Zwrot podatku z Norwegii

Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
A- A+
 
Pracowałeś w
Norwegii?
Odzyskamy Twój podatek!
 

Kalkulator zwrotu podatku z Norwegii

Jeżeli legalnie pracowałeś na terenie Norwegii  i Twój pracodawca odprowadzał od pensji podatek , to możesz starać się o zwrot nadpłaty tego podatku. Jest to całkowicie legalne i bezpieczne. Wystarczy, że wypełnisz formularz na naszej stronie, a nasz konsultant do Ciebie zadzwoni i odpowie na wszelkie pytania związane z naszą usługą.
 

Norwegia rozliczenie podatku 

Chcesz rozliczyć się za darmo?
Zobacz szczegóły na https://www.podatkimeritum.pl/Tax4Friends
 
Gwarantujemy Ci, że jeśli zarekomenujesz nasze usługi swoim 3 znajomym to Twój  podatek rozliczymy za darmo. Skorzystaj z tej możliwości już teraz. Więcej szczegółów uzyskasz na naszej infolinii  +48 534 007 008 lub na biuro@podatkimeritum.pl. 

 

Jak odzyskać podatek z Norwegii?

 
Jeszcze więcej
Dla Ciebie
 

Zwrot podatku Norwegia

Otwarcie rynków pracy po wejściu Polski do Unii Europejskiej stworzyło zupełnie nowe możliwości rozwijania kariery zawodowej. Co ważne, dotyczyło ono nie tylko dwudziestu ośmiu krajów należących do wspólnoty, ale także między innymi Norwegii, która formalnie nie będąc członkiem UE, zezwala na swobodny przepływ siły roboczej. Z tego też powodu kolonia polskich pracowników w tym skandynawskim kraju wciąż się rozrasta. Prócz fiordów oraz wysokich zarobków, Norwegia słynie również z restrykcyjnego systemu podatkowego. Wiąże się to z wysokimi obciążeniami dla pracodawców oraz pracowników, ale także z wieloma możliwościami zmniejszenia zobowiązania poprzez wykorzystanie przysługujących ulg. Kraje skandynawskie słyną przecież zarówno z dobrobytu, jak i z dbania o swoich mieszkańców. Czy istnieje prosty sposób na odzyskanie podatku z Norwegii?

Zwrot podatku z Norwegii

W zależności od naszego statusu, zeznanie podatkowe za poprzedni rok należy złożyć do końca maja (osoby prowadzące działalność gospodarczą) lub do końca kwietnia (wszyscy pozostali podatnicy). Podatek dochodowy, tak jak w Polsce, pobierany jest od wynagrodzenia. Do jego odprowadzania zobowiązany jest pracodawca. Aby zmaksymalizować ilość uzyskanego zwrotu, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zabrać się za kolekcjonowanie wymaganych dokumentów, szczególnie że ich uzyskanie oraz ewentualne przygotowanie tłumaczeń może zająć trochę czasu i wydłużyć cały proces nawet o kilka tygodni. Przede wszystkim, konieczne jest uwzględnienie w rozliczeniu przesłanym do Skatteetaten (norweski odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego) informacji o wszystkich przychodach, jakie uzyskaliśmy w danym roku podatkowym. Jakie ulg podatkowe przysługują pracownikom w Norwegii?

Rozliczenie podatku z Norwegii

Podstawową ulgą, która przysługuje osobom, które dopiero co przyjechały do Norwegii, jest tak zwana „ulga dziesięcioprocentowa” (ulga dla pracowników zagranicznych). Skorzystać z niej mogą wyłącznie osoby zatrudnione (niebędące właścicielami firm). Przysługuje ona przez dwa pierwsze okresy rozliczeniowe osobom, które pracują w Norwegii sezonowo. Skorzystać z niej mogą pracownicy, których zatrudnienie nie przekroczyło 183 dni w ciągu ostatniego roku lub 270 dni w ciągu ostatnich trzech lat. Maksymalna kwota doliczenia wynosi w tym przypadku 40 tysięcy koron norweskich. Ulga ta wyklucza skorzystanie z innych odpisów podatkowych. Należy pamiętać, że nie jest ona przyznawana automatycznie i konieczne jest zawnioskowanie o nią w zeznaniu podatkowym.

Rozliczenie podatku w Norwegii – status Pendler

Ze statusu Pendler mogą skorzystać osoby, które prowadzą dwa gospodarstwa domowe – jedno w Norwegii, drugie zaś, w kraju pochodzenia. Oznacza to na przykład posiadanie bliskiej rodziny (współmałżonka oraz dzieci) lub po prostu drugiego domu w Polsce. W tym przypadku odliczeniu od podatku mogą podlegać między innymi koszty związane z podróżami do Polski (na potwierdzenie konieczne będą bilety, choć możliwe jest również rozliczenie na podstawie „kilometrówki”), opłaty za czynsz i prąd (konieczne będą na przykład umowy najmu, potwierdzenia przelewu czynszu oraz opłacania faktur). Odliczyć od podatku na podstawie statusu Pendler można również ratę kredytu zaciągniętego zarówno w Norwegii, jak i w Polsce. W tym drugim przypadku konieczne będzie jednak przedłożenie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego spłacenie w danym roku rat przetłumaczone na język norweski lub angielski. Osobom o tym statusie przynależy się również zwrot kosztów dojazdu, jeśli w jedną stronę pokonywany jest dystans co najmniej dwóch i pół kilometra oraz „dieta” przysługująca za każdy dzień spędzony na terytorium kraju. Od 2020 roku obowiązuje zmiana w zasadach przyznawania ulg- jeśli pracujesz przez 24 miesiące w tym samym miejscu  w Norwegii to tracisz prawo do odliczania kosztów przejazdów, wyżywienia i zakwaterowania. Jeśli jednak zmienisz miejsce pracy i gminę w Norwegii to zyskujesz prawo do odliczeń przez kolejne 24 miesiące. 

Rozliczenie zwykłe w Norwegii

Osobom, które nie mogą skorzystać z ulgi dziesięcioprocentowej ani nie posiadają statusu Pendler pozostaje rozliczenie zwykłe. Jest ono przeznaczone dla osób, które mieszkają w Norwegii od co najmniej dwóch lat i jest to rezydentura stała. W tej sytuacji podatnik podlega takim samym zasadom rozliczania jak Norwegowie. Oczywiście, nadal istnieje sporo możliwości odpisu od podatku. Dla przykładu odpisać od należytej kwoty możemy raty kredytu (zarówno norweskiego, jak i polskiego), koszty związane z utrzymaniem dziecka do lat dwunastu (za przedłożeniem odpowiednich faktur i rachunków) oraz wpłaty na cele charytatywne (minimum 500 a maksimum 20 000 koron norweskich). Inną ciekawą opcją jest możliwość odliczenia do 15 000 koron w przypadku oszczędności emerytalnych. Nie są to oczywiście wszystkie ulgi, z jakich można skorzystać przy rozliczeniu zwykłym.
Systemy prawne krajów skandynawskich mogą się wydawać skomplikowane. Szczególnie dla osób, które dopiero co do nich przyjechały i nie znają jeszcze języka. Zresztą, nawet osoby przebywające w kraju już jakiś czas mogą mieć problem z rozszyfrowaniem wszystkich pojęć. W takim przypadku odzyskanie podatku z Norwegii może być zadaniem trudnym. Warto więc zwrócić się o pomoc do firmy, która specjalizuje się w kontaktach z urzędami skarbowymi i ma doświadczenie w kompletowaniu dokumentów i wypełnianiu druków. Niejednokrotnie przecież błędne zrozumienie przepisów prowadziło do mniej korzystnego ustalenia zwrotu podatku z Norwegii. W końcu, jak mówi stara rzymska paremia: ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi). Zapraszamy więc do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pozwolą odnaleźć najkorzystniejszy sposób rozliczenia podatku z Norwegii! Do dyspozycji pozostawiamy również nasz kalkulator, pozwalający wstępnie wyliczyć możliwy do odzyskania podatek.
Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
W?gierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Zwrot podatku z zagranicy Żagań         Zwrot podatku z zagranicy Oleśnica    
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl