Meritum Podatki

Oszczędzaj na niemieckich podatkach jako właściciel domu.

Dla wielu osób posiadanie własnego domu jest ważnym kamieniem milowym w życiu. Jako właściciel domu, nie tylko cieszysz się swobodą życia na własnej ziemi, ale także masz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych w niemieckim zeznaniu podatkowym! Jedyną różnicą jest to, czy sam mieszkasz w swoim domu, czy jesteś właścicielem nieruchomości. Tak czy inaczej, powinieneś…

Zapłacisz podatek katastralny w Niemczech? Dowiedź się, kogo dotyczy ta opłata

Dla wielu osób posiadanie własnego domu jest ważnym kamieniem milowym w życiu. Jako właściciel domu, nie tylko cieszysz się swobodą życia na własnej ziemi, ale także masz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych w niemieckim zeznaniu podatkowym!

Jedyną różnicą jest to, czy sam mieszkasz w swoim domu, czy jesteś właścicielem nieruchomości. Tak czy inaczej, powinieneś być tego świadomy: Zwrot podatku w Niemczech jest opłacalny, szczególnie dla właścicieli domów!

Oszczędzaj na niemieckich podatkach od własnego domu

Nie należy lekceważyć kosztów posiadania własnej nieruchomości. Od zakupu po różne prace remontowe, posiadanie własnego domu to ważna decyzja. Jeśli zaryzykujesz i kupisz dom lub kondominium, są pewne koszty, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Ponieważ jako właściciel domu możesz odliczyć więcej od podatku,  niż mogłoby się wydawać.

W przypadku domu, w którym sam mieszkasz, obejmuje to następujące wydatki

  1. Usługi złotej rączki, takie jak prace na elewacji, dachu, konserwacja lub naprawa ogrzewania lub prace modernizacyjne mogą być odliczone. Zasadniczo można odliczyć 20% kosztów robocizny, podróży i maszyn, do łącznej kwoty 1200 euro rocznie.
  2. Usługi związane z gospodarstwem domowym, takie jak pomoc w sprzątaniu, ogrodnik lub opieka nad zwierzętami domowymi i dziećmi, można odliczyć w wysokości 20% wydatków do maksymalnej kwoty 4000 euro rocznie.
  3. Renowacje budynków związane z energią, takie jak izolacja termiczna ścian i dachów lub instalacja nowego systemu wentylacji, można odliczyć od podatku proporcjonalnie. Warunkiem jest, aby budynek miał więcej niż dziesięć lat, a prace były wykonywane przez wyspecjalizowaną firmę. W ciągu trzech lat można odliczyć 20% kosztów remontu i maksymalnie 40 000 euro.

Możesz zadeklarować te wydatki w Niemieckim zeznaniu podatkowym, jeśli nie tylko jesteś właścicielem niemieckiej nieruchomości, ale także w niej mieszkasz, tj. sam z niej korzystasz. Ważne jest, aby zapłacić za wydatki przelewem bankowym. Należy również zachować paragony i faktury jako dowód.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Odliczanie kosztów od nieruchomości na wynajem

Jeśli kupujesz dom, który wynajmujesz, jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego w Niemczech. Może się to wydawać uciążliwe, ale w rzeczywistości ma swoje zalety. Jako wynajmujący masz prawo do następujących korzyści, ale nawet w tym przypadku obowiązują następujące zasady: zbieraj wszystkie rachunki i najlepiej płać tylko fakturą i przelewem bankowym.

  1. Jeśli kupujesz nieruchomość z zamiarem jej wynajmu, możesz co roku odliczyć od podatku od 2 do 3% ceny zakupu, w zależności od roku budowy.
  2. Koszty poszukiwania najemcy podlegają przynajmniej częściowemu odliczeniu. Wydatki na rozmowy telefoniczne i podróże związane z oglądaniem nieruchomości również mogą zostać odliczone, podobnie jak koszty agencji nieruchomości.
  3. Koszty renowacji, które są uważane za wydatki na utrzymanie, można w Niemczech w  całości odliczyć jako wydatki związane z dochodem.
  4. Wydatki na koszty dodatkowe można również odliczyć od podlegającego opodatkowaniu niemieckiego dochodu z wynajmu.

Niezależnie więc od tego, czy w Niemczech sam mieszkasz w swoim domu, czy go wynajmujesz, zawsze warto przygotować zeznanie podatkowe. Zwłaszcza jako właściciel domu, koszty uzyskania przychodu wpisane do niemieckiej deklaracji podatkowej są nie do pogardzenia.

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy Otrzymanie mandatu za granicą może być nieco stresujące, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie kroki podjąć. W tym artykule omówimy, co należy zrobić po otrzymaniu mandatu w Niemczech, jak go opłacić, a także jakie są konsekwencje niezapłacenia. Co się stanie jak nie zapłacę mandatu z Niemiec? Niezapłacony mandat…

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii. Przekonaj się, że można przyspieszyć ten proces!

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę Wiele osób decyduje się na pracę sezonową w Niemczech ze względu na atrakcyjne zarobki i możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jednak pojawia się pytanie: czy praca sezonowa w Niemczech liczy się do emerytury? W tym artykule wyjaśnimy, jak praca za granicą wpływa na przyszłe świadczenia emerytalne.…

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech : ubezpieczenia związane z pracą stanowią koszty uzyskania przychodu Składki na wiele polis ubezpieczeniowych można odliczyć jako wydatki emerytalne. Istnieją jednak górne limity w tym zakresie, które często są już wyczerpane wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu dodatkowe polisy ubezpieczeniowe nie są ujmowane w…

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce Pobyt w szpitalu w Niemczech może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli jesteś obcokrajowcem. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z leczeniem szpitalnym w Niemczech, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Kto płaci za szpital w Niemczech? W Niemczech koszty leczenia szpitalnego są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie…

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdybyś nagle stracił zdolność do pracy? W Niemczech ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy (Berufsunfähigkeitsversicherung, BU Versicherung) może stanowić kluczowe zabezpieczenie finansowe w takiej sytuacji. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto się ubezpieczyć i…

Brak ubezpieczenia w Niemczech? Zobacz, z czym to się wiąże!

Brak ubezpieczenia w Niemczech? Zobacz, z czym to się wiąże! Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech jest obowiązkowe zarówno dla obywateli, jak i dla osób pracujących na terenie tego kraju. Brak ubezpieczenia w Niemczech może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno finansowych, jak i prawnych. W tym artykule omówimy, co grozi osobom, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, oraz…

Współpracują z nami: