Meritum Podatki

Ulgi podatkowe w Niemczech

Jeżeli pracujesz lub pracowałeś legalnie w Niemczech, a Twój pracodawca regularnie opłacał za Ciebie składki, to możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.

Ulgi podatkowe w Niemczech

Niemcy – ulgi podatkowe

Na początek warto zaznaczyć, że w Niemczech okres rozliczeniowy wygląda trochę inaczej niż w Polsce. W naszym kraju należy rozliczyć się do 30 kwietnia, a w przypadku naszych zachodnich sąsiadów ostatecznym terminem jest 31 maj. Wynika z tego, że jeżeli pracowaliśmy w Niemczech w 2019 roku, to rozliczyć powinniśmy się do 31 maja 2020 roku. Jeżeli nie zdążysz rozliczyć się do tego czasu, to nie musisz się bardzo martwić. Niemiecki Urząd Skarbowy wyślę do Ciebie list "przypominajkę", w którym zostanie Ci przyznany nowy termin, abyś mógł legalnie rozliczyć się z państwem. Zanim przystąpimy do rozliczania podatku warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i dowiedzieć się, jakie ulgi będą nam przysługiwać. Bardzo często samodzielne rozliczenie podatku z Niemiec i ubieganie się o zwrot może być problematyczne, dlatego zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych usług księgowych Podatki Meritum, którzy specjalizują się w rozliczaniu podatków i otrzymywaniu zwrotów z zagranicy.

Co możesz odliczyć od swojego podatku? - Ulgi podatkowe w Niemczech

Pewnie zastanawiasz się co mógłbyś odliczyć od swojego podatku, aby otrzymać bardziej atrakcyjny zwrot podatku z Niemiec. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o rachunkach, które wygenerowały się przez cały okres Twojej pracy oraz o kosztach związanych z wynajmowanym pokojem do pracy. Rachunki zawsze warto przechowywać. Mowa tu oczywiście o kosztach związanych z opłatami za gaz, prąd lub wodę. W przypadku wynajmowanego pokoju, który był przeznaczony do wykonywania pracy, możemy spodziewać się częściowego zwrotu za koszta, które przeznaczyliśmy na jego wynajem. Dość interesującą opcją jest również rozliczenie się ze wszystkich kosztów, które musieliśmy ponieść, aby otrzymać pracę na terytorium kraju. Nawet jeżeli tej pracy nie otrzymaliśmy, to przysługuje nam za nie całkowity zwrot. Takimi kosztami mogą być faktury związane z dojazdem na rozmowy kwalifikacyjne lub zakupione materiały, które umożliwiły nam odpowiednie przygotowanie. Warto zbierać wszystkie faktury i otrzymane paragony, aby móc je później udokumentować przed niemieckim Urzędem Skarbowym.

Osoby, które posiadają dzieci, również mogą liczyć na bardziej atrakcyjny zwrot dzięki ulgom podatkowym. Jeżeli Twoje dochody, które osiągnąłeś na terenie Niemiec, były niewielkie, to możesz skorzystać z tzw. dodatku na dziecko – może być to kwota nawet 170 euro miesięcznie. Dodatkowo, od swojego podatku możesz potrącić koszta, które wiązały się z zatrudnieniem opiekuna, który zajmowała się dzieckiem pod Twoją nieobecność. Może to być nawet 2/3 całej sumy. Tutaj jednak warto dodać, że dotyczy to tylko dzieci, które nie mają ukończonego 15 roku życia.

Ulgi podatkowe dotyczą również kosztów transportu do pracy. Jeżeli posiadasz samochód służbowy (hybrydę lub auto elektryczne), to również przysługuje Ci atrakcyjna ulga podatkowa. Jeżeli w Twoim domu wykonywałeś prace ogrodowe, do których zatrudniałeś ludzi lub korzystałeś z jakiejkolwiek innej pomocy domowej, to również to możesz odliczyć od swojego podatku.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Niemcy – ulgi podatkowe

Jak widać – istnieje wiele różnych czynników, które umożliwiają otrzymanie bardziej atrakcyjnego zwrotu podatku. Jeżeli potrzebujesz pomocy, bo nie wiesz, co Ci przysługuje, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Pomagamy naszym klientom uzyskać atrakcyjny zwrot podatku z Niemiec oraz z innych krajów. Zajmujemy się przygotowywaniem wniosków oraz bezpośrednim kontaktem z zagranicznymi urzędami skarbowymi. Serdecznie zapraszamy do współpracy z Podatki Meritum!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 9 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Gewerbesteuer – podatek handlowy w Niemczech

Jeden z najbardziej unikatowych i zarazem kluczowych podatków w tym kraju to Gewerbesteuer, czyli podatek handlowy. Nie tylko jest on głównym źródłem dochodu dla niemieckich gmin, ale również ma niezwykle bogatą i długą historię. Jest to podatek, który dotyczy praktycznie każdego przedsiębiorcy na niemieckim rynku, niezależnie od wielkości i formy działalności. W tym artykule zagłębimy…

Arbeitnehmerpauschbetrag – ryczałtowy koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Niemiecki system podatkowy, choć z pozoru skomplikowany, kryje w sobie wiele mechanizmów ulg i odliczeń, które mogą znacząco wpłynąć na domowy budżet. Jednym z najbardziej interesujących jest Arbeitnehmerpauschbetrag, czyli zryczałtowany koszt uzyskania przychodu, który od lat jest ważnym elementem rocznych rozliczeń podatkowych w Niemczech. Jest to ulga, z której mogą skorzystać zarówno pracownicy na etatach,…

Kinderfreibetrag – ulga podatkowa na dziecko w Niemczech

W tym wpisie przybliżymy jeden z najważniejszych aspektów systemu podatkowego w Niemczech, który dotyczy wielu rodziców. Chodzi o Kinderfreibetrag – ulgę podatkową na dziecko, która stanowi kluczowy element wsparcia finansowego dla rodzin. Dzięki niej rodzice mogą znacznie zmniejszyć swoje obciążenie podatkowe, przesuwając środki finansowe na inne niezbędne wydatki, jak edukacja czy opieka zdrowotna. W artykule…

Bauabzugsteuer – podatek budowlany w Niemczech

Niemiecki rynek budowlany, znany ze swojej dojrzałości i złożonych regulacji, stanowi zarówno pole możliwości, jak i wyzwań dla przedsiębiorców. Jednym z najbardziej skomplikowanych i często niedocenianych aspektów działalności w tym sektorze jest podatek Bauabzugsteuer, który wpływa na zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy budowlane. Niezrozumienie jego mechanizmów może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych.…

Praca sezonowa w Niemczech bez podatku

Praca sezonowa w Niemczech fascynuje i przyciąga rzesze pracowników, nie tylko z Polski, ale z całej Europy. A co jeśli dowiesz się, że istnieje możliwość pracy w tym kraju nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale również z minimalnym obciążeniem podatkowym? Brzmi jak świetna oferta, prawda? W tym rozbudowanym poradniku zapraszam Cię na podróż przez meandry…

Wspólne rozliczenie z małżonkiem pracującym w Niemczech – najważniejsze informacje

Podatki – tego słowa wiele osób boi się jak ognia. Jednak poruszając się po labiryncie przepisów podatkowych z odpowiednią wiedzą, można zauważyć, że wiele z nich zostało stworzonych, aby ułatwić nam życie. Dlatego dziś skupimy się na jednym z nich – wspólnym rozliczeniu podatkowym w Niemczech. Temat ten jest szczególnie ważny dla par, w których…

Współpracują z nami: