Meritum Podatki

Pracuj w domu i oszczędzaj na podatkach - Homeoffice Pauschale

Pracuj w domu i oszczędzaj na podatkach w Niemczech Niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem, dyrektorem zarządzającym czy ekspertem: wiele osób wykonuje dużą część swojej pracy przy biurku w domu. Osoby pracujące z domu mogą w niektórych przypadkach odliczyć koszty swojego domowego biura od podatku - jako wydatki związane z dochodem lub wydatki biznesowe (w…

Pracuj w domu i oszczędzaj na podatkach w Niemczech

Niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem, dyrektorem zarządzającym czy ekspertem: wiele osób wykonuje dużą część swojej pracy przy biurku w domu. Osoby pracujące z domu mogą w niektórych przypadkach odliczyć koszty swojego domowego biura od podatku - jako wydatki związane z dochodem lub wydatki biznesowe (w przypadku samozatrudnienia). Od roku podatkowego 2023 nastąpią poważne zmiany w zakresie możliwości odliczenia od podatku. 

Odliczenie biura domowego od 2023 r. - Homeoffice Pauschale

Co do zasady, każdy, kto zadeklaruje koszty biura domowego jako koszty uzyskania przychodu lub koszty prowadzenia działalności gospodarczej w swoim zeznaniu podatkowym, może zmniejszyć swój dochód podlegający opodatkowaniu, a tym samym zaoszczędzić podatek.

Roczna ustawa podatkowa z 2022 r. wprowadziła poważne zmiany w zakresie możliwości odliczenia kosztów prowadzenia biura domowego od roku podatkowego 2023. 

Tylko przypadki centralne

Od 2023 r. będzie tylko jeden sposób na odliczenie kosztów domowego biura. Dzieje się tak w przypadku, gdy gabinet stanowi centrum całej działalności zawodowej lub biznesowej. Wszystkie poniesione koszty podlegają wówczas - tak jak dotychczas - odliczeniu bez ograniczeń. 

Dotyczy to głównie osób samozatrudnionych, takich jak niezależni dziennikarze, pisarze i artyści, którzy mogą wtedy odliczyć pełne koszty swojego domowego biura. 

Co oznacza centrum działalności?

Decydującym czynnikiem przy ustalaniu, czy biuro domowe jest centrum całej działalności zawodowej lub biznesowej, jest jakościowe skupienie wszystkich wykonywanych czynności. Ilość spędzanego tam czasu jest jedynie wskazówką. Dlatego też biuro domowe może być również centrum działalności w przypadku pracy w terenie.

Możliwe jest, że wykonujesz tylko jedną działalność zawodową lub biznesową, którą wykonujesz w równym stopniu pod względem jakości zarówno w biurze domowym, jak i w miejscu pracy poza domem. W takim przypadku centrum całej działalności zawodowej i gospodarczej znajduje się w biurze domowym, pod warunkiem, że spędzasz w nim ponad połowę godzin pracy.

Stawka ryczałtowa dla biura domowego od 2023 r. w Niemczech

Jeśli Twoje biuro domowe nie jest centrum Twojej pracy, od 2023 r. nie będziesz już mógł odliczyć go od podatku. Wcześniej było inaczej, ponieważ w niektórych przypadkach nadal istniały wyjątki, w których można było odliczyć do 1250 euro.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Stawka ryczałtowa dla biur domowych znacznie wzrośnie w 2023 r.

Od 2023 r. ryczałt na biuro domowe będzie obowiązywał zawsze - z wyjątkiem centralnych przypadków. Możesz odliczyć dzienną dietę w wysokości 6 euro za każdy dzień, w którym pracowałeś głównie w domu, do maksymalnej kwoty 1260 euro rocznie. Odpowiada to 210 dniom roboczym. Jest to znaczna poprawa w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy było to tylko 5 euro dziennie i maksymalnie 600 euro rocznie.

Jest to również naprawdę dobra wiadomość dla wielu osób: to, czy pracujesz w tradycyjnym gabinecie, przy stole kuchennym czy w małym kąciku do pracy, nie będzie już miało znaczenia dla celów podatkowych od 2023 roku. Liczyć się będą tylko dni spędzone w domowym biurze

Dodatek na domowe biuro pokryje dodatkowe wydatki związane z korzystaniem z domu, w szczególności na energię elektryczną, ogrzewanie i inne koszty związane z pomieszczeniem.

Skutki nowego ryczałtu na pracę w domu w Niemczech

Możliwość odliczenia pracy z domu zostanie uproszczona, a nawet ulepszona od 2023 roku. Na przykład każdy, kto dobrowolnie pracował z domu dwa dni w tygodniu, mimo że miał również miejsce pracy w firmie, wcześniej nie mógł niczego odliczyć. Teraz jest to co najmniej 6 euro za każdy dzień pracy z domu. Zdecydowanie zaleca się prowadzenie rejestru dni spędzonych na pracy z domu.

Od 2023 r. nauczyciele i inne grupy zawodowe nie będą już musieli martwić się o biuro domowe, ale generalnie będą mogli odliczyć 1 260 euro.

Ponadto ogólnie obowiązują następujące zasady: Jeśli nie masz innego miejsca pracy dostępnego na stałe, możesz teraz również skorzystać z dziennej diety w wysokości 6 euro, jeśli pracujesz poza domem lub w pierwszym miejscu pracy tego samego dnia. W takich przypadkach dieta za dojazdy do pracy również podlega odliczeniu.

Wreszcie, nierówne traktowanie osób, które mają dom z miejscem na oddzielny gabinet i tych, którzy go nie mają, również odejdzie w przeszłość od 2023 roku. Zryczałtowana stawka home office będzie miała zastosowanie do wszystkich. 

Ważne: Jeśli odliczasz koszty domowego biura od podatku, nie możesz jednocześnie korzystać z ulgi na domowe biuro. Jednak Twój konkubent, który ma tylko kącik do pracy, może ubiegać się o nową ulgę na biuro domowe. Można to zatem połączyć we wspólnym zeznaniu podatkowym.

Wymagania dotyczące warunków domowego biura

Aby móc odliczyć koszty biura w domu, muszą być spełnione różne warunki zawodowe i przestrzenne.

 • Związek z domem - pod względem lokalizacji, funkcji i wyposażenia pokój jest częścią sfery domowej, tj. jest częścią prywatnego domu lub domu. 
 • Użytek zawodowy lub biznesowy - w gabinecie wykonuje się głównie pracę umysłową, pisemną, administracyjną lub organizacyjną. Niekoniecznie musi to być praca biurowa, ponieważ możesz również używać domowego biura do działalności intelektualnej, artystycznej lub literackiej.. Jeśli pomieszczenie jest wykorzystywane w ponad 10 procentach do celów prywatnych, odliczenie nie jest w ogóle możliwe - nawet częściowo. 
 • Umeblowanie przypominające biuro - jeśli pracujesz przy biurku, Twój gabinet również powinien być umeblowany w sposób przypominający biuro. Łóżko, zabawki dla dzieci i inne prywatne przedmioty nie powinny się tam znajdować.

Tylko jeśli te wymagania przestrzenne są spełnione i używasz pokoju przypominającego biuro prawie wyłącznie do pracy, urząd skarbowy uzna go za biuro domowe. Przy pierwszym zgłoszeniu biura domowego urząd skarbowy często wysyła kwestionariusz do wypełnienia. Urzędnicy mogą też prosić o zdjęcia lub szkic pomieszczenia. 

Jak właściwie odliczyć koszty gabinetu?

Określenie kosztów proporcjonalnych - koszty domowego biura odliczasz proporcjonalnie od rachunku podatkowego jako koszty uzyskania przychodu lub koszty prowadzenia działalności gospodarczej - zgodnie ze stosunkiem powierzchni biura do całkowitej powierzchni mieszkalnej wraz z biurem. Obejmuje to przede wszystkim

 • czynsz,
 • w przypadku właścicieli nieruchomości - amortyzację budynku oraz
 • odsetki od pożyczek wykorzystanych na zakup, budowę lub naprawę budynku lub kondominium,
 • koszty wody, ścieków i energii,
 • koszty sprzątania,
 • podatek od nieruchomości,
 • opłaty za wywóz śmieci,
 • opłaty kominiarskie,
 • składki na stowarzyszenie najemców (dla właścicieli: stowarzyszenie właścicieli domów i gruntów),
 • podatek od niezamieszkiwania,
 • ubezpieczenie budynku mieszkalnego i ruchomości domowych,
 • ubezpieczenie ochrony prawnej dla właścicieli nieruchomości oraz
 • koszty renowacji, które mają wpływ na cały dom (np. ogrzewanie, drzwi wejściowe, okna i dach) lub obszary wspólne, takie jak klatka schodowa.

Koszty podlegające pełnemu odliczeniu - podczas gdy wyżej wymienione koszty bieżące i jednorazowe można odliczyć tylko proporcjonalnie, koszty remontu gabinetu można odliczyć w całości. Obejmuje to również wydatki na umeblowanie pokoju, na przykład tapety, dywany, zasłony okienne, zasłony i lampy.

Zadeklaruj umeblowanie jako sprzęt do pracy - pamiętaj, aby koszty umeblowania gabinetu, takie jak półki, biurko lub krzesło biurowe, również uznać za wydatki biznesowe. Możesz również odliczyć te koszty w całości. 

Wyłączone są przedmioty luksusowe - kategoria ta obejmuje np. dzieła sztuki, które służą przede wszystkim do dekoracji gabinetu. Koszty takich przedmiotów nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.3/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Samozatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech- o czym należy pamiętać?

Samozatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech- o czym należy pamiętać? Praca na własny rachunek w Niemczech jest częścią codziennego życia wielu pracowników. Niezależnie od tego, czy chodzi o uzyskanie dodatkowego dochodu, czy o bezpieczny krok w kierunku samozatrudnienia, początkowo nie ma to znaczenia, przynajmniej z podatkowego punktu widzenia. Jeśli jednak jesteś samozatrudniony oprócz pracy…

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy Otrzymanie mandatu za granicą może być nieco stresujące, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie kroki podjąć. W tym artykule omówimy, co należy zrobić po otrzymaniu mandatu w Niemczech, jak go opłacić, a także jakie są konsekwencje niezapłacenia. Co się stanie jak nie zapłacę mandatu z Niemiec? Niezapłacony mandat…

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii. Przekonaj się, że można przyspieszyć ten proces!

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę Wiele osób decyduje się na pracę sezonową w Niemczech ze względu na atrakcyjne zarobki i możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jednak pojawia się pytanie: czy praca sezonowa w Niemczech liczy się do emerytury? W tym artykule wyjaśnimy, jak praca za granicą wpływa na przyszłe świadczenia emerytalne.…

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech : ubezpieczenia związane z pracą stanowią koszty uzyskania przychodu Składki na wiele polis ubezpieczeniowych można odliczyć jako wydatki emerytalne. Istnieją jednak górne limity w tym zakresie, które często są już wyczerpane wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu dodatkowe polisy ubezpieczeniowe nie są ujmowane w…

Zapłacisz podatek katastralny w Niemczech? Dowiedź się, kogo dotyczy ta opłata

Oszczędzaj na niemieckich podatkach jako właściciel domu.

Dla wielu osób posiadanie własnego domu jest ważnym kamieniem milowym w życiu. Jako właściciel domu, nie tylko cieszysz się swobodą życia na własnej ziemi, ale także masz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych w niemieckim zeznaniu podatkowym! Jedyną różnicą jest to, czy sam mieszkasz w swoim domu, czy jesteś właścicielem nieruchomości. Tak czy inaczej, powinieneś…

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce Pobyt w szpitalu w Niemczech może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli jesteś obcokrajowcem. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z leczeniem szpitalnym w Niemczech, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Kto płaci za szpital w Niemczech? W Niemczech koszty leczenia szpitalnego są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie…

Współpracują z nami: