Meritum Podatki

Ulgi podatkowe w Niemczech

Jeżeli pracujesz lub pracowałeś legalnie w Niemczech, a Twój pracodawca regularnie opłacał za Ciebie składki, to możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.

Ulgi podatkowe w Niemczech

Niemcy – ulgi podatkowe

Na początek warto zaznaczyć, że w Niemczech okres rozliczeniowy wygląda trochę inaczej niż w Polsce. W naszym kraju należy rozliczyć się do 30 kwietnia, a w przypadku naszych zachodnich sąsiadów ostatecznym terminem jest 31 maj. Wynika z tego, że jeżeli pracowaliśmy w Niemczech w 2019 roku, to rozliczyć powinniśmy się do 31 maja 2020 roku. Jeżeli nie zdążysz rozliczyć się do tego czasu, to nie musisz się bardzo martwić. Niemiecki Urząd Skarbowy wyślę do Ciebie list "przypominajkę", w którym zostanie Ci przyznany nowy termin, abyś mógł legalnie rozliczyć się z państwem. Zanim przystąpimy do rozliczania podatku warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i dowiedzieć się, jakie ulgi będą nam przysługiwać. Bardzo często samodzielne rozliczenie podatku z Niemiec i ubieganie się o zwrot może być problematyczne, dlatego zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych usług księgowych Podatki Meritum, którzy specjalizują się w rozliczaniu podatków i otrzymywaniu zwrotów z zagranicy.

Co możesz odliczyć od swojego podatku? - Ulgi podatkowe w Niemczech

Pewnie zastanawiasz się co mógłbyś odliczyć od swojego podatku, aby otrzymać bardziej atrakcyjny zwrot podatku z Niemiec. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o rachunkach, które wygenerowały się przez cały okres Twojej pracy oraz o kosztach związanych z wynajmowanym pokojem do pracy. Rachunki zawsze warto przechowywać. Mowa tu oczywiście o kosztach związanych z opłatami za gaz, prąd lub wodę. W przypadku wynajmowanego pokoju, który był przeznaczony do wykonywania pracy, możemy spodziewać się częściowego zwrotu za koszta, które przeznaczyliśmy na jego wynajem. Dość interesującą opcją jest również rozliczenie się ze wszystkich kosztów, które musieliśmy ponieść, aby otrzymać pracę na terytorium kraju. Nawet jeżeli tej pracy nie otrzymaliśmy, to przysługuje nam za nie całkowity zwrot. Takimi kosztami mogą być faktury związane z dojazdem na rozmowy kwalifikacyjne lub zakupione materiały, które umożliwiły nam odpowiednie przygotowanie. Warto zbierać wszystkie faktury i otrzymane paragony, aby móc je później udokumentować przed niemieckim Urzędem Skarbowym.

Osoby, które posiadają dzieci, również mogą liczyć na bardziej atrakcyjny zwrot dzięki ulgom podatkowym. Jeżeli Twoje dochody, które osiągnąłeś na terenie Niemiec, były niewielkie, to możesz skorzystać z tzw. dodatku na dziecko – może być to kwota nawet 170 euro miesięcznie. Dodatkowo, od swojego podatku możesz potrącić koszta, które wiązały się z zatrudnieniem opiekuna, który zajmowała się dzieckiem pod Twoją nieobecność. Może to być nawet 2/3 całej sumy. Tutaj jednak warto dodać, że dotyczy to tylko dzieci, które nie mają ukończonego 15 roku życia.

Ulgi podatkowe dotyczą również kosztów transportu do pracy. Jeżeli posiadasz samochód służbowy (hybrydę lub auto elektryczne), to również przysługuje Ci atrakcyjna ulga podatkowa. Jeżeli w Twoim domu wykonywałeś prace ogrodowe, do których zatrudniałeś ludzi lub korzystałeś z jakiejkolwiek innej pomocy domowej, to również to możesz odliczyć od swojego podatku.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Niemcy – ulgi podatkowe

Jak widać – istnieje wiele różnych czynników, które umożliwiają otrzymanie bardziej atrakcyjnego zwrotu podatku. Jeżeli potrzebujesz pomocy, bo nie wiesz, co Ci przysługuje, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Pomagamy naszym klientom uzyskać atrakcyjny zwrot podatku z Niemiec oraz z innych krajów. Zajmujemy się przygotowywaniem wniosków oraz bezpośrednim kontaktem z zagranicznymi urzędami skarbowymi. Serdecznie zapraszamy do współpracy z Podatki Meritum!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 9 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech
Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?
Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?
Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Współpracują z nami: