Meritum Podatki

Odliczenie kosztów podróży służbowych od podatku w Niemczech

Odliczenie kosztów podróży służbowych od podatku w Niemczech Podróż do oddziału, klienta lub na seminarium jest przykładem podróży służbowej, podobnie jak udział w targach. Jeśli podróżujesz w celach służbowych, możesz odliczyć poniesione koszty od podatku jako koszty podróży.  Kiedy można odliczyć koszty podróży służbowej? Koszty podróży podlegają odliczeniu jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli zostały…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Odliczenie kosztów podróży służbowych od podatku w Niemczech

Podróż do oddziału, klienta lub na seminarium jest przykładem podróży służbowej, podobnie jak udział w targach. Jeśli podróżujesz w celach służbowych, możesz odliczyć poniesione koszty od podatku jako koszty podróży. 

Kiedy można odliczyć koszty podróży służbowej?

Koszty podróży podlegają odliczeniu jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli zostały poniesione w wyniku wyjazdowej działalności gospodarczej. Uznaje się, że działalność zewnętrzna miała miejsce, jeśli tymczasowo pracowałeś z dala od domu i pierwszego miejsca pracy. Dla pracownika stałym miejscem pracy jest zazwyczaj pierwsze miejsce pracy w firmie. 

Praca poza domem musi być związana z pracą. Tak jest w przypadku podróży w interesie pracodawcy. Obejmuje to podróże do innych oddziałów, do klientów lub dostawców, udział w szkoleniach, konferencjach, targach i załatwianie spraw dla firmy, na przykład kupowanie materiałów biurowych lub dostarczanie poczty służbowej.

Takie podróże należy dokumentować. Wynika to z faktu, że urząd skarbowy może wymagać udowodnienia lub potwierdzenia zawodowego charakteru działalności poza miastem, czasu trwania podróży i trasy za pomocą odpowiednich dokumentów.

Mogą to być 

  • dziennik podróży,
  • rachunki za benzynę,
  • rachunki hotelowe lub
  • korespondencja i potwierdzenia uczestnictwa.

Przedstawione tutaj zasady odliczania kosztów podróży jako kosztów uzyskania przychodu dla pracowników mają analogiczne zastosowanie do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla osób samozatrudnionych. Podatek VAT zawarty w kosztach podróży służbowych podlega odliczeniu jako podatek naliczony.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jakie koszty podróży można odliczyć?

Koszty podróży podlegające odliczeniu od podatku obejmują

Koszty podróży

Jeśli prowadziłeś własny pojazd, możesz odliczyć ryczałt za każdy przejechany kilometr - bez konieczności przedstawiania paragonów. Mianowicie

  • 30 centów za samochód,
  • 20 centów za motocykl lub skuter,
  • 20 centów za motorowery, motorowery lub rowery elektryczne oraz
  • w przypadku rowerów, zryczałtowana stawka w wysokości 5 euro miesięcznie zgodnie z przepisami administracyjnymi, jeśli użyłeś go do celów biznesowych co najmniej dwa razy w tym miesiącu. 

Jeśli koszty związane z własnym samochodem przekroczyły 30 centów za kilometr, można również zadeklarować wyższe koszty kilometrówki, pod warunkiem, że można je szczegółowo udokumentować.

Jeśli korzystałeś z transportu publicznego podczas podróży służbowych, będziesz potrzebować indywidualnych paragonów za przejazdy autobusem, pociągiem lub taksówką jako dowodu. Możesz w pełni odliczyć możliwe do zweryfikowania wydatki. 

Odliczenie nie jest możliwe w przypadku podróży odbytych samochodem służbowym lub w ramach nieopodatkowanej usługi transportu zbiorowego.

Dodatkowe koszty utrzymania

Ponieważ ustawodawca zakłada, że w podróży musisz wydawać więcej pieniędzy na posiłki niż w domu, możesz odliczyć od podatku dodatkowe wydatki na jedzenie i napoje. W tym celu przewidziane są stałe kwoty ryczałtowe, w zależności od tego, jak długo przebywałeś poza domem i pierwszym miejscem pracy.

Od reformy kosztów podróży z 2014 r. obowiązują tylko dwie stawki ryczałtowe za podróże na terenie Niemiec. Od 2020 roku wynoszą one:

  • 28 euro za każdy dzień nieobecności w domu i pierwszym miejscu pracy przez co najmniej 24 godziny oraz 
  • 14 euro, jeśli nie jesteś nieobecny przez cały dzień, ale dłużej niż osiem godzin. Kwota ta ma również zastosowanie do dnia przyjazdu i wyjazdu w przypadku podróży trwających kilka dni. 

Te diety za posiłki są wiążące. Nawet jeśli zebrałeś rachunki z restauracji podczas podróży jako dowód, nie możesz ubiegać się o wyższe koszty. 

Koszty podróży za granicę: dodatkowe wydatki na posiłki

Jeśli podróżowałeś służbowo za granicę, w zależności od kraju obowiązują różne kwoty ryczałtowe, tzw. zagraniczne diety dzienne na dodatkowe koszty utrzymania. Federalne Ministerstwo Finansów (BMF) corocznie dostosowuje te kwoty do zmian cen w poszczególnych krajach.

Stawki ryczałtowe na 2024 r. można znaleźć w piśmie BMF z dnia 21 listopada 2023 r

Należy pamiętać, że w niektórych krajach istnieją również różne stawki ryczałtowe dla różnych miast lub regionów. Na przykład w Polsce stawka ryczałtowa na rok 2023 we Wrocławiu wynosi 33euro, a w Warszawie 29 euro. Jeśli podróżujesz do kraju, którego nie ma na liście, możesz zastosować stawki ryczałtowe dla Luksemburga. W przypadku zamorskich i zagranicznych terytoriów kraju, którego nie ma na liście, obowiązuje ryczałt obowiązujący w kraju macierzystym. 

Koszty noclegu

Za koszty zakwaterowania podlegające odliczeniu od podatku uznaje się wyłącznie rzeczywiste koszty, które zapłaciłeś hotelowi lub dostawcy zakwaterowania za samo zakwaterowanie. Posiłki nie są uwzględniane.

W przeciwieństwie do dodatkowych wydatków na posiłki, urząd skarbowy wymaga szczegółowych rachunków za koszty zakwaterowania. 

Jeśli adresowany do Ciebie rachunek hotelowy obejmuje również cenę śniadania, obiadu lub kolacji, musisz odliczyć tę kwotę. Jeśli rachunek hotelowy zawiera łączną kwotę za zakwaterowanie i posiłki, należy odliczyć tę kwotę ryczałtem. 

Jeśli wyższe koszty zakwaterowania zostały poniesione z powodu wspólnego zakwaterowania z osobami, które nie pozostają w stosunku pracy z Twoim pracodawcą, możesz odliczyć tylko te wydatki, które zostałyby poniesione, gdybyś sam korzystał z zakwaterowania.

Nawet jeśli musisz udowodnić wydatki na nocleg indywidualnie w celu odliczenia wydatków związanych z dochodem, może się zdarzyć, że nie masz już żadnych rachunków za nocleg. W tym wyjątkowym przypadku możesz oszacować swoje koszty, jeśli poniosłeś.

Dodatkowe koszty podróży

Możesz również ubiegać się o zwrot szeregu innych wydatków związanych z podróżą służbową do celów podatkowych. Powinieneś również ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na transport i przechowywanie bagażu, rozmowy telefoniczne i korespondencję o charakterze zawodowym z pracodawcą lub partnerem biznesowym, korzystanie z dróg i parking.

Co do zasady, nie otrzymasz paragonu za przechowanie bagażu, napiwki i podobne wydatki związane z podróżą. Możesz jednak stworzyć własny paragon. Jak najszybciej zanotuj datę, miejsce, usługę i zapłaconą kwotę.

Mieszane podróże służbowe i prywatne

Jeśli do podróży służbowej dodasz kilka dni prywatnego urlopu lub będziesz musiał podróżować służbowo w środku prywatnego urlopu, możesz ubiegać się o zwrot kosztów za część służbową. Pod warunkiem, że możesz oddzielić wydatki związane z pracą od wydatków prywatnych.

Jeśli nie jest to możliwe - nawet szacunkowo - wszystkie wydatki zostaną zaklasyfikowane jako koszty utrzymania niepodlegające odliczeniu. W praktyce proporcja czasu spędzonego na części podróży związanej z pracą i prywatnej jest zwykle wykorzystywana jako podstawa do podziału.

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 7 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy Otrzymanie mandatu za granicą może być nieco stresujące, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie kroki podjąć. W tym artykule omówimy, co należy zrobić po otrzymaniu mandatu w Niemczech, jak go opłacić, a także jakie są konsekwencje niezapłacenia. Co się stanie jak nie zapłacę mandatu z Niemiec? Niezapłacony mandat…

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii. Przekonaj się, że można przyspieszyć ten proces!

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę Wiele osób decyduje się na pracę sezonową w Niemczech ze względu na atrakcyjne zarobki i możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jednak pojawia się pytanie: czy praca sezonowa w Niemczech liczy się do emerytury? W tym artykule wyjaśnimy, jak praca za granicą wpływa na przyszłe świadczenia emerytalne.…

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech : ubezpieczenia związane z pracą stanowią koszty uzyskania przychodu Składki na wiele polis ubezpieczeniowych można odliczyć jako wydatki emerytalne. Istnieją jednak górne limity w tym zakresie, które często są już wyczerpane wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu dodatkowe polisy ubezpieczeniowe nie są ujmowane w…

Zapłacisz podatek katastralny w Niemczech? Dowiedź się, kogo dotyczy ta opłata

Oszczędzaj na niemieckich podatkach jako właściciel domu.

Dla wielu osób posiadanie własnego domu jest ważnym kamieniem milowym w życiu. Jako właściciel domu, nie tylko cieszysz się swobodą życia na własnej ziemi, ale także masz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych w niemieckim zeznaniu podatkowym! Jedyną różnicą jest to, czy sam mieszkasz w swoim domu, czy jesteś właścicielem nieruchomości. Tak czy inaczej, powinieneś…

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce Pobyt w szpitalu w Niemczech może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli jesteś obcokrajowcem. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z leczeniem szpitalnym w Niemczech, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Kto płaci za szpital w Niemczech? W Niemczech koszty leczenia szpitalnego są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie…

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdybyś nagle stracił zdolność do pracy? W Niemczech ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy (Berufsunfähigkeitsversicherung, BU Versicherung) może stanowić kluczowe zabezpieczenie finansowe w takiej sytuacji. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto się ubezpieczyć i…

Współpracują z nami: