Meritum Podatki

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje.

Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu mieszkają i pracują. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli istnieje jakaś forma powiązania zagranicznego - i przynajmniej część dochodu jest uzyskiwana w Niemczech. Dzieje się tak na przykład w przypadku osób, które przebywają na emeryturze za granicą i otrzymują emeryturę z Niemiec, mieszkają w kraju położonym blisko granicy, ale pracują w Niemczech lub są zameldowane w Monako ze względów oszczędności podatkowych, ale również zarabiają pieniądze w Niemczech.

Czym jest nieograniczony obowiązek podatkowy?

Aby kwalifikować się do nieograniczonego obowiązku podatkowego, musisz być "osobą fizyczną". Spełnienie tego wymogu jest proste: osobą fizyczną jest każdy człowiek. Osoby fizyczne nie są zatem osobami prawnymi (osoby prawne to na przykład spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnie lub zarejestrowane stowarzyszenia). Ponadto spółki osobowe (GbR, OHG, KG) nie są osobami fizycznymi. Musisz również posiadać miejsce zamieszkania (sekcja 8 niemieckiego kodeksu podatkowego, AO) lub miejsce zwykłego pobytu (sekcja 9 AO) w Niemczech. Osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Niemczech, podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (§ 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, EStG). Zawsze najpierw należy sprawdzić miejsce zamieszkania, a dopiero potem, czy dana osoba ma miejsce zwykłego pobytu w Niemczech.

Definicja miejsca zamieszkania zgodnie z § 8 AO nie ma nic wspólnego z miejscem zamieszkania w rozumieniu prawa cywilnego. O rezydencji podatkowej decydują raczej faktyczne okoliczności. W związku z tym domem jest każde obiektywnie odpowiednie miejsce do zamieszkania (przykład: umeblowany pokój). Podatnik może również posiadać kilka miejsc zamieszkania, na przykład w Niemczech i za granicą.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Co to jest ograniczony obowiązek podatkowy?

Osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania ani zwykłego pobytu w Niemczech, podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jeżeli uzyskują określone dochody krajowe (§ 1 ust. 4 EStG).

Oznacza to, że ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy wyłącznie dochodów krajowych. W przypadku nieograniczonego obowiązku podatkowego, dochód uzyskany na całym świecie podlega opodatkowaniu w Niemczech w pierwszej kolejności. Opodatkowanie dochodów globalnych jest w wielu przypadkach anulowane lub łagodzone przez dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i przepisy krajowe.

Przykład 1: Birgit i jej mąż Michael są na emeryturze, zrezygnowali z namiotów w Niemczech i mieszkają w Grecji. Jedynie okazjonalnie odwiedzają swojego syna i jego rodzinę w Niemczech. W związku z tym nie mają już miejsca zamieszkania ani zwykłego pobytu w Niemczech. Uzyskują jednak dochód krajowy z niemieckiej emerytury i w związku z tym podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Przykład 2: Xaver jest austriackim przedsiębiorcą. Prowadzi stałą placówkę w Niemczech w pobliżu Kufstein w Bawarii, ale nie ma miejsca zamieszkania ani zwykłego pobytu w Niemczech. Ponieważ jednak Xaver generuje dochód krajowy w rozumieniu § 49 EStG ze względu na stały zakład, podlega on również ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu dla celów niemieckiego podatku dochodowego.

Wady ograniczonego obowiązku podatkowego

Zwykle można by powiedzieć, że każdy, kto mieszka za granicą, jest czysty z podatkowego punktu widzenia - ponieważ podatki w Niemczech są tak wysokie. Ograniczony obowiązek podatkowy może mieć jednak poważne wady. Na przykład, jeśli jesteś na emeryturze i mieszkasz za granicą. W zależności od istnienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, być może będziesz musiał zapłacić podatek od swojej emerytury w Niemczech, ale możesz nie być w stanie skorzystać z wielu korzyści wynikających z niemieckiego prawa podatkowego. Możesz dowiedzieć się, co to oznacza dla Ciebie w naszym przewodniku po emeryturach za granicą.

Oto niektóre z korzyści, z których nie możesz skorzystać:

  • Podstawowa kwota wolna od podatku w wysokości 10 908 euro (2023), 
  • Podział na małżonków dla małżeństw,
  • Dodatek na dziecko,
  • możliwość odliczenia wydatków nadzwyczajnych 
  • wydatków specjalnych 
  • wydatków związanych z dochodami, z wyjątkiem tych związanych z dochodami w Niemczech.

Jak widać, może to być poważna wada podatkowa i zasadniczo nie masz prawie nic do odliczenia w zeznaniu podatkowym i prawie na pewno będziesz zobowiązany do zapłaty podatku w wyniku zniesienia podstawowej kwoty wolnej od podatku, nawet jeśli jesteś na emeryturze. Jest jednak wyjście z tej sytuacji.

Wniosek o nieograniczony obowiązek podatkowy

W pewnych okolicznościach można złożyć wniosek o objęcie nieograniczonym obowiązkiem podatkowym i w ten sposób (ponownie) cieszyć się korzyściami płynącymi z niemieckiego systemu podatkowego. Oto wymagania (§ 1 ust. 3 EStG), z których przynajmniej jeden musi zostać spełniony:

  1. uzyskujesz co najmniej 90% swoich dochodów ("dochód globalny") w Niemczech
  2. Twój dochód poza Niemcami nie przekracza podstawowej kwoty wolnej od podatku. Kwota ta wynosi 10 908 euro w 2023 roku.

Podstawowym dokumentem, jaki musisz przedstawić jest zaświadczenie EU/EOG, opieczętowane przez Urząd Skarbowy miejsca zamieszkania. Każdy Polak pracujący w Niemczech, który nie jest zameldowany przez cały rok na terenie tego kraju musi przedstawić ten dokument do rozliczenia. 

Obejmuje to nie tylko tak zwane osoby dojeżdżające do pracy za granicą, ale często także emerytów mieszkających za granicą.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz Jeśli nie masz dużego doświadczenia z rozliczeniami podatkowymi, na początku może być to trochę trudne. Ale z roku na rok będziesz nabierać coraz większej rutyny i obiecuję: gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku na twoje konto, zapomnisz o całym bólu. Dla wielu…

Praca dla studentów w Niemczech: co należy wziąć pod uwagę do celów podatkowych

Praca dla studentów w Niemczech - co należy wziąć pod uwagę do celów podatkowych Jeśli chcesz lub musisz podjąć pracę studencką, dostępne są różne modele pracy. Możesz podjąć mini-pracę za 538 euro lub zostać zatrudnionym jako pracujący student, jeśli chcesz zarobić więcej. Jedną z zalet dla studentów i pracodawców jest to, że w przypadku obu…

Współpracują z nami: