Meritum Podatki

Podatek od pojazdów: Jak działa podatek od pojazdów w Niemczech?  

Podatek od pojazdów: jak działa podatek od pojazdów w Niemczech?   Płacisz wyższe podatki za samochody z silnikiem Diesla, samochody benzynowe są tańsze.. Brzmi prosto. Ale jeśli chodzi o podatek od pojazdów, diabeł tkwi w szczegółach. A siódma (!) nowelizacja ustawy o podatku od pojazdów silnikowych w 2020 r. przyniosła nową stawkę podatku z siedmioma poziomami…

Podatek drogowy w Holandii – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek od pojazdów: jak działa podatek od pojazdów w Niemczech?  

Płacisz wyższe podatki za samochody z silnikiem Diesla, samochody benzynowe są tańsze.. Brzmi prosto. Ale jeśli chodzi o podatek od pojazdów, diabeł tkwi w szczegółach. A siódma (!) nowelizacja ustawy o podatku od pojazdów silnikowych w 2020 r. przyniosła nową stawkę podatku z siedmioma poziomami i innymi zmianami. W tym artykule dowiesz się, jak najlepiej zachować przegląd i co musisz zrobić, aby zaoszczędzić pieniądze na samochodzie. 

Jak obliczany jest podatek od pojazdów samochodowych?

Możesz łatwo samodzielnie obliczyć, ile podatku musisz zapłacić za swój samochód. W zależności od tego, ile lat ma Twój samochód, będziesz potrzebować mniej lub więcej informacji.

Pojemność silnika i klasa emisji spalin 

W przypadku wszystkich samochodów zarejestrowanych do 4 listopada 2008 r. włącznie, decydujące są tylko pojemność silnika i klasa emisji spalin. Pojemność silnika można znaleźć między innymi w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Klasa emisji spalin samochodu jest określana przez numer klucza, który również można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Kwota bazowa plus emisja CO2

Jeśli Twój samochód został zarejestrowany między 5 listopada 2008 r. a 31 grudnia 2020 r., sprawy stają się bardziej skomplikowane.

  • Krok 1: Najpierw określ tak zwaną kwotę bazową, która jest określana na podstawie pojemności samochodu. W przypadku silnika benzynowego naliczane są 2 euro za każde 100 centymetrów sześciennych lub ich część, w przypadku oleju napędowego 9,50 euro za każde 100 centymetrów sześciennych lub ich część. 
  • Krok 2: Następnie należy obliczyć udział w emisji CO2. Zasadniczo jest to 2 euro za gram. Istnieją jednak dodatki, które różnią się w zależności od roku pierwszej rejestracji

120 gramów dwutlenku węgla na kilometr w przypadku pierwszej rejestracji do końca 2011 r;

110 gramów dwutlenku węgla na kilometr dla pierwszych rejestracji od 2012 do końca 2013 roku i

95 gramów dwutlenku węgla na kilometr w przypadku późniejszej pierwszej rejestracji (do 31 grudnia 2020 r.).

  • Krok 3: Teraz dodaj kwotę bazową i proporcję emisji dwutlenku węgla.

Samochody z silnikiem Diesla o wysokiej emisji dwutlenku węgla są zatem zawsze opodatkowane najwyższą stawką.

Pokażemy teraz przykład, jak duże są różnice w podatku od pojazdów.

Podatek od samochodów benzynowych

Najpierw przyjrzyjmy się benzynowemu VW Golfowi o pojemności skokowej 1390 centymetrów sześciennych.

Jeśli został on po raz pierwszy zarejestrowany w 2013 roku, zapłacimy 28 euro za centymetr sześcienny. Ze 149 gramów dwutlenku węgla emitowanego przez samochód na kilometr, pierwsze 110 gramów jest zwolnione z podatku. Daje to kolejne 78 euro. Daje to całkowity roczny podatek w wysokości 106 euro.

Jeśli samochód został zarejestrowany po raz pierwszy w latach 2014-2020, kwota wolna od podatku jest zmniejszona. W takim przypadku opłata za emisję CO2 wynosi 108 euro, a roczny podatek wynosi 136 euro.

Podatek od pojazdów z silnikiem Diesla

Weźmy teraz tego samego Golfa, ale w wersji z silnikiem wysokoprężnym. 

Jeśli został on zarejestrowany po raz pierwszy w 2013 roku, zapłacisz znacznie więcej jako kwotę podstawową: 14 x 9,50 euro, czyli 133 euro. Plus 78 euro za emisję CO2 równa się 211 euro, czyli 105 euro więcej niż w przypadku samochodu benzynowego o tej samej pojemności silnika.

W przypadku pierwszych rejestracji w latach 2014-2020 odpowiednia kwota wynosi 241 euro.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Podatek od nowych pojazdów od 1 stycznia 2021 r.

Skandal związany z emisjami VW ujawnił manipulacje dokonywane przez producentów samochodów przy określaniu emisji CO2. W rezultacie od września 2018 r. do ustalania podatku od pojazdów stosowana jest nowa procedura testowa: Worldwide Harmonised Light-Duty Vehicles Test Procedure (WLTP).

W przypadku poprzednio stosowanej procedury producenci mieli więcej możliwości generowania sztucznie dobrych wartości na stanowisku testowym. Z drugiej strony, procedura WLTP zaleca pomiary, które są bardziej oparte na rzeczywistych warunkach jazdy. Skutkuje to emisją spalin, która jest co najmniej podobna do emisji w rzeczywistych warunkach drogowych. Rezultat: wyższa podstawa opodatkowania pojazdów, czyli wyższe koszty. Między innymi Unia Europejska wprowadziła metodę WLTP jako obowiązkową.

W zależności od daty nowej rejestracji samochodu stosuje się inną metodę obliczeniową.

Kalkulator podatku od pojazdów

Obliczanie podatku od pojazdu dla samochodu nie jest fizyką jądrową i można go łatwo obliczyć samodzielnie. Oczywiście w Internecie dostępne są również kalkulatory podatku samochodowego. Jest ich całkiem sporo. Zalecamy korzystanie z oficjalnego kalkulatora podatku samochodowego Federalnego Ministerstwa Finansów. Wpisuje się tam typ pojazdu (w przypadku samochodów osobowych ważna jest pierwsza rejestracja), rodzaj napędu, kubaturę i wartość CO2 - i otrzymuje się podatek samochodowy do zapłacenia. 

Uwaga: Zawsze jednak decydująca jest kwota podana w zawiadomieniu o naliczeniu podatku od pojazdu. Jeśli kwota w euro jest wyższa niż kwota obliczona za pomocą kalkulatora podatku od pojazdów lub samodzielnie, należy przyjrzeć się bliżej.

Podatek drogowy dla pojazdów specjalnych

Przedstawimy teraz podatek drogowy dla innych pojazdów.

Samochody klasyczne

Pojazdy, które zostały po raz pierwszy zarejestrowane co najmniej 30 lat temu i są w stanie godnym zachowania, mogą otrzymać tablicę rejestracyjną H. Zryczałtowany podatek drogowy od pojazdów zabytkowych wynosi 191,73 euro, a od motocykli 46,02 euro. 

Pojazdy elektryczne

Jeśli pojazd z napędem elektrycznym zostanie zarejestrowany po raz pierwszy w dniu 18 maja 2011 r. lub później, jest on zwolniony z podatku od pojazdów przez dziesięć lat. Obowiązuje to jednak najpóźniej do 31 grudnia 2030 r. Ustawa o zachętach podatkowych dla mobilności elektrycznej, która weszła w życie w połowie 2016 r., rozszerza to rozporządzenie na pojazdy zmodernizowane. W związku z tym zwolnienie z podatku ma również zastosowanie, jeśli pojazd został przekształcony w pojazd bez emisyjny od 18 maja 2016 r. Zwolnienie podatkowe ma zastosowanie do pierwszych rejestracji do końca 2025 r., więc im wcześniej zarejestrujesz nowy samochód elektryczny, tym dłużej będziesz mógł korzystać ze zwolnienia podatkowego. Po wygaśnięciu tego zwolnienia podatek od samochodów elektrycznych jest oparty na ich masie całkowitej i jest obniżany o połowę.

Uwaga: Pojazdy hybrydowe są wyłączone ze zwolnienia podatkowego. Muszą one mieć napęd wyłącznie elektryczny.

Zwolnieniu z podatku od pojazdów towarzyszą korzyści w zakresie podatku dochodowego. Na przykład pracownicy mogą ładować swój samochód elektryczny w siedzibie pracodawcy bez podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne. Aby zachęcić do zakupu nowych samochodów elektrycznych, do końca 2022 r. obowiązywały premie zakupowe w wysokości do 9 000 euro. W 2023 r. kwota ta spadła do maksymalnie 4500 euro. Ta specjalna dotacja miała faktycznie obowiązywać do końca 2024 roku. Jednak w ramach pakietu oszczędnościowego niemieckiego rządu została ona wstrzymana niemal z dnia na dzień 17 grudnia 2023 roku. O dotację można było ubiegać się tylko do tej daty, ale tylko wtedy, gdy e-samochód został już zarejestrowany przed datą graniczną. Wszystkie wnioski otrzymane przed upływem terminu będą nadal rozpatrywane. 

Pojazdy zasilane LPG i gazem ziemnym 

Nie ma obniżki podatku od pojazdów napędzanych LPG lub gazem ziemnym. Paliwo jest jednak tańsze: od końca 2018 r. kierowcy tankujący LPG otrzymują zniżkę na podatek energetyczny (dawniej podatek od oleju mineralnego) na stacji benzynowej. Od tego czasu podatek ten wzrastał o 20 procent każdego roku, aż do momentu, gdy w 2023 r. zaczęła obowiązywać regularna stawka podatku w wysokości 22,09 centów za litr LPG. Jednak coraz mniej samochodów jeździ na tym paliwie.

Motocykle

Pojazdy te są opodatkowane w zależności od pojemności silnika. Lekkie motocykle o maksymalnej mocy 11 kilowatów i pojemności 125 centymetrów sześciennych są zwolnione z podatku. Dotyczy to również motocykli o maksymalnej prędkości 45 km/h. W przypadku większych maszyn organy podatkowe pobierają 1,84 euro za 25 centymetrów sześciennych pojemności lub jej część.

Samochody kempingowe

Jeśli pojazd może być wykorzystywany do celów mieszkalnych, może zostać zarejestrowany jako kamper. Minimalne wyposażenie obejmuje: zainstalowane na stałe miejsca do spania, w tym składane siedzenia; siedzenia ze stołem; kuchnię z płytą grzejną i zlewem, a także przestrzeń do przechowywania. Podatek od pojazdu jest obliczany na podstawie masy pojazdu i klasy emisji spalin.

Przyczepy

Podatek od pojazdów dla przyczep podlegających rejestracji jest obliczany wyłącznie na podstawie wagi: Za każde 200 kilogramów należy zapłacić 7,46 euro, maksymalnie do kwoty 373,24 euro. Przyczepa z zieloną tablicą rejestracyjną może być używana bez podatku. Dotyczy to przyczep do transportu sprzętu sportowego, takiego jak skrzynie na konie lub przyczepy do łodzi za ciągnikami, dla których ustalono już dopłatę za przyczepę

Samochody ciężarowe

Podatek dla ciężarówek, autobusów i innych pojazdów o masie powyżej 3,5 tony jest również oparty na masie całkowitej pojazdu i wzrasta co 200 kg. Stawka jest również rozłożona w czasie w zależności od wagi, więc cięższe ciężarówki są opodatkowane stopniowo. Klasy zanieczyszczeń i hałasu są również uwzględniane przy obliczaniu podatku.

Lekkie pojazdy użytkowe

Podczas gdy ciężarówki są opodatkowane według wagi, nie dotyczy to lekkich samochodów dostawczych do 3,5 tony. Są to pojazdy, które oferują więcej miejsca do siedzenia niż miejsca do transportu towarów. Ta nieco kłopotliwa regulacja nie sprawdziła się w praktyce i doprowadziła do wielu błędów. Od 2021 r. te tak zwane lekkie pojazdy użytkowe są również ponownie opodatkowane według masy i dlatego są zwykle tańsze. Korzystają na tym w szczególności firmy rzemieślnicze i rodziny. Często używają takich pojazdów do transportu zarówno ludzi, jak i towarów.

Pojazdy lekkie

Brzmi podobnie do lekkich pojazdów użytkowych, ale chodzi tu o quady, trójkołowce i podobne pojazdy. W tym przypadku emisja zanieczyszczeń, pojemność silnika i rodzaj napędu (silnik benzynowy lub wysokoprężny) odgrywają rolę w określaniu podatku od pojazdów.

Zwolnienie z podatku za użytkowanie rolnicze 

Autobusy i autokary oraz pojazdy wykorzystywane wyłącznie do celów rolniczych lub leśnych są zwolnione z podatku. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej urzędu celnego.

Jak zaoszczędzić na podatku drogowym?

Podamy teraz kilka wskazówek, jak płacić niższy podatek drogowy. Pamiętaj, że nie każda wskazówka może być dla Ciebie odpowiednia. 

  • Wybieraj samochody przyjazne dla środowiska- obecna stawka podatkowa faworyzuje głównie małe i kompaktowe samochody, które emitują niewielką ilość dwutlenku węgla. W najlepszej sytuacji jesteś, jeśli kupiłeś lub planujesz kupić samochód elektryczny. Wynika to z faktu, że samochody te są zwolnione z podatku przez długi czas. Z drugiej strony samochody z silnikiem Diesla są znacznie droższe pod względem podatkowym.
  • Modernizacja pojazdu- można również uzyskać zwolnienie z podatku od pojazdów silnikowych dla byłego pojazdu hybrydowego, który teraz działa wyłącznie na mocy elektrycznej. Inna opcja konwersji dotyczy starszych samochodów benzynowych: w przypadku modeli, które są opodatkowane w starym systemie w klasie emisji Euro 1, opłacalne może być zainstalowanie regulatora zimnego biegu. Instalacja powoduje, że silnik szybciej osiąga temperaturę roboczą. W rezultacie paliwo spala się łatwiej, a silnik ma lepsze wartości emisji spalin. Dla samochodu oznacza to przeskok do korzystniejszej klasy emisji spalin 2 lub D3. Regulatory zimnego biegu kosztują od 130 do 160 euro plus koszt instalacji. Ważne: nigdy nie należy instalować elementu samodzielnie. Wynika to z faktu, że organ wydający licencję zmieni klasę emisji tylko wtedy, gdy przedstawisz certyfikat instalacji od specjalistycznej firmy. Organ poinformuje również główny urząd celny o zmianie.
  • W przypadku pojazdów z silnikiem wysokoprężnym instalacja nowego katalizatora może mieć pozytywny wpływ na podatek od pojazdów. Koszty modernizacji mogą być jednak stosunkowo wysokie.

Płatność roczna

Podatek od pojazdów należy opłacać w jednej rocznej racie. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia samochodu, jest to najtańsza opcja. Jeśli zapłacisz w ratach, władze naliczą dopłatę w wysokości od 3 do 6 procent.

Ogólna zasada: urząd celny pobiera podatek od pojazdów za dwanaście miesięcy z góry. Jeśli podatek przekracza 500 euro, można ubiegać się o płatność co sześć miesięcy, ale kosztuje to 3 procent więcej. Ta dopłata podwaja się do 6 procent, jeśli chcesz płacić kwartalnie. W każdym razie płatności kwartalne są możliwe tylko wtedy, gdy podatek od pojazdów silnikowych przekracza 1000 euro.

Zwolnienie lub ulga dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, jako właściciel pojazdu możesz ubiegać się o całkowite lub 50-procentowe zwolnienie z podatku od pojazdów.

  • Całkowite zwolnienie z podatku jest możliwe z cechami "H" (bezradny), "BI" (niewidomy / niedowidzący) i "aG" (wyjątkowa niepełnosprawność chodzenia). Dotyczy to wyłącznie pojazdu silnikowego zarejestrowanego na osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dowód rejestracyjny pojazdu (część I dowodu rejestracyjnego) określa, czy przysługuje Ci ulga podatkowa na samochód jako osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym.
  • Zniżka w wysokości 50% jest możliwa, jeśli jesteś osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności i posiadasz funkcję "G" w legitymacji osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. To samo dotyczy osób głuchoniemych i posiadających funkcję "GI".

Aby otrzymać ulgę na pojazd, należy jednak zrzec się prawa do bezpłatnych przejazdów środkami transportu publicznego.

Uwaga: Ulga podatkowa jest zindywidualizowana. W przypadku, gdy osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności sama nie prowadzi pojazdu, przejazdy muszą odbywać się na jej rzecz. Tylko oni są uprawnieni do ulgi podatkowej. Główny urząd celny musi zostać niezwłocznie powiadomiony na piśmie, jeśli warunki świadczenia nie mają już zastosowania. W przeciwnym razie uznaje się to za uchylanie się od opodatkowania.

Dalsze potencjalne oszczędności na kosztach pojazdów

Jeśli zsumować całkowite koszty samochodu, to podatek od pojazdów jest raczej niewielką pozycją. Jest on jednak ponoszony co roku i dlatego stanowi część pełnej kalkulacji. Znacznie więcej można zaoszczędzić na innych kosztach, takich jak ubezpieczenie samochodu. Możesz zaoszczędzić jeszcze więcej, jeśli poradzisz sobie bez własnego samochodu i przejdziesz na współdzielenie samochodu.

Każdej jesieni porównuj, czy Twoje ubezpieczenie samochodu jest nadal najtańsze. Zalecany sposób na znalezienie najtańszej stawki: Najpierw porównaj w Verivox lub Check24, a następnie uzyskaj wycenę od Huk24.

Kto jest odpowiedzialny za podatek od pojazdów silnikowych?

"Centralne centrum informacji o podatku od pojazdów" ( zentrale Auskunft Kraftfahrzeugsteuer)  pod numerem 0351/44 834 550 lub pocztą elektroniczną pod adresem info.kraftst@zoll.de lub kfz-steuer@zoll.de odpowie na pytania dotyczące podatku od pojazdów przed zakupem lub konwersją pojazdu. Udzielą oni wszelkich informacji na temat obliczeń, metod płatności, terminów płatności oraz ulg i zwolnień podatkowych.

Konkretne wnioski podatkowe należy składać w lokalnym głównym urzędzie celnym. Można tam złożyć wniosek o zwolnienie lub preferencyjne traktowanie. Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą złożyć wniosek o ulgi podatkowe w punkcie kontaktowym urzędu celnego. Możesz dowiedzieć się, który z nich jest właściwy na stronie głównej urzędu celnego.

Aby wyrejestrować lub przerejestrować pojazd, należy skontaktować się z urzędem rejestracyjnym. Dotyczy to również zmiany adresu w związku ze zmianą miejsca zamieszkania.

Podczas rejestracji należy wystawić upoważnienie do polecenia zapłaty Sepa, jeśli pojazd nie jest zwolniony z podatku. Odpowiednia administracja celna użyje go do pobrania podatku od pojazdu. W głównym urzędzie celnym zostanie wystawiona faktura podatkowa, która jest ważna przez cały czas - do momentu przerobienia samochodu lub jego wyrejestrowania.

Odkąd rząd federalny przejął zarządzanie podatkiem od pojazdów od krajów związkowych w 2009 r., sprawy potoczyły się źle - zwłaszcza w 2014 r., kiedy to urząd celny przejął kontrolę. Wcześniej urzędy skarbowe naliczały i pobierały podatek. Zgodnie z raportem Federalnej Izby Kontroli, niektóre główne urzędy celne wysyłały wiele nieprawidłowych, mylących lub praktycznie niezrozumiałych powiadomień . Mając to na uwadze, należy krytycznie przeanalizować zawiadomienie o naliczeniu podatku. Najlepszym sposobem na to jest skorzystanie z kalkulatora podatku od pojazdów silnikowych Federalnego Ministerstwa Finansów. W ciągu miesiąca należy złożyć sprzeciw wobec nieprawidłowego naliczenia podatku.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Samozatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech- o czym należy pamiętać?

Samozatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech- o czym należy pamiętać? Praca na własny rachunek w Niemczech jest częścią codziennego życia wielu pracowników. Niezależnie od tego, czy chodzi o uzyskanie dodatkowego dochodu, czy o bezpieczny krok w kierunku samozatrudnienia, początkowo nie ma to znaczenia, przynajmniej z podatkowego punktu widzenia. Jeśli jednak jesteś samozatrudniony oprócz pracy…

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy Otrzymanie mandatu za granicą może być nieco stresujące, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie kroki podjąć. W tym artykule omówimy, co należy zrobić po otrzymaniu mandatu w Niemczech, jak go opłacić, a także jakie są konsekwencje niezapłacenia. Co się stanie jak nie zapłacę mandatu z Niemiec? Niezapłacony mandat…

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii. Przekonaj się, że można przyspieszyć ten proces!

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę Wiele osób decyduje się na pracę sezonową w Niemczech ze względu na atrakcyjne zarobki i możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jednak pojawia się pytanie: czy praca sezonowa w Niemczech liczy się do emerytury? W tym artykule wyjaśnimy, jak praca za granicą wpływa na przyszłe świadczenia emerytalne.…

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech : ubezpieczenia związane z pracą stanowią koszty uzyskania przychodu Składki na wiele polis ubezpieczeniowych można odliczyć jako wydatki emerytalne. Istnieją jednak górne limity w tym zakresie, które często są już wyczerpane wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu dodatkowe polisy ubezpieczeniowe nie są ujmowane w…

Zapłacisz podatek katastralny w Niemczech? Dowiedź się, kogo dotyczy ta opłata

Oszczędzaj na niemieckich podatkach jako właściciel domu.

Dla wielu osób posiadanie własnego domu jest ważnym kamieniem milowym w życiu. Jako właściciel domu, nie tylko cieszysz się swobodą życia na własnej ziemi, ale także masz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych w niemieckim zeznaniu podatkowym! Jedyną różnicą jest to, czy sam mieszkasz w swoim domu, czy jesteś właścicielem nieruchomości. Tak czy inaczej, powinieneś…

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce Pobyt w szpitalu w Niemczech może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli jesteś obcokrajowcem. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z leczeniem szpitalnym w Niemczech, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Kto płaci za szpital w Niemczech? W Niemczech koszty leczenia szpitalnego są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie…

Współpracują z nami: