Meritum Podatki

Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Podatek od darowizny i spadku to podatek płacony od otrzymanego majątku, który obowiązuje w Niemczech pod nazwą Schenkungssteuer. Nakładany jest na osoby, które otrzymują darowizny w formie pieniędzy lub innych wartościowych przedmiotów. Ma na celu ograniczenie unikania płacenia podatków poprzez przenoszenie majątku drogą darowizny. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tej daninie i przekonasz się, ile wynosi podatek od darowizny w Niemczech.

Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Podatek od darowizny i spadku w Niemczech – kogo dotyczy?

Do zapłaty podatku od spadku i darowizny w Niemczech zobowiązana jest każda osoba fizyczna, która otrzymuje prezent przekraczający kwotę wolną od podatku i mieszka w Niemczech. Narodowość nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, dlatego opłaty obowiązują również Polaków przebywających w tym kraju.

W Niemczech ulgi i stawki podatku od darowizn są takie same jak w przypadku spadków – odnoszą się do nich te same przepisy i kwoty.

Podatek od spadku w Niemczech – ile wynosi?

Niemieckie przepisy stanowią, że w przypadku darowizn i spadków wysokość podatku zależna jest nie tylko od ich wartości, ale także od więzi dzielących obie strony.

Tak więc zgodnie z tą zasadą niższy podatek zapłacimy w przypadku spadku lub darowizny od osoby w bliskim związku rodzinnym. Jako że zobowiązanie będzie wyższe im większa odległość związku pomiędzy darczyńcą a obdarowanym, warto zacząć od zapoznania się, jak przepisy kwalifikują poszczególnych krewnych.

W zależności od osobistego stosunku nabywcy do spadkodawcy lub darczyńcy wyróżnia się następujące trzy klasy podatkowe:

 • I grupa podatkowa – małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie,
 • II grupa podatkowa – bratankowie, siostrzeńcy, ich dzieci i wnuki, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa (np. bratowa) i rodzeństwo małżonków (np. siostra męża), małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,
 • III grupa podatkowa – wszystkie pozostałe osoby niewymienione w poprzednich grupach.

Stawki podatku od darowizny w Niemczech są uzależnione od wartości darowizny i relacji między darczyńcą a obdarowanym. Poniżej przedstawiamy tabelę dokładnie prezentującą obowiązujące stawki.

Ulgi na podatek od spadków i darowizn w Niemczech

Podatek od spadku z Niemiec naliczany jest od tego, co pozostaje z majątku po odliczeniu ulg – ich wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa.

Ulgi od darowizny i spadku w Niemczech wynoszą:

 • dla małżonków i partnerów w zarejestrowanym związku partnerskim – 500 000 €,
 • dla dzieci i wnuków, pasierbów oraz dzieci adoptowanych – 400 000 €,
 • dla wnuków – 200 000 €,
 • prawnuków – 100 000 €,
 • dla wszystkich innych odbiorców darowizny lub spadku nie wymienionych powyżej– 20 000 €.

Ulgi obowiązują na 10 lat

Warto wiedzieć, że powyższe kwoty obowiązują na 10 lat. Oznacza to, że w ciągu tego okresu możemy skorzystać z maksymalnego odliczenia niezależnie ile darowizn lub spadków otrzymaliśmy. Jeżeli w spadku po rodzicach odziedziczymy mieszkanie warte 600 000 € i skorzystamy z pełnej przysługującej nam ulgi, to przy darowiźnie za dwa lata nie będziemy mieli już takiej możliwości i zapłacimy podatek od pełnej kwoty.

Jakie darowizny są zwolnione z podatku od darowizny w Niemczech?

Nie wszystkie darowizny podlegają opodatkowaniu w Niemczech. Poniżej przedstawiamy niektóre z rodzajów, które są zwolnione z podatku:

 • darowizny na cele charytatywne,
 • darowizny na cele naukowe,
 • darowizny dla instytucji religijnych,
 • darowizny na cele kulturalne lub.

Darowizny na powyższe cele są zwolnione z podatku w Niemczech pod warunkiem, że przekazane są na organizacje zarejestrowane jako organizacja pożytku publicznego.

Jak obliczyć wysokość podatku od spadku w Niemczech?

Aby obliczyć wysokość podatku od spadku w Niemczech, należy zacząć od ustalenia wartości dziedzictwa. W przypadku przekazanej kwoty pieniędzy nie ma z tym większego problemu, natomiast taka konieczność zachodzi w sytuacji, gdy jest to dom czy mieszkanie – potrzebna będzie wtedy wycena nieruchomości.

Po określeniu całkowitej wartości spadku należy ustalić stopień pokrewieństwa, na którego podstawie naliczymy obowiązujące ulgi. Jeżeli po odliczeniu wciąż pozostaje jakaś kwota, to po ustaleniu odpowiedniej stawki dokonujemy niezbędnych obliczeń.

Przykładowo jeśli osoba otrzyma spadek po małżonku o wartości 900 000 €, to 500 000 € z tej kwoty będzie zwolnione z podatku. Jako że taka reakcja zaliczana jest do I grupy podatkowej to od reszty (400 000€) w tym przedziale obowiązywać będzie podatek w wysokości 15%. Oznacza to, że do urzędu skarbowego będzie trzeba wpłacić 60 000 €.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jak zgłosić otrzymanie darowizny i opłacić podatek od darowizny w Niemczech?

Otrzymanie darowizny w Niemczech należy zgłosić urzędowi skarbowemu w ciągu trzech miesięcy od daty jej otrzymania. W zgłoszeniu należy podać wartość oraz dokładne dane darczyńcy i obdarowanego. Następnie, w ciągu kolejnych trzech miesięcy, należy opłacić należny podatek. W przypadku nieterminowego zgłoszenia lub nieuregulowania zobowiązania grozi kara finansowa.

Spadek z Niemiec a podatek w Polsce – czy zapłacimy podwójnie?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem wszystkie kwestie dotyczące opodatkowania spadku reguluje ustawa o podatku od spadków i darowizn. Z Art. 2 dowiadujemy się, że nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim, lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Niestety w przypadku, jeżeli spadkobierca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium naszego kraju, to spadek otrzymany z Niemiec musi być opodatkowany opodatkować zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Nie jest to bowiem dochód, do którego mają zastosowanie zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej przez oba kraje.

W sprawach spadków i darowizn przydaje się bardzo często pomoc wykwalifikowanych doradców. Zachęcamy do skorzystania z usług naszego biura podatkowego Podatkimeritum. Oferujemy kompleksową obsługę związaną z rozliczeniem podatku z Niemiec – zapraszamy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Progressionsvorbehalt – jak działa progresja podatkowa w Niemczech?

Jeżeli jesteś osobą pracującą w Niemczech, być może słyszałeś już o Progressionsvorbehalt. To skomplikowany niemiecki termin, który można przetłumaczyć jako "zastrzeżenie progresji". Jest on integralną częścią systemu podatkowego w Niemczech, a jego zrozumienie może być kluczowe dla optymalizacji twojej sytuacji finansowej. Progressionsvorbehalt wpływa na sposób, w jaki obliczana jest stawka podatkowa, szczególnie w kontekście różnych…

Grunderwerbsteuer – podatek od przeniesienia własności nieruchomości w Niemczech

Zakup nieruchomości to jeden z najważniejszych finansowych kroków w życiu każdego człowieka. W Niemczech, jak w wielu innych krajach, z tym procesem wiąże się wiele formalności i kosztów, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się jakiekolwiek decyzje. Jednym z takich kosztów jest Grunderwerbsteuer, czyli podatek od przeniesienia własności nieruchomości. Ten artykuł ma na celu przybliżenie…

Krankenversicherung – ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

Zdrowie jest jednym z najcenniejszych dóbr, a odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne stanowi o jego jakości i dostępie do profesjonalnej opieki. Niemcy, jako jedno z najbardziej rozwiniętych państw Europy, oferują system ubezpieczeń zdrowotnych, który można uznać za wyjątkowy na tle innych krajów kontynentu. O ile z jednej strony jest to system uniwersalny, dający dostęp do opieki zdrowotnej…

Czy rozliczenie podatku w Niemczech jest obowiązkowe?

Jednym z najbardziej powszechnych mitów wśród osób pracujących w Niemczech jest przekonanie, że system podatkowy tego kraju funkcjonuje na zasadzie "wszystko za Ciebie". Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ dla wielu pracowników podatek od wynagrodzenia jest potrącany automatycznie przez pracodawcę i odprowadzany do niemieckiego urzędu skarbowego – nie oznacza to jednak, że nie musimy składać…

Ile kosztuje rozliczenie PIT z Niemiec?

Rozliczenie podatków jest złożonym procesem, a szczególnie skomplikowanym może być dla osób, które pracują za granicą. Wiele osób, które pracują w Niemczech, zastanawia się: "Ile kosztuje rozliczenie podatku z Niemiec?". Chociaż ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, dlatego postaramy się przybliżyć ten temat – zapraszamy! Czy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego? Zanim zaczniemy omawiać…

Elterngeld – jak należy rozliczyć zasiłek wychowawczy w Niemczech?

Zasiłek wychowawczy, znany w Niemczech jako Elterngeld, stanowi kluczowy element systemu wsparcia dla rodzin. Zapewniając finansową pomoc, ułatwia on rodzicom poświęcenie czasu na opiekę nad nowo narodzonymi dziećmi. W naszym najnowszym artykule przyglądamy się, jak działa ten system, jakie są warunki jego otrzymania oraz jak znacząco wpływa na życie młodych rodzin w Niemczech. Elterngeld –…

Współpracują z nami: