W jaki sposób działa niemiecki VAT
Coraz więcej polskich firm dokonuje rejestracji do VAT w Niemczech lub zaczyna rozważać taką opcję. Z czego to wynika i jakie obowiązki mają podatnicy płacący niemiecki VAT? Należy wiedzieć, że decydując się na prowadzenie działalności, która będzie opodatkowana na terenie Niemiec, trzeba się zarejestrować i wtedy otrzymuje się indywidualny, niemiecki numer VAT-UE (umsatzsteuer). Wiąże się to z koniecznością spełniania i pilnowania wielu różnych obowiązków, które są związane z rozliczeniem niemieckiego podatku. Zdajemy sobie sprawę, że z punktu widzenia Polaków nieobeznanych z tamtejszym systemem mogą one być problematyczne, dlatego zapewniamy profesjonalne wsparcie. Pomagamy w formalnościach, jakich wymaga prawidłowe i zgodne z obowiązującymi za zachodnią granicą stawkami rozliczenie podatku VAT w Niemczech.
Umsatzsteuer – co to jest?
Rozliczenia podatku z Niemiec dokonuje się rocznie, co bardzo różni się od tego, jak to odbywa się w Polsce (rozliczamy się kwartalnie i miesięcznie). Oprócz deklaracji rocznej składa się również wstępne deklaracje, czyli takie, które wykazują transakcje, które są istotne z punktu podatku VAT w Niemczech i na podstawie tej deklaracji płaci się zaliczkę. Od początku należnego (umsatzsteuer) należy odliczyć podatek naliczony zgodnie z obowiązującą stawką.
Jeśli jesteś nowym przedsiębiorcą bądź firmą i zarejestrowałeś się do niemieckiego VAT-u, to w roku rejestracji i w roku następnym Twoim obowiązkiem jest złożenie wstępnych deklaracji miesięcznych. Wstępne deklaracje należy składać w terminie do 10 dnia każdego miesiąca (w Polsce ten termin to 25 dzień następnego miesiąca). Jak je przygotować w sposób prawidłowy? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na to pytanie i chcesz rozliczyć podatek VAT w Niemczech, niezależnie od tego, jaka stawka dotyczy Twoich usług lub produktów, możesz nam powierzyć to zadanie.
Kiedy i w jaki sposób należy złożyć deklarację roczną?
Obowiązek składania deklaracji rocznej w Polsce nie obowiązuje. Deklaracja roczna powinna stanowić sumę wszystkich wstępnych deklaracji złożonych w danym roku i nie powinna się zbytnio od nich różnić. Deklarację roczną składa się w terminie 31 maja roku następnego. Jeżeli konkretna firma jest prowadzona i obsługiwana przez doradcę podatkowego, to termin znacząco się wydłuża, gdyż aż do końca roku po upływie roku.
W Niemczech, jak i w Polsce, podatnik VAT, ma obowiązek złożyć informację o dokonanych transakcjach. Są one składane w Niemczech do 25 dnia następnego miesiąca. Jeżeli w ciągu miesiąca nie doszło do żadnej transakcji unijnej, to tak samo, jak w Polsce, nie należy tego nigdzie zgłaszać. Takie informację podsumowujące składa się drogą elektroniczną, co jest niewątpliwie dużym ułatwieniem.
VAT w Niemczech – krótkie podsumowanie
Jeżeli zdecydujesz się na niemiecki VAT, to musisz wiedzieć, że rozliczenia podatku VAT wymagają bardzo dużej i specjalistycznej wiedzy z zakresu przepisów i ustaw niemieckich. Rejestracja podatkowa w Niemczech to dopiero pierwszy, najprostszy krok. Sama konstrukcja i obowiązki opłat, nie różnią się zbytnio od tego, co funkcjonuje w Polsce, natomiast warto znaleźć biuro podatkowe i księgowe, które świetnie zna się na niemieckich podatkach.
Dowiedz się więcej na temat – zwrotu podatku VAT z Niemiec.
Warto wiedzieć, że podstawowa stawka VAT w Niemczech wynosi 19%, natomiast obniżona zaledwie 7%. Do obniżonej stawki możemy zaliczyć takie produkty jak: wszelkiego rodzaju bilety na wydarzenia sportowe, kulturalne i rozrywkowe, usługi noclegowe, prasa, gazety, transport ludzi, lekarstwa apteczne, wszelkiego rodzaju pozostałe produkty medyczne, książki oraz te najbardziej podstawowe produkty żywnościowe. Jeżeli więc obszarem Twojej działalności są Niemcy, a podatek VAT i jego stawka są dla Ciebie niejasne, powierz rozliczenie naszemu zespołowi! Zapewniamy kompleksowe wsparcie doradcze, pomagamy w kompletowaniu dokumentacji i dopilnowujemy formalności, tak aby wszystkie procedury przebiegły prawidłowo.
Średnia ocena:
4.8/5.0
Na podstawie:
7 opinii