Meritum Podatki

Ulgi podatkowe w Niemczech

Jeżeli pracujesz lub pracowałeś legalnie w Niemczech, a Twój pracodawca regularnie opłacał za Ciebie składki, to możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.

Ulgi podatkowe w Niemczech

Niemcy - ulgi podatkowe

Na początek warto zaznaczyć, że w Niemczech okres rozliczeniowy wygląda trochę inaczej niż w Polsce. W naszym kraju należy rozliczyć się do 30 kwietnia, a w przypadku naszych zachodnich sąsiadów ostatecznym terminem jest 31 maj. Wynika z tego, że jeżeli pracowaliśmy w Niemczech w 2019 roku, to rozliczyć powinniśmy się do 31 maja 2020 roku. Jeżeli nie zdążysz rozliczyć się do tego czasu, to nie musisz się bardzo martwić. Niemiecki Urząd Skarbowy wyślę do Ciebie list "przypominajkę", w której zostanie Ci przyznany nowy termin, abyś mógł legalnie rozliczyć się z państwem. Zanim przystąpimy do rozliczania podatku warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i dowiedzieć się, jakie ulgi będą nam przysługiwać. Bardzo często samodzielne rozliczenie podatku z Niemiec i ubieganie się o zwrot może być problematyczne, dlatego zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych usług księgowych Podatki Meritum, którzy specjalizują się w rozliczaniu podatków i otrzymywaniu zwrotów z zagranicy.

Co możesz odliczyć od swojego podatku? - Ulgi podatkowe w Niemczech

Pewnie zastanawiasz się co mógłbyś odliczyć od swojego podatku, aby otrzymać bardziej atrakcyjny zwrot podatku z Niemiec. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o rachunkach, które wygenerowały się przez cały okres Twojej pracy oraz o kosztach związanych z wynajmowanym pokojem do pracy. Rachunki zawsze warto przechowywać. Mowa tu oczywiście o kosztach związanych z opłatami za gaz, prąd lub wodę. W przypadku wynajmowanego pokoju, który był przeznaczony do wykonywania pracy, możemy spodziewać się częściowego zwrotu za koszta, które przeznaczyliśmy na jego wynajem. Dość interesującą opcją jest również rozliczenie się ze wszystkich kosztów, które musieliśmy ponieść, aby otrzymać pracę na terytorium kraju. Nawet, jeżeli tej pracy nie otrzymaliśmy, to przysługuje nam za nie całkowity zwrot. Takimi kosztami mogą być faktury związane z dojazdem na rozmowy kwalifikacyjne lub zakupione materiały, które umożliwiły nam odpowiednie przygotowanie. Warto zbierać wszystkie faktury i otrzymane paragony, aby móc je później udokumentować przed niemieckim Urzędem Skarbowym.

Osoby, które posiadają dzieci, również mogą liczyć na bardziej atrakcyjny zwrot dzięki ulgom podatkowym. Jeżeli Twoje dochody, które osiągnąłeś na terenie Niemiec, były niewielkie, to możesz skorzystać z tzw. dodatku na dziecko - może być to kwota nawet 170 euro miesięcznie. Dodatkowo, od swojego podatku możesz potrącić koszta, które wiązały się z zatrudnieniem opiekuna , który zajmowała się dzieckiem pod Twoją nieobecność. Może to być nawet 2/3 całej sumy. Tutaj jednak warto dodać, że dotyczy to tylko dzieci, które nie mają ukończonego 15 roku życia.

Ulgi podatkowe dotyczą również kosztów transportu do pracy. Jeżeli posiadasz samochód służbowy (hybrydę lub auto elektryczne), to również przysługuje Ci atrakcyjna ulga podatkowa. Jeżeli w Twoim domu wykonywałeś prace ogrodowe, do których zatrudniałeś ludzi lub korzystałeś z jakiejkolwiek innej pomocy domowej, to również to możesz odliczyć od swojego podatku.

Niemcy - ulgi podatkowe

Jak widać - istnieje wiele różnych czynników, które umożliwiają otrzymanie bardziej atrakcyjnego zwrotu podatku. Jeżeli potrzebujesz pomocy, bo nie wiesz, co Ci przysługuje, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Pomagamy naszym klientom uzyskać atrakcyjny zwrot podatku z Niemiec oraz z innych krajów. Zajmujemy się przygotowywaniem wniosków oraz bezpośrednim kontaktem z zagranicznymi urzędami skarbowymi. Serdecznie zapraszamy do współpracy z Podatki Meritum!

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

Jeśli długo czekasz na zwrot podatku z Holandii to warto przeczytać ten artykuł. Może rozwiać Twoje wątpliwości lub skłonić do reakcji i kontaktu z holenderskim Belastigndienst.

Ulga abolicyjna Holandia 2021

Ulga abolicyjna w Holandii i jej likwidacja od 2021. Zobacz ile będziesz dopłacał do podatku w zeznaniu za 2021!

Extra zwrot na dziecko - korekta

Masz dziecko urodzone po 2004 r.? Pracujesz w Holandii? Masz prawo do dodatkowego zwrotu.

Zwrot podatku z Anglii
Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Współpracują z nami: