Meritum Podatki

Opodatkowanie emerytury: Kiedy trzeba zapłacić podatek od emerytury w Niemczech?

Opodatkowanie emerytury: Kiedy trzeba zapłacić podatek od emerytury w Niemczech? To mogłoby być takie przyjemne: Pracowałeś przez całe życie i wpłacałeś na swój fundusz emerytalny i prywatny program emerytalny - a na starość po prostu cieszysz się pieniędzmi, które teraz płyną w przeciwnym kierunku. Ale nic bardziej mylnego: emerytury również podlegają opodatkowaniu jako inny dochód.…

Jak ubiegać się o zwrot składek emerytalnych StiPP z Holandii? Wszystko co musisz wiedzieć!

Opodatkowanie emerytury: Kiedy trzeba zapłacić podatek od emerytury w Niemczech?

To mogłoby być takie przyjemne: Pracowałeś przez całe życie i wpłacałeś na swój fundusz emerytalny i prywatny program emerytalny - a na starość po prostu cieszysz się pieniędzmi, które teraz płyną w przeciwnym kierunku. Ale nic bardziej mylnego: emerytury również podlegają opodatkowaniu jako inny dochód. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy po przejściu na emeryturę.

Ilu emerytów musi płacić podatek?

Zgodnie z najnowszymi danymi Federalnego Urzędu Statystycznego, które są dostępne za rok podatkowy 2017, 6,8 miliona z 21,4 miliona osób pobierających ustawową, pracowniczą lub prywatną emeryturę w Niemczech musi płacić podatek. Powodem tego jest fakt, że prawie 90 procent emerytów, którzy płacą podatek, oprócz ustawowej emerytury otrzymuje inne dochody podlegające opodatkowaniu.

Niemniej jednak może się zdarzyć, że nawet starsza osoba, która ma tylko ustawową emeryturę, zostanie objęta obowiązkiem podatkowym z powodu podwyższenia emerytury (tzw. waloryzacja emerytury). Ostatecznie każdy odbiorca emerytury musi sam sprawdzić, czy musi złożyć zeznanie podatkowe, a może nawet zapłacić podatek.

W dniu 1 lipca 2023 r. emerytury w zachodnich Niemczech wzrosły o 4,39%, a we wschodnich Niemczech nawet o 5,86%. Federalne Ministerstwo Finansów szacuje, że w rezultacie około 109 000 emerytów może zostać zobowiązanych do zapłaty podatku. Jednak 195 000 euro również wypadnie z obowiązku podatkowego. Wynika to z faktu, że nie tylko wzrosły emerytury, ale także podstawowa kwota wolna od podatku znacznie wzrosła z 10 347 euro (2022) do 10 908 euro w 2023 roku.

Czym jest odroczone opodatkowanie emerytur?

W 2005 r. organy podatkowe wprowadziły odroczone opodatkowanie emerytur ustawą o dochodach emerytalnych. Do 2040 r. obowiązuje faza przejściowa, w której opodatkowaniu podlega tylko część emerytury.

Uwaga: Planowana ustawa o możliwościach rozwoju przewiduje przedłużenie tej fazy przejściowej do 2058 roku.

W zamian coraz większa część składek na ubezpieczenie emerytalne będzie podlegać odliczeniu od podatku jako wydatki emerytalne. Ten procent części podlegającej opodatkowaniu wzrasta co roku dla nowych emerytów.

Dla tych, którzy są już emerytami, część wolna od podatku w euro pozostaje stała. Jednak kwota emerytury podlegającej opodatkowaniu wzrasta wraz z każdą podwyżką emerytury. Jest to kolejny powód, dla którego liczba emerytów podlegających opodatkowaniu rośnie.

W następstwie wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwójnego opodatkowania emerytur, koalicja sygnalistów świetlnych ogłosiła rewizję fazy przejściowej.

Dzięki rocznej ustawie podatkowej z 2022 r. wydatki emerytalne będą mogły zostać odliczone w 100% już w 2023 r. zamiast w 2025 r. Ponadto ustawa o możliwościach rozwoju przewiduje pełne opodatkowanie emerytur od 2058 r. zamiast od 2040 r. 

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Kiedy ustawowa emerytura podlega opodatkowaniu?

Prawdopodobieństwo, że emeryci otrzymają dochód podlegający opodatkowaniu stale rośnie. Standardowa emerytura, znana również jako emerytura podstawowa, wynosiła 1692 euro brutto miesięcznie w 2023 r. po podwyżce z 1 lipca. Otrzymasz tę kwotę, jeśli zarabiałeś średnią pensję przez 45 lat. 

Samotny emeryt, który pobiera emeryturę po raz pierwszy w 2023 r., nie ma innych dochodów i opłaca ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, musi założyć, że będzie musiał zapłacić podatek od rocznej emerytury brutto w wysokości ponad 15 412 euro. Zostało to określone przez Finanztip. Oznacza to, że emeryt musi w tym przypadku złożyć zeznanie podatkowe. Dopiero gdy urząd skarbowy wyda zawiadomienie o naliczeniu podatku, będzie jasne, czy i ile podatku należy zapłacić.

Jeśli w 2023 r. przekroczysz kwoty wolne od podatku, być może będziesz musiał zapłacić podatek. Jeśli kwota jest znacznie wyższa, należy szybko sprawdzić, czy konieczne jest złożenie zeznań podatkowych za poprzednie lata. Zrób to jak najszybciej. W końcu urzędy skarbowe mogą naliczyć odsetki za każdy miesiąc zwłoki 15 miesięcy po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym powstał podatek.

Maksymalna nieopodatkowana emerytura brutto w 2023 r. w euro

Im dłużej jesteś na emeryturze, tym więcej ustawowej emerytury możesz pobierać bez konieczności płacenia podatku. Należy pamiętać,  odnosi się to tylko do wypłat z ustawowej emerytury. Jeśli masz inny dochód podlegający opodatkowaniu, nadal możesz przekroczyć limity. Z drugiej strony, po przejściu na emeryturę można również odliczyć różne kwoty od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Warto zatem sprawdzić każdy indywidualny przypadek - a wielu emerytów nie musi płacić podatku po złożeniu zeznania podatkowego. 

Ogólne kwoty wolne od podatku w roku 2023 wynosiły zarówno dla obszaru wschodniego jak i zachodniego 15412 € rocznie , co daje emeryturę w wysokości 1321 € miesięcznie.

Wskazówka: Emeryci mogą skorzystać z kalkulatora dochodów emerytalnych Bawarskiego Urzędu Skarbowego, aby bezpłatnie obliczyć, ile podatku dochodowego będą musieli zapłacić. Wielu emerytów musi zapłacić tylko niewielką kwotę podatku.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

II klasa podatkowa w Niemczech

W Niemczech system podatkowy jest skomplikowany, ale zarazem precyzyjny, a jego struktura opiera się na tzw. „klasach podatkowych” (Steuerklassen). Każda z tych klas ma swoje specyficzne zasady, które wpływają na wysokość podatku dochodowego, jaki trzeba zapłacić. Warto wiedzieć, czym jest klasa podatkowa II, jakie mają do niej prawo osoby i w jaki sposób może ona…

Kilometrówka w Niemczech

Coraz więcej osób podróżuje w celach służbowych lub prywatnych, co sprawia, że kwestie związane z odliczaniem kosztów dojazdu stają się niezwykle istotne. W Niemczech jednym z kluczowych zagadnień związanych z tym tematem jest tzw. "kilometrówka", czyli sposób, w jaki można odliczyć koszty podróży samochodem. W artykule tym omówimy wszystkie aspekty kilometrówki, w tym zasady, regulacje,…

Wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny w Niemczech, co możesz zrobić?

Wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny w Niemczech, co możesz zrobić? Lubisz mieszkać w swoim mieszkaniu, jest ono niedrogie i czujesz się w nim jak w domu - nagle doznajesz szoku: do Twojej skrzynki pocztowej trafia wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny. Jako najemca masz duże szanse na uniknięcie lub opóźnienie eksmisji z mieszkania lub…

Ulga emerytalna w Niemczech. Poznaj najważniejsze informacje.

Ulga emerytalna w Niemczech. Poznaj najważniejsze informacje. Ulga emerytalna w Niemczech to jeden z istotnych elementów systemu podatkowego, który pomaga osobom w wieku emerytalnym obniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Przysługuje ona osobom spełniającym określone warunki, przede wszystkim ukończenie 64. roku życia do 1 stycznia roku podatkowego. Dzięki tej uldze można zmniejszyć podatek od dochodów uzyskanych z…

Kindergeld - co jeśli dziecko zacznie pracować?

Kindergeld  - co jeśli dziecko zacznie pracować? Dla wielu Polaków pracujących w Niemczech, Kindergeld (zasiłek rodzinny) stanowi istotne wsparcie finansowe na wychowanie dzieci. Jednak zasady dotyczące tego świadczenia mogą wydawać się skomplikowane, szczególnie w przypadku dzieci pełnoletnich lub pracujących. W tym artykule wyjaśnimy, jak działa zasiłek rodzinny Niemcy w przypadku dorosłego dziecka, jakie są jego…

Jazda z przyczepą po Niemczech – jakie przepisy musisz znać?

Niemcy są krajem o dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej, co sprawia, że podróżowanie z przyczepą jest łatwiejsze, ale jednocześnie wymaga od kierowców znajomości pewnych zasad i przepisów. Jeśli planujesz jazdę po niemieckich autostradach czy drogach lokalnych z przyczepą, musisz być świadomy określonych ograniczeń prędkości, zasad technicznych oraz wymogów prawnych dotyczących pojazdów z przyczepami. Jazda z przyczepą…

Współpracują z nami: