Podatki Meritum » Blog » Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?
Jedną z zalet pracy w Holandii jest przysługujący każdemu pracownikowi dodatek urlopowy. Świadczenie to wypłacane jest przez pracodawcę na pokrycie kosztów wakacji, a jego wysokość zależna jest od naszych dochodów. Sprawdź ile pieniędzy otrzymasz z tego tytułu i kiedy możesz spodziewać się wypłaty – zapraszamy.
W Polsce mamy swoje „wczasy pod gruszą”, czyli dodatkowe fundusze wypłacane na wakacje. W Holandii funkcjonuje natomiast Vakantiegeld nazywany dodatkiem wakacyjnym bądź urlopowym. Jego wysokość obliczana jest od naszego wynagrodzenia, a wypłacany jest najczęściej raz w roku. Ma posłużyć jako dodatkowe środki na pokrycie kosztów wyjazdu wypoczynkowego – w rzeczywistości możemy przeznaczyć je na dowolny cel.
Oficjalnie to świadczenie nazywa się „vakantiebijslag”, ale w języku potocznym częściej spotkamy się z określeniami „vakantiegeld” lub „vakantietoeslag”.
Dodatek wakacyjny w Holandii przysługuje wszystkim osobom pracującym w tym kraju. Może go otrzymać każdy pracownik, niezależnie od tego na jakich warunkach jest zatrudniony – umowę o pracę, umowę zlecenie, czy jako pracownik sezonowy przez agencję pracy.
Mimo że w założeniu ma być przeznaczony na wakacje, to mamy całkowitą dowolność w rozporządzaniu tymi pieniędzmi. Możemy przeznaczyć je na to, co tylko chcemy – nie jest to w żaden sposób kontrolowane ani sprawdzane. Będzie to więc dodatkowy zastrzyk gotówki w okresie wakacyjnym, ale od nas zależy jak ją wykorzystamy.
Obliczenie dodatku urlopowego nie powinno stanowić problemu w przypadku zatrudnienia na stałej umowie o pracę. Wynosi on 8% Twojego wynagrodzenia brutto. Należy więc zacząć od obliczenia kwoty jaką zarobiliśmy w okresie od 1 czerwca poprzedniego roku do 31 maja roku obecnego – następnie z tej sumy wyciągamy 8%. Na koniec należy obliczyć jeszcze kwotę netto – to właśnie będzie dodatek wakacyjny jaki dostaniemy.
Jako że od zarobków należy jeszcze zapłacić podatek – to z ostatnim punktem mogą być pewne problemy. Stawka zależeć będzie od wysokości Twoich dochodów oraz wielu innych czynników takich jak kwota wolna od podatku, ulgi podatkowe oraz inne odliczenia wpływające na wysokość podatku.
Jeżeli wypłata pracownika wynosiła przez cały rok podatkowy 2.000 euro, to dodatek wakacyjny obliczymy przez zsumowanie łącznej zarobionej kwoty, i wyciągnięcie z niej 8%. Tak więc w przypadku rocznych dochodów 24.000 € otrzyma on 1 920 €. Jest to kwota brutto – zostanie od niej pobrany podatek, przez co do ręki dostanie on nieco niższe świadczenie.
Większość pracodawców wypłaca Vakatiengeld tuż przed rozpoczęciem sezonu urlopowego. Pieniądze otrzymasz więc pod koniec maja lub na początku czerwca.
Dużo rzadziej, ale zdarza się również, że świadczenie wakacyjne otrzymywać będziemy cyklicznie wraz z miesięcznym wynagrodzeniem. W takim wypadku wypłacona kwota znajdować się będzie na pasku wypłat jako osobna pozycja. Pracodawcy wybierają taką opcję, ponieważ łatwiej uporządkować formalności i dokonywać obliczeń, zwłaszcza jeżeli pracownik w ciągu roku zmieni miejsce pracy. Ostatecznie forma wypłacania dodatku zależeć będzie od podpisanej umowy.
Jeżeli skończysz pracę w danym miejscu, to pieniądze zgromadzone z tytułu świadczenia urlopowego powinny zostać wypłacone wraz z ostatnią wypłatą.
Wiemy już, że możemy uzyskać w Holandii dodatkowe fundusze na wakacje, z ilu dni urlopu możemy w takim razie skorzystać? Wszystkim osobom pracującym w pełnym wymiarze godzinowym, przysługuje minimum 20 płatnych dni urlopowych w ciągu roku. Jest to podstawowa liczba – może być ona wyższa, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy (CAO) w branży w której zatrudniony jest podatnik. W niektórych przypadkach może to być nawet 25 dni.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracowników tymczasowych. Osoby na takich umowach po przepracowaniu miesiąca uzyskuje prawo do szesnastu godzin urlopu lub proporcjonalnej jego części, jeżeli nie zostały wyrobione pełen zakres godzin. Zakładając, że jest to umowa na pełen etat, czyli 40 godzin tygodniowo, pracownik będzie mógł skorzystać z 25 dni urlopowych w ciągu roku.
Każdy pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu w wymiarze trzech tygodni z rzędu lub trzech osobnych urlopów na okres tygodnia. Warto także dodać, że w Holandii nie funkcjonuje znane w naszym kraju rozwiązanie polegające na zamianie urlopu na wynagrodzenie.
Chcesz wiedzieć ile dodatku wakacyjnego możesz uzyskać? Masz wątpliwości, czy pracodawca wypłaca Ci odpowiednią kwotę? Nie wiesz, jak rozliczyć podatek z Holandii? Zgłoś się do naszego biura podatkowego, a pomożemy Ci w uzyskaniu należnych pieniędzy.
Średnia ocena:
4.3/5.0
Na podstawie:
8 opinii
Wyjeżdżając do innego kraju z pewnością zdajemy sobie sprawę z czekających nas opłat. Wiele podatków może nas jednak zaskoczyć, ponieważ do tej pory nie musieliśmy ich płacić. Może tak być w przypadku opłaty drogowej w Holandii, która dotyczy wszystkich kierowców. Jeżeli masz zamiar korzystać z samochodu w tym kraju, warto dowiedzieć się jak funkcjonuje motorrijtuigenbelasting (MRB) – o tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Praktycznie w każdym kraju funkcjonuje specjalny identyfikator pozwalający wyróżnić podatnika i usprawnić załatwianie wszelkich formalności z różnego rodzaju organami administracji publicznej. Nie inaczej jest w Królestwie Niderlandów. Dowiedz się, czym jest numer BSN (dawniej sofinummer) i dlaczego tak ważne jest wyrobienie go po przyjeździe do Holandii.
Jeśli jesteś legalnie zatrudniony w Holandii, to każdego miesiąca z Twojego wynagrodzenia pobierane są podatki. Pracodawca odprowadza je w Twoim imieniu do urzędu skarbowego. Na koniec roku przygotowujesz zeznanie i rozliczasz się z fiskusem. Daje to szansę na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Co wpływa na jego wysokość?
Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?
DigiD to skrót od Digitale Identiteit, czyli w wolnym tłumaczeniu – cyfrowej tożsamości. Jest to indywidualny login i hasło, dzięki którym będziemy w stanie uzyskać mnóstwo informacji dotyczących naszych podatków i zobowiązań wobec różnych instytucji państwowych w Holandii. Dowiedź się, jak uzyskać DigiD, i czy posiadanie go, jest obowiązkowe.
Otrzymałeś pismo Verklaring geen privégebruik auto? W tym wpisie wyjaśnimy Ci dlaczego urząd wysłał do Ciebie list i co musisz zrobić, aby nie otrzymać kary.
Współpracują z nami: