Meritum Podatki

Opodatkowanie emerytury: Kiedy trzeba zapłacić podatek od emerytury w Niemczech?

Opodatkowanie emerytury: Kiedy trzeba zapłacić podatek od emerytury w Niemczech? To mogłoby być takie przyjemne: Pracowałeś przez całe życie i wpłacałeś na swój fundusz emerytalny i prywatny program emerytalny - a na starość po prostu cieszysz się pieniędzmi, które teraz płyną w przeciwnym kierunku. Ale nic bardziej mylnego: emerytury również podlegają opodatkowaniu jako inny dochód.…

Jak ubiegać się o zwrot składek emerytalnych StiPP z Holandii? Wszystko co musisz wiedzieć!

Opodatkowanie emerytury: Kiedy trzeba zapłacić podatek od emerytury w Niemczech?

To mogłoby być takie przyjemne: Pracowałeś przez całe życie i wpłacałeś na swój fundusz emerytalny i prywatny program emerytalny - a na starość po prostu cieszysz się pieniędzmi, które teraz płyną w przeciwnym kierunku. Ale nic bardziej mylnego: emerytury również podlegają opodatkowaniu jako inny dochód. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy po przejściu na emeryturę.

Ilu emerytów musi płacić podatek?

Zgodnie z najnowszymi danymi Federalnego Urzędu Statystycznego, które są dostępne za rok podatkowy 2017, 6,8 miliona z 21,4 miliona osób pobierających ustawową, pracowniczą lub prywatną emeryturę w Niemczech musi płacić podatek. Powodem tego jest fakt, że prawie 90 procent emerytów, którzy płacą podatek, oprócz ustawowej emerytury otrzymuje inne dochody podlegające opodatkowaniu.

Niemniej jednak może się zdarzyć, że nawet starsza osoba, która ma tylko ustawową emeryturę, zostanie objęta obowiązkiem podatkowym z powodu podwyższenia emerytury (tzw. waloryzacja emerytury). Ostatecznie każdy odbiorca emerytury musi sam sprawdzić, czy musi złożyć zeznanie podatkowe, a może nawet zapłacić podatek.

W dniu 1 lipca 2023 r. emerytury w zachodnich Niemczech wzrosły o 4,39%, a we wschodnich Niemczech nawet o 5,86%. Federalne Ministerstwo Finansów szacuje, że w rezultacie około 109 000 emerytów może zostać zobowiązanych do zapłaty podatku. Jednak 195 000 euro również wypadnie z obowiązku podatkowego. Wynika to z faktu, że nie tylko wzrosły emerytury, ale także podstawowa kwota wolna od podatku znacznie wzrosła z 10 347 euro (2022) do 10 908 euro w 2023 roku.

Czym jest odroczone opodatkowanie emerytur?

W 2005 r. organy podatkowe wprowadziły odroczone opodatkowanie emerytur ustawą o dochodach emerytalnych. Do 2040 r. obowiązuje faza przejściowa, w której opodatkowaniu podlega tylko część emerytury.

Uwaga: Planowana ustawa o możliwościach rozwoju przewiduje przedłużenie tej fazy przejściowej do 2058 roku.

W zamian coraz większa część składek na ubezpieczenie emerytalne będzie podlegać odliczeniu od podatku jako wydatki emerytalne. Ten procent części podlegającej opodatkowaniu wzrasta co roku dla nowych emerytów.

Dla tych, którzy są już emerytami, część wolna od podatku w euro pozostaje stała. Jednak kwota emerytury podlegającej opodatkowaniu wzrasta wraz z każdą podwyżką emerytury. Jest to kolejny powód, dla którego liczba emerytów podlegających opodatkowaniu rośnie.

W następstwie wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwójnego opodatkowania emerytur, koalicja sygnalistów świetlnych ogłosiła rewizję fazy przejściowej.

Dzięki rocznej ustawie podatkowej z 2022 r. wydatki emerytalne będą mogły zostać odliczone w 100% już w 2023 r. zamiast w 2025 r. Ponadto ustawa o możliwościach rozwoju przewiduje pełne opodatkowanie emerytur od 2058 r. zamiast od 2040 r. 

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Kiedy ustawowa emerytura podlega opodatkowaniu?

Prawdopodobieństwo, że emeryci otrzymają dochód podlegający opodatkowaniu stale rośnie. Standardowa emerytura, znana również jako emerytura podstawowa, wynosiła 1692 euro brutto miesięcznie w 2023 r. po podwyżce z 1 lipca. Otrzymasz tę kwotę, jeśli zarabiałeś średnią pensję przez 45 lat. 

Samotny emeryt, który pobiera emeryturę po raz pierwszy w 2023 r., nie ma innych dochodów i opłaca ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, musi założyć, że będzie musiał zapłacić podatek od rocznej emerytury brutto w wysokości ponad 15 412 euro. Zostało to określone przez Finanztip. Oznacza to, że emeryt musi w tym przypadku złożyć zeznanie podatkowe. Dopiero gdy urząd skarbowy wyda zawiadomienie o naliczeniu podatku, będzie jasne, czy i ile podatku należy zapłacić.

Jeśli w 2023 r. przekroczysz kwoty wolne od podatku, być może będziesz musiał zapłacić podatek. Jeśli kwota jest znacznie wyższa, należy szybko sprawdzić, czy konieczne jest złożenie zeznań podatkowych za poprzednie lata. Zrób to jak najszybciej. W końcu urzędy skarbowe mogą naliczyć odsetki za każdy miesiąc zwłoki 15 miesięcy po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym powstał podatek.

Maksymalna nieopodatkowana emerytura brutto w 2023 r. w euro

Im dłużej jesteś na emeryturze, tym więcej ustawowej emerytury możesz pobierać bez konieczności płacenia podatku. Należy pamiętać,  odnosi się to tylko do wypłat z ustawowej emerytury. Jeśli masz inny dochód podlegający opodatkowaniu, nadal możesz przekroczyć limity. Z drugiej strony, po przejściu na emeryturę można również odliczyć różne kwoty od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Warto zatem sprawdzić każdy indywidualny przypadek - a wielu emerytów nie musi płacić podatku po złożeniu zeznania podatkowego. 

Ogólne kwoty wolne od podatku w roku 2023 wynosiły zarówno dla obszaru wschodniego jak i zachodniego 15412 € rocznie , co daje emeryturę w wysokości 1321 € miesięcznie.

Wskazówka: Emeryci mogą skorzystać z kalkulatora dochodów emerytalnych Bawarskiego Urzędu Skarbowego, aby bezpłatnie obliczyć, ile podatku dochodowego będą musieli zapłacić. Wielu emerytów musi zapłacić tylko niewielką kwotę podatku.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy Otrzymanie mandatu za granicą może być nieco stresujące, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie kroki podjąć. W tym artykule omówimy, co należy zrobić po otrzymaniu mandatu w Niemczech, jak go opłacić, a także jakie są konsekwencje niezapłacenia. Co się stanie jak nie zapłacę mandatu z Niemiec? Niezapłacony mandat…

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii. Przekonaj się, że można przyspieszyć ten proces!

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę Wiele osób decyduje się na pracę sezonową w Niemczech ze względu na atrakcyjne zarobki i możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jednak pojawia się pytanie: czy praca sezonowa w Niemczech liczy się do emerytury? W tym artykule wyjaśnimy, jak praca za granicą wpływa na przyszłe świadczenia emerytalne.…

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech : ubezpieczenia związane z pracą stanowią koszty uzyskania przychodu Składki na wiele polis ubezpieczeniowych można odliczyć jako wydatki emerytalne. Istnieją jednak górne limity w tym zakresie, które często są już wyczerpane wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu dodatkowe polisy ubezpieczeniowe nie są ujmowane w…

Zapłacisz podatek katastralny w Niemczech? Dowiedź się, kogo dotyczy ta opłata

Oszczędzaj na niemieckich podatkach jako właściciel domu.

Dla wielu osób posiadanie własnego domu jest ważnym kamieniem milowym w życiu. Jako właściciel domu, nie tylko cieszysz się swobodą życia na własnej ziemi, ale także masz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych w niemieckim zeznaniu podatkowym! Jedyną różnicą jest to, czy sam mieszkasz w swoim domu, czy jesteś właścicielem nieruchomości. Tak czy inaczej, powinieneś…

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce Pobyt w szpitalu w Niemczech może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli jesteś obcokrajowcem. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z leczeniem szpitalnym w Niemczech, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Kto płaci za szpital w Niemczech? W Niemczech koszty leczenia szpitalnego są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie…

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdybyś nagle stracił zdolność do pracy? W Niemczech ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy (Berufsunfähigkeitsversicherung, BU Versicherung) może stanowić kluczowe zabezpieczenie finansowe w takiej sytuacji. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto się ubezpieczyć i…

Współpracują z nami: