Meritum Podatki

Rozliczenie PIT ZG w Polsce

Pracowałeś za granicą w 2021 roku? Zastanawiasz się czy musisz składać deklarację podatkową w Polsce? Nie tylko Ty masz wątpliwości. W krótkim telegraficznym skrócie postaramy się wyjaśnić Ci, dlaczego warto zadbać o spełnienie formalności przed polskim fiskusem.

Musisz rozliczyć się w Polsce, czy nie musisz🧐?

Pracowałeś za granicą w 2022 roku? Zastanawiasz się, czy musisz składać deklarację podatkową w Polsce?

Nie tylko Ty masz wątpliwości. W krótkim telegraficznym skrócie postaramy się wyjaśnić Ci, dlaczego warto zadbać o spełnienie formalności przed polskim fiskusem.

Pracowałem tylko za granicą, to co im do tego

Takie zdanie najczęściej słyszymy od naszych Klientów. Mając na uwadze interes podatnika to faktycznie, co do naszych dochodów uzyskanych poza RP ma polski fiskus. Dlaczego urząd skarbowy chciałby wiedzieć o wszystkich danych dochodach?

Sprawą rozstrzygającą jest Twoja rezydencja podatkowa i centrum interesów życiowych. Brzmi jak kosmos jednak to dość prosta definicja do zrozumienia.

Nie musisz składać deklaracji podatkowej do polskiego fiskusa, jeśli:

  • miałeś meldunek poza RP przez cały rok 2022,
  • nie uzyskiwałeś dochodów innych niż te za granicą,
  • nie posiadasz nieruchomości w Polsce,
  • nie posiadasz pojazdów zarejestrowanych w Polsce,
  • Twoja rodzina mieszka z Tobą za granicą,
  • nie posiadasz kont bankowych w Polsce,
  • nie prowadzisz działalności gospodarczej w Polsce.

Jeżeli spełniasz powyższe warunki, to sprawa jest jednoznaczna – nie musisz składać deklaracji podatkowej do polskiego fiskusa i nie musisz wykazywać dochodów uzyskanych poza RP na załączniku PIT ZG.

Jeśli jednak jedna z powyższych pozycji Cię dotyczy, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że jesteś zobowiązany rozliczyć podatek z zagranicy w Polsce, nawet jeśli nie miałeś tutaj dochodów.

Jak wspomnieliśmy – dochody z zagranicy wykazujesz na załączniku PIT ZG do deklaracji podatkowej. Dochodów nie możesz wpisać tylko po przeliczeniu kursu walut. Musisz uwzględnić diety, pomniejszenie, a także ilość dni pracy. To może mocno wpłynąć na Twój wynik podatkowy.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Bez zaświadczenia ani rusz😟

No dobrze, możesz powiedzieć, że Ty jednak nie będziesz rozliczał podatku w Polsce. Jednak chcąc starać się o zwrot podatku za granicą musisz wystąpić do polskiego urzędu skarbowego o odpowiednie zaświadczenie o dochodach. Urząd wymaga oryginału dokumentu ostemplowanego przez właściwy polski urząd skarbowy. Urząd nie wyda Ci zaświadczenia EU EWR lub innego zaświadczenia o dochodach, jeśli nie złożysz rocznej deklaracji podatkowej z wykazaniem dochodów z zagranicy – i koło się zamyka.

Lepiej złożyć, święty spokój to podstawa😇

Możesz wymieniać się z urzędem argumentami, które mogą przekonać urzędnika, że nie musisz składać deklaracji w Polsce. Jednak czy nie lepiej po prostu złożyć ten PIT i mieć święty spokój. Czy wiesz, że w znacznej większości przypadków po prostu zgłaszasz dochody i nie powstaje żaden podatek do zapłaty? Jedynym Twoim kosztem będzie czas poświęcony na sporządzenie deklaracji podatkowej – lub możesz to zlecić profesjonalistom. W dzisiejszych czasach spokojna głowa i gwarancja legalności działania wysoko się ceni.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.3/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Wizyta w Podatkimeritum - poznaj nas lepiej 👋

Niespodziewane odwiedziny w Nowym Sączu Mamy coś, co na pewno Cię rozbawi i sprawi, że spojrzysz na nasze biuro z innej perspektywy! 😄 Bartek Karpowski, nasz ulubiony influencer, odwiedził biuro podatkimeritum.pl w Nowym Sączu i nagrał super śmieszny filmik, który teraz jest na YouTube i TikToku! 📹 Bartek z kamerą wpadł do naszego biura i…

Na jakim formularzu PIT rozliczyć dochody zagraniczne?

Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą to często wyzwanie dla wielu podatników. Kluczowy jest przede wszystkim wybór odpowiedniego formularza PIT. Jaki dokument jest właściwy, jeśli pracowałeś czy prowadziłeś działalność za granicą? W tym artykule podpowiemy Ci, na jakim formularzu PIT rozliczyć dochody zagraniczne. Rozliczenie dochodów zagranicznych – wszystko, co musisz wiedzieć Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą…

Zmiana rezydencji podatkowej za granicą: co daje i jej dokonać?

Przeprowadzka za granicę wiąże się nie tylko z tym, że zmieniamy miejsce zamieszkania, ale często również status podatkowy. Zmiana rezydencji podatkowej to kluczowy krok dla wielu emigrantów – może przynieść szereg korzyści, ale wiąże się z pewnymi obowiązkami. Czy warto dokonać tej zmiany? Jakie są jej konsekwencje i jak przebiega cały proces? Dowiesz się tego…

Co grozi za nierozliczenie PIT-u z zagranicy?

Każdy podatnik, nawet ten, który uzyskuje dochody za granicą, ma obowiązek prawidłowego rozliczenia się z urzędem skarbowym w Polsce. Często jednak z różnych przyczyn dochodzi do sytuacji, gdy PIT z zagranicy nie jest składany w terminie lub w ogóle jest pomijany. Jakie konsekwencje mogą spotkać osoby, które zaniedbują ten obowiązek? Czy nierozliczenie PIT-u z zagranicy…

Czy w Polsce należy zapłacić podatek od emerytury zagranicznej?

Wielu Polaków, którzy przez lata pracowali za granicą, zastanawia się, jak rozliczyć się z polskim fiskusem po powrocie do kraju i pobieraniu emerytury z zagranicznych systemów emerytalnych. Czy emerytura uzyskana za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są zasady i wyjątki od tej reguły? W niniejszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące podatków…

Recepta na szybki zwrot podatku z zagranicy

Każdy ma swoją receptę. Jednak może poznasz nasze sposoby na szybki i pewny zwrot podatku?😎

Współpracują z nami: