Punkt wyjścia, czyli kwota wolna od podatku
Dochód pomniejszony o kwotę wolną od podatku daje sumę, od której naliczany jest podatek. Dzięki temu można uniknąć przekroczenia progu podatkowego, co wyraźnie wpływa na to, ile pieniędzy trzeba będzie oddać do skarbówki. Różnice są spore, bo pierwszy próg podatkowy wynosi 14%, kolejny już 42%, a najwyższy aż 45%. Korzystne jest także rozliczenie ze współmałżonkiem, bo wówczas kwota wolna jest wyższa.
W 2020 roku kwota wolna od podatku w Niemczech wynosiła 9 408 euro i 18 816 euro przy rozliczeniu z partnerem. Nasi zachodni sąsiedzi co roku zwiększają kwotę wolną, a dzięki temu w 2021 wyniosła ona 9 744 w przypadku osób indywidualnych i 19 488 euro dla małżeństw. Oznacza to, że dochód do wskazanych kwot nie jest opodatkowany.
Większy podatek z Niemiec a koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego
Urząd skarbowy u naszych sąsiadów umożliwia skorzystanie z dodatkowych ulg i odliczeń. Polacy pracujący za granicą najczęściej korzystają z tego przywileju w kontekście kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Dzieje się tak, gdy ze względów zawodowych utrzymujesz dwa domy. Istnieje możliwość, aby ograniczyć tego rodzaju koszty.
Prowadzenie podwójnego gospodarstwa a ulgi, które można odliczyć:
- koszty wyjazdów do rodziny;
- koszty wynajmowania drugiego mieszkania lub domu.
Dzięki możliwości odliczenia wspomnianych wyżej wydatków obniżysz wysokość podatku, który należy rozliczyć z urzędem skarbowym. Zyskujesz realną szansę na zwiększenie kwoty nadpłaty podatków, co wpływa jednocześnie na wysokość zwrotu.
Większy podatek z Niemiec: ulgi podatkowe
W ramach niemieckiego systemu podatkowego odliczysz dojazdy do pracy na terenie tego kraju. Przy rozliczeniu 2020 roku można było odliczyć ryczałt za pracę w systemie zdalnym (home office), w wysokości 5 euro za każdy dzień pracy, ale ogółem nie więcej niż 600 euro.
Na ulgi mogą liczyć także kierowcy. Pracownicy, którzy sypiają w kabinach samochodów, mogą odliczyć koszty na poziomie 8 euro za każdą noc spędzoną w aucie.
Ulgi, które możesz uwzględnić w rozliczeniu:
- koszty podróży służbowych;
- koszty opieki nad dziećmi;
- kursy i szkolenia;
- koszty poszukiwania pracy;
- składki do związków zawodowych;
- koszty przeprowadzki ze względów zawodowych;
- koszty utrzymania biura w domu i materiałów potrzebnych do wykonywania pracy.
Pamiętaj, że wszystkie wydatki należy udokumentować. Niemiecki urzędnik może poprosić o dostarczenie potwierdzeń, np. w postaci faktur, na podstawie których będzie można odliczyć koszty. Jeśli nie będziesz ich mógł udowodnić, ulga nie zostanie uwzględniona w ramach złożonego zeznania podatkowego.
Jakie ulgi i zwolnienia Ci przysługują?
Pracując legalnie w Niemczech, podlegasz pod ograniczony lub nieograniczony obowiązek podatkowy. Z punktu widzenia podatków i możliwego do uzyskania zwrotu, bardziej opłacalny jest dla Ciebie drugi wariant. Aby skorzystać z tej formy rozliczenia, należy przepracować na terenie Niemiec więcej niż 183 dni i uzyskać minimum 90% dochodów w tym kraju.
Spełnienie powyższych warunków upoważnia Cię do rozliczenia dochodów ze współmałżonką i skorzystanie z różnych ulg. Uwzględnienie wszystkich przysługujących zwolnień wpływa na kwotę podatku do zapłaty lub na wysokość zwrotu podatku, który możesz uzyskać.
Jeśli chcesz odebrać większy zwrot podatku z Niemiec, warto zadbać o kompletny zestaw wymaganych dokumentów z poprawnie wypełnionymi formularzami. Trzeba także uwzględnić ulgi, które Tobie przysługują, a w tym pomóc może specjalista podatkowy. W trakcie współpracy możesz liczyć na wsparcie w załatwieniu wszystkich formalności i utrzymanie kontaktu z urzędem skarbowym. Jeśli chcesz, żeby ktoś Cię odciążył od tych obowiązków, to wypełnij krótki formularz i umów się na bezpłatne konsultacje.
Średnia ocena:
4.6/5.0
Na podstawie:
4 opinii