Meritum Podatki

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Praca na pół etatu Niemcy – jakie są zasady?

W Niemczech pełnym etatem określa się zatrudnienie, podczas którego czas pracy wynosi pomiędzy 35 a 42 godziny tygodniowo – zależne jest to od zakładu pracy. W przypadku umowy na wykonywanie obowiązków w czasie poniżej 15 godzin mówimy natomiast o Minijob – maksymalne wynagrodzenie wynosi tutaj 520 euro.

Teilzeit to kolejna z form zatrudnienia w Niemczech polegająca na pracy w skróconym wymiarze czasowym – od 15 do 30 godzin tygodniowo. Pomimo że jest nazywana pracą na pół etatu, to w rzeczywistości termin ten odnosi się do każdej umowy, gdzie pracuje się mniejszą ilość godzin niż podczas pełnego etatu.

Pomimo że podczas umowy w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech pracujemy mniej, otrzymamy taką samą stawkę za godzinę i tyle samo dni urlopu rocznie, co w przypadku pracy na pełen etat. Składki emerytalne i składki na ubezpieczenie społeczne będą jednak takie same, nawet w przypadku niższego ogólnego dochodu.

Teilzeit – ile godzin można przepracować?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, maksymalna liczba godzin przepracowana na Tailzait może wynieść 30 godzin, a w przypadku zatrudnienia, podczas którego przepracujemy mniej niż 15 godzin mamy już do czynienia z Minijob.

Nie ma żadnych przepisów sugerujących, jak godziny te mają rozkładać się w tygodniu – wszystko zależy tu od indywidualnych ustaleń osoby zatrudnionej z pracodawcą. Można wyrobić na przykład normę w 4 dni lub pracować codziennie w skróconym wymiarze czasowym – w ostatecznym rozrachunku liczy się tylko łączny czas pracy w miesiącu.

Dokładna liczba godzin powinna być jasno określona w umowie zawartej przed rozpoczęciem pracy – każda przepracowana godzina więcej traktowana jest jako nadgodziny, za które należy się pracownikowi wyrównanie w formie wolnego czasu lub dodatkowe wynagrodzenie pieniężne.

Teilzeit a ubezpieczenie w Niemczech

Ubezpieczenie zdrowotne na kasę chorych jest w Niemczech obowiązkowe, dlatego jest to bardzo ważny aspekt, którym powinna zainteresować się każda osoba podejmująca zatrudnienie w tym kraju. Na szczęście w przypadku Teilzeit obowiązują takie same zasady jak podczas zatrudnienia na pełen etat – pracodawca, na spółkę z pracownikiem, opłaca ubezpieczenie zdrowotne, które odprowadzane jest automatycznie od wypłaty. Oznacza to, że nie trzeba załatwiać żadnych dodatkowych formalności na własną rękę.

Teilzeit a podatek – jakie stawki zapłacimy?

Z punktu widzenia podatków nie ma znaczenia czy dochód pochodzi z pełnego wymiaru czasu, czy z zatrudnienia na pół etatu – stawki są takie same i płacimy je od uzyskanego wynagrodzenia. Tak samo pobierana jest zaliczka od każdej wypłaty i należy rozliczyć się z całości z urzędem skarbowym.

W większości przypadków umowa na pół etatu w Niemczech wiąże się z niższymi zarobkami, a w dalszym ciągu możemy skorzystać z wysokiej kwoty wolnej od podatku. Obecnie wynosi ona w Niemczech 10 908 € – dopiero od kwoty, która przekroczy taki dochodów, jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek dochodowy.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Wniosek o pracę na pół etatu w Niemczech

Zgodnie z § 8 TzBfG każdy pracownik może przejść na Teilzeit w dowolnym momencie, składając odpowiedni wniosek – na trzy miesiące przed planowanymi zmianami. Należy w nim uwzględnić dokładny wymiar czasu pracy, liczbę godzin oraz dni, w które chce się pracować. Po rozpatrzeniu prośby, decyzja podjęta przez pracodawcę musi trafić do pracownika na piśmie najpóźniej na miesiąc przed wprowadzeniem zmian.

Muszą zostać spełnione jednak następujące wymagania:

  • osoba pracuje w firmie przynajmniej sześć miesięcy,
  • firma zatrudnia więcej niż 15 pracowników,
  • nie występują przeciwwskazania w postaci pilnych powodów operacyjnych,
  • pracownicy i przełożeni dojdą do porozumienia co do liczby godzin i formy ich przepracowania.

Kiedy pracodawca może odmówić przejścia na Teilzeit? Jeżeli nie zostały spełnione wyżej przedstawione warunki oraz z ważnych powodów zakładowych, gdy uzna, że stanowi to zagrożenie dla firmy. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia i ciężko jednoznacznie wskazać powody, dla których wniosek może zostać odrzucony.

Praca na zmniejszony etat przysługuje nam także w okresie wychowawczym, czyli tzw. Elternzeit. W tym celu należy złożyć wniosek z siedmiotygodniowym wyprzedzeniem, jeżeli dziecko nie ukończyło 3 lat lub trzynastotygodniowym w przypadku dziecka do 8 roku życia. Urlop wychowawczy w Niemczech trwa maksymalnie 3 lata na dziecko dla każdego rodzica – przez ten czas mogą pracować zmianowo do 32 godzin tygodniowo.

Praca na Teilzeit w Niemczech a rozliczenie podatkowe

Potrzebujesz rozliczyć swój dochód osiągnięty z pracy na Teilzeit w Niemczech? Nie wiesz, jak się za to zabrać? Zgłoś się do nas i skorzystaj z usług naszego biura podatkowego – pomożemy załatwić Ci wszelkie formalności z urzędem skarbowym i uzyskać korzystny zwrot podatku z Niemiec. Zapraszamy – Podatkimeritum.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?
Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?
Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice
Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice

Praca w Niemczech dla Polaków jest bardzo opłacalna, dlatego wielu naszych rodaków wyjeżdża do naszych zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych. Z pewnością nie mogą narzekać oni na pensję ani na świadczenia socjalne oferowane w tym kraju. Problem stanowić może za to skomplikowany system, gdzie funkcjonują dwa numery podatkowe – numer identyfikacji podatkowej oraz numer podatkowy Steuernummer. Może to prowadzić do zdezorientowania i wielu komplikacji, dlatego w tym artykule przygotowaliśmy szczegółowe porównanie obu tych identyfikatorów.

Współpracują z nami: