Podatki Meritum » Blog » Pobierasz w Niemczech zasiłek obywatelski? Sprawdź, jakie dodatkowe wydatki mogą zostać pokryte przez Urząd!
Pobierasz w Niemczech zasiłek obywatelski? Sprawdź, jakie dodatkowe wydatki mogą zostać pokryte przez Urząd! Zasiłek obywatelski w Niemczech, znany też jako ALG2 (Arbeitslosengeld II) czy potocznie Hartz 4, jest jedną z form wsparcia socjalnego. Od 2023 roku nazywany jest Zasiłkiem Obywatelskim i skierowany jest do osób, które nie mają wystarczających środków do życia, w tym…
Zasiłek obywatelski w Niemczech, znany też jako ALG2 (Arbeitslosengeld II) czy potocznie Hartz 4, jest jedną z form wsparcia socjalnego. Od 2023 roku nazywany jest Zasiłkiem Obywatelskim i skierowany jest do osób, które nie mają wystarczających środków do życia, w tym na jedzenie, ubrania, mieszkanie czy opiekę zdrowotną. Można się o niego ubiegać, jeśli ma się powyżej 15 lat i spełnia określone kryteria.
W obliczu wzrostu cen energii, wielu ludzi musi pokrywać dodatkowe koszty. Dla osób odbierających zasiłek obywatelski Bürgergeld, niektóre z tych wydatków mogą zostać sfinansowane przez urząd, choć obowiązują pewne ograniczenia.
Podwyżki cen energii i ogrzewania obciążają przede wszystkim osoby o niskich dochodach. Wiele osób wynajmujących mieszkania musi płacić dodatkowe opłaty. Beneficjenci Bürgergeld mogą otrzymać pomoc od Jobcenter, ale muszą spełniać określone kryteria.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Generalnie, osoby otrzymujące Bürgergeld mogą uzyskać zwrot dodatkowych kosztów związanych z czynszem i ogrzewaniem. Do dodatkowych kosztów najmu zaliczają się wszystkie wydatki określone w rozporządzeniu dotyczącym kosztów eksploatacji (Betriebskostenverordnung)
Zwykle obejmuje to podatek od nieruchomości, wodę, ścieki, oświetlenie, czyszczenie kominów i ulic oraz wywóz śmieci . Jeśli wynajmowana nieruchomość posiada również windę, ogród, dozorcę, antenę społeczną, kablówkę szerokopasmową lub pralnię, koszty te również zostaną przeniesione na najemców.
Aby ubiegać się o zwrot, musisz mieszkać w zadeklarowanym mieszkaniu przez co najmniej rok i otrzymywać zasiłek obywatelski.
Jeśli koszty przekroczą orientacyjne wartości o 50 procent, urząd ma prawo obniżyć wypłatę dodatkowych kosztów bez procedury redukcji. W przeciwnym razie urząd powinien zbadać przyczyny wzrostu kosztów ogrzewania i poprosić o zmniejszenie zużycia.
W przypadku wyższych niż zwykle opłat z powodu wzrostu cen, zaleca się wskazanie tego urzędowi. W razie odmowy zapłaty przez urząd, istnieje możliwość odwołania się od decyzji.
Średnia ocena:
4.5/5.0
Na podstawie:
8 opinii
Pracując w Niemczech, ale korzystając z polskiej opieki zdrowotnej, możesz zastanawiać się, czy zwolnienie lekarskie wystawione w Polsce będzie respektowane przez niemieckiego pracodawcę. To zagadnienie budzi wiele pytań. Jak wygląda sytuacja prawna, jakie obowiązki ciążą na pracowniku i jakie kroki należy podjąć, by uniknąć problemów? Kiedy polskie L4 jest ważne w Niemczech? W Unii Europejskiej…
Rok 2025 przynosi sporo zmian w rozliczaniu niemieckiej działalności gospodarczej. Nowe limity dla małych przedsiębiorców, uproszczone zasady rozliczeń i szersze możliwości odliczeń podatkowych – to tylko niektóre z nowości, które czekają na właścicieli Gewerbe. W tym kompletnym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, by bezpiecznie przeprowadzić swoje rozliczenie podatkowe. Przygotuj się na praktyczną dawkę wiedzy!
Jak uzyskać wyrównanie Kindergeld? Kindergeld, czyli niemieckie świadczenie rodzinne, jest jednym z najczęściej poruszanych tematów wśród Polaków pracujących i mieszkających w Niemczech. Czasem pojawia się sytuacja, w której osoba uprawniona do tego świadczenia nie złożyła wniosku na czas i chce uzyskać wyrównanie Kindergeld za minione okresy. Jak dokładnie przebiega ten proces? Kiedy można ubiegać się…
Rozliczanie podatków w Niemczech to temat, który budzi zainteresowanie nie tylko wśród rezydentów, ale także wśród osób pracujących tymczasowo w tym kraju. W przypadku małżeństw pojawia się dodatkowe pytanie: czy bardziej opłaca się rozliczyć indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem? Wybór odpowiedniego sposobu rozliczenia może znacząco wpłynąć na końcową kwotę podatku do zapłaty lub wysokość zwrotu.…
Wielu przedsiębiorców oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w Niemczech zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa numer Steuer-ID (Steueridentifikationsnummer). Jest to unikalny identyfikator podatkowy nadawany każdej osobie, która ma obowiązek podatkowy w Niemczech. Jednak w niektórych przypadkach numer Steuer może zostać zablokowany, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Czym jest numer Steuer i dlaczego…
W niemieckim systemie podatkowym istnieje wiele terminów i oznaczeń, które mogą wydawać się skomplikowane, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają życie zawodowe w Niemczech. Dwa pojęcia, które warto poznać, to Identifikationsnummer (IdNr) oraz Steuernummer. Chociaż oba te numery związane są z podatkami, pełnią różne funkcje i są wykorzystywane w innych sytuacjach. Identifikationsnummer – osobisty numer…
Współpracują z nami: