Meritum Podatki

Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice

Praca w Niemczech dla Polaków jest bardzo opłacalna, dlatego wielu naszych rodaków wyjeżdża do naszych zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych. Z pewnością nie mogą narzekać oni na pensję ani na świadczenia socjalne oferowane w tym kraju. Problem stanowić może za to skomplikowany system, gdzie funkcjonują dwa numery podatkowe – numer identyfikacji podatkowej oraz numer podatkowy Steuernummer. Może to prowadzić do zdezorientowania i wielu komplikacji, dlatego w tym artykule przygotowaliśmy szczegółowe porównanie obu tych identyfikatorów.

Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice

Identifikationsnummer a Steuernummer – jakie są różnice?

Czym najbardziej różnią się numer podatkowy a numer identyfikacji podatkowej? Ten drugi (Identifikationsnummer) Zostaje nam przyznany raz i pozostaje taki sam się do końca życia – nie ma wpływu, czy zmienimy miejsce zamieszkania, czy stan cywilny. Jeżeli raz mieszkaliśmy w Niemczech i został nam przydzielony, to nawet po długiej nieobecności po powrocie w dalszym ciągu będziemy posługiwać się tym samym numerem identyfikacji podatkowej.

Szczególnie mylące jest również to, że jest on nazywany bardzo różnie. Z pewnością spotkasz się również z takimi określeniami jak numer identyfikacyjny (Identifikationsnummer), numer identyfikacji podatkowej (Steueridentifikationsnummer) czy numer Tax ID (Steuer-ID).

W przypadku numeru podatkowego (Steuernummer) sytuacja wygląda trochę inaczej. Z racji, że zawarte są w nim informacje zależne od naszego adresu i przynależności do danego urzędu skarbowego, może on ulec zmianie. Stanie się tak w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, ponieważ każda placówka, w której składamy rozliczenie, ma swój przypisany kod – stanowi on zazwyczaj pierwsze cyfry naszego Steuernummer. Przez cały okres przebywania w Niemczech możemy mieć więc wiele różnych numerów podatkowych.

Jeżeli zdecydujemy się założyć własną działalność gospodarczą, a wcześniej już pracowaliśmy na umowie o pracę i rozliczaliśmy się z podatku, również zostanie nadany nam nowy Steuernummer. Podobnie sytuacja wygląda po zawarciu związku małżeńskiego – korzystając z rozliczenia z partnerem fiskalnym, parze zostanie przypisany jeden wspólny numer podatkowy.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jak uzyskać Steuernummer i Identifikationsnummer?

Numer identyfikacji podatkowej podatnika w Niemczech otrzymujemy w tym kraju zaraz po zameldowaniu. Cały proces odbywa się automatycznie – do 2 tygodni od złożenia niezbędnych dokumentów w urzędzie gminy otrzymamy pismo z indywidualnym numerem. Steuernummer, czyli numer podatkowy otrzymujemy natomiast dopiero w momencie, gdy na nasze konto wpłyną pierwsze pieniądze i zajdzie konieczność złożenia deklaracji podatkowej.

Gdzie znajdę mój zagraniczny numer identyfikacyjny podatnika?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, numer identyfikacji podatkowej zostanie nam wysłany w specjalnym piśmie przez urząd skarbowy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie zawsze mamy dostęp do wszystkich dokumentów, na szczęście istnieje prosty sposób, aby uzyskać niezbędne informacje. Znajdywać się on będzie na praktycznie każdej korespondencji z urzędu oraz na takich dokumentach jak zaświadczenie o podatku od wynagrodzenia (niem. Lohnsteuerbescheinigung) czy zaświadczenie o dochodach (niem. Einkommensnachweis). Jeśli to również jest niemożliwe, najlepiej skontaktować się z Centralnym Federalnym Urzędem Podatkowym – można wysłać maila lub zadzwonić. Numer podatkowy (Steuernummer) podawany na każdej decyzji podatkowej, więc nie powinno być problemu z jego znalezieniem.

Oba te identyfikatory potrzebne będą nam do rozliczenia podatku z Niemiec. Jeśli masz z tym jakiekolwiek problemy, zgłoś się do nas. W naszym biurze podatkowym świadczymy profesjonalną pomoc we wszystkich kwestiach związanych z zagranicznymi rozliczeniami.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Gewerbesteuer – podatek handlowy w Niemczech

Jeden z najbardziej unikatowych i zarazem kluczowych podatków w tym kraju to Gewerbesteuer, czyli podatek handlowy. Nie tylko jest on głównym źródłem dochodu dla niemieckich gmin, ale również ma niezwykle bogatą i długą historię. Jest to podatek, który dotyczy praktycznie każdego przedsiębiorcy na niemieckim rynku, niezależnie od wielkości i formy działalności. W tym artykule zagłębimy…

Arbeitnehmerpauschbetrag – ryczałtowy koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Niemiecki system podatkowy, choć z pozoru skomplikowany, kryje w sobie wiele mechanizmów ulg i odliczeń, które mogą znacząco wpłynąć na domowy budżet. Jednym z najbardziej interesujących jest Arbeitnehmerpauschbetrag, czyli zryczałtowany koszt uzyskania przychodu, który od lat jest ważnym elementem rocznych rozliczeń podatkowych w Niemczech. Jest to ulga, z której mogą skorzystać zarówno pracownicy na etatach,…

Kinderfreibetrag – ulga podatkowa na dziecko w Niemczech

W tym wpisie przybliżymy jeden z najważniejszych aspektów systemu podatkowego w Niemczech, który dotyczy wielu rodziców. Chodzi o Kinderfreibetrag – ulgę podatkową na dziecko, która stanowi kluczowy element wsparcia finansowego dla rodzin. Dzięki niej rodzice mogą znacznie zmniejszyć swoje obciążenie podatkowe, przesuwając środki finansowe na inne niezbędne wydatki, jak edukacja czy opieka zdrowotna. W artykule…

Bauabzugsteuer – podatek budowlany w Niemczech

Niemiecki rynek budowlany, znany ze swojej dojrzałości i złożonych regulacji, stanowi zarówno pole możliwości, jak i wyzwań dla przedsiębiorców. Jednym z najbardziej skomplikowanych i często niedocenianych aspektów działalności w tym sektorze jest podatek Bauabzugsteuer, który wpływa na zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy budowlane. Niezrozumienie jego mechanizmów może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych.…

Praca sezonowa w Niemczech bez podatku

Praca sezonowa w Niemczech fascynuje i przyciąga rzesze pracowników, nie tylko z Polski, ale z całej Europy. A co jeśli dowiesz się, że istnieje możliwość pracy w tym kraju nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale również z minimalnym obciążeniem podatkowym? Brzmi jak świetna oferta, prawda? W tym rozbudowanym poradniku zapraszam Cię na podróż przez meandry…

Wspólne rozliczenie z małżonkiem pracującym w Niemczech – najważniejsze informacje

Podatki – tego słowa wiele osób boi się jak ognia. Jednak poruszając się po labiryncie przepisów podatkowych z odpowiednią wiedzą, można zauważyć, że wiele z nich zostało stworzonych, aby ułatwić nam życie. Dlatego dziś skupimy się na jednym z nich – wspólnym rozliczeniu podatkowym w Niemczech. Temat ten jest szczególnie ważny dla par, w których…

Współpracują z nami: