Zmiany w rozliczeniach podatkowych Norwegia 2018

Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
A- A+

 

 

Urząd podatkowy Skatteetaten zaskoczył wszystkich wprowadzając zmiany w prawach do ulg podatkowych w Norwegii. Do tej pory osoby pracujące np. przez ostatnie 10 lat w Norwegii mogły bez problemu odliczyć wszystkie koszty związane z utrzymaniem podwójnego gospodarstwa domowego tzw:" pendler" - to się zmieni. 

Koniec 2 klasy podatkowej

2 klasa podatkowa jest to ulga przysługująca podatnikom pozostającym w związku małżeńskim, gdzie dochody partnera nie mogą przekraczać połowy kwoty G. Dzięki tej uldze podatkowej podatnicy mogli średnio uzyskać  o 7 000 NOK więcej. Niestety wraz z rokiem 2018 urząd nie uwzględnia już  tej ulgi, ani żadnej innej ulgi z tytułu partnerstwa fiskalnego. To spora zmiana przede wsyzstkim dla imigrantów, którzy najchętniej korzystali z tej ulgi ponieważ ich partner pozostawał w kraju rezydencji bez stałego dochodu. 

Zapomnij o Pendlerze

Podatnicy podejmujący od lat pracę w Norwegii niejako przyzwyczaili  się już, że status pendler im się należy. Co roku oczekują wyższych zwrotów wynikających z wysokich odliczeń podatkowych. To się zmieni. Jeżeli podatnik nie zmienia miejsca zamieszkania w Norwegii (np podejmując prace w innej gminie) to po upływie dwóch lat traci prawo do odliczenia kosztów związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem. Jeśli podatnik zmieni miejsce zamieszkania to okres 2 lat liczy się od nowa. Zatem podatnik, który ma na stałe umowę o pracę od kilku lat w tym samym miejscu będzie mógł tylko odliczyć koszty związane z przejazdami. Ważne jest to, że powyższa reguła obowiązuje od 2018 roku, zatem mamy jeszcze 2 lata na możliwość wyższych odliczeń podatkowych w Norwegii. 

Niższe diety za wyżywienie 

Zmieniono również diety, które można uwzględnić w kwestiach odliczeń podatkowych związanych z wyżywieniem. Dana kwota odliczenia zależy od tego, czy mamy dostęp do kuchni (możliwość gotowania) lub np. czy mieszkamy w hotelu czy np. baraku. 

Pozostałe ulgi pozostają bez zmian. Urząd planuje udostępnić wstępnie wypełnione zeznania Tax Return 2018 dnia 01 kwietnia 2019 i to nie jest Primma Aprillis :). 

Zapraszamy wszystkich do skorzystania z naszych usług. 

 

 

Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
W?gierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Zwrot podatku z zagranicy Koszalin     Zwrot podatku VAT z Bułgarii     Pytania i odpowiedzi    
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl