Meritum Podatki

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech - karta eGK

Co to jest elektroniczna karta zdrowia? Elektroniczna karta zdrowia (eGK) funkcjonuje jako potwierdzenie ubezpieczenia. Umożliwia ona łatwy dostęp do kompleksowej opieki oferowanej w praktykach lekarskich, gabinetach dentystycznych czy w szpitalach. Posiada również funkcję zapewnienia optymalnej ochrony podczas podróży zagranicznych. Aby to osiągnąć, zalecane jest używanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego: Zintegrowana…

Ulgi podatkowe w Niemczech

Co to jest elektroniczna karta zdrowia?

Elektroniczna karta zdrowia (eGK) funkcjonuje jako potwierdzenie ubezpieczenia. Umożliwia ona łatwy dostęp do kompleksowej opieki oferowanej w praktykach lekarskich, gabinetach dentystycznych czy w szpitalach. Posiada również funkcję zapewnienia optymalnej ochrony podczas podróży zagranicznych. Aby to osiągnąć, zalecane jest używanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego: Zintegrowana z eGK, EKUZ pozwala na korzystanie z opieki zdrowotnej w przypadku wypadków lub nagłych zachorowań poza granicami Niemiec. Obejmuje to wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz wiele innych państw europejskich.

Należy zauważyć, że każdy zarejestrowany członek oraz osoby współubezpieczone w ramach rodziny otrzymują indywidualną kartę.

Od 1 stycznia 2015 r. tylko elektroniczna karta zdrowia (eGK) jest ważnym dowodem uprawniającym do ubiegania się o świadczenia z ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego.

EGK wspiera aplikacje infrastruktury telematycznej (TI), które służą poprawie wydajności, jakości i przejrzystości opieki. Dzięki danym o nagłych wypadkach lekarze mają wszystkie ważne informacje na wyciągnięcie ręki. Pacjenci i lekarze są lepiej informowani o istniejących diagnozach i przeprowadzonych terapiach. Celem jest poprawa jakości opieki medycznej i wzmocnienie roli pacjentów.

Od jesieni 2020 r. osoby ubezpieczone mogą przechowywać osobiste dane zdrowotne, takie jak informacje o nietolerancjach leków, alergiach i chorobach przewlekłych, o których wiedza może być ważna dla leczenia w nagłych wypadkach, w formie cyfrowej na swoim eGK jako dane ratunkowe. Ponadto w aplikacji danych ratunkowych można również przechowywać dalsze informacje medyczne, a także dane kontaktowe lekarzy prowadzących leczenie i osób, na przykład krewnych, które należy poinformować w nagłych wypadkach. W nagłych przypadkach dane te mogą być następnie odczytane przez lekarzy na eGK. Osoby ubezpieczone mogą również udostępniać te dane ratunkowe swoim lekarzom prowadzącym w ramach standardowej opieki. Mają oni również prawo do tworzenia i aktualizowania elektronicznych danych ratunkowych.

Wszystkie ważne dane dotyczące zdrowia są przechowywane w elektronicznej karcie pacjenta (ePA). Za pomocą elektronicznej karty zdrowia i powiązanego z nią kodu PIN pacjenta możesz zarządzać, usuwać i aktualizować dane zapisane w gabinecie lekarskim. Sam decydujesz, jakie dane są przechowywane, która przychodnia, apteka lub szpital może mieć do nich dostęp i przez jaki czas.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Struktura elektronicznej karty zdrowia (eGK)

Mikroprocesorowy chip: Na eGK umieszczony jest chip przechowujący Twoje dane osobiste. Są one wykorzystywane przez Twojego lekarza, dentystę lub innego dostawcę usług do rozliczeń z AOK. Najnowsze wersje elektronicznych kart zdrowia są dodatkowo wyposażone w technologię komunikacji zbliżeniowej (NFC = Near Field Communication), co umożliwia wykorzystanie aplikacji medycznych, np. aplikacji e-recepty.

Zdjęcie: Z reguły na karcie znajduje się fotografia osoby ubezpieczonej, która ukończyła 15 lat. Ma to na celu zapobieganie nieautoryzowanemu użyciu karty. Dla tych, którzy z powodów zdrowotnych nie są w stanie uczestniczyć w sesji fotograficznej, umieszczenie zdjęcia jest opcjonalne. eGK nie wymaga fotografii biometrycznych, takich jak te w paszportach czy dowodach osobistych. Akceptowalne jest standardowe zdjęcie paszportowe, np. z automatu fotograficznego.

Numer ubezpieczenia: ten unikalny, dziesięciocyfrowy numer identyfikacyjny pozostaje z Tobą na całe życie.

Numer karty: sekwencyjne numerowanie pomaga w odróżnieniu starej karty od nowej wersji eGK.

Identyfikator karty dla funkcji NFC: CAN (Numer Dostępu do Karty) jest niezbędny do wprowadzenia w czytniku w celu użycia funkcji NFC. Bez CAN, dostęp do danych na chipie przez NFC jest niemożliwy.

Miejsce na podpis: eGK jest przeznaczona do użytku osobistego i musi być podpisana w wyznaczonym miejscu, aby była ważna. Zasadniczo, podpis musi pochodzić od osoby ubezpieczonej. Istnieją jednak wyjątki:

  • dla dzieci poniżej 15. roku życia,
  • dla osób nieposiadających pełnej zdolności do czynności prawnych lub mających ją ograniczoną.

W tych przypadkach podpisuje przedstawiciel ustawowy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz Jeśli nie masz dużego doświadczenia z rozliczeniami podatkowymi, na początku może być to trochę trudne. Ale z roku na rok będziesz nabierać coraz większej rutyny i obiecuję: gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku na twoje konto, zapomnisz o całym bólu. Dla wielu…

Współpracują z nami: