwotę wolną, a dzięki temu w 2022 wyniosła ona 10 347 w przypadku osób indywidualnych i 20 694 euro dla małżeństw. Oznacza to, że dochód do wskazanych kwot nie jest opodatkowany.

Większy podatek z Niemiec a koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego

Urząd skarbowy u naszych sąsiadów umożliwia skorzystanie z dodatkowych ulg i odliczeń. Polacy pracujący za granicą najczęściej korzystają z tego przywileju w kontekście kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Dzieje się tak, gdy ze względów zawodowych utrzymujesz dwa domy. Istnieje możliwość, aby ograniczyć tego rodzaju koszty.

Prowadzenie podwójnego gospodarstwa a ulgi, które można odliczyć:

  • koszty wyjazdów do rodziny;
  • koszty wynajmowania drugiego mieszkania lub domu.

Dzięki możliwości odliczenia wspomnianych wyżej wydatków obniżysz wysokość podatku, który należy rozliczyć z urzędem skarbowym. Zyskujesz realną szansę na zwiększenie kwoty nadpłaty podatków, co wpływa jednocześnie na wysokość zwrotu.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Większy podatek z Niemiec: ulgi podatkowe

W ramach niemieckiego systemu podatkowego odliczysz dojazdy do pracy na terenie tego kraju. Przy rozliczeniu 2023 roku można odliczyć ryczałt za pracę w systemie zdalnym (home office), w wysokości 5 euro za każdy dzień pracy, ale ogółem nie więcej niż 1000 euro.

Na ulgi mogą liczyć także kierowcy. Pracownicy, którzy sypiają w kabinach samochodów, mogą odliczyć koszty na poziomie 8 euro za każdą noc spędzoną w aucie.

Ulgi, które możesz uwzględnić w rozliczeniu:

  • koszty podróży służbowych;
  • koszty opieki nad dziećmi;
  • kursy i szkolenia;
  • koszty poszukiwania pracy;
  • składki do związków zawodowych;
  • koszty przeprowadzki ze względów zawodowych;
  • koszty utrzymania biura w domu i materiałów potrzebnych do wykonywania pracy.

Pamiętaj, że wszystkie wydatki należy udokumentować. Niemiecki urzędnik może poprosić o dostarczenie potwierdzeń, np. w postaci faktur, na podstawie których będzie można odliczyć koszty. Jeśli nie będziesz ich mógł udowodnić, ulga nie zostanie uwzględniona w ramach złożonego zeznania podatkowego.

Jakie ulgi i zwolnienia Ci przysługują?

Pracując legalnie w Niemczech, podlegasz pod ograniczony lub nieograniczony obowiązek podatkowy. Z punktu widzenia podatków i możliwego do uzyskania zwrotu, bardziej opłacalny jest dla Ciebie drugi wariant. Aby skorzystać z tej formy rozliczenia, należy przepracować na terenie Niemiec więcej niż 183 dni i uzyskać minimum 90% dochodów w tym kraju.

Spełnienie powyższych warunków upoważnia Cię do rozliczenia dochodów ze współmałżonką i skorzystanie z różnych ulg. Uwzględnienie wszystkich przysługujących zwolnień wpływa na kwotę podatku do zapłaty lub na wysokość zwrotu podatku, który możesz uzyskać.

Jeśli chcesz odebrać większy zwrot podatku z Niemiec, warto zadbać o kompletny zestaw wymaganych dokumentów z poprawnie wypełnionymi formularzami. Trzeba także uwzględnić ulgi, które Tobie przysługują, a w tym pomóc może specjalista podatkowy. W trakcie współpracy możesz liczyć na wsparcie w załatwieniu wszystkich formalności i utrzymanie kontaktu z urzędem skarbowym. Jeśli chcesz, żeby ktoś Cię odciążył od tych obowiązków, to wypełnij krótki formularz i umów się na bezpłatne konsultacje.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz Jeśli nie masz dużego doświadczenia z rozliczeniami podatkowymi, na początku może być to trochę trudne. Ale z roku na rok będziesz nabierać coraz większej rutyny i obiecuję: gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku na twoje konto, zapomnisz o całym bólu. Dla wielu…

Współpracują z nami: