Meritum Podatki

Ulgi podatkowe w Norwegii, czyli z czego możesz skorzystać podczas rozliczania podatku

Każdemu pracownikowi, który legalnie pracował na terenie Norwegii i za którego pracodawca regularnie odprowadzał składki, przysługuje otrzymanie zwrotu podatku.

Ulgi podatkowe w Norwegii, czyli z czego możesz skorzystać podczas rozliczania podatku

Norwegia – ulgi podatkowe

Jeżeli pracowałeś na terenie Norwegii to konieczne jest rozliczenie się z tym Państwem z podatku do dnia 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Dla przykładu – jeżeli pracowałeś w Norwegii w 2022 roku, to rozliczyć powinieneś się do 30 kwietnia 2023 roku. Działa to dokładnie w takim samych terminach jak w Polsce. W Norwegii istnieje wiele różnych ulg podatkowych, które umożliwiają Ci otrzymanie bardziej atrakcyjny zwrot podatku z Norwegii. Możesz skorzystać z tym samych ulg co rodowici mieszkańcy Norwegii oraz z dodatkowych opcji, które przysługują Ci jako obcokrajowcowi. W tym artykule przyjrzymy się bliżej wszystkim ulgom podatkowym z których możesz skorzystać, jeśli pracowałeś w Norwegii w 2023 roku. Jeżeli interesuje Cię ten temat i chciałbyś dowiedzieć się więcej, to zapraszamy do lektury!

Ulgi podatkowe w Norwegii

Tak, jak już wspominaliśmy, wysokość podatku możesz obniżyć dzięki odliczeniom, czyli ulgom podatkowym. To, jakie z nich Ci przysługują, jest całkowicie uzależnione od indywidualnych kosztów i Twojej sytuacji życiowej oraz od formy pracy, którą wykonujesz. Najbardziej opłacalną opcją, z której korzysta większość obcokrajowców, jest status pendler. Jest to forma ulgi, która jest bardzo łatwa do udokumentowania. Jedynymi warunkami, które musisz spełniać, jest legalne zatrudnienie na terenie Norwegii oraz udokumentowanie podróży do Polski. Takich podróży w jednym roku podatkowym musi być minimum 3 (są to warunki w przypadku familiependler). Są dwa główne rodzaje statusu pendler, które można uzyskać. Pierwszym z nich jest już wcześniej wspomniany familiependler, który jest przeznaczony dla osób posiadających rodzinę (żonę/męża oraz dzieci), a drugim z nich jest enslig pendler dedykowany dla osobó samotnych. Aby móc skorzystać z tego typu zwrotu zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, należy spełniać pewne warunki.

W przypadku, gdy chcemy uzyskać ulgę z tytułu familiependler, to pierwszym warunkiem, który należy wykonać, jest posiadanie legalnego zatrudnienia oraz odprowadzanie składek do norweskiej agencji rządowej, zwanej NAV – Norwegian Labour and Welfare Administration. Równie ważne jest, aby razem ze swoją rodziną, która musi mieszkać w Polsce, posiadać wspólny adres zameldowania. Oprócz tego istotne jest, aby odwiedzać ją minimum 3 razy w roku i posiadać z tego tytułu odpowiednie dokumenty, np. bilety lotnicze, autobusowe, faktury za zużyte paliwo czy bilety za bramki.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku enslig pendler, który jest ulgą przeznaczoną dla osób samotnych. W tym przypadku warunki, które musisz spełnić, są bardziej skomplikowane i wymagające. Najważniejsze jest oczywiście to, abyś pozostawał w stanie wolnym i posiadał stały adres zameldowania w Polsce. Twoje mieszkanie musi posiadać dostęp do wody i kanalizacji. Kolejnym ważnym warunkiem jest współdzielenie mieszkania w Norwegii z innymi osobami na odpowiednich warunkach.

Praca w Norwegii umożliwia Ci również skorzystanie z innych rodzajów ulg podatkowych. Jednym z nich jest np. ulga z tytułu odsetek kredytów (zarówno tych norweskich, jak i posiadanych w Polsce). Dodatkowo możesz odliczyć również koszty dojazdów do pracy oraz transportu dzieci do szkół i przedszkoli. W Norwegii istnieje również ciekawa forma oszczędzania dla ludzi poniżej 34 roku życia, która nazywa się BSU. Pieniądze z tego konta muszą być przeznaczone na zakup mieszkanie, gdyż tylko wtedy bank oferuje wyższe oprocentowanie. Jedną z ulg podatkowych, z których możesz skorzystać, są właśnie te środki, które na takim koncie udało Ci się zgromadzić.

Jeżeli szukasz pomocy i chcesz dowiedzieć się jakie ulgi podatkowe przysługują Ci w danym okresie rozliczeniowym, to serdecznie zapraszamy do współpracy z naszą firmą! Podpowiemy, co należy zrobić, aby uzyskać jak najwyższy zwrot podatku z Norwegii oraz pomożemy przygotować wszelkie niezbędne dokumenty. Serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszą firmą!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.7/5.0
Na podstawie: 13 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Zwrot podatku z Niemiec

Zasiłki rodzinne

Jeżeli legalnie pracujesz na terenie jednego z krajów członkowskich Unii, możesz starać się o świadczenia socjalne na terenie tego kraju.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Norwegii?

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Norwegii?

Norwegia to niezwykle piękny kraju oraz częsta destynacja Polaków w celach zarobkowych. Dowiedz się więcej na temat kwoty wolnej do podatku w Norwegii.

Zmiany podatkowe w Norwegii za 2020 rok

Obecnie osoby pracujące tymczasowo tj. do 24 miesięcy mają pełne prawo do tych odliczeń. W rozliczeniach za 2020 rok wiele osób pracujących w Norwegii mocno poczuje po kieszeni zmiany w przepisach. Krótko wyjaśnimy dlaczego.

Urząd NOR wydał pierwszą turę decyzji za 2020

Miło nam poinformować, że urząd wydał już pierwszą  turę decyzji podatkowych w Norwegii. Szczęśliwcy nie muszą czekać na termin ostateczny czyli do października 2021 i już teraz mogą cieszyć się zwrotem nadpłaty podatkowej z Norwegii. 

Współpracują z nami: