Meritum Podatki

Rozliczenie PIT ZG w Polsce

Pracowałeś za granicą w 2021 roku? Zastanawiasz się czy musisz składać deklarację podatkową w Polsce? Nie tylko Ty masz wątpliwości. W krótkim telegraficznym skrócie postaramy się wyjaśnić Ci, dlaczego warto zadbać o spełnienie formalności przed polskim fiskusem.

Musisz rozliczyć się w Polsce, czy nie musisz🧐?

Pracowałeś za granicą w 2022 roku? Zastanawiasz się, czy musisz składać deklarację podatkową w Polsce?

Nie tylko Ty masz wątpliwości. W krótkim telegraficznym skrócie postaramy się wyjaśnić Ci, dlaczego warto zadbać o spełnienie formalności przed polskim fiskusem.

Pracowałem tylko za granicą, to co im do tego

Takie zdanie najczęściej słyszymy od naszych Klientów. Mając na uwadze interes podatnika to faktycznie, co do naszych dochodów uzyskanych poza RP ma polski fiskus. Dlaczego urząd skarbowy chciałby wiedzieć o wszystkich danych dochodach?

Sprawą rozstrzygającą jest Twoja rezydencja podatkowa i centrum interesów życiowych. Brzmi jak kosmos jednak to dość prosta definicja do zrozumienia.

Nie musisz składać deklaracji podatkowej do polskiego fiskusa, jeśli:

  • miałeś meldunek poza RP przez cały rok 2022,
  • nie uzyskiwałeś dochodów innych niż te za granicą,
  • nie posiadasz nieruchomości w Polsce,
  • nie posiadasz pojazdów zarejestrowanych w Polsce,
  • Twoja rodzina mieszka z Tobą za granicą,
  • nie posiadasz kont bankowych w Polsce,
  • nie prowadzisz działalności gospodarczej w Polsce.

Jeżeli spełniasz powyższe warunki, to sprawa jest jednoznaczna – nie musisz składać deklaracji podatkowej do polskiego fiskusa i nie musisz wykazywać dochodów uzyskanych poza RP na załączniku PIT ZG.

Jeśli jednak jedna z powyższych pozycji Cię dotyczy, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że jesteś zobowiązany rozliczyć podatek z zagranicy w Polsce, nawet jeśli nie miałeś tutaj dochodów.

Jak wspomnieliśmy – dochody z zagranicy wykazujesz na załączniku PIT ZG do deklaracji podatkowej. Dochodów nie możesz wpisać tylko po przeliczeniu kursu walut. Musisz uwzględnić diety, pomniejszenie, a także ilość dni pracy. To może mocno wpłynąć na Twój wynik podatkowy.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Bez zaświadczenia ani rusz😟

No dobrze, możesz powiedzieć, że Ty jednak nie będziesz rozliczał podatku w Polsce. Jednak chcąc starać się o zwrot podatku za granicą musisz wystąpić do polskiego urzędu skarbowego o odpowiednie zaświadczenie o dochodach. Urząd wymaga oryginału dokumentu ostemplowanego przez właściwy polski urząd skarbowy. Urząd nie wyda Ci zaświadczenia EU EWR lub innego zaświadczenia o dochodach, jeśli nie złożysz rocznej deklaracji podatkowej z wykazaniem dochodów z zagranicy – i koło się zamyka.

Lepiej złożyć, święty spokój to podstawa😇

Możesz wymieniać się z urzędem argumentami, które mogą przekonać urzędnika, że nie musisz składać deklaracji w Polsce. Jednak czy nie lepiej po prostu złożyć ten PIT i mieć święty spokój. Czy wiesz, że w znacznej większości przypadków po prostu zgłaszasz dochody i nie powstaje żaden podatek do zapłaty? Jedynym Twoim kosztem będzie czas poświęcony na sporządzenie deklaracji podatkowej – lub możesz to zlecić profesjonalistom. W dzisiejszych czasach spokojna głowa i gwarancja legalności działania wysoko się ceni.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.3/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Recepta na szybki zwrot podatku z zagranicy

Każdy ma swoją receptę. Jednak może poznasz nasze sposoby na szybki i pewny zwrot podatku?😎

Czy warto korzystać z kalkulatorów podatkowych online?

Czy warto korzystać z kalkulatorów podatkowych online?

W internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które mniej lub bardziej precyzyjnie podają szacowany wynik decyzji podatkowej w Niemczech, Holandii czy Norwegii. Czy warto korzystać z takich narzędzi?

Urzędy Skarbowe w Polsce otwierają drzwi po dla petentów

Urzędy Skarbowe w Polsce otwierają drzwi po dla petentów

Po dwóch miesiącach drzwi urzędów skarbowych w końcu zostały otwarte dla petentów.

Emerytura w Polsce z pracy zagranicznej

Emerytura w Polsce z pracy zagranicznej

Temat emerytury w Polsce za pracę zagraniczną jest cały czas bardzo aktualny. Postaraliśmy się zatem aby ten temat wyjaśnić w tym artykule.

Opłaty i podatki za zbieranie grzybów za granicą

Opłaty i podatki za zbieranie grzybów za granicą

Polska to istny raj dla grzybiarzy. Dowiedz się jak ich zbiór wygląda w innych krajach, a także dlaczego grzybiarze z Europy tak ochoczo przyjeżdżają do Polski.

Czym jest rezydencja podatkowa?

Czym jest rezydencja podatkowa?

Jeżeli interesują Cię wszelkie tematy powiązane z rezydencją podatkową przeczytaj z uwagą ten artykuł. Przedstawiamy w nim ten aspekt w pigułce.

Współpracują z nami: