Meritum Podatki

Jesteś kierowcą? Nie ominie Cię podatek drogowy w Holandii!

Wyjeżdżając do innego kraju z pewnością zdajemy sobie sprawę z czekających nas opłat. Wiele podatków może nas jednak zaskoczyć, ponieważ do tej pory nie musieliśmy ich płacić. Może tak być w przypadku opłaty drogowej w Holandii, która dotyczy wszystkich kierowców. Jeżeli masz zamiar korzystać z samochodu w tym kraju, warto dowiedzieć się jak funkcjonuje motorrijtuigenbelasting (MRB) – o tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Jesteś kierowcą? Nie ominie Cię podatek drogowy w Holandii!

Podatek drogowy w Holandii – kto płaci?

Każdy, kto porusza się po holenderskich drogach samochodem zobowiązany jest opłacać motorrijtuigenbelasting (MRB). Jest to podatek drogowy z którego większość środków przeznaczana jest na budowę dróg publicznych, autostrad i całej infrastruktury ulicznej. Pieniądze te potrzebne są na utrzymanie jezdni w doskonałej kondycji i przeprowadzanie cyklicznych renowacji. Kogo obowiązuje taka opłata?

Podatek drogowy dotyczy każdej osoby posiadającej samochód i mieszkającej w Holandii dłużej niż 3 miesiące. Po takim czasie koniecznie musimy zameldować się w tym kraju – wtedy należy także zarejestrować nasz pojazd, co poskutkuje rozpoczęciem opłacania podatku MRB.

Podatek drogowy w Holandii – formularz rejestracyjny

W celu zgłoszenia samochodu z polską rejestracją w Holandii do opodatkowania należy wypełnić formularz „Aangifte motorrijtuigenbelasting buitenlands kenteken en ongekentekend motorrijtuig”. Jest to deklaracja dotycząca podatku od pojazdów silnikowych na zagranicznych rejestracjach i pojazdów niezarejestrowanych. Musimy wypełnić wymagane pola dotyczące naszego samochodu oraz danych osobistych, a następnie przesłać druk do urzędu dołączając kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu i dowodu tożsamości. Decyzję z wyznaczonym podatkiem do zapłaty powinniśmy otrzymać najpóźniej po 8 tygodniach.

Jak obliczyć podatek drogowy w Holandii?

Co będzie brane pod uwagę podczas wyliczania podatku drogowego w Holandii? Wpływ na jego wysokość będzie miało kilka podstawowych czynników. Od każdego auta zapłacimy inną kwotę, ustaloną indywidualnie.

Zacznijmy od tego, że miejsce zamieszkania będzie wpływało na wysokość opłat – nieznaczne różnice zależeć będą od prowincji w której jesteśmy zameldowani. Są to jednak w większości przypadków niewielkie rozbieżności sięgające maksymalnie kilkunastu euro. Decydujące będą jednak parametry samochodu i jego stan techniczny. Ważny jest wpływ na środowisko naturalne – im bardziej szkodliwy jest pojazd, tym większe obciążenia poniesie kierowca.

Po pierwsze pod uwagę brana jest masa pojazdu – im większy i cięższy samochód, tym wyższych opłat możemy się spodziewać. Wszystko przez większą liczbę zanieczyszczeń wypuszczanych do atmosfery spowodowaną wyższym spalaniem. Waga auta ma również wpływ na nawierzchnię – busy, ciężarówki i samochody dostawcze wywołują większy nacisk na asfalt przyczyniając się do szybszego zużywania się jezdni.

Drugim ważnym czynnikiem jest rodzaj paliwa wykorzystywanego przez samochód – bardzo dużą różnicę w wysokości podatku zaobserwujemy między samochodami diesla a tymi o napędzie elektrycznym.

Na koniec brane jest pod uwagę przeznaczenie pojazdu – samochód do celów służbowych (bus, taksówka, dostawczak) automatycznie podlegać będzie wyższym opłatom niż auto prywatne.

Nie ma więc jednej ustalonej stawki podatku drogowego w Holandii – kwota jaką będziesz musiał zapłacić zostanie ustalona na podstawie wielu czynników po rejestracji pojazdu. Co ważne, nie ma znaczenia jak dużo kilometrów pokonujemy – opłata będzie taka sama niezależnie jak często używamy samochodu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie opłaty Cię czekają, warto samemu dokonać obliczeń korzystając ze specjalnego kalkulatora.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jak obliczyć podatek drogowy w Holandii – kalkulator

Urząd skarbowy Belastingdienst udostępnia specjalny kalkulator podatku drogowego w Holandii, za pomocą którego w szybki i łatwy sposób poznamy kwotę jaką będziemy musieli płacić. Wystarczy wprowadzić dane techniczne samochodu oraz miejsce zamieszkania, a otrzymamy wysokość podatku na okres 3 miesięcy.

Narzędzie uwzględnia także najnowszą „dopłatę pyłową” obowiązującą od 1 stycznia 2020 r. dla niektórych samochodów osobowych i dostawczych napędzanych silnikami diesla.

Jak zapłacić podatek drogowy w Holandii?

Podatek drogowy płacić będziemy za pośrednictwem urzędu skarbowego. Na formularzu rejestracyjnym powinniśmy znaleźć wszystkie dane dotyczące płatności. Najwygodniej jednak zarejestrować się na stronie Belastingdienst i wykonać polecenie zapłaty – w ten sposób automatycznie około 28 dnia każdego miesiąca z naszego konta pobierana będzie odpowiednia kwota.

Podatek drogowy w Holandii na polskich tablicach

W internecie znajdziemy wiele pytań o podatek drogowy w Holandii dla Polaków. Motorrijtuigenbelasting (MRB) to opłata pobierana od wszystkich posiadaczy pojazdów silnikowych, którzy uznawani są za mieszkańców tego kraju. Bez znaczenia jest tu więc fakt, że samochód jest zarejestrowany w Polsce – jeżeli poruszasz się po Holenderskich drogach i przebywasz tu na stałe, to musisz płacić holenderski podatek drogowy.

Kto nie musi płacić podatku drogowego w Holandii? Wszystkie osoby, które odwiedzają ten kraj na czas krótszy niż 3 miesiące i nie planują stałego pobytu.

Podatek drogowy Holandia – BPM

W systemie podatkowym w Holandii znajdziemy także inną opłatę związaną z posiadaniem samochodu. Jest to podatek BPM który obowiązuje podczas zakupu samochodu – płacony jest jednorazowo podczas transakcji a jego wysokość zależy od emisji CO2 auta i jego ceny katalogowej.

Im droższy samochód z lepszym standardem zakupimy, tym wyższy podatek zapłacimy. Spadać będzie jednak proporcjonalnie do wieku samochodu. Obowiązuje on również podczas rejestracji posiadanego już auta w sytuacji, gdy przeprowadzamy się z innego kraju – w takim przypadku można się starać o zwolnienie z opłaty.

Zwolnienie z podatku drogowego BPM w Holandii

W niektórych przypadkach możliwe jest zwolnienie z podatku drogowego BPM w Holandii. Można uniknąć opłaty od posiadanego samochodu podczas przeprowadzki – należy jednak spełnić kilka warunków.

Pojazd którym przyjechałeś z Polski został kupiony co najmniej 6 miesięcy przed przeniesieniem się do Holandii. Należy także potwierdzić, że ostatnie 12 miesięcy poprzedzające przyjazd do Królestwa Niderlandów spędziliśmy w Polsce – można to zrobić za pomocą polisy ubezpieczeniowej, numeru polskiego rachunku bankowego czy umowy wynajmu mieszkania za ten okres.

Jakie są konsekwencje niepłacenia podatku drogowego w Holandii?

Unikanie płacenia podatku drogowego w Holandii nie jest najlepszym pomysłem. Początkowo być może sporo zaoszczędzimy, jednak w większości przypadków urząd dowie się z czasem, że jesteśmy mu winni pieniądze. Co w takiej sytuacji?

Jeżeli zostaniemy zatrzymani i okaże się, że poruszamy się po holenderskich drogach niezarejestrowanym samochodem dostaniemy mandat w wysokości 300 euro. Nie to jest jednak najgorsze – sprawa zostanie zgłoszona do urzędu, przez co będziemy musieli zapłacić cały zaległy podatek z odsetkami oraz nałożona zostanie kara administracyjna wynosząca od 50 do nawet 5000 euro.

W przypadku powrotu do Polski nie możemy po prostu przestać płacić podatku – w takiej sytuacji konieczne będzie wypełnienie formularza za pomocą którego wyrejestrujemy samochód. Powinniśmy o tym pamiętać, ponieważ holenderski urząd skarbowy może dalej naliczać opłatę i po pewnym czasie zgłosić się o zapłatę należności wraz z odsetkami.

Na szczęście Polacy żyjący i pracujący w tym kraju mogą liczyć na korzystny zwrot podatku z Holandii. Częściowo rekompensuje to konieczność płacenia wysokich stawek za samochód. Jeżeli chcesz uzyskać jak najkorzystniejsze warunki rozliczenia, to zgłoś się do naszego biura podatkowego Podatkimeritum – pomożemy załatwić Ci wszystkie formalności!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

W tym roku nie musisz wysyłać zaświadczenia do Holandii

Belastingdienst nie wymaga już zaświadczenia, jeśli w ubiegłych latach otrzymali je od Ciebie To jest dobra wiadomość. Belastingdienst poinformował w komunikacie na swojej oficjalnej stronie internetowej, że w tym roku daruje podatnikom obowiązek wysyłania zaświadczenia o dochodach. Oznacza to, że jeśli w ubiegłych latach wysłałeś choć raz takie zaświadczenie i urząd je zaakcpetował, to w…

Do kiedy należy rozliczyć podatek z Holandii w 2024 roku? Podpowiadamy

Rozliczenie podatku w Holandii 2024– termin składania zeznań Termin na złożenie zeznań podatkowych w Holandii zazwyczaj przypada na 1 maja roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że za dochody z 2023 roku, deklarację należy złożyć do 1 maja 2024 roku. Ważne jest, aby nie odkładać rozliczenia, ponieważ opóźnienia mogą skutkować sankcjami finansowymi. W roku…

Czy renta w Holandii jest opodatkowana?

W Holandii system rent i zasiłków emerytalnych jest nieco inny niż w innych krajach. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby myślące o przeniesieniu się do Królestwa Niderlandów jest to, czy renta w Holandii jest opodatkowana. To pytanie może wydawać się prostsze, niż jest w rzeczywistości. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom systemu rentowego…

Kto musi dopłacić do podatku w Holandii?

System podatkowy w Holandii jest złożony i obejmuje różne kategorie dochodów. W zależności od sytuacji finansowej i zmian w życiu osobistym niektórzy mieszkańcy kraju mogą być zobowiązani do dopłacenia dodatkowego podatku. W tym artykule omówimy, kto musi dopłacić do podatku w Holandii i jak można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas rozliczania się z fiskusem. System podatkowy…

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii na dziecko?

Czy pracujesz w Holandii i masz dzieci? Jeśli tak, to zapewne wiesz, że możesz ubiegać się o ulgę podatkową Inkomensafhankelijke combinatiekorting. Niemniej jednak procedura ta może być dość skomplikowana, a szereg przepisów może przytłoczyć nawet najbardziej doświadczoną osobę. Ale bez obaw! Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć proces i umożliwi Ci skorzystanie z tego, na co…

Rozliczanie Jaaropgaaf w Polsce – jak to zrobić?

Kiedy przychodzi czas na rozliczenie podatkowe, w zasadzie wszyscy zaczynają się zastanawiać, jak to zrobić sprawnie i bezstresowo. Jeśli pracowałeś w Holandii, i wróciłeś do Polski, możesz zastanawiać się, jak rozliczyć Jaaropgaaf – roczne zestawienie podatkowe z Holandii. Czy to jest skomplikowane? No cóż, zależy... Ale bez obaw! Mamy dla Ciebie skrojony na miarę przewodnik,…

Współpracują z nami: