Podatki Meritum » Blog » Porady podatkowe dla matek: Jakie wydatki związane z ciążą i porodem można odliczyć od podatku w Niemczech
Porady podatkowe dla matek: Jakie wydatki związane z ciążą i porodem można odliczyć od podatku w Niemczech Każda matka powinna wiedzieć, że w Niemczech istnieje możliwość odliczania od podatku różnych wydatków związanych z ciążą i porodem. Wśród nich są na przykład koszty leków na poranne mdłości, suplementy diety, lekcje gimnastyki w wodzie czy dojazdy na…
Każda matka powinna wiedzieć, że w Niemczech istnieje możliwość odliczania od podatku różnych wydatków związanych z ciążą i porodem. Wśród nich są na przykład koszty leków na poranne mdłości, suplementy diety, lekcje gimnastyki w wodzie czy dojazdy na wizyty lekarskie. Kluczowe jest jednak zachowanie wszelkich dokumentów takich jak recepty, skierowania od lekarza oraz paragony i faktury.
Wydatki, które możesz odliczyć od podatku w Niemczech, to te, które są klasyfikowane jako nadzwyczajne obciążenia (außergewöhnliche Belastung) i są niezbędne z medycznego punktu widzenia. Do takich wydatków należą różnorodne badania, leki i suplementy diety przepisane przez lekarza, a także specjalistyczne zajęcia gimnastyczne.
Oto lista najczęstszych wydatków związanych z ciążą i porodem, które można odliczyć od podatku w Niemczech:
Sztuczne zapłodnienie, często kluczowy etap w procesie starania się o dziecko, może generować znaczące koszty. Niemieckie ubezpieczenia zdrowotne pokrywają połowę kosztów do trzech cykli leczenia. Możesz jednak odliczyć pozostałe wydatki jako nadzwyczajne obciążenie w zeznaniu podatkowym.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Możliwość odliczenia wydatków zależy od przekroczenia tzw. „rozsądnego obciążenia”, które nie jest stałą kwotą, ale zależy od twoich dochodów, stanu cywilnego i liczby dzieci. Szczególnie samotne matki i pary oczekujące pierwszego dziecka mogą odliczyć najwięcej wydatków, choć w przypadku rodzin wielodzietnych wiele zależy od ich dochodów.
W niemieckim systemie prawnym, kobiety w ciąży korzystają ze specjalnej ochrony ustawowej. W okresie sześciu tygodni przed porodem i ośmiu tygodni po, obowiązuje zakaz pracy. W tym czasie przysługuje im tzw. „Mutterschaftsgeld”. Ubezpieczone w systemie publicznym zdrowotnym (Gesetzliche Krankenkasse) otrzymują to świadczenie bezpośrednio z kasy chorych. Wysokość „Mutterschaftsgeld” wynosi równowartość dziennego dochodu netto, jednak nie więcej niż 13 euro dziennie. Jeżeli dzienny dochód netto przekracza tę kwotę, pracodawca wypłaca różnicę między świadczeniem a średnim dziennym zarobkiem netto. Średni dzienny zarobek netto jest obliczany na podstawie dochodu z ostatnich trzech miesięcy.
Kobiety, które nie są ubezpieczone w publicznym systemie zdrowotnym, mają prawo do „Mutterschaftsgeld” w wysokości maksymalnie 210 euro miesięcznie. Dotyczy to głównie kobiet pracujących na własny rachunek („Gewerbie”). W takich przypadkach zleceniodawca (z wyjątkiem ukrytego stosunku pracowniczego) nie jest zobowiązany do pokrywania różnicy między „Mutterschaftsgeld” a dochodem netto.
Kobiety, które z powodu charakteru lub warunków pracy (i posiadają odpowiednie zaświadczenie lekarskie) nie mogą pracować, mogą być objęte zakazem pracy jeszcze przed sześcioma tygodniami przed terminem porodu. Wówczas pracodawca musi kontynuować wypłatę pensji aż do sześciu tygodni przed porodem, a następnie wypłacać różnicę między „Mutterschaftsgeld” a średnim dziennym zarobkiem netto.
Kobiety w ciąży są chronione przed zwolnieniem z pracy, z wyjątkiem przypadków wygaśnięcia umowy o pracę. Po porodzie i upływie ośmiotygodniowego okresu, możliwe jest skorzystanie z urlopu rodzicielskiego (Elternzeit), który należy zgłosić na siedem tygodni przed jego rozpoczęciem. Urlop ten może trwać do trzeciego roku życia dziecka. W ciągu pierwszych 14 miesięcy życia dziecka, rodzice mogą otrzymywać „Elterngeld”, czyli świadczenie w wysokości 67% średniego miesięcznego dochodu netto, jednak nie mniej niż 300 euro i nie więcej niż 1.800 euro miesięcznie.
Średnia ocena:
4.4/5.0
Na podstawie:
6 opinii
Pracując w Niemczech, ale korzystając z polskiej opieki zdrowotnej, możesz zastanawiać się, czy zwolnienie lekarskie wystawione w Polsce będzie respektowane przez niemieckiego pracodawcę. To zagadnienie budzi wiele pytań. Jak wygląda sytuacja prawna, jakie obowiązki ciążą na pracowniku i jakie kroki należy podjąć, by uniknąć problemów? Kiedy polskie L4 jest ważne w Niemczech? W Unii Europejskiej…
Rok 2025 przynosi sporo zmian w rozliczaniu niemieckiej działalności gospodarczej. Nowe limity dla małych przedsiębiorców, uproszczone zasady rozliczeń i szersze możliwości odliczeń podatkowych – to tylko niektóre z nowości, które czekają na właścicieli Gewerbe. W tym kompletnym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, by bezpiecznie przeprowadzić swoje rozliczenie podatkowe. Przygotuj się na praktyczną dawkę wiedzy!
Jak uzyskać wyrównanie Kindergeld? Kindergeld, czyli niemieckie świadczenie rodzinne, jest jednym z najczęściej poruszanych tematów wśród Polaków pracujących i mieszkających w Niemczech. Czasem pojawia się sytuacja, w której osoba uprawniona do tego świadczenia nie złożyła wniosku na czas i chce uzyskać wyrównanie Kindergeld za minione okresy. Jak dokładnie przebiega ten proces? Kiedy można ubiegać się…
Rozliczanie podatków w Niemczech to temat, który budzi zainteresowanie nie tylko wśród rezydentów, ale także wśród osób pracujących tymczasowo w tym kraju. W przypadku małżeństw pojawia się dodatkowe pytanie: czy bardziej opłaca się rozliczyć indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem? Wybór odpowiedniego sposobu rozliczenia może znacząco wpłynąć na końcową kwotę podatku do zapłaty lub wysokość zwrotu.…
Wielu przedsiębiorców oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w Niemczech zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa numer Steuer-ID (Steueridentifikationsnummer). Jest to unikalny identyfikator podatkowy nadawany każdej osobie, która ma obowiązek podatkowy w Niemczech. Jednak w niektórych przypadkach numer Steuer może zostać zablokowany, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Czym jest numer Steuer i dlaczego…
W niemieckim systemie podatkowym istnieje wiele terminów i oznaczeń, które mogą wydawać się skomplikowane, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają życie zawodowe w Niemczech. Dwa pojęcia, które warto poznać, to Identifikationsnummer (IdNr) oraz Steuernummer. Chociaż oba te numery związane są z podatkami, pełnią różne funkcje i są wykorzystywane w innych sytuacjach. Identifikationsnummer – osobisty numer…
Współpracują z nami: