Meritum Podatki

Ulga abolicyjna Holandia 2021

Ulga abolicyjna w Holandii i jej likwidacja od 2021. Zobacz ile będziesz dopłacał do podatku w zeznaniu za 2021!

Ulga abolicyjna Holandia 2021 - likwidacja - strach się bać?

Wielkim echem wśród emigrantów rozeszła się wiadomość o zmianach jakie będą obowiązywać przy składaniu zeznania podatkowego za 2021 z uwzględnieniem dochodów z Holandii. Postanowiliśmy przeanalizować to na trzech przykładach aby stwierdzić, czy faktycznie dopłaty do podatku będą dotyczyć wszystkich.
Słowem wstępu należy zaznaczyć, że owe pomniejszenie ulgi abolicyjnej nie jest niczym nowym. W innych krajach UE jest to standard. Pomniejszenie ulgi ma na celu "wyrównanie" podatków należnych pomiędzy Państwami. Bo dlaczego mielibyśmy zarabiać za granicą i nie płacić tam podatku (bo tam np. jest kwota wolna od podatku 60 000 PLN), a dodatkowo nie płacić podatku od dochodu w Polsce, a na sam koniec odzyskać cały podatek z zagranicy? Musimy pamiętać, że owa ulga uderza najbardziej w zagraniczne zarządy, managerów, specjalistów i pracowników wykwalifikowanych, których dochody roczne przekraczają 120 000 EUR i często są zwolnione z opodatkowania za granicą.

Weźmy na tapetę standard pracownika tymczasowego w Holandii. Dane z Jaaropgave:

  • 13517 EUR - dochód
  • 1952 EUR - zaliczka na podatek
  • 163 - ilość dni zatrudnienia

Dochód po przeliczeniu 44711 PLN.
Po uwzględnieniu zaliczki na podatek 1952 EUR zapłaconej w Holandii w Polsce nie powstanie żaden podatek do zapłaty!
Pomniejszenie ulgi abolicyjnej nie ma wpływu na kwotę podatku.

Załóżmy, że w powyższym przypadku podatnik dodatkowo zarobił w Polsce 22809 PLN.
W takim przypadku powstanie zobowiązanie - podatek do zapłaty ok. 108 PLN w Polsce.

Kolejny przykład to:

  • 5432 EUR - dochód
  • 777 EUR - zaliczka na podatek
  • Ilość dni : 163 dni zatrudnienia

Tutaj również mamy sytuację, gdzie podatnik nie musi nic dopłacać.

Strach ma wielkie oczy jednak warto jednoznacznie pokazać, że biorąc na przykład standardowe dane z Jaaropgave, gdzie dochód nie przekracza 60 000 EUR to nie ma opcji, abyśmy dopłacali podatek w Polsce. Jednak jest jedno ale. To ale to zaliczka na podatek potrącona za granicą. Jeśli pracodawca nie potrącił podatku, wówczas trzeba będzie płacić go w Polsce - to oczywiste. Jeśli jednak podatek pobierany jest zgodnie z przepisami to kwota podatku potrąconego w Holandii jest wyższa niż w potencjalnie w Polsce. Tutaj jest duży bubel w ustawie ale o tym zaraz.

Na szczęście nie zlikwidowano pomniejszenia dochodu o należne diety. W 2021 dieta w Holandii to 50 EUR. Podatnik ma prawo pomniejszyć swój dochód o należną dietę. Innymi słowy jeśli podatnik zarobił 13517 EUR w Holandii, to w Polsce do opodatkowania nie jest brana kwota Dochód* Kurs waluty EUR, a brana jest następująca kwota:

Dochód w Holandii - (Ilość dni zatrudnienia*30%* 50 EUR) = Podstawa opodatkowania

Oczywiście należy przeliczyć kwotę wedle odpowiedniego kursu jednak w powyższym przykładzie kwota dochodu zostanie pomniejszona o ponad 15 000 PLN.
Ciekawym tematem jest kwestia zaliczka na podatek w Holandii. W Polsce podatek i składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne są pobierane osobno i wykazywane najczęściej w PIT 11 w rubrykach 33, 69 i 72.

Bubel w ustawie dot. abolicji podatkowej

W Holandii podatek pobierany jest w jednej kwocie wraz z składką ubezpieczeniową. Oznacza to zatem, że biorąc do obliczenia podatek zapłacony w Holandii bierzemy pod uwagę de-facto również składki, co powiększa naszą kwotę podatku zapłaconego za granicą. Holandia to nie jedyny przypadek i jest ich więcej w Europie.

Podsumowując - pomniejszenie ulgi abolicyjnej najmniej uderzy w pracowników sezonowych w Holandii ale również pracowników podejmujących cały rok w Holandii, pod warunkiem, że ich zaliczka podatkowa jest pobierana zgodnie ze stawkami i przepisami.

 

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

Jeśli długo czekasz na zwrot podatku z Holandii to warto przeczytać ten artykuł. Może rozwiać Twoje wątpliwości lub skłonić do reakcji i kontaktu z holenderskim Belastigndienst.

Extra zwrot na dziecko - korekta

Masz dziecko urodzone po 2004 r.? Pracujesz w Holandii? Masz prawo do dodatkowego zwrotu.

Zwrot podatku z Anglii
Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Zwrot podatku z Niemiec
Zasiłki rodzinne

Jeżeli legalnie pracujesz na terenie jednego z krajów członkowskich Unii, możesz starać się o świadczenia socjalne na terenie tego kraju.

Współpracują z nami: