Meritum Podatki

Opodatkowanie emerytury: Kiedy trzeba zapłacić podatek od emerytury w Niemczech?

Opodatkowanie emerytury: Kiedy trzeba zapłacić podatek od emerytury w Niemczech? To mogłoby być takie przyjemne: Pracowałeś przez całe życie i wpłacałeś na swój fundusz emerytalny i prywatny program emerytalny - a na starość po prostu cieszysz się pieniędzmi, które teraz płyną w przeciwnym kierunku. Ale nic bardziej mylnego: emerytury również podlegają opodatkowaniu jako inny dochód.…

Jak ubiegać się o zwrot składek emerytalnych StiPP z Holandii? Wszystko co musisz wiedzieć!

Opodatkowanie emerytury: Kiedy trzeba zapłacić podatek od emerytury w Niemczech?

To mogłoby być takie przyjemne: Pracowałeś przez całe życie i wpłacałeś na swój fundusz emerytalny i prywatny program emerytalny - a na starość po prostu cieszysz się pieniędzmi, które teraz płyną w przeciwnym kierunku. Ale nic bardziej mylnego: emerytury również podlegają opodatkowaniu jako inny dochód. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy po przejściu na emeryturę.

Ilu emerytów musi płacić podatek?

Zgodnie z najnowszymi danymi Federalnego Urzędu Statystycznego, które są dostępne za rok podatkowy 2017, 6,8 miliona z 21,4 miliona osób pobierających ustawową, pracowniczą lub prywatną emeryturę w Niemczech musi płacić podatek. Powodem tego jest fakt, że prawie 90 procent emerytów, którzy płacą podatek, oprócz ustawowej emerytury otrzymuje inne dochody podlegające opodatkowaniu.

Niemniej jednak może się zdarzyć, że nawet starsza osoba, która ma tylko ustawową emeryturę, zostanie objęta obowiązkiem podatkowym z powodu podwyższenia emerytury (tzw. waloryzacja emerytury). Ostatecznie każdy odbiorca emerytury musi sam sprawdzić, czy musi złożyć zeznanie podatkowe, a może nawet zapłacić podatek.

W dniu 1 lipca 2023 r. emerytury w zachodnich Niemczech wzrosły o 4,39%, a we wschodnich Niemczech nawet o 5,86%. Federalne Ministerstwo Finansów szacuje, że w rezultacie około 109 000 emerytów może zostać zobowiązanych do zapłaty podatku. Jednak 195 000 euro również wypadnie z obowiązku podatkowego. Wynika to z faktu, że nie tylko wzrosły emerytury, ale także podstawowa kwota wolna od podatku znacznie wzrosła z 10 347 euro (2022) do 10 908 euro w 2023 roku.

Czym jest odroczone opodatkowanie emerytur?

W 2005 r. organy podatkowe wprowadziły odroczone opodatkowanie emerytur ustawą o dochodach emerytalnych. Do 2040 r. obowiązuje faza przejściowa, w której opodatkowaniu podlega tylko część emerytury.

Uwaga: Planowana ustawa o możliwościach rozwoju przewiduje przedłużenie tej fazy przejściowej do 2058 roku.

W zamian coraz większa część składek na ubezpieczenie emerytalne będzie podlegać odliczeniu od podatku jako wydatki emerytalne. Ten procent części podlegającej opodatkowaniu wzrasta co roku dla nowych emerytów.

Dla tych, którzy są już emerytami, część wolna od podatku w euro pozostaje stała. Jednak kwota emerytury podlegającej opodatkowaniu wzrasta wraz z każdą podwyżką emerytury. Jest to kolejny powód, dla którego liczba emerytów podlegających opodatkowaniu rośnie.

W następstwie wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwójnego opodatkowania emerytur, koalicja sygnalistów świetlnych ogłosiła rewizję fazy przejściowej.

Dzięki rocznej ustawie podatkowej z 2022 r. wydatki emerytalne będą mogły zostać odliczone w 100% już w 2023 r. zamiast w 2025 r. Ponadto ustawa o możliwościach rozwoju przewiduje pełne opodatkowanie emerytur od 2058 r. zamiast od 2040 r. 

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Kiedy ustawowa emerytura podlega opodatkowaniu?

Prawdopodobieństwo, że emeryci otrzymają dochód podlegający opodatkowaniu stale rośnie. Standardowa emerytura, znana również jako emerytura podstawowa, wynosiła 1692 euro brutto miesięcznie w 2023 r. po podwyżce z 1 lipca. Otrzymasz tę kwotę, jeśli zarabiałeś średnią pensję przez 45 lat. 

Samotny emeryt, który pobiera emeryturę po raz pierwszy w 2023 r., nie ma innych dochodów i opłaca ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, musi założyć, że będzie musiał zapłacić podatek od rocznej emerytury brutto w wysokości ponad 15 412 euro. Zostało to określone przez Finanztip. Oznacza to, że emeryt musi w tym przypadku złożyć zeznanie podatkowe. Dopiero gdy urząd skarbowy wyda zawiadomienie o naliczeniu podatku, będzie jasne, czy i ile podatku należy zapłacić.

Jeśli w 2023 r. przekroczysz kwoty wolne od podatku, być może będziesz musiał zapłacić podatek. Jeśli kwota jest znacznie wyższa, należy szybko sprawdzić, czy konieczne jest złożenie zeznań podatkowych za poprzednie lata. Zrób to jak najszybciej. W końcu urzędy skarbowe mogą naliczyć odsetki za każdy miesiąc zwłoki 15 miesięcy po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym powstał podatek.

Maksymalna nieopodatkowana emerytura brutto w 2023 r. w euro

Im dłużej jesteś na emeryturze, tym więcej ustawowej emerytury możesz pobierać bez konieczności płacenia podatku. Należy pamiętać,  odnosi się to tylko do wypłat z ustawowej emerytury. Jeśli masz inny dochód podlegający opodatkowaniu, nadal możesz przekroczyć limity. Z drugiej strony, po przejściu na emeryturę można również odliczyć różne kwoty od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Warto zatem sprawdzić każdy indywidualny przypadek - a wielu emerytów nie musi płacić podatku po złożeniu zeznania podatkowego. 

Ogólne kwoty wolne od podatku w roku 2023 wynosiły zarówno dla obszaru wschodniego jak i zachodniego 15412 € rocznie , co daje emeryturę w wysokości 1321 € miesięcznie.

Wskazówka: Emeryci mogą skorzystać z kalkulatora dochodów emerytalnych Bawarskiego Urzędu Skarbowego, aby bezpłatnie obliczyć, ile podatku dochodowego będą musieli zapłacić. Wielu emerytów musi zapłacić tylko niewielką kwotę podatku.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz Jeśli nie masz dużego doświadczenia z rozliczeniami podatkowymi, na początku może być to trochę trudne. Ale z roku na rok będziesz nabierać coraz większej rutyny i obiecuję: gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku na twoje konto, zapomnisz o całym bólu. Dla wielu…

Współpracują z nami: