ABC Podatku w Norwegii
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Ilość dzieci do 18 lat
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
A- A+

 ABC  o podatku w Norwegii

Jeśli pracujesz w Norwegii to na pewno w trakcie trwania roku podatkowego masz wiele pytań i szukasz trafnych odpowiedzi. Wcale się nie dziwimy ponieważ obecnie w interencie można znaleźć masę artykułów i postów, które niestety nie zawsze są prawidłowe. Postanowiliśmy wyjaśnić kilka podstawowych kwestii. Z doświadczenia wiemy, że poniżej opisane sytuacje są najczęściej występującymi tematami wśród Polaków w Norwegii. 

 

Czy faktycznie muszę się rozliczyć z podatku w Norwegii ?

Nie. Wiemy, że jesteś zaskoczony ale na prawdę nie musisz wysyłać zeznania podatkowego do Norwegii. Nie dostaniesz żadnej kary, o której niektórzy się rozpisują. To , czy złożysz zeznanie podatkowe jest  Twoją dobrą wolą. Jednak wiele tracisz nie składając takiego zeznania podatkowego. Co dokładnie tracisz ?  Możliwość uwzględnienia ulg podatkowych, żony, przejazdów, kosztów mieszkania itp. Są to spore odliczenia, dzięki którym możesz uzyskać wysoki zwrot. Pamiętaj również, że możesz skorzystać ze standardowego odpisu, który przysługuje każdemu podatnikowi. O tę uglę też musisz wnioskować lub ją poprawiać. Często nie złożenie zeznania podatkowego skutkuje dopłatą podatku dochodowego -  mylone jesto to z karą za brak złożenia zeznania. Warto jest złożyć zeznanie podatkowe w Norwegii dla uzyskania korzystnego wyniku naliczenia podatku przez urząd. 

 

 Czy muszę składać zeznanie podatkowe w Polsce ?

Tak. Pamiętaj, że zgłoszenie dochodów uzyskanych za granicą  jest obowiązkowe. Dochody zgłaszasz na specjalnym załączniku ZG, w którym wpisujesz uzyskane dochody w Norwegii. 

 

Ile dostanę zwrotu podatku jeśli rozliczę się z żoną ? 

To wszystko zależy od Twojego dochodu i okresu pobytu w Norwegii. Przysługuje Ci standardowa ulga, która jest dzielona na okres pobytu w Norwegii. Z tytułu  rozliczenia się z partnerem fiskalnym podwajasz daną ulgę standardową. Lepiej będzie to opisać na przykładzie. Pan Stanisław  pracował dla norweskiej firmy w 2012. Pracował cały rok i osiągnał dochód 223 000 NOK. Z jego pensji potrącono 59 000 NOK. Poniżej przedstawimy  opcje podatku . 

Rok podatkowy Uzyskany dochód w Norwegii Potrącony podatek z pensji
2012 223000 NOK 59 000 NOK 

 

Okres pracy Podatek dla rozliczenia bez zony Podatek dla rozliczenia z żoną
Cały rok  Zwrot podatku 13746 NOK Zwrot podatku 26444 NOK

 Jak widać powyżej zwrot podatku przy rozliczeniu z żoną prawie się podwaja. Jest to spore odliczenie . Przy całym roku pracy maksymalne odliczenie wynosi  78150 NOK . Warto uwzględnić swojego partnera w rozliczeniu w Norwegii. Oprócz tego oczywiście możesz odliczyć koszty podróży i koszty zakwaterowania. 

Jeśli chcesz uzyskać 2 klasę podatkową ( rozliczenie z żoną ) musisz odpowiednio udokumentować swój stan cywliny, zameldowanie i dochody partnera. Aby uzyskać 2 klasę podatkową powinieneś przedłożyć :

- zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z żoną ( dodatkowo musisz przetłumaczyć dokument ) 

- zaświadczenie o dochodach żony uzyskanych w danym roku podatkowym 

- akt małżeństwa na druku unijnym 

Pamiętaj, że jeśli Twoja żona przekroczyła próg dochodu ok. 22 000 PLN w Polsce, wówczas niestety nie masz prawa do odliczenia.

Co można odliczyć w Norwegii?

- koszty utrzymania 

- koszty zakwateriowania i podróży 

- koszty utrzymania dziecka w Norwegii

- odsetki od kredytu hipotecznego 

- żonę lub jeśli samotnie wychowujesz dziecko należy Ci się odliczenie

- diety

- ubezpieczenie 

Co jeśli płaciłeś ubezpieczenie w Polsce ? 

Zdarza się, że Twój pracodawca nie odprowadza składek ubezpieczeniowych w Norwegii. Jest to jak najbardziej prawidłowe - zwolnienie przysługuję na podstawie dokumentu A1 - zaświadczającego o płaceniu składek w innym kraju UE. Jeśli Ty należysz do tych osób, które nie płacą  składek na ubezpieczenie w Norwegii koniecznie musisz ująć to w rozliczeniu aby strona norweska nie "zdublowała" składki naliczając ją na decyzji podatkowej. Wartość tej składki , w zależności od dochodów wynosi ok. 7,8 % . 

Co jeśli nie zmieścisz się w terminie i nie złożysz zeznania podatkowego do końca kwietnia ?

Nie przejmuj się. Na podstawie specjalnego wniosku możesz składać zeznanie nawet do końca maja. W tym czasie na pewno zdążysz skompletować listę koniecznych dokumentów. Wniosek składać można w wersji elektronicznej do Urzędu Centralnego. Pamiętaj, że podstawowym warunkiem przedłużenia terminu jest złożenie deklaracji podatkowej w formie elektronicznej za pośrednictwem altinn.no.

Ile się czeka na zwrot podatku ? 

Po złożeniu zeznania podatkowego musimy czekać na ostateczną decyzję podatkową. Z decyzji dowiemy się , czy wnioski o ulgi zostały uwzględnione, czy zadeklarowany dochód był prawidłowy itp. Decyzje podatkowe spływają już w czerwcu. Szczęściarze, którzy otrzymają decyzję czerwcową moga spodziewać się wypłaty do końca czerwca. Jednak urząd większość decyzji podatkowych wydaje w sierpniu, wrześniu i październiku. Decyzje są wysyłane na  zarejestrowany adres korespondencyjny podatnika. Decyzja zawiera wiele symboli i oznaczeń, które często są niezrozumiałe dla zwykłego śmiertelnika. Poniżej przedstawiamy podstawowe wyrazy widniejące na decyzji : 

Nazwa angielska Nazwa polska Znaczenie
Tax Class Klasa podatkowa

W zależności od rodzaju rozliczenia, może być to

pierwsza lub druga. Druga oznacza rozliczenie z żoną.

Period Okres

Występuje w formacie np. 4/12 co oznacza, 

że podatnik przepracował 4 miesiące w perspektywie

całego roku podatkowego

Assesed Tax Naliczony podatek Kwota podatku, która powinna być odprowadzona do urzędu w Norwegii
Balance in your favore Zwrot podatku Oznacza kwotę, którą urząd wypłaci na Twoją korzyść
Amount due Dopłata podatku Oznacza kwotę, którą musisz dopłacić do urzędu

 

Na jakie konto otrzymasz zwrot podatku?

To wszystko zależy od tego jakie konto masz zarejestrowane w urzędzie. Jesli nie posiadasz zarejestrowanego konta, wówczas norweski urząd wyśle do Ciebie czek w celu spieniężenia go. Otrzymujemy wiele zapytań w sprawie realizacji czeku, która często sprawia ogromny problem ponieważ tylko konkretne banki przyjmują  norweskie czeki. Najlepiej zarejestrować konto w urzędzie. W tym celu należy podbić zaświadczenie o posiadaniu rachunku bankowego. Zaświadczenie powinno być wystawione przez konkretny bank  i podbite pieczęcią. Następnie należy sporządzić wniosek o rejestrację konta i załączyć kopię dowodu osobistego i zaświadczenie z banku. Wniosek należy złożyć w odpowiednim urzędzie w Norwegii. Aktualizacja nastąpi w kolejnych 4 tygodniach od daty wysłania wniosku. 

 Co jeśli nie rozliczysz się w Norwegii o otrzymasz decyzję z kwotą do dopłaty podatku?

W takim przypadku jest już to procedura odwoławcza ,  do której masz prawo. Od każdej decyzji podatkowej należy odwołać się do 4 tygodni. Odwołanie powinno zawierać podstawę prawną jak również pozostałe argumenty. Pamiętaj, że musisz załączyć konieczne dokumenty w celu odowodnienia  prawa do ulg podatkowych. Odwołanie należy składać pisemnie ( elektronicznie lub drogą tradycyjną ) . Termin na rozpatrzenie  odwołania to ok. 2 miesięcy  - chociaż skrajnie trwa to do 6 miesięcy. Pamiętaj, aby nie przeoczyć terminu odwołania się !

 

Współpracują z nami
Newsletter
Chcesz być na bieżąco? Zostaw nam Swój email
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Zwrot podatku z zagranicy Starachowice     Zwrot podatku z zagranicy Włoszczowa        
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl