Meritum Podatki

Terminy składania deklaracji podatkowej w Niemczech za 2023

Terminy składania deklaracji podatkowej w Niemczech Realizując sprawozdanie finansowe za zyski zdobyte w Niemczech, niezbędne jest przedłożenie deklaracji podatkowej do niemieckiego biura podatkowego, czyli Finanzamtu, po zakończeniu roku podatkowego (który, podobnie jak w Polsce, jest jednoznaczny z rokiem kalendarzowym). Zyski osiągnięte na terenie Niemiec powinny zostać zadeklarowane właśnie w tym państwie. Jest to implikacja umowy…

Terminy składania deklaracji podatkowej w Niemczech

Realizując sprawozdanie finansowe za zyski zdobyte w Niemczech, niezbędne jest przedłożenie deklaracji podatkowej do niemieckiego biura podatkowego, czyli Finanzamtu, po zakończeniu roku podatkowego (który, podobnie jak w Polsce, jest jednoznaczny z rokiem kalendarzowym). Zyski osiągnięte na terenie Niemiec powinny zostać zadeklarowane właśnie w tym państwie. Jest to implikacja umowy dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania. Choć przez wiele lat terminy podania sprawozdań podatkowych w Niemczech były stałe, to na skutek pandemii ostatnie lata były różne. 

Jak zatem prezentują się daty dla deklaracji podatkowych w Niemczech w roku 2023?

Niemiecki PIT - kiedy jest możliwość składania w 2023 roku? 

Cykl podatkowy w Niemczech ma swój finał 31 grudnia każdego roku. Już pierwszego dnia nowego roku istnieje możliwość złożenia niemieckiego PIT, oczywiście jedynie w formie elektronicznej, biorąc pod uwagę wolny dzień. Zgodnie z regulacjami, jest to całkowicie dozwolone.

Wczesne zgłaszanie jest dostępne głównie dla osób prowadzących działalność na własny rachunek, które mają pełną wiedzę o swoich dochodach oraz dostępnych ulgach podatkowych. Pracownicy muszą zazwyczaj zaczekać, aż pracodawca dostarczy im niemiecki PIT, czyli Lohnsteuerbescheinigung. Ten dokument może zostać zastąpiony przez miesięczne sprawozdania finansowe wysyłane pracownikom po płatności, ale optymalnie jest zaczekać na Lohnsteuerbescheinigung od pracodawcy. Podsumowuje on cały rok naszych zysków, uwzględniając wszystkie dane niezbędne do deklaracji podatkowej, np. dokładną kwotę składek opłaconych przez pracodawcę.

Dodatkowo, Polacy pracujący w Niemczech muszą także zdobyć certyfikat UE/EOG dotyczący poziomu dochodów w Polsce. Ten dokument jest dostępny w polskim biurze podatkowym. Jeśli ktoś zdobywał przychód w Polsce, najpierw musi go zgłosić w kraju. Z tego względu termin zgłoszenia PIT w Polsce jest istotny w kontekście zgłoszenia w Niemczech.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT w 2023 roku? 

PIT od pracodawcy jest kluczowy do rozliczenia się w Polsce. Pośrednio jest również wymagany do rozliczenia się w Niemczech, jeśli dochody były zdobywane w Polsce (niemiecki urząd podatkowy będzie wymagał zaświadczenia o dochodach w Polsce, które, jeśli wystąpiły, muszą zostać najpierw zgłoszone w Polsce). Polski pracodawca jest zobligowany dostarczyć PIT pracownikowi do 28.02.2023. Po otrzymaniu polskiego PIT-u, możemy rozliczyć nasze zyski z Polski i zdobyć certyfikat o dochodach na formularzu UE/EOG. Następnie możemy przystąpić do rozliczania dochodów niemieckich, które zgłaszane są w Niemczech.

Niemiecki PIT za rok 2022, czyli Lohnsteuerbescheinigung für 2022, musi także być udostępniony pracownikowi przez pracodawcę przed końcem lutego 2023 roku. Pracodawca niemiecki dostarcza go elektronicznie lub tradycyjną pocztą, najczęściej tak, jak pracownik otrzymuje miesięczne sprawozdania, czyli Monatsabrechnung.

Do kiedy zgłosić PIT w Niemczech? 

W Niemczech termin zgłoszenia deklaracji podatkowej nigdy nie był uzależniony od typów zgłoszenia, ponieważ zgłoszenie w Niemczech jest jedno, a w zależności od typu dochodu, wypełnia się różne formularze dodatkowe. Jednak termin składania niemieckiej deklaracji podatkowej zależy od tego, czy korzystasz z pomocy doradcy podatkowego. Doradcą podatkowym jest tutaj tylko certyfikowany doradca, natomiast podstawowe usługi księgowe często nie są uważane za doradztwo podatkowe.

Do 2020 roku, w Niemczech deklarację podatkową należało złożyć do 31 lipca następnego roku, jeśli zgłaszano bez wsparcia doradcy podatkowego. Z pomocą doradcy, termin był przesuwany do końca maja roku następnego. Jednakże, od czasów pandemii, terminy były każdego roku przedłużane. Za rok 2022, niemiecką deklarację podatkową trzeba złożyć do 2 października 2023, jeśli zgłaszasz samodzielnie, a z pomocą doradcy, termin jest przedłużony do 31 sierpnia 2024. W nadchodzących latach te daty jeszcze nie wrócą do stanu sprzed pandemii, więc warto sprawdzać każdego roku, do kiedy trzeba zgłosić deklarację podatkową w Niemczech.

Jest jednak ważne, aby pamiętać, że te daty dotyczą osób, które są zobligowane do zgłaszania deklaracji podatkowej w Niemczech. Niektórzy nie mają takiego obowiązku, ale muszą spełniać określone warunki.

Czy mogę zgłosić deklarację podatkową później?  

Jeśli nie jesteś w stanie zgłosić deklaracji podatkowej przed końcem października 2023 roku, Finanzamt może udzielić Ci odroczenia, jednak najpierw musisz o nie poprosić. W przeciwnym razie grozi Ci kara finansowa za nieterminowe zgłoszenie deklaracji podatkowej. Z pomocą doradcy, termin jest przesuwany nawet do końca sierpnia 2024. W przypadku osiągania dodatkowych zysków lub dochodów z innego kraju niż Niemcy, zazwyczaj warto jest zgłosić deklarację podatkową nawet, jeśli nie jesteś do tego zobligowany, ponieważ niekiedy oznacza to uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku.

Powyższe informacje mają charakter ogólny i służą jedynie jako wstępne wytyczne dotyczące niemieckiego systemu podatkowego. Warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby uzyskać dokładne i aktualne informacje oraz pomoc w przygotowaniu i złożeniu deklaracji podatkowej, uwzględniając wszystkie specyficzne aspekty Twojej sytuacji finansowej.

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Dodatek za pracę w dni świąteczne w Niemczech- zobacz czy Ci się należy!

Najlepszą rzeczą na wiosnę w Niemczech są święta państwowe, prawda? Od Wielkanocy do Zielonych Świątek jest kilka dni ustawowo wolnych od pracy, które sprawiają, że tydzień pracy jest nieco krótszy. Nie dotyczy to jednak wszystkich branż. Jeśli na przykład pracujesz w sektorze opieki zdrowotnej, a praca zmianowa jest częścią Twojej codziennej rutyny, w ramach rekompensaty…

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Współpracują z nami: