Podatki Meritum » Blog » Pracuj w domu i oszczędzaj na podatkach - Homeoffice Pauschale
Pracuj w domu i oszczędzaj na podatkach w Niemczech Niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem, dyrektorem zarządzającym czy ekspertem: wiele osób wykonuje dużą część swojej pracy przy biurku w domu. Osoby pracujące z domu mogą w niektórych przypadkach odliczyć koszty swojego domowego biura od podatku - jako wydatki związane z dochodem lub wydatki biznesowe (w…
Niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem, dyrektorem zarządzającym czy ekspertem: wiele osób wykonuje dużą część swojej pracy przy biurku w domu. Osoby pracujące z domu mogą w niektórych przypadkach odliczyć koszty swojego domowego biura od podatku - jako wydatki związane z dochodem lub wydatki biznesowe (w przypadku samozatrudnienia). Od roku podatkowego 2023 nastąpią poważne zmiany w zakresie możliwości odliczenia od podatku.
Co do zasady, każdy, kto zadeklaruje koszty biura domowego jako koszty uzyskania przychodu lub koszty prowadzenia działalności gospodarczej w swoim zeznaniu podatkowym, może zmniejszyć swój dochód podlegający opodatkowaniu, a tym samym zaoszczędzić podatek.
Roczna ustawa podatkowa z 2022 r. wprowadziła poważne zmiany w zakresie możliwości odliczenia kosztów prowadzenia biura domowego od roku podatkowego 2023.
Od 2023 r. będzie tylko jeden sposób na odliczenie kosztów domowego biura. Dzieje się tak w przypadku, gdy gabinet stanowi centrum całej działalności zawodowej lub biznesowej. Wszystkie poniesione koszty podlegają wówczas - tak jak dotychczas - odliczeniu bez ograniczeń.
Dotyczy to głównie osób samozatrudnionych, takich jak niezależni dziennikarze, pisarze i artyści, którzy mogą wtedy odliczyć pełne koszty swojego domowego biura.
Decydującym czynnikiem przy ustalaniu, czy biuro domowe jest centrum całej działalności zawodowej lub biznesowej, jest jakościowe skupienie wszystkich wykonywanych czynności. Ilość spędzanego tam czasu jest jedynie wskazówką. Dlatego też biuro domowe może być również centrum działalności w przypadku pracy w terenie.
Możliwe jest, że wykonujesz tylko jedną działalność zawodową lub biznesową, którą wykonujesz w równym stopniu pod względem jakości zarówno w biurze domowym, jak i w miejscu pracy poza domem. W takim przypadku centrum całej działalności zawodowej i gospodarczej znajduje się w biurze domowym, pod warunkiem, że spędzasz w nim ponad połowę godzin pracy.
Jeśli Twoje biuro domowe nie jest centrum Twojej pracy, od 2023 r. nie będziesz już mógł odliczyć go od podatku. Wcześniej było inaczej, ponieważ w niektórych przypadkach nadal istniały wyjątki, w których można było odliczyć do 1250 euro.
Skontaktuj się z nami!
Stawka ryczałtowa dla biur domowych znacznie wzrośnie w 2023 r.
Od 2023 r. ryczałt na biuro domowe będzie obowiązywał zawsze - z wyjątkiem centralnych przypadków. Możesz odliczyć dzienną dietę w wysokości 6 euro za każdy dzień, w którym pracowałeś głównie w domu, do maksymalnej kwoty 1260 euro rocznie. Odpowiada to 210 dniom roboczym. Jest to znaczna poprawa w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy było to tylko 5 euro dziennie i maksymalnie 600 euro rocznie.
Jest to również naprawdę dobra wiadomość dla wielu osób: to, czy pracujesz w tradycyjnym gabinecie, przy stole kuchennym czy w małym kąciku do pracy, nie będzie już miało znaczenia dla celów podatkowych od 2023 roku. Liczyć się będą tylko dni spędzone w domowym biurze.
Dodatek na domowe biuro pokryje dodatkowe wydatki związane z korzystaniem z domu, w szczególności na energię elektryczną, ogrzewanie i inne koszty związane z pomieszczeniem.
Możliwość odliczenia pracy z domu zostanie uproszczona, a nawet ulepszona od 2023 roku. Na przykład każdy, kto dobrowolnie pracował z domu dwa dni w tygodniu, mimo że miał również miejsce pracy w firmie, wcześniej nie mógł niczego odliczyć. Teraz jest to co najmniej 6 euro za każdy dzień pracy z domu. Zdecydowanie zaleca się prowadzenie rejestru dni spędzonych na pracy z domu.
Od 2023 r. nauczyciele i inne grupy zawodowe nie będą już musieli martwić się o biuro domowe, ale generalnie będą mogli odliczyć 1 260 euro.
Ponadto ogólnie obowiązują następujące zasady: Jeśli nie masz innego miejsca pracy dostępnego na stałe, możesz teraz również skorzystać z dziennej diety w wysokości 6 euro, jeśli pracujesz poza domem lub w pierwszym miejscu pracy tego samego dnia. W takich przypadkach dieta za dojazdy do pracy również podlega odliczeniu.
Wreszcie, nierówne traktowanie osób, które mają dom z miejscem na oddzielny gabinet i tych, którzy go nie mają, również odejdzie w przeszłość od 2023 roku. Zryczałtowana stawka home office będzie miała zastosowanie do wszystkich.
Ważne: Jeśli odliczasz koszty domowego biura od podatku, nie możesz jednocześnie korzystać z ulgi na domowe biuro. Jednak Twój konkubent, który ma tylko kącik do pracy, może ubiegać się o nową ulgę na biuro domowe. Można to zatem połączyć we wspólnym zeznaniu podatkowym.
Aby móc odliczyć koszty biura w domu, muszą być spełnione różne warunki zawodowe i przestrzenne.
Tylko jeśli te wymagania przestrzenne są spełnione i używasz pokoju przypominającego biuro prawie wyłącznie do pracy, urząd skarbowy uzna go za biuro domowe. Przy pierwszym zgłoszeniu biura domowego urząd skarbowy często wysyła kwestionariusz do wypełnienia. Urzędnicy mogą też prosić o zdjęcia lub szkic pomieszczenia.
Określenie kosztów proporcjonalnych - koszty domowego biura odliczasz proporcjonalnie od rachunku podatkowego jako koszty uzyskania przychodu lub koszty prowadzenia działalności gospodarczej - zgodnie ze stosunkiem powierzchni biura do całkowitej powierzchni mieszkalnej wraz z biurem. Obejmuje to przede wszystkim
Koszty podlegające pełnemu odliczeniu - podczas gdy wyżej wymienione koszty bieżące i jednorazowe można odliczyć tylko proporcjonalnie, koszty remontu gabinetu można odliczyć w całości. Obejmuje to również wydatki na umeblowanie pokoju, na przykład tapety, dywany, zasłony okienne, zasłony i lampy.
Zadeklaruj umeblowanie jako sprzęt do pracy - pamiętaj, aby koszty umeblowania gabinetu, takie jak półki, biurko lub krzesło biurowe, również uznać za wydatki biznesowe. Możesz również odliczyć te koszty w całości.
Wyłączone są przedmioty luksusowe - kategoria ta obejmuje np. dzieła sztuki, które służą przede wszystkim do dekoracji gabinetu. Koszty takich przedmiotów nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.
Średnia ocena:
4.3/5.0
Na podstawie:
8 opinii
W Niemczech system podatkowy jest skomplikowany, ale zarazem precyzyjny, a jego struktura opiera się na tzw. „klasach podatkowych” (Steuerklassen). Każda z tych klas ma swoje specyficzne zasady, które wpływają na wysokość podatku dochodowego, jaki trzeba zapłacić. Warto wiedzieć, czym jest klasa podatkowa II, jakie mają do niej prawo osoby i w jaki sposób może ona…
Coraz więcej osób podróżuje w celach służbowych lub prywatnych, co sprawia, że kwestie związane z odliczaniem kosztów dojazdu stają się niezwykle istotne. W Niemczech jednym z kluczowych zagadnień związanych z tym tematem jest tzw. "kilometrówka", czyli sposób, w jaki można odliczyć koszty podróży samochodem. W artykule tym omówimy wszystkie aspekty kilometrówki, w tym zasady, regulacje,…
Wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny w Niemczech, co możesz zrobić? Lubisz mieszkać w swoim mieszkaniu, jest ono niedrogie i czujesz się w nim jak w domu - nagle doznajesz szoku: do Twojej skrzynki pocztowej trafia wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny. Jako najemca masz duże szanse na uniknięcie lub opóźnienie eksmisji z mieszkania lub…
Ulga emerytalna w Niemczech. Poznaj najważniejsze informacje. Ulga emerytalna w Niemczech to jeden z istotnych elementów systemu podatkowego, który pomaga osobom w wieku emerytalnym obniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Przysługuje ona osobom spełniającym określone warunki, przede wszystkim ukończenie 64. roku życia do 1 stycznia roku podatkowego. Dzięki tej uldze można zmniejszyć podatek od dochodów uzyskanych z…
Kindergeld - co jeśli dziecko zacznie pracować? Dla wielu Polaków pracujących w Niemczech, Kindergeld (zasiłek rodzinny) stanowi istotne wsparcie finansowe na wychowanie dzieci. Jednak zasady dotyczące tego świadczenia mogą wydawać się skomplikowane, szczególnie w przypadku dzieci pełnoletnich lub pracujących. W tym artykule wyjaśnimy, jak działa zasiłek rodzinny Niemcy w przypadku dorosłego dziecka, jakie są jego…
Niemcy są krajem o dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej, co sprawia, że podróżowanie z przyczepą jest łatwiejsze, ale jednocześnie wymaga od kierowców znajomości pewnych zasad i przepisów. Jeśli planujesz jazdę po niemieckich autostradach czy drogach lokalnych z przyczepą, musisz być świadomy określonych ograniczeń prędkości, zasad technicznych oraz wymogów prawnych dotyczących pojazdów z przyczepami. Jazda z przyczepą…
Współpracują z nami: