Meritum Podatki

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech : ubezpieczenia związane z pracą stanowią koszty uzyskania przychodu Składki na wiele polis ubezpieczeniowych można odliczyć jako wydatki emerytalne. Istnieją jednak górne limity w tym zakresie, które często są już wyczerpane wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu dodatkowe polisy ubezpieczeniowe nie są ujmowane w…

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech : ubezpieczenia związane z pracą stanowią koszty uzyskania przychodu

Składki na wiele polis ubezpieczeniowych można odliczyć jako wydatki emerytalne. Istnieją jednak górne limity w tym zakresie, które często są już wyczerpane wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu dodatkowe polisy ubezpieczeniowe nie są ujmowane w zeznaniu podatkowym. Jest jednak wyjście: jeśli posiadasz polisy ubezpieczeniowe związane z działalnością zawodową, możesz je odliczyć jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wyjaśniamy, jakie to mogą być ubezpieczenia i o czym należy pamiętać.

Kiedy wydatki biznesowe są opłacalne?

Zanim zaczniesz od razu szukać polisy ubezpieczeniowej, powinieneś najpierw zadać sobie pytanie, czy w ogóle warto. Ponieważ istnieje zryczałtowana kwota na wydatki biznesowe w wysokości 1 230 euro (2023). Oznacza to, że Twoje wydatki będą mogły zostać odliczone od podatku tylko wtedy, gdy łącznie przekroczysz ten limit. Jeśli tego nie zrobisz, ryczałt zostanie po prostu uznany do celów podatkowych.

 Jeśli zdasz sobie sprawę, że brakuje Ci tylko kilku euro do ryczałtu, ubezpieczenie może pomóc Ci przekroczyć ten limit. Jeśli jednak masz już wiele innych wydatków związanych z dochodami, każde euro wydane na składki ubezpieczeniowe pomoże Ci zaoszczędzić na podatku.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Sprawdź również z wyprzedzeniem, czy nadal masz "pole manewru" ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne dla innych ubezpieczeń. Limit wynosi 2800 euro dla osób samozatrudnionych i 1900 euro dla wszystkich innych. Jeśli tak jest, na przykład jeśli masz niską pensję lub jesteś już na emeryturze, nie musisz korzystać z przekierowań za pośrednictwem wydatków związanych z dochodami.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Ogólnie rzecz biorąc, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, podobnie jak inne wspomniane polisy ubezpieczeniowe, zwykle obejmuje zarówno ryzyko zawodowe, jak i prywatne. Wypadek może zdarzyć się w pracy, ale także na przykład w domu. Polisy ubezpieczeniowe od następstw nieszczęśliwych wypadków zwykle nie dzielą się na część zawodową i prywatną. Dobrą wiadomością jest rozporządzenie wydane przez Federalne Ministerstwo Finansów w lutym 1997 roku, które nadal obowiązuje.

Zgodnie z nim można odliczyć 50 procent składek jako wydatki związane z dochodami. Druga połowa zostanie następnie odliczona jako wydatki emerytalne w ramach wydatków specjalnych. Jednak, jak wspomniano powyżej, koszty te zazwyczaj nie podlegają odliczeniu.

Jeśli faktycznie posiadasz ubezpieczenie, które obejmuje tylko wypadki przy pracy, możesz zadeklarować całą składkę jako wydatki związane z dochodem do celów podatkowych.

I odwrotnie, jeśli ubezpieczenie nie obejmuje wypadków przy pracy, ta forma odliczenia nie jest możliwa, nawet proporcjonalnie.

Odpowiedzialność jako koszt uzyskania przychodu

Tutaj rozróżniamy dwa przypadki: ogólne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i ubezpieczenie dla określonych zawodów. W drugim przypadku faktycznie istnieją różne oferty ubezpieczycieli, na przykład dla nauczycieli, lekarzy, farmaceutów, prawników i doradców podatkowych. W wielu przypadkach ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej jest nawet obowiązkowe z mocy prawa lub przez odpowiednie stowarzyszenie zawodowe. Oznacza to, że musisz posiadać takie ubezpieczenie, aby w ogóle móc pracować w danym zawodzie.

Jeśli więc płacisz składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej, które nie są pokrywane przez pracodawcę, zawsze możesz ubiegać się o zwrot tych kosztów jako wydatków związanych z pracą. To samo dotyczy również ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej budynków w przypadku wynajmowanego domu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu silnikowego może być również zaliczone jako wydatek związany z dochodem, jeśli używasz samochodu wyłącznie lub częściowo do pracy.

Uwaga: Jeśli Twoja firma, taka jak kancelaria prawna, opłaca składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej, liczy się to jako świadczenie niepieniężne i musi zostać opodatkowane. Zostało to już kilkakrotnie potwierdzone przez sądy, w tym przez Federalny Sąd Skarbowy w orzeczeniu z dnia 1 października 2020 r. (sprawa nr VI R 11/18). Krótkie uzasadnienie: Prawnicy są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności zawodowej - a zatem opłacanie tych składek nie leży w nadrzędnym "własnym interesie gospodarczym" pracodawcy.

Jeśli posiadasz "normalne" prywatne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, musisz sprawdzić, czy istnieje podział na ryzyko prywatne i zawodowe. Jeśli tak nie jest, możesz spróbować ubiegać się o 50% składek jako wydatki związane z pracą, tak jak w przypadku ubezpieczenia wypadkowego.

Co z ochroną prawną?

W przeciwieństwie do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie ochrony prawnej zasadniczo nie może być traktowane jako wydatek emerytalny (wydatek specjalny). Często można jednak odliczyć przynajmniej część składek jako wydatki związane z dochodem. Pod warunkiem, że ochrona prawna obejmuje również ochronę w zakresie prawa pracy. Wynika to z faktu, że w tym przypadku chronisz swoje źródło dochodu, na przykład, aby móc prawnie bronić się przed zwolnieniem.

Jeśli posiadasz ubezpieczenie ochrony prawnej, które obejmuje tylko prawo pracy, możesz zadeklarować całą składkę ubezpieczeniową jako koszty uzyskania przychodu w zeznaniu podatkowym. Jeśli prawo pracy jest tylko częścią twojego ubezpieczenia, musisz albo przeczytać część dotyczącą prawa pracy w polisie ubezpieczeniowej, albo poprosić o to ubezpieczyciela. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w przewodniku Odliczanie ubezpieczenia ochrony prawnej.

Co z innymi polisami ubezpieczeniowymi?

Oczywiście możesz rozważyć, czy wszystkie Twoje polisy ubezpieczeniowe mogą mieć związek zawodowy. Jest to jednak mało prawdopodobne.

Istnieje jednak przynajmniej szansa w przypadku ubezpieczenia ruchomości domowych. I to pod warunkiem, że posiadasz biuro domowe, które jest uznawane podatkowo. Wówczas można bowiem doliczyć przynajmniej część składki ubezpieczeniowej do wydatków na domowe biuro. Na przykład, jeśli Twój dom ma powierzchnię 100 metrów kwadratowych, a Twój gabinet ma 16 metrów kwadratowych, możesz odliczyć 16 procent składki na ubezpieczenie ruchomości domowych.

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 7 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy Otrzymanie mandatu za granicą może być nieco stresujące, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie kroki podjąć. W tym artykule omówimy, co należy zrobić po otrzymaniu mandatu w Niemczech, jak go opłacić, a także jakie są konsekwencje niezapłacenia. Co się stanie jak nie zapłacę mandatu z Niemiec? Niezapłacony mandat…

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii. Przekonaj się, że można przyspieszyć ten proces!

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę Wiele osób decyduje się na pracę sezonową w Niemczech ze względu na atrakcyjne zarobki i możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jednak pojawia się pytanie: czy praca sezonowa w Niemczech liczy się do emerytury? W tym artykule wyjaśnimy, jak praca za granicą wpływa na przyszłe świadczenia emerytalne.…

Zapłacisz podatek katastralny w Niemczech? Dowiedź się, kogo dotyczy ta opłata

Oszczędzaj na niemieckich podatkach jako właściciel domu.

Dla wielu osób posiadanie własnego domu jest ważnym kamieniem milowym w życiu. Jako właściciel domu, nie tylko cieszysz się swobodą życia na własnej ziemi, ale także masz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych w niemieckim zeznaniu podatkowym! Jedyną różnicą jest to, czy sam mieszkasz w swoim domu, czy jesteś właścicielem nieruchomości. Tak czy inaczej, powinieneś…

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce Pobyt w szpitalu w Niemczech może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli jesteś obcokrajowcem. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z leczeniem szpitalnym w Niemczech, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Kto płaci za szpital w Niemczech? W Niemczech koszty leczenia szpitalnego są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie…

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdybyś nagle stracił zdolność do pracy? W Niemczech ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy (Berufsunfähigkeitsversicherung, BU Versicherung) może stanowić kluczowe zabezpieczenie finansowe w takiej sytuacji. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto się ubezpieczyć i…

Brak ubezpieczenia w Niemczech? Zobacz, z czym to się wiąże!

Brak ubezpieczenia w Niemczech? Zobacz, z czym to się wiąże! Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech jest obowiązkowe zarówno dla obywateli, jak i dla osób pracujących na terenie tego kraju. Brak ubezpieczenia w Niemczech może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno finansowych, jak i prawnych. W tym artykule omówimy, co grozi osobom, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, oraz…

Współpracują z nami: