Meritum Podatki

Rozliczenie podatku VAT w Niemczech

Dowiedz się czym jest Umsatzsteuer i w jaki sposób może uzyskać go polak na terenie Niemiec.

Rozliczenie podatku VAT w Niemczech

W jaki sposób działa niemiecki VAT

Coraz więcej polskich firm dokonuje rejestracji do VAT w Niemczech lub zaczyna rozważać taką opcję. Z czego to wynika i jakie obowiązki mają podatnicy płacący niemiecki VAT? Należy wiedzieć, że decydując się na prowadzenie działalności, która będzie opodatkowana na terenie Niemiec, trzeba się zarejestrować i wtedy otrzymuje się indywidualny, niemiecki numer VAT-UE (umsatzsteuer). Wiąże się to z koniecznością spełniania i pilnowania wielu różnych obowiązków, które są związane z rozliczeniem niemieckiego podatku. Zdajemy sobie sprawę, że z punktu widzenia Polaków nieobeznanych z tamtejszym systemem mogą one być problematyczne, dlatego zapewniamy profesjonalne wsparcie. Pomagamy w formalnościach, jakich wymaga prawidłowe i zgodne z obowiązującymi za zachodnią granicą stawkami rozliczenie podatku VAT w Niemczech.

Umsatzsteuer – co to jest?

Rozliczenia podatku z Niemiec dokonuje się rocznie, co bardzo różni się od tego, jak to odbywa się w Polsce (rozliczamy się kwartalnie i miesięcznie). Oprócz deklaracji rocznej składa się również wstępne deklaracje, czyli takie, które wykazują transakcje, które są istotne z punktu podatku VAT w Niemczech i na podstawie tej deklaracji płaci się zaliczkę. Od początku należnego (umsatzsteuer) należy odliczyć podatek naliczony zgodnie z obowiązującą stawką.

Jeśli jesteś nowym przedsiębiorcą bądź firmą i zarejestrowałeś się do niemieckiego VAT-u, to w roku rejestracji i w roku następnym Twoim obowiązkiem jest złożenie wstępnych deklaracji miesięcznych. Wstępne deklaracje należy składać w terminie do 10 dnia każdego miesiąca (w Polsce ten termin to 25 dzień następnego miesiąca). Jak je przygotować w sposób prawidłowy? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na to pytanie i chcesz rozliczyć podatek VAT w Niemczech, niezależnie od tego, jaka stawka dotyczy Twoich usług lub produktów, możesz nam powierzyć to zadanie.

Kiedy i w jaki sposób należy złożyć deklarację roczną?

Obowiązek składania deklaracji rocznej w Polsce nie obowiązuje. Deklaracja roczna powinna stanowić sumę wszystkich wstępnych deklaracji złożonych w danym roku i nie powinna się zbytnio od nich różnić. Deklarację roczną składa się w terminie 31 maja roku następnego. Jeżeli konkretna firma jest prowadzona i obsługiwana przez doradcę podatkowego, to termin znacząco się wydłuża, gdyż aż do końca roku po upływie roku.

W Niemczech, jak i w Polsce, podatnik VAT, ma obowiązek złożyć informację o dokonanych transakcjach. Są one składane w Niemczech do 25 dnia następnego miesiąca. Jeżeli w ciągu miesiąca nie doszło do żadnej transakcji unijnej, to tak samo, jak w Polsce, nie należy tego nigdzie zgłaszać. Takie informację podsumowujące składa się drogą elektroniczną, co jest niewątpliwie dużym ułatwieniem.

VAT w Niemczech – krótkie podsumowanie

Jeżeli zdecydujesz się na niemiecki VAT, to musisz wiedzieć, że rozliczenia podatku VAT wymagają bardzo dużej i specjalistycznej wiedzy z zakresu przepisów i ustaw niemieckich. Rejestracja podatkowa w Niemczech to dopiero pierwszy, najprostszy krok. Sama konstrukcja i obowiązki opłat, nie różnią się zbytnio od tego, co funkcjonuje w Polsce, natomiast warto znaleźć biuro podatkowe i księgowe, które świetnie zna się na niemieckich podatkach.

Dowiedz się więcej na temat – zwrotu podatku VAT z Niemiec.

Warto wiedzieć, że podstawowa stawka VAT w Niemczech wynosi 19%, natomiast obniżona zaledwie 7%. Do obniżonej stawki możemy zaliczyć takie produkty jak: wszelkiego rodzaju bilety na wydarzenia sportowe, kulturalne i rozrywkowe, usługi noclegowe, prasa, gazety, transport ludzi, lekarstwa apteczne, wszelkiego rodzaju pozostałe produkty medyczne, książki oraz te najbardziej podstawowe produkty żywnościowe. Jeżeli więc obszarem Twojej działalności są Niemcy, a podatek VAT i jego stawka są dla Ciebie niejasne, powierz rozliczenie naszemu zespołowi! Zapewniamy kompleksowe wsparcie doradcze, pomagamy w kompletowaniu dokumentacji i dopilnowujemy formalności, tak aby wszystkie procedury przebiegły prawidłowo.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 7 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym
Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym

W związku z podwyższeniem limitów dochodów i kosztów związanych z zamieszkaniem, od 1 stycznia 2023 r. o Wohngeld w Niemczech może starać się nawet trzy razy więcej mieszkańców niż w roku poprzednim. Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie, której przysługuje dodatek mieszkaniowy – przygotowaliśmy dla Ciebie niezbędne informacje dotyczące tego świadczenia. Zapraszamy!

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec
Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Nie każdy, kto pracuje legalnie w Niemczech, musi złożyć zeznanie podatkowe. Jeżeli uzyskałeś dochód poniżej 10 700 euro i w pozycjach 17 lub 20 w Picie nie są wpisane żadne kwoty, to nie masz takiego obowiązku. Spełnienie któregoś z powyższych warunków skutkuje jednak koniecznością rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?
Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?

Pracując legalnie za granicą, należy odprowadzać podatek. W Niemczech obowiązek naliczania go z Twojego wynagrodzenia i przesyłania do skarbówki spoczywa na pracodawcy. Jednak na koniec roku to Ty odpowiadasz za terminowe i kompletne złożenie PIT-u. W rozliczeniu warto uwzględnić przysługujące ulgi, co pozwoli Ci odebrać większy zwrot podatku. Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę?

Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?
Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?

Czekasz dwa miesiące, potem 5 miesięcy i nadal cisza. Znamy to - pozwól, że krótko wyjaśnimy Ci ile czeka się na decyzję podatkową mówiącą o wypłacie zwrotu podatkowego.

Jak znaleźć pracę w Niemczech?
Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Praca w Niemczech to często marzenie wielu polaków chcących poprawić swój status finansowy. Sprawdź jak zabrać się za ten temat.

Czym jest kindergeld? Jak Polacy mogą uzyskać go w Niemczech?
Czym jest kindergeld? Jak Polacy mogą uzyskać go w Niemczech?

Kindergeld to forma zasiłku rodzinnego na terenie Niemiec. Dowiedz się w jaki sposób może go uzyskać polak pracujący w Niemczech.

Współpracują z nami: