Meritum Podatki

Opłaty i podatki za zbieranie grzybów za granicą

Polska to istny raj dla grzybiarzy. Dowiedz się jak ich zbiór wygląda w innych krajach, a także dlaczego grzybiarze z Europy tak ochoczo przyjeżdżają do Polski.

Opłaty i podatki za zbieranie grzybów za granicą

Czy istnieją mandaty za zbieranie grzybów za granicą?

Polskie lasy w sezonie jesiennym są zapełnione grzybiarzami, którzy wyposażeni w nożyki i wiadra zbierają kilogramy grzybów. Jest to dla nas naturalna i zwykła czynność, która jednak w wielu krajach nie jest do końca legalna. W wielu z nich działa również tzw. policja grzybowa, która może wystawić Ci mandat, gdyż zbieranie grzybów jest w ich kraju niezgodne z prawem. W Polsce również są miejsca, w których grzybów zbierać nie wolno, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. We wszystkich parkach narodowych w Polsce zbieranie grzybów jest całkowicie nielegalne i musimy liczyć się z tym, że prawdopodobnie otrzymamy mandat. Poza obszarem parków zbieranie grzybów jest jednak całkowicie legalne, czego nie możemy powiedzieć o innych krajach w Unii Europejskiej. Jeżeli jesteś zainteresowany, w których państwach zbieranie grzybów jest zakazane lub znacząco ograniczone, to zachęcamy do przeczytania tego artykułu. Życzymy miłej lektury!

Zasady zbierania grzybów za granicą

Wspominaliśmy już, że zbieranie grzybów nie w każdym kraju jest tak proste, jak w przypadku Polski. W naszych lasach zobaczenie grzybiarza nie jest niczym zaskakującym, jednak w wielu państwach takie działania są po prostu zabronione. Zacznijmy od naszego zachodniego sąsiada, czyli Niemiec. W tym kraju nie można zbierać dużych ilości grzybów, chyba, że ma się odpowiednie pozwolenie. To, ile grzybów możemy zebrać, jest uzależnione od konkretnego landu. Najczęściej wynosi około 1 do 2 kilogramów grzybów na osobę w ciągu jednego dnia. Dodatkowo, takich grzybów nie można sprzedawać - mogą być one wykorzystywane tylko i wyłącznie do własnego użytku. Co ciekawe, ta sama zasada dotyczy również innych produktów, jak orzechy czy jagody. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego pozwolenia, a zebrałeś ponad 1-2 kilogramy grzybów, to możesz otrzymać mandat w wysokości nawet 10 tysięcy euro! Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Austrii. W ustawie o lasach zapisano, że dziennie można zebrać maksymalnie 2 kilogramy grzybów na jedną osobę. W innej sytuacji grozi nam mandat, którego wysokość może wynosić do 150 euro. Co ciekawe, w Austrii poza limitem zebranych grzybów, obowiązują również przedziały czasowe, w których możemy je zbierać. W tym kraju nie należy również zbierać grzybów w dużych grupach - jest to zakazane, co u wielu Polaków mogłoby wywołać oburzenie, ze względu na to, że my na grzybobrania zabieramy ze sobą całą rodzinę.

Opłaty za zbiór grzybów w innych krajach

Najbardziej rygorystycznie do zbieractwa grzybów podchodzą Holendrzy. Na terenie ich kraju jest to całkowicie zabronione. Z lasów w Holandii można korzystać, jednak zabronione jest zbieranie czegokolwiek, dotyczy to zarówno grzybów, jak i innych owoców leśnych. Holandia to kraj, który bardzo dużą wagę przykłada do dbania o środowisko. Głównym powodem, dla którego zostały wprowadzone tego typu przepisy, było niszczenie przez grzybiarzy lasów podczas wydeptywania ścieżek, co powodowało niszczenie roślinności, a tym samym zabieranie pożywienia zamieszkującym je zwierzętom. Dość ciekawe jest to, że grzybów nie powinno zbierać się nigdzie. Nawet jeżeli rosną one na trawnikach, czy przy drogach - jest to całkowicie zakazane. Na szczęście są pewne wydzielone miejsca, w których możliwe jest zbieranie grzybów, jednak ilość ta jest bardzo ograniczona, a zebrane grzyby można wykorzystać tylko do własnego użytku - nie są one na sprzedaż. Mandat w Holandii, który możemy dostać, jeśli nielegalnie zbieramy grzyby, waha się w granicach 100 - 500 euro.

Legitymacja grzybiarza

Ciekawy system proponują swoim mieszkańcom Włochy. W tym kraju, aby legalnie móc zbierać grzyby, konieczne jest wyrobienie specjalnej legitymacji grzybiarza. Jej cena jest uzależniona od regionu, w którym się znaleźliśmy i wynosi od 20 do 50 euro. Jednorazowo wyrobiona legitymacja pozwala nam na zbieranie grzybów przez okres jednego roku. Co ciekawe, w coraz większej liczbie miejsc we Włoszech, jest wprowadzona dodatkowa zasada, która polega na tym, że od każdego grzybiarza wymagane jest odbycie kursu mikologicznego. Dzięki temu szansa na zebranie trującego grzyba jest znacznie mniejsza. W przypadku nielegalnego zbierania grzybów - bez legitymacji, możemy otrzymać mandat w wysokości nawet kilkuset euro.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na jakim formularzu PIT rozliczyć dochody zagraniczne?

Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą to często wyzwanie dla wielu podatników. Kluczowy jest przede wszystkim wybór odpowiedniego formularza PIT. Jaki dokument jest właściwy, jeśli pracowałeś czy prowadziłeś działalność za granicą? W tym artykule podpowiemy Ci, na jakim formularzu PIT rozliczyć dochody zagraniczne. Rozliczenie dochodów zagranicznych – wszystko, co musisz wiedzieć Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą…

Zmiana rezydencji podatkowej za granicą: co daje i jej dokonać?

Przeprowadzka za granicę wiąże się nie tylko z tym, że zmieniamy miejsce zamieszkania, ale często również status podatkowy. Zmiana rezydencji podatkowej to kluczowy krok dla wielu emigrantów – może przynieść szereg korzyści, ale wiąże się z pewnymi obowiązkami. Czy warto dokonać tej zmiany? Jakie są jej konsekwencje i jak przebiega cały proces? Dowiesz się tego…

Co grozi za nierozliczenie PIT-u z zagranicy?

Każdy podatnik, nawet ten, który uzyskuje dochody za granicą, ma obowiązek prawidłowego rozliczenia się z urzędem skarbowym w Polsce. Często jednak z różnych przyczyn dochodzi do sytuacji, gdy PIT z zagranicy nie jest składany w terminie lub w ogóle jest pomijany. Jakie konsekwencje mogą spotkać osoby, które zaniedbują ten obowiązek? Czy nierozliczenie PIT-u z zagranicy…

Czy w Polsce należy zapłacić podatek od emerytury zagranicznej?

Wielu Polaków, którzy przez lata pracowali za granicą, zastanawia się, jak rozliczyć się z polskim fiskusem po powrocie do kraju i pobieraniu emerytury z zagranicznych systemów emerytalnych. Czy emerytura uzyskana za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są zasady i wyjątki od tej reguły? W niniejszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące podatków…

Recepta na szybki zwrot podatku z zagranicy

Każdy ma swoją receptę. Jednak może poznasz nasze sposoby na szybki i pewny zwrot podatku?😎

Rozliczenie PIT ZG w Polsce

Pracowałeś za granicą w 2021 roku? Zastanawiasz się czy musisz składać deklarację podatkową w Polsce? Nie tylko Ty masz wątpliwości. W krótkim telegraficznym skrócie postaramy się wyjaśnić Ci, dlaczego warto zadbać o spełnienie formalności przed polskim fiskusem.

Współpracują z nami: