Ulga 10 procent nie dla kazdego
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
A- A+

 

10 % ulgi standardowej dla obcokrajowców podejmujących pracę najemną w Norwegii.

Jeśli pracowałeś w Norwegii jako pracownik najemny, to najczęściej należy Ci się ulga 10 %, choć nie zawsze. Ulga jest przyznawana maksymalnie 2 razy, a jej wysokość nie może być wyższa niż 40 000 NOK w skali roku podatkowego. Jest to skutecznie zmniejszenie podstawy opodatkowania, bez dodatkowych dokumentów czy specjalnych warunków. 

Nie wierz w bajki, że 10 % zawsze się opłaca. Niestety prawda bardzo często jest dotkliwa dla polskich podatników pracujących w Norwegii. Jest kilka wyjątków, gdzie wykorzystanie ulgi 10 % wpłynęłoby bardzo niekorzystnie na wynik podatkowy za konkretny rok.

Konkrety? Proszę bardzo: 

Pan Kazimierz podejmował zatrudnienie w Norwegii w roku 2013. Ma rodzinę w Polsce, do której cyklicznie podróżuje co 4 tygodnie. Dodatkowo ponosił wysokie koszty zakwaterowania w Norwegii. W rocznym zeznaniu podatkowym postanowił wnioskować o 2 klasę podatkową o ulgę 10 %.  Jego dochód wyniósł 130 000 NOK w 2013, pracował pełny rok. I oto pojawiają się 2 osobne kalkulacje, które są przedstawione na poniższym obrazku. 

 Pierwsza kalkulacja, gdzie zastosowano ulgę 10 % jest dla niego wybitnie niekorzystna. Dlaczego? Ponieważ decydując się na skorzystanie z ulgi 10 % traci prawo do innych odliczeń, które są korzystniejsze i znacząco pomniejszają podstawę opodatkowania, czyli kwoty, od której należy zapłacić podatek dochodowy. Efektem korzystniejszego rozliczenia w tym wypadku jest sporo wyższy zwrot nadpłaconej zaliczki na poczet podatku dochodowego. 

Kolejny przykład to Pan Adam. Pracował on dla firmy, która pokrywała za niego:

  • koszty zakwaterowania w Norwegii
  • koszty przelotów z Polski do Norwegii i przejazdów na miejscu
  • koszty wyżywienia i ubrań roboczych

Pan Adam koniecznie chciał skorzystać z ulgi 10 %. Na jego rocznym zeznaniu Selvangivelse 2013 wyszcególniona była kwota dochodu, która jednak nie uwzględniała dodatków, jakie otrzymał od pracodawcy. W punktach 525 i 724 na rocznym zeznaniu widnieją kwoty dodatków tzw. " Surplus". Nie są te dodatki doliczone do dochodu brutto. 

Łączny dochód w tym przykładzie wynosi 403840 NOK liczone metodą netto, to znaczy, bez uwzględnienia dodatków od pracodawcy, które wypłacił pracownikowy podczas zatrudnienia. Jeśli uwzględnimy te dodatki, wówczas dochód w skali roku wzrośnie aż do 560 tys NOK, co w efekcie da wysoką podstawę opodatkowania i wysoki podatek do zapłaty. Aby uniknąć takiej sytuacji lepiej nie stosować w tym przypadku ulgi 10 %, a jedynie skorzystać z odliczenia na 2 klasę jak również odliczenia standardowego, czyli kwoty wolnej od podatku, która zmienia się w zależności od przepracowanego okresu w Norwegii. Dzięki metodzie netto mamy możliwość na pomniejszenie podstawy opodatkowania i nie uwzględniania dodatków w naszym rocznym dochodzie. W momencie, gdy zdecdujemy się na 10 % ulgi, wówczas tracimy prawo do rozliczenia metodą netto, tak samo jak ma to miejsce w przypadku Status Pendler. 

W większości przypadków ulga 10 % Standardfradrag nie jest opłacalna dla pracowników, którzy mieli pokrywane koszty, o których mowa powyżej. Oczywiście istnieją wyjątki, wszystko zależy od wysokości dochodu i wysokości dodatków, które widnieją w punktach na rocznym Tax Return. 

Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Zwrot podatku z zagranicy Dobczyce     Zwrot podatku z zagranicy Piła     Zwrot podatku z zagranicy Starachowice    
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl