Meritum Podatki

Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?

Pracując legalnie za granicą, należy odprowadzać podatek. W Niemczech obowiązek naliczania go z Twojego wynagrodzenia i przesyłania do skarbówki spoczywa na pracodawcy. Jednak na koniec roku to Ty odpowiadasz za terminowe i kompletne złożenie PIT-u. W rozliczeniu warto uwzględnić przysługujące ulgi, co pozwoli Ci odebrać większy zwrot podatku. Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę?

Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?

Punkt wyjścia, czyli kwota wolna od podatku

Dochód pomniejszony o kwotę wolną od podatku daje sumę, od której naliczany jest podatek. Dzięki temu można uniknąć przekroczenia progu podatkowego, co wyraźnie wpływa na to, ile pieniędzy trzeba będzie oddać do skarbówki. Różnice są spore, bo pierwszy próg podatkowy wynosi 14%, kolejny już 42%, a najwyższy aż 45%. Korzystne jest także rozliczenie ze współmałżonkiem, bo wówczas kwota wolna jest wyższa.

W 2020 roku kwota wolna od podatku w Niemczech wynosiła 10 908 euro i 21 816 euro przy rozliczeniu z partnerem. Nasi zachodni sąsiedzi co roku zwiększają kwotę wolną, a dzięki temu w 2022 wyniosła ona 10 347 w przypadku osób indywidualnych i 20 694 euro dla małżeństw. Oznacza to, że dochód do wskazanych kwot nie jest opodatkowany.

Większy podatek z Niemiec a koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego

Urząd skarbowy u naszych sąsiadów umożliwia skorzystanie z dodatkowych ulg i odliczeń. Polacy pracujący za granicą najczęściej korzystają z tego przywileju w kontekście kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Dzieje się tak, gdy ze względów zawodowych utrzymujesz dwa domy. Istnieje możliwość, aby ograniczyć tego rodzaju koszty.

Prowadzenie podwójnego gospodarstwa a ulgi, które można odliczyć:

  • koszty wyjazdów do rodziny;
  • koszty wynajmowania drugiego mieszkania lub domu.

Dzięki możliwości odliczenia wspomnianych wyżej wydatków obniżysz wysokość podatku, który należy rozliczyć z urzędem skarbowym. Zyskujesz realną szansę na zwiększenie kwoty nadpłaty podatków, co wpływa jednocześnie na wysokość zwrotu.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Większy podatek z Niemiec: ulgi podatkowe

W ramach niemieckiego systemu podatkowego odliczysz dojazdy do pracy na terenie tego kraju. Przy rozliczeniu 2023 roku można odliczyć ryczałt za pracę w systemie zdalnym (home office), w wysokości 5 euro za każdy dzień pracy, ale ogółem nie więcej niż 1000 euro.

Na ulgi mogą liczyć także kierowcy. Pracownicy, którzy sypiają w kabinach samochodów, mogą odliczyć koszty na poziomie 8 euro za każdą noc spędzoną w aucie.

Ulgi, które możesz uwzględnić w rozliczeniu:

  • koszty podróży służbowych;
  • koszty opieki nad dziećmi;
  • kursy i szkolenia;
  • koszty poszukiwania pracy;
  • składki do związków zawodowych;
  • koszty przeprowadzki ze względów zawodowych;
  • koszty utrzymania biura w domu i materiałów potrzebnych do wykonywania pracy.

Pamiętaj, że wszystkie wydatki należy udokumentować. Niemiecki urzędnik może poprosić o dostarczenie potwierdzeń, np. w postaci faktur, na podstawie których będzie można odliczyć koszty. Jeśli nie będziesz ich mógł udowodnić, ulga nie zostanie uwzględniona w ramach złożonego zeznania podatkowego.

Jakie ulgi i zwolnienia Ci przysługują?

Pracując legalnie w Niemczech, podlegasz pod ograniczony lub nieograniczony obowiązek podatkowy. Z punktu widzenia podatków i możliwego do uzyskania zwrotu, bardziej opłacalny jest dla Ciebie drugi wariant. Aby skorzystać z tej formy rozliczenia, należy przepracować na terenie Niemiec więcej niż 183 dni i uzyskać minimum 90% dochodów w tym kraju.

Spełnienie powyższych warunków upoważnia Cię do rozliczenia dochodów ze współmałżonką i skorzystanie z różnych ulg. Uwzględnienie wszystkich przysługujących zwolnień wpływa na kwotę podatku do zapłaty lub na wysokość zwrotu podatku, który możesz uzyskać.

Jeśli chcesz odebrać większy zwrot podatku z Niemiec, warto zadbać o kompletny zestaw wymaganych dokumentów z poprawnie wypełnionymi formularzami. Trzeba także uwzględnić ulgi, które Tobie przysługują, a w tym pomóc może specjalista podatkowy. W trakcie współpracy możesz liczyć na wsparcie w załatwieniu wszystkich formalności i utrzymanie kontaktu z urzędem skarbowym. Jeśli chcesz, żeby ktoś Cię odciążył od tych obowiązków, to wypełnij krótki formularz i umów się na bezpłatne konsultacje.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Progressionsvorbehalt – jak działa progresja podatkowa w Niemczech?

Jeżeli jesteś osobą pracującą w Niemczech, być może słyszałeś już o Progressionsvorbehalt. To skomplikowany niemiecki termin, który można przetłumaczyć jako "zastrzeżenie progresji". Jest on integralną częścią systemu podatkowego w Niemczech, a jego zrozumienie może być kluczowe dla optymalizacji twojej sytuacji finansowej. Progressionsvorbehalt wpływa na sposób, w jaki obliczana jest stawka podatkowa, szczególnie w kontekście różnych…

Grunderwerbsteuer – podatek od przeniesienia własności nieruchomości w Niemczech

Zakup nieruchomości to jeden z najważniejszych finansowych kroków w życiu każdego człowieka. W Niemczech, jak w wielu innych krajach, z tym procesem wiąże się wiele formalności i kosztów, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się jakiekolwiek decyzje. Jednym z takich kosztów jest Grunderwerbsteuer, czyli podatek od przeniesienia własności nieruchomości. Ten artykuł ma na celu przybliżenie…

Krankenversicherung – ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

Zdrowie jest jednym z najcenniejszych dóbr, a odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne stanowi o jego jakości i dostępie do profesjonalnej opieki. Niemcy, jako jedno z najbardziej rozwiniętych państw Europy, oferują system ubezpieczeń zdrowotnych, który można uznać za wyjątkowy na tle innych krajów kontynentu. O ile z jednej strony jest to system uniwersalny, dający dostęp do opieki zdrowotnej…

Czy rozliczenie podatku w Niemczech jest obowiązkowe?

Jednym z najbardziej powszechnych mitów wśród osób pracujących w Niemczech jest przekonanie, że system podatkowy tego kraju funkcjonuje na zasadzie "wszystko za Ciebie". Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ dla wielu pracowników podatek od wynagrodzenia jest potrącany automatycznie przez pracodawcę i odprowadzany do niemieckiego urzędu skarbowego – nie oznacza to jednak, że nie musimy składać…

Ile kosztuje rozliczenie PIT z Niemiec?

Rozliczenie podatków jest złożonym procesem, a szczególnie skomplikowanym może być dla osób, które pracują za granicą. Wiele osób, które pracują w Niemczech, zastanawia się: "Ile kosztuje rozliczenie podatku z Niemiec?". Chociaż ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, dlatego postaramy się przybliżyć ten temat – zapraszamy! Czy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego? Zanim zaczniemy omawiać…

Elterngeld – jak należy rozliczyć zasiłek wychowawczy w Niemczech?

Zasiłek wychowawczy, znany w Niemczech jako Elterngeld, stanowi kluczowy element systemu wsparcia dla rodzin. Zapewniając finansową pomoc, ułatwia on rodzicom poświęcenie czasu na opiekę nad nowo narodzonymi dziećmi. W naszym najnowszym artykule przyglądamy się, jak działa ten system, jakie są warunki jego otrzymania oraz jak znacząco wpływa na życie młodych rodzin w Niemczech. Elterngeld –…

Współpracują z nami: