Podatki Meritum » Blog » Podatek drogowy w Holandii – ile wynosi i kto musi go płacić?
Wyjeżdżając do innego kraju z pewnością zdajemy sobie sprawę z czekających nas opłat. Wiele podatków może nas jednak zaskoczyć, ponieważ do tej pory nie musieliśmy ich płacić. Może tak być w przypadku opłaty drogowej w Holandii, która dotyczy wszystkich kierowców. Jeżeli masz zamiar korzystać z samochodu w tym kraju, warto dowiedzieć się jak funkcjonuje motorrijtuigenbelasting (MRB) – o tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Każdy, kto porusza się po holenderskich drogach samochodem zobowiązany jest opłacać motorrijtuigenbelasting (MRB). Jest to podatek drogowy z którego większość środków przeznaczana jest na budowę dróg publicznych, autostrad i całej infrastruktury ulicznej. Pieniądze te potrzebne są na utrzymanie jezdni w doskonałej kondycji i przeprowadzanie cyklicznych renowacji. Kogo obowiązuje taka opłata?
Podatek drogowy dotyczy każdej osoby posiadającej samochód i mieszkającej w Holandii dłużej niż 3 miesiące. Po takim czasie koniecznie musimy zameldować się w tym kraju – wtedy należy także zarejestrować nasz pojazd, co poskutkuje rozpoczęciem opłacania podatku MRB.
W celu zgłoszenia samochodu z polską rejestracją w Holandii do opodatkowania należy wypełnić formularz „Aangifte motorrijtuigenbelasting buitenlands kenteken en ongekentekend motorrijtuig”. Jest to deklaracja dotycząca podatku od pojazdów silnikowych na zagranicznych rejestracjach i pojazdów niezarejestrowanych. Musimy wypełnić wymagane pola dotyczące naszego samochodu oraz danych osobistych, a następnie przesłać druk do urzędu dołączając kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu i dowodu tożsamości. Decyzję z wyznaczonym podatkiem do zapłaty powinniśmy otrzymać najpóźniej po 8 tygodniach.
Co będzie brane pod uwagę podczas wyliczania podatku drogowego w Holandii? Wpływ na jego wysokość będzie miało kilka podstawowych czynników. Od każdego auta zapłacimy inną kwotę, ustaloną indywidualnie.
Zacznijmy od tego, że miejsce zamieszkania będzie wpływało na wysokość opłat – nieznaczne różnice zależeć będą od prowincji w której jesteśmy zameldowani. Są to jednak w większości przypadków niewielkie rozbieżności sięgające maksymalnie kilkunastu euro. Decydujące będą jednak parametry samochodu i jego stan techniczny. Ważny jest wpływ na środowisko naturalne – im bardziej szkodliwy jest pojazd, tym większe obciążenia poniesie kierowca.
Po pierwsze pod uwagę brana jest masa pojazdu – im większy i cięższy samochód, tym wyższych opłat możemy się spodziewać. Wszystko przez większą liczbę zanieczyszczeń wypuszczanych do atmosfery spowodowaną wyższym spalaniem. Waga auta ma również wpływ na nawierzchnię – busy, ciężarówki i samochody dostawcze wywołują większy nacisk na asfalt przyczyniając się do szybszego zużywania się jezdni.
Drugim ważnym czynnikiem jest rodzaj paliwa wykorzystywanego przez samochód – bardzo dużą różnicę w wysokości podatku zaobserwujemy między samochodami diesla a tymi o napędzie elektrycznym.
Na koniec brane jest pod uwagę przeznaczenie pojazdu – samochód do celów służbowych (bus, taksówka, dostawczak) automatycznie podlegać będzie wyższym opłatom niż auto prywatne.
Nie ma więc jednej ustalonej stawki podatku drogowego w Holandii – kwota jaką będziesz musiał zapłacić zostanie ustalona na podstawie wielu czynników po rejestracji pojazdu. Co ważne, nie ma znaczenia jak dużo kilometrów pokonujemy – opłata będzie taka sama niezależnie jak często używamy samochodu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie opłaty Cię czekają, warto samemu dokonać obliczeń korzystając ze specjalnego kalkulatora.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Urząd skarbowy Belastingdienst udostępnia specjalny kalkulator podatku drogowego w Holandii, za pomocą którego w szybki i łatwy sposób poznamy kwotę jaką będziemy musieli płacić. Wystarczy wprowadzić dane techniczne samochodu oraz miejsce zamieszkania, a otrzymamy wysokość podatku na okres 3 miesięcy.
Narzędzie uwzględnia także najnowszą „dopłatę pyłową” obowiązującą od 1 stycznia 2020 r. dla niektórych samochodów osobowych i dostawczych napędzanych silnikami diesla.
Podatek drogowy płacić będziemy za pośrednictwem urzędu skarbowego. Na formularzu rejestracyjnym powinniśmy znaleźć wszystkie dane dotyczące płatności. Najwygodniej jednak zarejestrować się na stronie Belastingdienst i wykonać polecenie zapłaty – w ten sposób automatycznie około 28 dnia każdego miesiąca z naszego konta pobierana będzie odpowiednia kwota.
W internecie znajdziemy wiele pytań o podatek drogowy w Holandii dla Polaków. Motorrijtuigenbelasting (MRB) to opłata pobierana od wszystkich posiadaczy pojazdów silnikowych, którzy uznawani są za mieszkańców tego kraju. Bez znaczenia jest tu więc fakt, że samochód jest zarejestrowany w Polsce – jeżeli poruszasz się po Holenderskich drogach i przebywasz tu na stałe, to musisz płacić holenderski podatek drogowy.
Kto nie musi płacić podatku drogowego w Holandii? Wszystkie osoby, które odwiedzają ten kraj na czas krótszy niż 3 miesiące i nie planują stałego pobytu.
W Holandii znajdziemy także inną opłatę związaną z posiadaniem samochodu. Jest to podatek BPM który obowiązuje podczas zakupu samochodu – płacony jest jednorazowo podczas transakcji a jego wysokość zależy od emisji CO2 auta i jego ceny katalogowej.
Im droższy samochód z lepszym standardem zakupimy, tym wyższy podatek zapłacimy. Spadać będzie jednak proporcjonalnie do wieku samochodu. Obowiązuje on również podczas rejestracji posiadanego już auta w sytuacji, gdy przeprowadzamy się z innego kraju – w takim przypadku można się starać o zwolnienie z opłaty.
W niektórych przypadkach możliwe jest zwolnienie z podatku drogowego BPM w Holandii. Można uniknąć opłaty od posiadanego samochodu podczas przeprowadzki – należy jednak spełnić kilka warunków.
Pojazd którym przyjechałeś z Polski został kupiony co najmniej 6 miesięcy przed przeniesieniem się do Holandii. Należy także potwierdzić, że ostatnie 12 miesięcy poprzedzające przyjazd do Królestwa Niderlandów spędziliśmy w Polsce – można to zrobić za pomocą polisy ubezpieczeniowej, numeru polskiego rachunku bankowego czy umowy wynajmu mieszkania za ten okres.
Unikanie płacenia podatku drogowego w Holandii nie jest najlepszym pomysłem. Początkowo być może sporo zaoszczędzimy, jednak w większości przypadków urząd dowie się z czasem, że jesteśmy mu winni pieniądze. Co w takiej sytuacji?
Jeżeli zostaniemy zatrzymani i okaże się, że poruszamy się po holenderskich drogach niezarejestrowanym samochodem dostaniemy mandat w wysokości 300 euro. Nie to jest jednak najgorsze – sprawa zostanie zgłoszona do urzędu, przez co będziemy musieli zapłacić cały zaległy podatek z odsetkami oraz nałożona zostanie kara administracyjna wynosząca od 50 do nawet 5000 euro.
W przypadku powrotu do Polski nie możemy po prostu przestać płacić podatku – w takiej sytuacji konieczne będzie wypełnienie formularza za pomocą którego wyrejestrujemy samochód. Powinniśmy o tym pamiętać, ponieważ holenderski urząd skarbowy może dalej naliczać opłatę i po pewnym czasie zgłosić się o zapłatę należności wraz z odsetkami.
Średnia ocena:
4.5/5.0
Na podstawie:
7 opinii
W Holandii system rent i zasiłków emerytalnych jest nieco inny niż w innych krajach. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby myślące o przeniesieniu się do Królestwa Niderlandów jest to, czy renta w Holandii jest opodatkowana. To pytanie może wydawać się prostsze, niż jest w rzeczywistości. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom systemu rentowego…
System podatkowy w Holandii jest złożony i obejmuje różne kategorie dochodów. W zależności od sytuacji finansowej i zmian w życiu osobistym niektórzy mieszkańcy kraju mogą być zobowiązani do dopłacenia dodatkowego podatku. W tym artykule omówimy, kto musi dopłacić do podatku w Holandii i jak można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas rozliczania się z fiskusem. System podatkowy…
Czy pracujesz w Holandii i masz dzieci? Jeśli tak, to zapewne wiesz, że możesz ubiegać się o ulgę podatkową Inkomensafhankelijke combinatiekorting. Niemniej jednak procedura ta może być dość skomplikowana, a szereg przepisów może przytłoczyć nawet najbardziej doświadczoną osobę. Ale bez obaw! Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć proces i umożliwi Ci skorzystanie z tego, na co…
Kiedy przychodzi czas na rozliczenie podatkowe, w zasadzie wszyscy zaczynają się zastanawiać, jak to zrobić sprawnie i bezstresowo. Jeśli pracowałeś w Holandii, i wróciłeś do Polski, możesz zastanawiać się, jak rozliczyć Jaaropgaaf – roczne zestawienie podatkowe z Holandii. Czy to jest skomplikowane? No cóż, zależy... Ale bez obaw! Mamy dla Ciebie skrojony na miarę przewodnik,…
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest z kwotą wolną od podatku w Holandii? To nie jest takie proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Zanim zdecydujemy się na wyjazd zarobkowy do tego kraju, warto poznać panujące tam przepisy – w dzisiejszym wpisie przybliżymy Ci temat. Kwota wolna od podatku w Holandii – czy…
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa system renty chorobowej w Holandii? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat renty chorobowej w Holandii – od tego, kiedy i jak możesz z niej skorzystać, po to, jakie masz obowiązki i prawa jako pracownik i jak przebiega cały proces. Renta chorobowa w…
Współpracują z nami: