Meritum Podatki

Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?

Pracując legalnie za granicą, należy odprowadzać podatek. W Niemczech obowiązek naliczania go z Twojego wynagrodzenia i przesyłania do skarbówki spoczywa na pracodawcy. Jednak na koniec roku to Ty odpowiadasz za terminowe i kompletne złożenie PIT-u. W rozliczeniu warto uwzględnić przysługujące ulgi, co pozwoli Ci odebrać większy zwrot podatku. Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę?

Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?

Punkt wyjścia, czyli kwota wolna od podatku

Dochód pomniejszony o kwotę wolną od podatku daje sumę, od której naliczany jest podatek. Dzięki temu można uniknąć przekroczenia progu podatkowego, co wyraźnie wpływa na to, ile pieniędzy trzeba będzie oddać do skarbówki. Różnice są spore, bo pierwszy próg podatkowy wynosi 14%, kolejny już 42%, a najwyższy aż 45%. Korzystne jest także rozliczenie ze współmałżonkiem, bo wówczas kwota wolna jest wyższa.

W 2020 roku kwota wolna od podatku w Niemczech wynosiła 10 908 euro i 21 816 euro przy rozliczeniu z partnerem. Nasi zachodni sąsiedzi co roku zwiększają kwotę wolną, a dzięki temu w 2022 wyniosła ona 10 347 w przypadku osób indywidualnych i 20 694 euro dla małżeństw. Oznacza to, że dochód do wskazanych kwot nie jest opodatkowany.

Większy podatek z Niemiec a koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego

Urząd skarbowy u naszych sąsiadów umożliwia skorzystanie z dodatkowych ulg i odliczeń. Polacy pracujący za granicą najczęściej korzystają z tego przywileju w kontekście kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Dzieje się tak, gdy ze względów zawodowych utrzymujesz dwa domy. Istnieje możliwość, aby ograniczyć tego rodzaju koszty.

Prowadzenie podwójnego gospodarstwa a ulgi, które można odliczyć:

  • koszty wyjazdów do rodziny;
  • koszty wynajmowania drugiego mieszkania lub domu.

Dzięki możliwości odliczenia wspomnianych wyżej wydatków obniżysz wysokość podatku, który należy rozliczyć z urzędem skarbowym. Zyskujesz realną szansę na zwiększenie kwoty nadpłaty podatków, co wpływa jednocześnie na wysokość zwrotu.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Większy podatek z Niemiec: ulgi podatkowe

W ramach niemieckiego systemu podatkowego odliczysz dojazdy do pracy na terenie tego kraju. Przy rozliczeniu 2023 roku można odliczyć ryczałt za pracę w systemie zdalnym (home office), w wysokości 5 euro za każdy dzień pracy, ale ogółem nie więcej niż 1000 euro.

Na ulgi mogą liczyć także kierowcy. Pracownicy, którzy sypiają w kabinach samochodów, mogą odliczyć koszty na poziomie 8 euro za każdą noc spędzoną w aucie.

Ulgi, które możesz uwzględnić w rozliczeniu:

  • koszty podróży służbowych;
  • koszty opieki nad dziećmi;
  • kursy i szkolenia;
  • koszty poszukiwania pracy;
  • składki do związków zawodowych;
  • koszty przeprowadzki ze względów zawodowych;
  • koszty utrzymania biura w domu i materiałów potrzebnych do wykonywania pracy.

Pamiętaj, że wszystkie wydatki należy udokumentować. Niemiecki urzędnik może poprosić o dostarczenie potwierdzeń, np. w postaci faktur, na podstawie których będzie można odliczyć koszty. Jeśli nie będziesz ich mógł udowodnić, ulga nie zostanie uwzględniona w ramach złożonego zeznania podatkowego.

Jakie ulgi i zwolnienia Ci przysługują?

Pracując legalnie w Niemczech, podlegasz pod ograniczony lub nieograniczony obowiązek podatkowy. Z punktu widzenia podatków i możliwego do uzyskania zwrotu, bardziej opłacalny jest dla Ciebie drugi wariant. Aby skorzystać z tej formy rozliczenia, należy przepracować na terenie Niemiec więcej niż 183 dni i uzyskać minimum 90% dochodów w tym kraju.

Spełnienie powyższych warunków upoważnia Cię do rozliczenia dochodów ze współmałżonką i skorzystanie z różnych ulg. Uwzględnienie wszystkich przysługujących zwolnień wpływa na kwotę podatku do zapłaty lub na wysokość zwrotu podatku, który możesz uzyskać.

Jeśli chcesz odebrać większy zwrot podatku z Niemiec, warto zadbać o kompletny zestaw wymaganych dokumentów z poprawnie wypełnionymi formularzami. Trzeba także uwzględnić ulgi, które Tobie przysługują, a w tym pomóc może specjalista podatkowy. W trakcie współpracy możesz liczyć na wsparcie w załatwieniu wszystkich formalności i utrzymanie kontaktu z urzędem skarbowym. Jeśli chcesz, żeby ktoś Cię odciążył od tych obowiązków, to wypełnij krótki formularz i umów się na bezpłatne konsultacje.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?
Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Podatek od darowizny i spadku to podatek płacony od otrzymanego majątku, który obowiązuje w Niemczech pod nazwą Schenkungssteuer. Nakładany jest na osoby, które otrzymują darowizny w formie pieniędzy lub innych wartościowych przedmiotów. Ma na celu ograniczenie unikania płacenia podatków poprzez przenoszenie majątku drogą darowizny. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tej daninie i przekonasz się, ile wynosi podatek od darowizny w Niemczech.

Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym
Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym

W związku z podwyższeniem limitów dochodów i kosztów związanych z zamieszkaniem, od 1 stycznia 2023 r. o Wohngeld w Niemczech może starać się nawet trzy razy więcej mieszkańców niż w roku poprzednim. Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie, której przysługuje dodatek mieszkaniowy – przygotowaliśmy dla Ciebie niezbędne informacje dotyczące tego świadczenia. Zapraszamy!

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec
Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Nie każdy, kto pracuje legalnie w Niemczech, musi złożyć zeznanie podatkowe. Jeżeli uzyskałeś dochód poniżej 10 700 euro i w pozycjach 17 lub 20 w Picie nie są wpisane żadne kwoty, to nie masz takiego obowiązku. Spełnienie któregoś z powyższych warunków skutkuje jednak koniecznością rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?
Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?

Czekasz dwa miesiące, potem 5 miesięcy i nadal cisza. Znamy to - pozwól, że krótko wyjaśnimy Ci ile czeka się na decyzję podatkową mówiącą o wypłacie zwrotu podatkowego.

Jak znaleźć pracę w Niemczech?
Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Praca w Niemczech to często marzenie wielu polaków chcących poprawić swój status finansowy. Sprawdź jak zabrać się za ten temat.

Czym jest kindergeld? Jak Polacy mogą uzyskać go w Niemczech?
Czym jest kindergeld? Jak Polacy mogą uzyskać go w Niemczech?

Tak jak w Polsce na każde dziecko do 18. roku życia można pobierać 500+, tak w Niemczech obowiązuje analogiczny program zwany kindergeld. Jakie dokument są potrzebne do otrzymywania pieniędzy w jego ramach? Komu przysługuje prawo do skorzystania z niego? Ile wynosi zasiłek rodzinny za naszą zachodnią granicą i jak się o niego skutecznie starać? Oto najważniejsze informacje na jego temat.

Współpracują z nami: