Meritum Podatki

Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice

Praca w Niemczech dla Polaków jest bardzo opłacalna, dlatego wielu naszych rodaków wyjeżdża do naszych zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych. Z pewnością nie mogą narzekać oni na pensję ani na świadczenia socjalne oferowane w tym kraju. Problem stanowić może za to skomplikowany system, gdzie funkcjonują dwa numery podatkowe – numer identyfikacji podatkowej oraz numer podatkowy Steuernummer. Może to prowadzić do zdezorientowania i wielu komplikacji, dlatego w tym artykule przygotowaliśmy szczegółowe porównanie obu tych identyfikatorów.

Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice

Identifikationsnummer a Steuernummer – jakie są różnice?

Czym najbardziej różnią się numer podatkowy a numer identyfikacji podatkowej? Ten drugi (Identifikationsnummer) Zostaje nam przyznany raz i pozostaje taki sam się do końca życia – nie ma wpływu, czy zmienimy miejsce zamieszkania, czy stan cywilny. Jeżeli raz mieszkaliśmy w Niemczech i został nam przydzielony, to nawet po długiej nieobecności po powrocie w dalszym ciągu będziemy posługiwać się tym samym numerem identyfikacji podatkowej.

Szczególnie mylące jest również to, że jest on nazywany bardzo różnie. Z pewnością spotkasz się również z takimi określeniami jak numer identyfikacyjny (Identifikationsnummer), numer identyfikacji podatkowej (Steueridentifikationsnummer) czy numer Tax ID (Steuer-ID).

W przypadku numeru podatkowego (Steuernummer) sytuacja wygląda trochę inaczej. Z racji, że zawarte są w nim informacje zależne od naszego adresu i przynależności do danego urzędu skarbowego, może on ulec zmianie. Stanie się tak w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, ponieważ każda placówka, w której składamy rozliczenie, ma swój przypisany kod – stanowi on zazwyczaj pierwsze cyfry naszego Steuernummer. Przez cały okres przebywania w Niemczech możemy mieć więc wiele różnych numerów podatkowych.

Jeżeli zdecydujemy się założyć własną działalność gospodarczą, a wcześniej już pracowaliśmy na umowie o pracę i rozliczaliśmy się z podatku, również zostanie nadany nam nowy Steuernummer. Podobnie sytuacja wygląda po zawarciu związku małżeńskiego – korzystając z rozliczenia z partnerem fiskalnym, parze zostanie przypisany jeden wspólny numer podatkowy.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jak uzyskać Steuernummer i Identifikationsnummer?

Numer identyfikacji podatkowej podatnika w Niemczech otrzymujemy w tym kraju zaraz po zameldowaniu. Cały proces odbywa się automatycznie – do 2 tygodni od złożenia niezbędnych dokumentów w urzędzie gminy otrzymamy pismo z indywidualnym numerem. Steuernummer, czyli numer podatkowy otrzymujemy natomiast dopiero w momencie, gdy na nasze konto wpłyną pierwsze pieniądze i zajdzie konieczność złożenia deklaracji podatkowej.

Gdzie znajdę mój zagraniczny numer identyfikacyjny podatnika?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, numer identyfikacji podatkowej zostanie nam wysłany w specjalnym piśmie przez urząd skarbowy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie zawsze mamy dostęp do wszystkich dokumentów, na szczęście istnieje prosty sposób, aby uzyskać niezbędne informacje. Znajdywać się on będzie na praktycznie każdej korespondencji z urzędu oraz na takich dokumentach jak zaświadczenie o podatku od wynagrodzenia (niem. Lohnsteuerbescheinigung) czy zaświadczenie o dochodach (niem. Einkommensnachweis). Jeśli to również jest niemożliwe, najlepiej skontaktować się z Centralnym Federalnym Urzędem Podatkowym – można wysłać maila lub zadzwonić. Numer podatkowy (Steuernummer) podawany na każdej decyzji podatkowej, więc nie powinno być problemu z jego znalezieniem.

Oba te identyfikatory potrzebne będą nam do rozliczenia podatku z Niemiec. Jeśli masz z tym jakiekolwiek problemy, zgłoś się do nas. W naszym biurze podatkowym świadczymy profesjonalną pomoc we wszystkich kwestiach związanych z zagranicznymi rozliczeniami.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech
Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?
Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?
Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Współpracują z nami: