Meritum Podatki

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Praca na pół etatu Niemcy – jakie są zasady?

W Niemczech pełnym etatem określa się zatrudnienie, podczas którego czas pracy wynosi pomiędzy 35 a 42 godziny tygodniowo – zależne jest to od zakładu pracy. W przypadku umowy na wykonywanie obowiązków w czasie poniżej 15 godzin mówimy natomiast o Minijob – maksymalne wynagrodzenie wynosi tutaj 520 euro.

Teilzeit to kolejna z form zatrudnienia w Niemczech polegająca na pracy w skróconym wymiarze czasowym – od 15 do 30 godzin tygodniowo. Pomimo że jest nazywana pracą na pół etatu, to w rzeczywistości termin ten odnosi się do każdej umowy, gdzie pracuje się mniejszą ilość godzin niż podczas pełnego etatu.

Pomimo że podczas umowy w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech pracujemy mniej, otrzymamy taką samą stawkę za godzinę i tyle samo dni urlopu rocznie, co w przypadku pracy na pełen etat. Składki emerytalne i składki na ubezpieczenie społeczne będą jednak takie same, nawet w przypadku niższego ogólnego dochodu.

Teilzeit – ile godzin można przepracować?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, maksymalna liczba godzin przepracowana na Tailzait może wynieść 30 godzin, a w przypadku zatrudnienia, podczas którego przepracujemy mniej niż 15 godzin mamy już do czynienia z Minijob.

Nie ma żadnych przepisów sugerujących, jak godziny te mają rozkładać się w tygodniu – wszystko zależy tu od indywidualnych ustaleń osoby zatrudnionej z pracodawcą. Można wyrobić na przykład normę w 4 dni lub pracować codziennie w skróconym wymiarze czasowym – w ostatecznym rozrachunku liczy się tylko łączny czas pracy w miesiącu.

Dokładna liczba godzin powinna być jasno określona w umowie zawartej przed rozpoczęciem pracy – każda przepracowana godzina więcej traktowana jest jako nadgodziny, za które należy się pracownikowi wyrównanie w formie wolnego czasu lub dodatkowe wynagrodzenie pieniężne.

Teilzeit a ubezpieczenie w Niemczech

Ubezpieczenie zdrowotne na kasę chorych jest w Niemczech obowiązkowe, dlatego jest to bardzo ważny aspekt, którym powinna zainteresować się każda osoba podejmująca zatrudnienie w tym kraju. Na szczęście w przypadku Teilzeit obowiązują takie same zasady jak podczas zatrudnienia na pełen etat – pracodawca, na spółkę z pracownikiem, opłaca ubezpieczenie zdrowotne, które odprowadzane jest automatycznie od wypłaty. Oznacza to, że nie trzeba załatwiać żadnych dodatkowych formalności na własną rękę.

Teilzeit a podatek – jakie stawki zapłacimy?

Z punktu widzenia podatków nie ma znaczenia czy dochód pochodzi z pełnego wymiaru czasu, czy z zatrudnienia na pół etatu – stawki są takie same i płacimy je od uzyskanego wynagrodzenia. Tak samo pobierana jest zaliczka od każdej wypłaty i należy rozliczyć się z całości z urzędem skarbowym.

W większości przypadków umowa na pół etatu w Niemczech wiąże się z niższymi zarobkami, a w dalszym ciągu możemy skorzystać z wysokiej kwoty wolnej od podatku. Obecnie wynosi ona w Niemczech 10 908 € – dopiero od kwoty, która przekroczy taki dochodów, jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek dochodowy.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Wniosek o pracę na pół etatu w Niemczech

Zgodnie z § 8 TzBfG każdy pracownik może przejść na Teilzeit w dowolnym momencie, składając odpowiedni wniosek – na trzy miesiące przed planowanymi zmianami. Należy w nim uwzględnić dokładny wymiar czasu pracy, liczbę godzin oraz dni, w które chce się pracować. Po rozpatrzeniu prośby, decyzja podjęta przez pracodawcę musi trafić do pracownika na piśmie najpóźniej na miesiąc przed wprowadzeniem zmian.

Muszą zostać spełnione jednak następujące wymagania:

  • osoba pracuje w firmie przynajmniej sześć miesięcy,
  • firma zatrudnia więcej niż 15 pracowników,
  • nie występują przeciwwskazania w postaci pilnych powodów operacyjnych,
  • pracownicy i przełożeni dojdą do porozumienia co do liczby godzin i formy ich przepracowania.

Kiedy pracodawca może odmówić przejścia na Teilzeit? Jeżeli nie zostały spełnione wyżej przedstawione warunki oraz z ważnych powodów zakładowych, gdy uzna, że stanowi to zagrożenie dla firmy. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia i ciężko jednoznacznie wskazać powody, dla których wniosek może zostać odrzucony.

Praca na zmniejszony etat przysługuje nam także w okresie wychowawczym, czyli tzw. Elternzeit. W tym celu należy złożyć wniosek z siedmiotygodniowym wyprzedzeniem, jeżeli dziecko nie ukończyło 3 lat lub trzynastotygodniowym w przypadku dziecka do 8 roku życia. Urlop wychowawczy w Niemczech trwa maksymalnie 3 lata na dziecko dla każdego rodzica – przez ten czas mogą pracować zmianowo do 32 godzin tygodniowo.

Praca na Teilzeit w Niemczech a rozliczenie podatkowe

Potrzebujesz rozliczyć swój dochód osiągnięty z pracy na Teilzeit w Niemczech? Nie wiesz, jak się za to zabrać? Zgłoś się do nas i skorzystaj z usług naszego biura podatkowego – pomożemy załatwić Ci wszelkie formalności z urzędem skarbowym i uzyskać korzystny zwrot podatku z Niemiec. Zapraszamy – Podatkimeritum.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Gewerbesteuer – podatek handlowy w Niemczech

Jeden z najbardziej unikatowych i zarazem kluczowych podatków w tym kraju to Gewerbesteuer, czyli podatek handlowy. Nie tylko jest on głównym źródłem dochodu dla niemieckich gmin, ale również ma niezwykle bogatą i długą historię. Jest to podatek, który dotyczy praktycznie każdego przedsiębiorcy na niemieckim rynku, niezależnie od wielkości i formy działalności. W tym artykule zagłębimy…

Arbeitnehmerpauschbetrag – ryczałtowy koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Niemiecki system podatkowy, choć z pozoru skomplikowany, kryje w sobie wiele mechanizmów ulg i odliczeń, które mogą znacząco wpłynąć na domowy budżet. Jednym z najbardziej interesujących jest Arbeitnehmerpauschbetrag, czyli zryczałtowany koszt uzyskania przychodu, który od lat jest ważnym elementem rocznych rozliczeń podatkowych w Niemczech. Jest to ulga, z której mogą skorzystać zarówno pracownicy na etatach,…

Kinderfreibetrag – ulga podatkowa na dziecko w Niemczech

W tym wpisie przybliżymy jeden z najważniejszych aspektów systemu podatkowego w Niemczech, który dotyczy wielu rodziców. Chodzi o Kinderfreibetrag – ulgę podatkową na dziecko, która stanowi kluczowy element wsparcia finansowego dla rodzin. Dzięki niej rodzice mogą znacznie zmniejszyć swoje obciążenie podatkowe, przesuwając środki finansowe na inne niezbędne wydatki, jak edukacja czy opieka zdrowotna. W artykule…

Bauabzugsteuer – podatek budowlany w Niemczech

Niemiecki rynek budowlany, znany ze swojej dojrzałości i złożonych regulacji, stanowi zarówno pole możliwości, jak i wyzwań dla przedsiębiorców. Jednym z najbardziej skomplikowanych i często niedocenianych aspektów działalności w tym sektorze jest podatek Bauabzugsteuer, który wpływa na zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy budowlane. Niezrozumienie jego mechanizmów może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych.…

Praca sezonowa w Niemczech bez podatku

Praca sezonowa w Niemczech fascynuje i przyciąga rzesze pracowników, nie tylko z Polski, ale z całej Europy. A co jeśli dowiesz się, że istnieje możliwość pracy w tym kraju nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale również z minimalnym obciążeniem podatkowym? Brzmi jak świetna oferta, prawda? W tym rozbudowanym poradniku zapraszam Cię na podróż przez meandry…

Wspólne rozliczenie z małżonkiem pracującym w Niemczech – najważniejsze informacje

Podatki – tego słowa wiele osób boi się jak ognia. Jednak poruszając się po labiryncie przepisów podatkowych z odpowiednią wiedzą, można zauważyć, że wiele z nich zostało stworzonych, aby ułatwić nam życie. Dlatego dziś skupimy się na jednym z nich – wspólnym rozliczeniu podatkowym w Niemczech. Temat ten jest szczególnie ważny dla par, w których…

Współpracują z nami: