Meritum Podatki

Podatek w Belgii – jakie zapłacimy stawki podatku dochodowego?

Pomimo że Belgia nie jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdu Polaków za pracą, to ten niewielki kraj ma bardzo wiele do zaoferowania. Nie trzeba załatwiać dużo formalności, aby podjąć zatrudnienie, jedno z najwyższych minimalnych wynagrodzeń w Europie czy świetna lokalizacja – to wszystko zachęca. Jedyną przeszkodą mogą być wysokie opłaty – czy rzeczywiście w Belgii znajdziemy jedne z najwyższych podatków? O tym w dzisiejszym wpisie.

Podatek w Belgii – jakie zapłacimy stawki podatku dochodowego?

Ile wynosi podatek w Belgii?

Podatek dochodowy w Belgii zobowiązana jest odprowadzać każda osoba pracująca w tym kraju – pod tym względem prawo nie różni się w żaden sposób od większości państw na świecie.

Na ostateczną wysokość podatku dochodowego w Belgii będzie miało wpływ wiele czynników takich jak sytuacja rodzinna oraz niektóre wydatki podatnika. Tego, ile dokładnie zapłacimy państwu pieniędzy, dowiemy się po złożeniu corocznego zeznania podatkowego do urzędu skarbowego – w Belgii taki obowiązek mają wszyscy niezależnie od wysokości zarobków i statusu w tym kraju. Zanim zdecydujemy się na wyjazd do pracy, warto dowiedzieć się, jaki jest podatek w Belgii.

Przede wszystkim o podatku z Belgii będzie decydować wysokość dochodów – to w ten sposób określimy stawkę, jaką będziemy musieli zapłacić. Osoby zarabiające więcej, muszą liczyć się z tym, że część dochodu podlegać będzie wyższemu opodatkowaniu, jeśli przekroczą one dany próg.

Stawki podatku w Belgii – ile wynoszą?

W Belgii funkcjonują cztery różne stawki podatkowe – niestety są one dosyć wysokie. Od najniższych dochodów zapłacimy aż 25%, a osoby uzyskujące 50 000 euro rocznie oddadzą do państwa aż 50%. Znajdziemy tu za to bardzo korzystne minimalne zarobki, które wynoszą w 2023 roku 1954,99 euro miesięcznie (brutto), co czyni je jednymi z najwyższych w Europie.

Progi podatkowe w Belgii na rok 2023 wyglądają następująco:

  • I stawka 25% – dochód od 0 do 13 540 euro,
  • II stawka 40% – dochód od 13 540 euro do 23 900 euro,
  • III stawka 45% – dochód od 23 900 euro do 41 360 euro,
  • IV stawka 50% – dochód powyżej 41 360 euro.

Podatek w Belgii – od jakich dochodów zapłacimy?

Podatek dochodowy w Belgii zapłacimy od wynagrodzenia – odpowiednie składki będą pobierane przez pracodawcę i przekazywane do skarbu państwa przy każdej wypłacie. Opodatkowane są jednak także inne dochody takie jak:

  • premie oraz dodatki uznaniowe –  od wszelkiego rodzaju bonusów, jakie otrzymujemy od pracodawcy czy pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia podczas delegacji również pobierany jest podatek,
  • zyski związane z posiadaniem nieruchomości – wszelkie wpływy z wynajmu mieszkań, domów, lokali usługowych czy dzierżawy gruntów; wliczają się zarówno nieruchomości znajdujące się w Belgii, jak i poza granicami tego kraju,
  • świadczenia zastępujące dochód – wszystkie zasiłki pobierane przez  bezrobotnych, emerytów, osoby chore, matki wychowujące dzieci czy inwalidów, które stale lub tymczasowo zastępują wynagrodzenie,
  • emerytury – wszelkie świadczenia emerytalne podlegają opodatkowaniu,
  • alimenty – tylko w przypadku, jeżeli otrzymuje je osoba posiadająca dziecko na utrzymaniu; gdy pieniądze trafiają bezpośrednio do dziecka, są zwolnione z opodatkowania,
  • dochody z majątku ruchomego – zysk z inwestycji oraz wyposażenia mieszkania pod wynajem,

Podatek dochodowy w Belgii – kwota wolna od podatku

W Belgii funkcjonuje kwota wolna od podatku, co oznacza, że część dochodu nie będzie wliczać się do podstawy opodatkowania. W 2023 roku w wersji podstawowej wynosi ona 9 270 € euro. Mamy tu jednak do czynienia z nieco innymi zasadami jej działania – może ona wzrosnąć pod wpływem różnych czynników.

Wysokość kwoty wolnej od podatku rośnie wraz z liczbą posiadanego potomstwa – jeśli podatnik ma jedno dziecko, będzie wyższa o 1690 euro, jeżeli dwójkę to o 4340 euro, natomiast w przypadku trójki dzieci możemy odliczyć dodatkowe 9730 euro. Największą korzyść z tego tytułu uzyskają więc duże rodziny – przy czwórce dzieci kwota podniesiona zostaje aż o 15730 euro, a w na każde kolejne o 6 010 euro.

Wysokość kwoty wolnej od podatku zależy nie tylko od liczby dzieci – 3 290 euro więcej odliczyć mogą podatnicy mający na utrzymaniu członka rodziny powyżej 65 roku życia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym innym wpisie – Kwota wolna od podatku w Belgii.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jak sprawdzić podatek w Belgii?

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące składek zapłaconych w danym roku na podatek dochodowy znajdziemy na belgijskiej karcie podatkowej Loonfiche. Jest to pełne zestawienie naszych dochodów, które otrzymujemy od pracodawcy najpóźniej do końca kwietnia danego roku. Tak samo, jak w przypadku polskiego odpowiednika, czyli formularza PIT-11, posiadając kilka źródeł dochodu, powinniśmy otrzymać kilka egzemplarzy Loonfiche. Jest to najważniejszy dokument podczas starania się o zwrot podatku z Belgii.

Wysokość zapłaconego podatku dochodowego w Belgii możemy obliczyć także, korzystając z innych dokumentów takich jak roczne zestawienie płacowe (Individuele rekening), czy comiesięczne paski wypłat (Loonbrief).

Rozliczenie podatku z Belgii – kto musi to zrobić?

Podatek dochodowy w Belgii pobierany będzie przez pracodawcę od każdej wypłaty. Należy jednak pamiętać, że każda osoba, która legalnie pracowała w Belgii, ma obowiązek po zakończeniu roku złożyć deklarację podatkową w celu rozliczenia się z urzędem skarbowym. Dopiero wtedy okaże się, czy zapłaciliśmy odpowiednią kwotę podatku – w wielu przypadkach okazuje się, że w wyniku skorzystania z różnego rodzaju ulg należy nam się zwrot pewnej części lub nawet całości.

W przypadku polskich rezydentów podatkowych pozostaje także kwestia rozliczenia się z polską skarbówką. Dochód z Belgii w naszym kraju będą musiały zadeklarować osoby, które wciąż posiadają tu centrum interesów życiowym lub przebywały na terenie Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku. Do belgijskich zarobków stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia.

Jeżeli potrzebujesz pomocy z rozliczeniem podatku z Belgii, to zapraszamy do skorzystania z usług naszego biura rachunkowego Podatkimeritum. Zajmiemy się Twoim zeznaniem załatwiając wszystkie konieczne formalności. Postaw na wygodę i zgłoś się do nas już dziś – zapraszamy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 7 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Jak uzyskać maksymalny zwrot podatku z Belgii?

Pracowałeś w Belgii? Chcesz odzyskać podatek? W naszej pigułce przedstawiliśmy najważniejsze aspekty związane z zwrotem podatku z Belgii.

Dopłaty podatku w Belgii - automatyczne decyzje podatkowe

Dopłaty podatku w Belgii - automatyczne decyzje podatkowe

Czy dostałeś niekorzystną decyzję podatkową z Belgii, a nie składałeś zeznania podatkowego? Urząd FOD w Belgii wydaje automatyczne decyzje podatkowe. Jest grubo - nawet 4000 EUR dopłaty.

Jak znaleźć pracę w Belgii?

Jak znaleźć pracę w Belgii?

W Belgii możesz dostać pracę zarówno na wysokim, kierowniczym stanowisku, jak i wyjechać na przykład na okres wakacyjny - do pracy dorywczej.

Kwota wolna od podatku w Belgii

Kwota wolna od podatku w Belgii

Jeżeli interesuje Cię kwota wolna od podatku w Belgii to nasz poradnik będzie dla Ciebie doskonałą kopalnią wiedzy. Dowiedz się więcej na temat kwoty wolnej od podatku w Belgii.

Współpracują z nami: