Meritum Podatki

Verklaring geen privégebruik auto

Otrzymałeś pismo Verklaring geen privégebruik auto? W tym wpisie wyjaśnimy Ci dlaczego urząd wysłał do Ciebie list i co musisz zrobić, aby nie otrzymać kary.

Verklaring geen privégebruik auto – nie ignoruj tego pisma z Belastigndienst!

Otrzymałeś list w niebieskiej kopercie zatytułowany "Verklaring geen privégebruik auto". Dobrze Ci radzimy – zareaguj! Brak odpowiedzi może Cię słono kosztować. W niniejszym wpisie wyjaśniamy czym jest owo oświadczenie "verklaring".

Auto do prywatnego użytku

Zdarza się, że możesz otrzymać od pracodawcy auto służbowe do wykonywania czynności zawodowych związanych z Twoim zatrudnieniem w Holandii. Jeśli jednak wykorzystujesz auto do celów prywatnych, czyli dojazd do domu, na zakupy czy "szlif" z kolegami po mieście, wówczas pracodawca ma obowiązek naliczyć dodatkowy podatek, czyli tzw. bijtelling.

Chcesz dokładnie policzyć ile wyniesie podatek?
Możesz skorzystać z wielu kalkulatorów dostępnych w sieci np. https://www.berekenhet.nl/inkomen/bijtelling-auto-van-de-zaak.html

Przykład obliczenia
Pracodawca udostępni Ci do użytku pojazd o wartości 30 000 EUR.
Twój przychód związany z użytkowaniem pojazdu do 6600 EUR rocznie.
Tym samym pracodawca w Holandii ma obowiązek potrącić z Twojej pensji 222 EUR dodatkowego podatku.

Tylko 500 kilometrów rocznie

Jeśli używasz auta służbowego do celów prywatnych, to podatek nie zostanie naliczony, jeśli nie przekroczysz łącznie 500 kilometrów rocznie. Najczęściej pracodawcy korzystają z systemów monitorowania pojazdów, więc "robić lewe" kilometry jest naprawdę ciężko. Oprócz systemów monitorowania, zobowiązany jesteś prowadzić kilometrówkę, czyli rejestr przejechanych
kilometrów, który służy jako ewidencja dla pracodawcy i Belastingdienst.

Nie panikuj! Urząd robi porządki – Verklaring geen privégebruik auto formularz

W ostatnim czasie urząd wysłał masową korespondencję do podatników, którzy w ostatnich latach korzystali z auta służbowego w Holandii.

Oczywiście możesz nie mieć świadomości, że Twój pracodawca złożył oświadczenie o użytkowaniu pojazdu w Twoim imieniu. Pisma z Belastigndienst datowane są na 29.07.2022  i posiadają znak CAP/UCF/22/442 i są nadawane przez Team PGA w Belastingdienst. Urząd w piśmie domaga się wyjaśnienia kwestii użytkowania pojazdu do celów prywatnych, nawet jeśli sytuacja miała kilka lat temu, a Ty już nie pracujesz w Holandii. Wyjaśnienie możesz złożyć przez portal Mijn Belastigndienst pod warunkiem, że posiadasz DIGID. Niestety nie ma innej formy złożenia wyjaśnienia
w formie elektronicznej.

Jeśli nie zareagujesz na pismo to urząd naliczy Ci dodatkowy podatek, który zostanie obliczony za wszystkie lata podatkowe wstecz wraz z odsetkami. Temat jest nam bardzo dobrze znany i oczywiście pomożemy Ci w wyjaśnieniu tej sprawy w urzędzie. Skontaktuj się z nami wysyłając email na biuro@podatkimeritum.pl lub dzwoniąc na tel. 534 007 008 - a my ekspresowo załatwimy wszystkie formalności w Belastigndienst. Jeżeli musisz złożyć zeznanie w urzędzie, pomożemy Ci także uzyskać wysoki zwrot podatku z Holandii.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.7/5.0
Na podstawie: 10 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

System podatkowy w Holandii 2023

Poznaj jak działa system podatkowy w Holandii. Przedstawiamy stawki podatku, terminy i przykłady obliczenia.

Zaświadczenie o dochodach Holandia 2023

Pobierz aktualne zaświadczenie o dochodach z Holandii na 2023 rok w formacie PDF. Zaświadczenie konieczne jest do złożenia deklaracji podatkowej w Belastgindienst.

Ulga abolicyjna Holandia 2022

Ulga abolicyjna w Holandii i jej likwidacja od 2021. Zobacz ile będziesz dopłacał do podatku w zeznaniu za 2021!

Ulga rodzicielska

Masz dziecko poniżej 12 roku życia, które mieszka w Polsce? Czy wiesz, że możesz starać się o 25 000 NOK odliczenia?

Serviceberichten Aanslag
Serviceberichten Aanslag

Usługa dla doradców podatkowych na terenie Holandii, która umożliwia pobranie treści decyzji wydawanych przez Belastigndienst w formie elektronicznej

Wyższy zwrot podatku z Holandii za 2019 rok
Wyższy zwrot podatku z Holandii za 2019 rok

Czy wiesz, że zwrot podatku z Holandii za 2019 rok może być wyższy nawet o 540 EUR? Dowiedz się dlaczego.

Współpracują z nami: