Podatki Meritum » Blog » Podatek drogowy w Holandii – ile wynosi i kto musi go płacić?
Wyjeżdżając do innego kraju z pewnością zdajemy sobie sprawę z czekających nas opłat. Wiele podatków może nas jednak zaskoczyć, ponieważ do tej pory nie musieliśmy ich płacić. Może tak być w przypadku opłaty drogowej w Holandii, która dotyczy wszystkich kierowców. Jeżeli masz zamiar korzystać z samochodu w tym kraju, warto dowiedzieć się jak funkcjonuje motorrijtuigenbelasting (MRB) – o tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Każdy, kto porusza się po holenderskich drogach samochodem zobowiązany jest opłacać motorrijtuigenbelasting (MRB). Jest to podatek drogowy z którego większość środków przeznaczana jest na budowę dróg publicznych, autostrad i całej infrastruktury ulicznej. Pieniądze te potrzebne są na utrzymanie jezdni w doskonałej kondycji i przeprowadzanie cyklicznych renowacji. Kogo obowiązuje taka opłata?
Podatek drogowy dotyczy każdej osoby posiadającej samochód i mieszkającej w Holandii dłużej niż 3 miesiące. Po takim czasie koniecznie musimy zameldować się w tym kraju – wtedy należy także zarejestrować nasz pojazd, co poskutkuje rozpoczęciem opłacania podatku MRB.
W celu zgłoszenia samochodu z polską rejestracją w Holandii do opodatkowania należy wypełnić formularz „Aangifte motorrijtuigenbelasting buitenlands kenteken en ongekentekend motorrijtuig”. Jest to deklaracja dotycząca podatku od pojazdów silnikowych na zagranicznych rejestracjach i pojazdów niezarejestrowanych. Musimy wypełnić wymagane pola dotyczące naszego samochodu oraz danych osobistych, a następnie przesłać druk do urzędu dołączając kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu i dowodu tożsamości. Decyzję z wyznaczonym podatkiem do zapłaty powinniśmy otrzymać najpóźniej po 8 tygodniach.
Co będzie brane pod uwagę podczas wyliczania podatku drogowego w Holandii? Wpływ na jego wysokość będzie miało kilka podstawowych czynników. Od każdego auta zapłacimy inną kwotę, ustaloną indywidualnie.
Zacznijmy od tego, że miejsce zamieszkania będzie wpływało na wysokość opłat – nieznaczne różnice zależeć będą od prowincji w której jesteśmy zameldowani. Są to jednak w większości przypadków niewielkie rozbieżności sięgające maksymalnie kilkunastu euro. Decydujące będą jednak parametry samochodu i jego stan techniczny. Ważny jest wpływ na środowisko naturalne – im bardziej szkodliwy jest pojazd, tym większe obciążenia poniesie kierowca.
Po pierwsze pod uwagę brana jest masa pojazdu – im większy i cięższy samochód, tym wyższych opłat możemy się spodziewać. Wszystko przez większą liczbę zanieczyszczeń wypuszczanych do atmosfery spowodowaną wyższym spalaniem. Waga auta ma również wpływ na nawierzchnię – busy, ciężarówki i samochody dostawcze wywołują większy nacisk na asfalt przyczyniając się do szybszego zużywania się jezdni.
Drugim ważnym czynnikiem jest rodzaj paliwa wykorzystywanego przez samochód – bardzo dużą różnicę w wysokości podatku zaobserwujemy między samochodami diesla a tymi o napędzie elektrycznym.
Na koniec brane jest pod uwagę przeznaczenie pojazdu – samochód do celów służbowych (bus, taksówka, dostawczak) automatycznie podlegać będzie wyższym opłatom niż auto prywatne.
Nie ma więc jednej ustalonej stawki podatku drogowego w Holandii – kwota jaką będziesz musiał zapłacić zostanie ustalona na podstawie wielu czynników po rejestracji pojazdu. Co ważne, nie ma znaczenia jak dużo kilometrów pokonujemy – opłata będzie taka sama niezależnie jak często używamy samochodu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie opłaty Cię czekają, warto samemu dokonać obliczeń korzystając ze specjalnego kalkulatora.
Urząd skarbowy Belastingdienst udostępnia specjalny kalkulator podatku drogowego w Holandii, za pomocą którego w szybki i łatwy sposób poznamy kwotę jaką będziemy musieli płacić. Wystarczy wprowadzić dane techniczne samochodu oraz miejsce zamieszkania, a otrzymamy wysokość podatku na okres 3 miesięcy.
Narzędzie uwzględnia także najnowszą „dopłatę pyłową” obowiązującą od 1 stycznia 2020 r. dla niektórych samochodów osobowych i dostawczych napędzanych silnikami diesla.
Podatek drogowy płacić będziemy za pośrednictwem urzędu skarbowego. Na formularzu rejestracyjnym powinniśmy znaleźć wszystkie dane dotyczące płatności. Najwygodniej jednak zarejestrować się na stronie Belastingdienst i wykonać polecenie zapłaty – w ten sposób automatycznie około 28 dnia każdego miesiąca z naszego konta pobierana będzie odpowiednia kwota.
W internecie znajdziemy wiele pytań o podatek drogowy w Holandii dla Polaków. Motorrijtuigenbelasting (MRB) to opłata pobierana od wszystkich posiadaczy pojazdów silnikowych, którzy uznawani są za mieszkańców tego kraju. Bez znaczenia jest tu więc fakt, że samochód jest zarejestrowany w Polsce – jeżeli poruszasz się po Holenderskich drogach i przebywasz tu na stałe, to musisz płacić holenderski podatek drogowy.
Kto nie musi płacić podatku drogowego w Holandii? Wszystkie osoby, które odwiedzają ten kraj na czas krótszy niż 3 miesiące i nie planują stałego pobytu.
W Holandii znajdziemy także inną opłatę związaną z posiadaniem samochodu. Jest to podatek BPM który obowiązuje podczas zakupu samochodu – płacony jest jednorazowo podczas transakcji a jego wysokość zależy od emisji CO2 auta i jego ceny katalogowej.
Im droższy samochód z lepszym standardem zakupimy, tym wyższy podatek zapłacimy. Spadać będzie jednak proporcjonalnie do wieku samochodu. Obowiązuje on również podczas rejestracji posiadanego już auta w sytuacji, gdy przeprowadzamy się z innego kraju – w takim przypadku można się starać o zwolnienie z opłaty.
W niektórych przypadkach możliwe jest zwolnienie z podatku drogowego BPM w Holandii. Można uniknąć opłaty od posiadanego samochodu podczas przeprowadzki – należy jednak spełnić kilka warunków.
Pojazd którym przyjechałeś z Polski został kupiony co najmniej 6 miesięcy przed przeniesieniem się do Holandii. Należy także potwierdzić, że ostatnie 12 miesięcy poprzedzające przyjazd do Królestwa Niderlandów spędziliśmy w Polsce – można to zrobić za pomocą polisy ubezpieczeniowej, numeru polskiego rachunku bankowego czy umowy wynajmu mieszkania za ten okres.
Unikanie płacenia podatku drogowego w Holandii nie jest najlepszym pomysłem. Początkowo być może sporo zaoszczędzimy, jednak w większości przypadków urząd dowie się z czasem, że jesteśmy mu winni pieniądze. Co w takiej sytuacji?
Jeżeli zostaniemy zatrzymani i okaże się, że poruszamy się po holenderskich drogach niezarejestrowanym samochodem dostaniemy mandat w wysokości 300 euro. Nie to jest jednak najgorsze – sprawa zostanie zgłoszona do urzędu, przez co będziemy musieli zapłacić cały zaległy podatek z odsetkami oraz nałożona zostanie kara administracyjna wynosząca od 50 do nawet 5000 euro.
W przypadku powrotu do Polski nie możemy po prostu przestać płacić podatku – w takiej sytuacji konieczne będzie wypełnienie formularza za pomocą którego wyrejestrujemy samochód. Powinniśmy o tym pamiętać, ponieważ holenderski urząd skarbowy może dalej naliczać opłatę i po pewnym czasie zgłosić się o zapłatę należności wraz z odsetkami.
Średnia ocena:
4.5/5.0
Na podstawie:
7 opinii
Jedną z zalet pracy w Holandii jest przysługujący każdemu pracownikowi dodatek urlopowy. Świadczenie to wypłacane jest przez pracodawcę na pokrycie kosztów wakacji, a jego wysokość zależna jest od naszych dochodów. Sprawdź ile pieniędzy otrzymasz z tego tytułu i kiedy możesz spodziewać się wypłaty – zapraszamy.
Praktycznie w każdym kraju funkcjonuje specjalny identyfikator pozwalający wyróżnić podatnika i usprawnić załatwianie wszelkich formalności z różnego rodzaju organami administracji publicznej. Nie inaczej jest w Królestwie Niderlandów. Dowiedz się, czym jest numer BSN (dawniej sofinummer) i dlaczego tak ważne jest wyrobienie go po przyjeździe do Holandii.
Jeśli jesteś legalnie zatrudniony w Holandii, to każdego miesiąca z Twojego wynagrodzenia pobierane są podatki. Pracodawca odprowadza je w Twoim imieniu do urzędu skarbowego. Na koniec roku przygotowujesz zeznanie i rozliczasz się z fiskusem. Daje to szansę na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Co wpływa na jego wysokość?
Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?
DigiD to skrót od Digitale Identiteit, czyli w wolnym tłumaczeniu – cyfrowej tożsamości. Jest to indywidualny login i hasło, dzięki którym będziemy w stanie uzyskać mnóstwo informacji dotyczących naszych podatków i zobowiązań wobec różnych instytucji państwowych w Holandii. Dowiedź się, jak uzyskać DigiD, i czy posiadanie go, jest obowiązkowe.
Otrzymałeś pismo Verklaring geen privégebruik auto? W tym wpisie wyjaśnimy Ci dlaczego urząd wysłał do Ciebie list i co musisz zrobić, aby nie otrzymać kary.
Współpracują z nami: