Meritum Podatki

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Jedną z zalet pracy w Holandii jest przysługujący każdemu pracownikowi dodatek urlopowy. Świadczenie to wypłacane jest przez pracodawcę na pokrycie kosztów wakacji, a jego wysokość zależna jest od naszych dochodów. Sprawdź ile pieniędzy otrzymasz z tego tytułu i kiedy możesz spodziewać się wypłaty – zapraszamy.

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Czym jest dodatek urlopowy w Holandii?

W Polsce mamy swoje „wczasy pod gruszą”, czyli dodatkowe fundusze wypłacane na wakacje. W Holandii funkcjonuje natomiast Vakantiegeld nazywany dodatkiem wakacyjnym bądź urlopowym. Jego wysokość obliczana jest od naszego wynagrodzenia, a wypłacany jest najczęściej raz w roku. Ma posłużyć jako dodatkowe środki na pokrycie kosztów wyjazdu wypoczynkowego – w rzeczywistości możemy przeznaczyć je na dowolny cel.

Oficjalnie to świadczenie nazywa się „vakantiebijslag”, ale w języku potocznym częściej spotkamy się z określeniami „vakantiegeld” lub „vakantietoeslag”.

Urlopowe w Holandii – komu przysługuje?

Dodatek wakacyjny w Holandii przysługuje wszystkim osobom pracującym w tym kraju. Może go otrzymać każdy pracownik, niezależnie od tego na jakich warunkach jest zatrudniony – umowę o pracę, umowę zlecenie, czy jako pracownik sezonowy przez agencję pracy.

Mimo że w założeniu ma być przeznaczony na wakacje, to mamy całkowitą dowolność w rozporządzaniu tymi pieniędzmi. Możemy przeznaczyć je na to, co tylko chcemy – nie jest to w żaden sposób kontrolowane ani sprawdzane. Będzie to więc dodatkowy zastrzyk gotówki w okresie wakacyjnym, ale od nas zależy jak ją wykorzystamy.

Ile wynosi urlopowe w Holandii?

Obliczenie dodatku urlopowego nie powinno stanowić problemu w przypadku zatrudnienia na stałej umowie o pracę. Wynosi on 8% Twojego wynagrodzenia brutto. Należy więc zacząć od obliczenia kwoty jaką zarobiliśmy w okresie od 1 czerwca poprzedniego roku do 31 maja roku obecnego –  następnie z tej sumy wyciągamy 8%. Na koniec należy obliczyć jeszcze kwotę netto – to właśnie będzie dodatek wakacyjny jaki dostaniemy.

Jako że od zarobków należy jeszcze zapłacić podatek – to z ostatnim punktem mogą być pewne problemy. Stawka zależeć będzie od wysokości Twoich dochodów oraz wielu innych czynników takich jak kwota wolna od podatku, ulgi podatkowe oraz inne odliczenia wpływające na wysokość podatku.

Jeżeli wypłata pracownika wynosiła przez cały rok podatkowy 2.000 euro, to dodatek wakacyjny obliczymy przez zsumowanie łącznej zarobionej kwoty, i wyciągnięcie z niej 8%. Tak więc w przypadku rocznych dochodów 24.000 € otrzyma on 1 920 €. Jest to kwota brutto – zostanie od niej pobrany podatek, przez co do ręki dostanie on nieco niższe świadczenie.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Kiedy otrzymasz dodatek wakacyjny w Holandii?

Większość pracodawców wypłaca Vakatiengeld tuż przed rozpoczęciem sezonu urlopowego. Pieniądze otrzymasz więc pod koniec maja lub na początku czerwca.

Dużo rzadziej, ale zdarza się również, że świadczenie wakacyjne otrzymywać będziemy cyklicznie wraz z miesięcznym wynagrodzeniem. W takim wypadku wypłacona kwota znajdować się będzie na pasku wypłat jako osobna pozycja. Pracodawcy wybierają taką opcję, ponieważ łatwiej uporządkować formalności i dokonywać obliczeń, zwłaszcza jeżeli pracownik w ciągu roku zmieni miejsce pracy. Ostatecznie forma wypłacania dodatku zależeć będzie od podpisanej umowy.

Jeżeli skończysz pracę w danym miejscu, to pieniądze zgromadzone z tytułu świadczenia urlopowego powinny zostać wypłacone wraz z ostatnią wypłatą.

Ile dni urlopowych przysługuje w Holandii?

Wiemy już, że możemy uzyskać w Holandii dodatkowe fundusze na wakacje, z ilu dni urlopu możemy w takim razie skorzystać? Wszystkim osobom pracującym w pełnym wymiarze godzinowym, przysługuje minimum 20 płatnych dni urlopowych w ciągu roku. Jest to podstawowa liczba – może być ona wyższa, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy (CAO) w branży w której zatrudniony jest podatnik. W niektórych przypadkach może to być nawet 25 dni.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracowników tymczasowych. Osoby na takich umowach po przepracowaniu miesiąca uzyskuje prawo do szesnastu godzin urlopu lub proporcjonalnej jego części, jeżeli nie zostały wyrobione pełen zakres godzin. Zakładając, że jest to umowa na pełen etat, czyli 40 godzin tygodniowo, pracownik będzie mógł skorzystać z 25 dni urlopowych w ciągu roku.

Każdy pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu w wymiarze trzech tygodni z rzędu lub trzech osobnych urlopów na okres tygodnia. Warto także dodać, że w Holandii nie funkcjonuje znane w naszym kraju rozwiązanie polegające na zamianie urlopu na wynagrodzenie.

Chcesz wiedzieć ile dodatku wakacyjnego możesz uzyskać? Masz wątpliwości, czy pracodawca wypłaca Ci odpowiednią kwotę? Nie wiesz, jak rozliczyć podatek z Holandii? Zgłoś się do naszego biura podatkowego, a pomożemy Ci w uzyskaniu należnych pieniędzy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.3/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Czy renta w Holandii jest opodatkowana?

W Holandii system rent i zasiłków emerytalnych jest nieco inny niż w innych krajach. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby myślące o przeniesieniu się do Królestwa Niderlandów jest to, czy renta w Holandii jest opodatkowana. To pytanie może wydawać się prostsze, niż jest w rzeczywistości. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom systemu rentowego…

Kto musi dopłacić do podatku w Holandii?

System podatkowy w Holandii jest złożony i obejmuje różne kategorie dochodów. W zależności od sytuacji finansowej i zmian w życiu osobistym niektórzy mieszkańcy kraju mogą być zobowiązani do dopłacenia dodatkowego podatku. W tym artykule omówimy, kto musi dopłacić do podatku w Holandii i jak można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas rozliczania się z fiskusem. System podatkowy…

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii na dziecko?

Czy pracujesz w Holandii i masz dzieci? Jeśli tak, to zapewne wiesz, że możesz ubiegać się o ulgę podatkową Inkomensafhankelijke combinatiekorting. Niemniej jednak procedura ta może być dość skomplikowana, a szereg przepisów może przytłoczyć nawet najbardziej doświadczoną osobę. Ale bez obaw! Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć proces i umożliwi Ci skorzystanie z tego, na co…

Rozliczanie Jaaropgaaf w Polsce – jak to zrobić?

Kiedy przychodzi czas na rozliczenie podatkowe, w zasadzie wszyscy zaczynają się zastanawiać, jak to zrobić sprawnie i bezstresowo. Jeśli pracowałeś w Holandii, i wróciłeś do Polski, możesz zastanawiać się, jak rozliczyć Jaaropgaaf – roczne zestawienie podatkowe z Holandii. Czy to jest skomplikowane? No cóż, zależy... Ale bez obaw! Mamy dla Ciebie skrojony na miarę przewodnik,…

Kwota wolna od podatku w Holandii – czy obowiązuje w tym kraju?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest z kwotą wolną od podatku w Holandii? To nie jest takie proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Zanim zdecydujemy się na wyjazd zarobkowy do tego kraju, warto poznać panujące tam przepisy – w dzisiejszym wpisie przybliżymy Ci temat. Kwota wolna od podatku w Holandii – czy…

Renta chorobowa w Holandii – Twój kompletny przewodnik

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa system renty chorobowej w Holandii? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat renty chorobowej w Holandii – od tego, kiedy i jak możesz z niej skorzystać, po to, jakie masz obowiązki i prawa jako pracownik i jak przebiega cały proces. Renta chorobowa w…

Współpracują z nami: