Meritum Podatki

Raje podatkowe w Europie czyli gdzie warto pracować i założyć własną firmę

Zanim dokładnie przyjrzymy się krajom w Europie, które śmiało możemy nazwać rajami podatkowymi, warto zapoznać się z samą definicją tego sformułowania.

Raje podatkowe w Europie czyli gdzie warto pracować i założyć własną firmę

Które kraje możemy określić jako raje podatkowe? Lista już na naszym blogu!

Tego typu państwa dążą do tego, aby przyciągnąć jak największą ilość kapitału firm lub osób poza miejscem, w którym wykonuje się działalność ekonomiczną. Raje podatkowe pozwalają przedsiębiorcom na uniknięcie wysokich opłat związanych z płaceniem podatków w kraju ojczystym oraz transfer zysków za granicę. Istnieje wiele różnych sposobów, z których korzystają przedsiębiorcy, aby uniknąć płacenia podatków. Do jednej z najpopularniejszych metod należy wykorzystywanie rajów podatkowych do obniżenia kosztów produkcji. Takie działanie można podjąć tworząc np. fikcyjne koszty działalności. Tyle tytułem wstępu. Jeżeli jesteś zainteresowany, które państwa w Europie można nazwać rajem podatkowym, to zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią tego artykułu.

Raje podatkowe w Europie

Pierwszą myślą, która nasuwa się większości po usłyszeniu hasła "raj podatkowy" są Kajmany. Nic w tym dziwnego, kilka lat temu było na ten temat bardzo głośno i ludziom utkwiło to w pamięci. Jednak, sytuacja na rynkach światowych cały czas ulega zmianie i obecnie coraz więcej państw europejskich możemy również określić takim mianem. Jednakże, państwa europejskie działają trochę inaczej, niż Kajmany, gdyż zachęcają one firmy do fałszywego transferowania zysków za pomocą wybranych regulacji prawnych. Jakie przynosi to efekty? Mali przedsiębiorcy, którzy w swoich firmach zatrudniają tylko kilka osób, stają się "pośrednikami", przez których przepływają naprawdę gigantyczne sumy pieniężne. Aby doprowadzić do takiej sytuacji zakłada się specjalistyczne spółki, których zadaniem jest przenoszenie kapitału. Bardzo często tego typu spółki są zakładane w Holandii lub w Luksemburgu. Krajami, które najczęściej nazywa się "rajami podatkowymi" są wcześniej wspomniane Kajmany, ale również Tajwan i Bahamy. Na podstawie danych, które zebrała w zeszłym roku komisja PE, której zadaniem jest walka z systemem, który unika opodatkowania, spora liczba krajów europejskich w swoim systemie podatkowym posiada cechy, które przypisuję się rajom podatkowym. Te kraje to: Luksemburg, Holandia, Malta i Irlandia, które zostały określone tym mianem już kilka lat wcześniej, ale również dotyczy to Belgii, Cypru, San Marino, Liechtensteinu, Angory oraz Węgier.

Jakie ryzyko niosą za sobą raje podatkowe?

Nie zdajemy sobie sprawy, że skutki rajów podatkowych dotyczą nas wszystkich. Mają one olbrzymi wpływ na funkcjonowanie państwa, na przykład na jego budżet. Mogą również doprowadzić do sytuacji, że opodatkowanie będzie obciążało poszczególnych przedsiębiorców nierówno, co przyczynia się do naruszania zasad konkurencji. Uzyskując przychody w konkretnym kraju poszczególne firmy wykorzystują do tego jego infrastrukturę, ludzi oraz stabilność rynkową. Po wprowadzeniu przez firmę wypracowanych zysków na określone terytoria, płacimy za nie my - czyli zwykli podatnicy. Problem ten można dostrzec również w przypadku naszego codziennego rynku lokalnego. Wszelkiego rodzaju małe przedsiębiorstwa, zakładane przez ludzi, którzy chcą oferować swoje usługi raczej lokalnie, są bardzo szybko zamykane i to nie tylko dlatego, że podatki są za wysokie, ale przede wszystkim z powodu zerowych szans na wybicie w porównaniu z dużymi sieciówkami, marketami oraz korporacjami, które swoje usługi promują na skalę globalną.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

Jeśli długo czekasz na zwrot podatku z Holandii to warto przeczytać ten artykuł. Może rozwiać Twoje wątpliwości lub skłonić do reakcji i kontaktu z holenderskim Belastigndienst.

Ulga abolicyjna Holandia 2021

Ulga abolicyjna w Holandii i jej likwidacja od 2021. Zobacz ile będziesz dopłacał do podatku w zeznaniu za 2021!

Extra zwrot na dziecko - korekta

Masz dziecko urodzone po 2004 r.? Pracujesz w Holandii? Masz prawo do dodatkowego zwrotu.

Zwrot podatku z Anglii
Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Współpracują z nami: