Meritum Podatki

Odliczanie wydatków nadzwyczajnych : jak to działa w Niemczech

Prywatne wydatki nie odgrywają roli w niemieckim zeznaniu podatkowym, prawda? Termin „wydatki nadzwyczajne” odnosi się w rzeczywistości do wydatków, które zostały poniesione na sprawy prywatne, ale które nadal mają pozytywny wpływ na niemiecki podatek. Zasadniczo rozróżniamy ogólne wydatki nadzwyczajne i specjalne wydatki nadzwyczajne. Główną różnicą między tymi dwoma rodzajami jest sposób ich deklarowania do celów…

Prywatne wydatki nie odgrywają roli w niemieckim zeznaniu podatkowym, prawda?

Termin „wydatki nadzwyczajne” odnosi się w rzeczywistości do wydatków, które zostały poniesione na sprawy prywatne, ale które nadal mają pozytywny wpływ na niemiecki podatek. Zasadniczo rozróżniamy ogólne wydatki nadzwyczajne i specjalne wydatki nadzwyczajne. Główną różnicą między tymi dwoma rodzajami jest sposób ich deklarowania do celów podatkowych. Poniżej wyjaśniamy, co w Niemczech można zadeklarować jako wydatki nadzwyczajne.

W przypadku ogólnych wydatków nadzwyczajnych to, czy i w jakim stopniu zostaną one odliczone od podatku przez niemieckiego Urzędnika, zależy od uzasadnionych wydatków. Są to koszty, które są obliczane indywidualnie w zależności od osobistych okoliczności, takich jak klasa podatkowa, dochód i liczba dzieci, i są uważane za uzasadnione.

Wszystko, co przekracza tę indywidualną kwotę, może zostać uznane za nadzwyczajne obciążenie w zeznaniu podatkowym.

Co liczy się jako nadzwyczajne obciążenie w Niemczech?

Jeśli istnieją okoliczności, które sprawiają, że prywatne wydatki są wyjątkowo wyższe niż w innym przypadku, te dodatkowe koszty mogą zostać uwzględnione w niemieckim zeznaniu podatkowym. Nawiasem mówiąc, kwota uzasadnionych wydatków nie jest odliczana w przypadku wydatków nadzwyczajnych.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Wydatki nadzwyczajne w Niemczech obejmują:

  • Dodatek edukacyjny w wysokości do 1200 euro rocznie
  • Ryczałt dla osób niepełnosprawnych w zależności od stopnia niepełnosprawności
  • Osoby pozostające na utrzymaniu 370 € rocznie
  • Ryczałt dla opiekunów w zależności od stopnia opieki

W przypadku ogólnych wydatków nadzwyczajnych należy jednak najpierw przekroczyć rozsądne wydatki. Zasadniczo jednak można tu zadeklarować koszty związane z

  1. Wydatki medyczne, takie jak leki, alternatywni lekarze i akupunktura.
  2. Koszty pogrzebu, jeśli spadek nie pokrywa tych wydatków.
  3. Katastrofalne szkody spowodowane przez burzę, powódź, pożar, trzęsienie ziemi lub grad, które nie są objęte ubezpieczeniem.

Co to konkretnie oznacza dla mnie?

Wydatki te można uwzględnić w zeznaniu podatkowym w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.  Należy zawsze przechowywać paragony i dowody nadzwyczajnych wydatków, aby móc je uwzględnić.

Dzięki pomocy specjalistów bardzo łatwo jest zadeklarować koszty. Otrzymasz u nas obliczenie oczekiwanego zwrotu, a dzięki  kontroli doświadczonych pracowników nie można popełnisz żadnego błędu 🙂

 

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 10 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

II klasa podatkowa w Niemczech

W Niemczech system podatkowy jest skomplikowany, ale zarazem precyzyjny, a jego struktura opiera się na tzw. „klasach podatkowych” (Steuerklassen). Każda z tych klas ma swoje specyficzne zasady, które wpływają na wysokość podatku dochodowego, jaki trzeba zapłacić. Warto wiedzieć, czym jest klasa podatkowa II, jakie mają do niej prawo osoby i w jaki sposób może ona…

Kilometrówka w Niemczech

Coraz więcej osób podróżuje w celach służbowych lub prywatnych, co sprawia, że kwestie związane z odliczaniem kosztów dojazdu stają się niezwykle istotne. W Niemczech jednym z kluczowych zagadnień związanych z tym tematem jest tzw. "kilometrówka", czyli sposób, w jaki można odliczyć koszty podróży samochodem. W artykule tym omówimy wszystkie aspekty kilometrówki, w tym zasady, regulacje,…

Wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny w Niemczech, co możesz zrobić?

Wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny w Niemczech, co możesz zrobić? Lubisz mieszkać w swoim mieszkaniu, jest ono niedrogie i czujesz się w nim jak w domu - nagle doznajesz szoku: do Twojej skrzynki pocztowej trafia wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny. Jako najemca masz duże szanse na uniknięcie lub opóźnienie eksmisji z mieszkania lub…

Ulga emerytalna w Niemczech. Poznaj najważniejsze informacje.

Ulga emerytalna w Niemczech. Poznaj najważniejsze informacje. Ulga emerytalna w Niemczech to jeden z istotnych elementów systemu podatkowego, który pomaga osobom w wieku emerytalnym obniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Przysługuje ona osobom spełniającym określone warunki, przede wszystkim ukończenie 64. roku życia do 1 stycznia roku podatkowego. Dzięki tej uldze można zmniejszyć podatek od dochodów uzyskanych z…

Kindergeld - co jeśli dziecko zacznie pracować?

Kindergeld  - co jeśli dziecko zacznie pracować? Dla wielu Polaków pracujących w Niemczech, Kindergeld (zasiłek rodzinny) stanowi istotne wsparcie finansowe na wychowanie dzieci. Jednak zasady dotyczące tego świadczenia mogą wydawać się skomplikowane, szczególnie w przypadku dzieci pełnoletnich lub pracujących. W tym artykule wyjaśnimy, jak działa zasiłek rodzinny Niemcy w przypadku dorosłego dziecka, jakie są jego…

Jazda z przyczepą po Niemczech – jakie przepisy musisz znać?

Niemcy są krajem o dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej, co sprawia, że podróżowanie z przyczepą jest łatwiejsze, ale jednocześnie wymaga od kierowców znajomości pewnych zasad i przepisów. Jeśli planujesz jazdę po niemieckich autostradach czy drogach lokalnych z przyczepą, musisz być świadomy określonych ograniczeń prędkości, zasad technicznych oraz wymogów prawnych dotyczących pojazdów z przyczepami. Jazda z przyczepą…

Współpracują z nami: