Meritum Podatki

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje.

Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu mieszkają i pracują. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli istnieje jakaś forma powiązania zagranicznego - i przynajmniej część dochodu jest uzyskiwana w Niemczech. Dzieje się tak na przykład w przypadku osób, które przebywają na emeryturze za granicą i otrzymują emeryturę z Niemiec, mieszkają w kraju położonym blisko granicy, ale pracują w Niemczech lub są zameldowane w Monako ze względów oszczędności podatkowych, ale również zarabiają pieniądze w Niemczech.

Czym jest nieograniczony obowiązek podatkowy?

Aby kwalifikować się do nieograniczonego obowiązku podatkowego, musisz być "osobą fizyczną". Spełnienie tego wymogu jest proste: osobą fizyczną jest każdy człowiek. Osoby fizyczne nie są zatem osobami prawnymi (osoby prawne to na przykład spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnie lub zarejestrowane stowarzyszenia). Ponadto spółki osobowe (GbR, OHG, KG) nie są osobami fizycznymi. Musisz również posiadać miejsce zamieszkania (sekcja 8 niemieckiego kodeksu podatkowego, AO) lub miejsce zwykłego pobytu (sekcja 9 AO) w Niemczech. Osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Niemczech, podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (§ 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, EStG). Zawsze najpierw należy sprawdzić miejsce zamieszkania, a dopiero potem, czy dana osoba ma miejsce zwykłego pobytu w Niemczech.

Definicja miejsca zamieszkania zgodnie z § 8 AO nie ma nic wspólnego z miejscem zamieszkania w rozumieniu prawa cywilnego. O rezydencji podatkowej decydują raczej faktyczne okoliczności. W związku z tym domem jest każde obiektywnie odpowiednie miejsce do zamieszkania (przykład: umeblowany pokój). Podatnik może również posiadać kilka miejsc zamieszkania, na przykład w Niemczech i za granicą.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Co to jest ograniczony obowiązek podatkowy?

Osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania ani zwykłego pobytu w Niemczech, podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jeżeli uzyskują określone dochody krajowe (§ 1 ust. 4 EStG).

Oznacza to, że ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy wyłącznie dochodów krajowych. W przypadku nieograniczonego obowiązku podatkowego, dochód uzyskany na całym świecie podlega opodatkowaniu w Niemczech w pierwszej kolejności. Opodatkowanie dochodów globalnych jest w wielu przypadkach anulowane lub łagodzone przez dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i przepisy krajowe.

Przykład 1: Birgit i jej mąż Michael są na emeryturze, zrezygnowali z namiotów w Niemczech i mieszkają w Grecji. Jedynie okazjonalnie odwiedzają swojego syna i jego rodzinę w Niemczech. W związku z tym nie mają już miejsca zamieszkania ani zwykłego pobytu w Niemczech. Uzyskują jednak dochód krajowy z niemieckiej emerytury i w związku z tym podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Przykład 2: Xaver jest austriackim przedsiębiorcą. Prowadzi stałą placówkę w Niemczech w pobliżu Kufstein w Bawarii, ale nie ma miejsca zamieszkania ani zwykłego pobytu w Niemczech. Ponieważ jednak Xaver generuje dochód krajowy w rozumieniu § 49 EStG ze względu na stały zakład, podlega on również ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu dla celów niemieckiego podatku dochodowego.

Wady ograniczonego obowiązku podatkowego

Zwykle można by powiedzieć, że każdy, kto mieszka za granicą, jest czysty z podatkowego punktu widzenia - ponieważ podatki w Niemczech są tak wysokie. Ograniczony obowiązek podatkowy może mieć jednak poważne wady. Na przykład, jeśli jesteś na emeryturze i mieszkasz za granicą. W zależności od istnienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, być może będziesz musiał zapłacić podatek od swojej emerytury w Niemczech, ale możesz nie być w stanie skorzystać z wielu korzyści wynikających z niemieckiego prawa podatkowego. Możesz dowiedzieć się, co to oznacza dla Ciebie w naszym przewodniku po emeryturach za granicą.

Oto niektóre z korzyści, z których nie możesz skorzystać:

  • Podstawowa kwota wolna od podatku w wysokości 10 908 euro (2023), 
  • Podział na małżonków dla małżeństw,
  • Dodatek na dziecko,
  • możliwość odliczenia wydatków nadzwyczajnych 
  • wydatków specjalnych 
  • wydatków związanych z dochodami, z wyjątkiem tych związanych z dochodami w Niemczech.

Jak widać, może to być poważna wada podatkowa i zasadniczo nie masz prawie nic do odliczenia w zeznaniu podatkowym i prawie na pewno będziesz zobowiązany do zapłaty podatku w wyniku zniesienia podstawowej kwoty wolnej od podatku, nawet jeśli jesteś na emeryturze. Jest jednak wyjście z tej sytuacji.

Wniosek o nieograniczony obowiązek podatkowy

W pewnych okolicznościach można złożyć wniosek o objęcie nieograniczonym obowiązkiem podatkowym i w ten sposób (ponownie) cieszyć się korzyściami płynącymi z niemieckiego systemu podatkowego. Oto wymagania (§ 1 ust. 3 EStG), z których przynajmniej jeden musi zostać spełniony:

  1. uzyskujesz co najmniej 90% swoich dochodów ("dochód globalny") w Niemczech
  2. Twój dochód poza Niemcami nie przekracza podstawowej kwoty wolnej od podatku. Kwota ta wynosi 10 908 euro w 2023 roku.

Podstawowym dokumentem, jaki musisz przedstawić jest zaświadczenie EU/EOG, opieczętowane przez Urząd Skarbowy miejsca zamieszkania. Każdy Polak pracujący w Niemczech, który nie jest zameldowany przez cały rok na terenie tego kraju musi przedstawić ten dokument do rozliczenia. 

Obejmuje to nie tylko tak zwane osoby dojeżdżające do pracy za granicą, ale często także emerytów mieszkających za granicą.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Samozatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech- o czym należy pamiętać?

Samozatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech- o czym należy pamiętać? Praca na własny rachunek w Niemczech jest częścią codziennego życia wielu pracowników. Niezależnie od tego, czy chodzi o uzyskanie dodatkowego dochodu, czy o bezpieczny krok w kierunku samozatrudnienia, początkowo nie ma to znaczenia, przynajmniej z podatkowego punktu widzenia. Jeśli jednak jesteś samozatrudniony oprócz pracy…

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy Otrzymanie mandatu za granicą może być nieco stresujące, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie kroki podjąć. W tym artykule omówimy, co należy zrobić po otrzymaniu mandatu w Niemczech, jak go opłacić, a także jakie są konsekwencje niezapłacenia. Co się stanie jak nie zapłacę mandatu z Niemiec? Niezapłacony mandat…

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii. Przekonaj się, że można przyspieszyć ten proces!

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę Wiele osób decyduje się na pracę sezonową w Niemczech ze względu na atrakcyjne zarobki i możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jednak pojawia się pytanie: czy praca sezonowa w Niemczech liczy się do emerytury? W tym artykule wyjaśnimy, jak praca za granicą wpływa na przyszłe świadczenia emerytalne.…

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech : ubezpieczenia związane z pracą stanowią koszty uzyskania przychodu Składki na wiele polis ubezpieczeniowych można odliczyć jako wydatki emerytalne. Istnieją jednak górne limity w tym zakresie, które często są już wyczerpane wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu dodatkowe polisy ubezpieczeniowe nie są ujmowane w…

Zapłacisz podatek katastralny w Niemczech? Dowiedź się, kogo dotyczy ta opłata

Oszczędzaj na niemieckich podatkach jako właściciel domu.

Dla wielu osób posiadanie własnego domu jest ważnym kamieniem milowym w życiu. Jako właściciel domu, nie tylko cieszysz się swobodą życia na własnej ziemi, ale także masz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych w niemieckim zeznaniu podatkowym! Jedyną różnicą jest to, czy sam mieszkasz w swoim domu, czy jesteś właścicielem nieruchomości. Tak czy inaczej, powinieneś…

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce Pobyt w szpitalu w Niemczech może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli jesteś obcokrajowcem. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z leczeniem szpitalnym w Niemczech, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Kto płaci za szpital w Niemczech? W Niemczech koszty leczenia szpitalnego są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie…

Współpracują z nami: