Meritum Podatki

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny – kto musi płacić?

Pomimo tego, że w niemieckiej konstytucji zapisany jest rozłam państwa od kościoła, podatek kościelny jest pobierany przez poszczególne organy podatkowe krajów związkowych. Z takiej możliwości finansowania mają prawo skorzystać wspólnoty wyznaniowe, które zostały zarejestrowane i mają osobowość prawną w Niemczech. Nie wszystkie się na to decydują – zapłacimy Kirchensteuer jedynie w przypadku przynależności do wyznania, które zdecydowało się na takie rozwiązanie. Dotyczy to jednak wielu najpopularniejszych religii w Niemczech – Kościoła katolickiego, Kościoła ewangelickiego i wspólnot żydowskich.

W przypadku pracowników zatrudnionych na umowę, podatek kościelny potrącany jest bezpośrednio od wynagrodzenia przez pracodawcę tak jak składki na podatek dochodowy, solidarnościowy oraz ubezpieczenie społeczne. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą samodzielnie muszą wpłacać zaliczkę – najczęściej dokonuje się tego kwartalnie.

Ile wynosi podatek kościelny w Niemczech?

Wysokość podatku kościelnego może być inna w zależności od danego landu i wynosi 8% (Bawaria i Badenia Witenbergia) lub 9% (pozostałe kraje związkowe). Stawka ustalana jest na podstawie adres zakładu pracy, a nie podatnika.

Osoba samotna przynależąca do I klasy podatkowej i z miesięcznym dochodem w wysokości 2000 euro zapłaci więc około 15 euro podatku kościelnego miesięcznienatomiast w przypadku dochodu sięgającego 3000 euro zapłacimy już 36 euro miesięcznie. Oznacza to, że podatnik o rocznych dochodach 25 tys. euro przeznaczy na rzecz Kościoła prawie 370 euro rocznie, a przy zarobkach osiągających 70 000 euro brutto pobrane zostaną zaliczki sięgające nawet 1500 euro. To duża kwota, dlatego warto się przyjrzeć, na co przeznaczane są te pieniądze.

Niemcy podatek kościelny – na co jest przeznaczany?

Kościoły katolickie i protestanckie w Niemczech mają ponad 41 milionów członków. Każdego roku przekazują oni tym dwóm organizacjom ponad 10 miliardów euro środków finansowych. Podatku kościelnego, zrzekły się natomiast dwie duże wspólnoty – muzułmańska, licząca ponad cztery miliony członków oraz prawosławna.

Na co dokładnie idą pieniądze z podatku kościelnego? W każdej diecezji za budżet i podział dochodów odpowiada Kirchensteuerrat (rada ds. podatku kościelnego). Finansowane jest przede wszystkim duszpasterstwo, czyli wynagrodzenia personalne. Sporo środków przeznaczanych jest także na utrzymanie kościołów oraz instytucji kształcenia, takich jak szkoły, seminaria duchowne, akademie czy instytucje socjalne.

Dzięki temu podatkowi, wszelkie posługi ze strony księży, w postaci sakramentów takich jak chrzest, ślub czy msza pogrzebowa są z reguły w Niemczech bezpłatne.

Podatek kościelny w Niemczech dla Polaków – czy musimy płacić?

Wszystkie osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w Niemczech muszą płacić Kirchensteuer. Narodowość nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, dlatego Polakom pracującym w tym kraju również będą odprowadzane składki od każdej wypłaty, które trafią do Niemieckiego Urzędu Skarbowego.

Nie pomoże zadeklarowanie bezwyznaniowości podczas meldunku i rejestracji w urzędzie skarbowym. Jeżeli widniejemy w aktach kościelnych jakiegokolwiek państwa jako jego członek, to musimy podać swoje wyznanie i tym samym płacić podatek na Kościół w Niemczech. Próba zatajenia tego faktu może się okazać kosztowna – jeśli zostaniemy przyłapani urząd może zarządzić konieczność zapłaty wstecz, wraz z odsetkami.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jak nie płacić podatku kościelnego w Niemczech?

System podatkowy w Niemczech skonstruowany jest jednak tak, że nie każda osoba w tym kraju zapłaci ostatecznie Kirchensteuer. Jeżeli dochody nie przekroczą kwoty wolnej od podatku, nie zostanie on naliczony – w roku 2023 obowiązuje próg 10 908 euro w przypadku indywidualnego rozliczenia. Wiele osób, które kwalifikują się do ulgi na dzieci Kinderfreibetrag oraz innych odliczeń również będzie w stanie obniżyć swoje zobowiązania wobec urzędu, przez co nie będzie odpowiedniej podstawy, z której można by pobrać opłatę kościelną. Emeryci i renciści, którzy są zwolnieni z odprowadzania podatku dochodowego, także nie zapłacą podatku kościelnego, nawet jeśli należą do któregoś z wyznań.

Wszystko to sprawia, że podatek kościelny płaci w rzeczywistości jedynie około jednej trzeciej katolików oraz członków Kościoła ewangelickiego.

Podatek kościelny Niemcy – wystąpienie z Kościoła

Nawet jeżeli jesteśmy niepraktykującym katolikiem lub protestantem, nie będziemy zwolnieni z opłat. Jedynym sposobem na uniknięcie płacenia podatku kościelnego w Niemczech jest oficjalne wystąpienie z Kościoła. W tym celu należy złożyć odpowiednie oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego, które kosztuje ok. 60 euro (w Brandenburgii jest bezpłatne). Nie musimy podawać żadnego powodu, a potrzebny nam będzie wyłącznie dowód osobisty oraz w niektórych landach Familienbuch (książka, która zawiera akt ślubu, urodzenia, dzieci, chrztu itp.).

Po rozpatrzeniu wniosku Kościół ma obowiązek przekazania niezbędnych danych fiskusowi – warto samodzielnie tego dopilnować, ponieważ ta formalność jest często pomijana.

Należy również mieć na uwadze, że wystąpienie z Kościoła może mieć wpływ na rozliczenie podatku w związku partnerskim lub małżeńskim. Podczas składania razem deklaracji podatkowej, istnieje szansa, że druga połówka będzie musiała płacić wyższy podatek. W takim wypadku może obowiązywać bowiem specjalna opłata kościelna (Besonderes Kirchgeld), która jest pobierana od rozliczeń wspólnych, w przypadku gdy jeden z małżonków należy do wspólnoty wyznaniowej pobierającej Kirchensteuer. Zostanie naliczona, jeśli udział członka Kościoła we wspólnych dochodach wynosi do 35%, a drugi małżonek wnosi do niego co najmniej 65%.

Apostazja w Niemczech nie jest szczególnie trudna, ale musimy pamiętać, że opuszczenie Kościoła to poważny krok niosący za sobą wiele konsekwencji – nie rezygnujemy wyłącznie z płacenia podatków, ale również z bycia częścią wspólnoty. Zamyka nam to w większości przypadków drogę do wzięcia ślubu czy pochówku zgodnego ze zwyczajami danej religii.

Zwrot podatku kościelnego w Niemczech

Podatek kościelny zaliczany jest do tak zwanych wydatków wyjątkowych (Sonderausgaben), co sprawia, że będziemy mogli odliczyć go w rocznym rozliczeniu podatkowym. Pozwoli nam to zmniejszyć łączny dochód podlegający opodatkowaniu.

Jeśli chcesz uzyskać korzystny zwrot podatku z Niemiecwarto skorzystać z pomocy biura podatkowego. Zajmiemy się Twoimi wnioskami, formularzami, pomożemy skompletować potrzebne dokumenty i skontaktujemy się w Twoim imieniu z urzędem skarbowym. Skorzystaj z usług Podatkimeritum – kompleksowo załatwimy Twoją sprawę. Zapraszamy!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 15 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech
Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?
Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?
Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice
Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice

Praca w Niemczech dla Polaków jest bardzo opłacalna, dlatego wielu naszych rodaków wyjeżdża do naszych zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych. Z pewnością nie mogą narzekać oni na pensję ani na świadczenia socjalne oferowane w tym kraju. Problem stanowić może za to skomplikowany system, gdzie funkcjonują dwa numery podatkowe – numer identyfikacji podatkowej oraz numer podatkowy Steuernummer. Może to prowadzić do zdezorientowania i wielu komplikacji, dlatego w tym artykule przygotowaliśmy szczegółowe porównanie obu tych identyfikatorów.

Współpracują z nami: