Meritum Podatki

Komu przysługuje Wohngeld? Dowiedź się wszystkiego o dodatku mieszkaniowym w Niemczech

W związku z podwyższeniem limitów dochodów i kosztów związanych z zamieszkaniem, od 1 stycznia 2023 r. o Wohngeld w Niemczech może starać się nawet trzy razy więcej mieszkańców niż w roku poprzednim. Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie, której przysługuje dodatek mieszkaniowy – przygotowaliśmy dla Ciebie niezbędne informacje dotyczące tego świadczenia. Zapraszamy!

Komu przysługuje Wohngeld? Dowiedź się wszystkiego o dodatku mieszkaniowym w Niemczech

Czym jest Wohngeld?

Dodatek mieszkaniowy w Niemczech to dopłata do czynszu dla najemców lokalu mieszkalnego oraz dopłata do kosztów utrzymania przeznaczona dla właścicieli własnego domu lub mieszkania. Przewidziany jest dla podatników o niskich zarobkach i ma na celu pomóc w utrzymaniu odpowiedniego standardu życia oraz zapewnić podstawowe potrzeby mieszkańców. Z roku na rok koszty życia rosną, co aktualnie spowodowane jest wysoką inflacją i kryzysem energetycznym – dodatek ma za zadanie, chociaż częściowo odciążyć mieszkańców Niemiec i pokryć między innymi opłaty za ogrzewanie.

Wohngeld będzie wypłacany przez okres dwunastu miesięcy. W specjalnych przypadkach, gdy pewne jest, że sytuacja osoby wnioskującej o dodatek nie zmieni się, to może zostać przyznany na okres 18 miesięcy. Po upływie tego czasu konieczne jest złożenie wniosku o przedłużenie wypłacania dodatku mieszkaniowego, z aktualnymi danymi – nie nastąpi to automatycznie. Najlepiej zrobić to już na 2 miesiące przed utratą obecnego świadczenia.

Dodatek mieszkaniowy Wohngeld – kto może się o niego starać?

Każdy mieszkaniec Niemiec może starać się o zasiłek mieszkaniowy Wohngeld, jeżeli spełnia odpowiednie warunki. Dotyczy to również Polaków przebywających na stałe w tym kraju – nie ma konieczności posiadania obywatelstwa. O tym, czy otrzymamy świadczenie, zdecyduje jednak wysokość naszego czynszu oraz dochód wszystkich mieszkańców gospodarstwa domowego.

Maksymalna wysokość czynszu i dochód mieszkańców gospodarstwa domowego

Duży wpływ na to, czy będzie należał się nam Wohngeld, ma miejsce zamieszkania. W zależności od landu czy nawet konkretnego miasta wyróżnia się 7 różnych stawek czynszu, które są uzależnione od kosztów mieszkaniowych w danym mieście. Maksymalna wysokość czynszu, która uprawnia do otrzymania świadczenia, jest wyższa w miastach, w których droższe jest utrzymanie, opłaty za media oraz koszty najmu.

Górne granice obowiązują również w przypadku dochodu. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o zarobki osoby składającej wniosek, ale łączne wpływy wszystkich mieszkańców. Próg ten uzależniony jest także od przynależności do jednej z grupy czynszów.

Pełną listę miast i odpowiadające im limity dochodów oraz czynszu znajdziesz na stronie https://www.wohngeld.org/mietstufe/.

Dodatek mieszkaniowy w Niemczech – ile wynosi?

Kwota dodatku mieszkaniowego obliczana jest na podstawie kilku czynników. Pod uwagę brana jest liczba członków gospodarstwa domowegowysokość czynszu, oraz całkowity dochód wszystkich osób zamieszkujących dane mieszkanie lub dom. Ostateczna kwota świadczenia ustalana jest przez lokalny urząd zajmujący się przyznawaniem zasiłków mieszkaniowych po wykonaniu obliczeń na podstawie specjalnego wzoru.

W związku ze wspomnianą wyżej reformą, w 2023 roku wysokość zasiłku mieszkaniowego w Niemczech wzrośnie średnio o około 190 euro miesięcznie, czyli będzie prawie dwukrotnie wyższy niż w roku poprzednim. Sprawia to, że możemy uzyskać około 370 euro dodatku do czynszu miesięcznie, a w przypadku niektórych rodzin będzie to znacznie wyższa kwota. Dokładną wysokość świadczenia obliczymy samodzielnie za pomocą specjalnego kalkulatora.

Wohngeld kalkulator – oblicz wysokość dodatku samodzielnie

Aby samodzielnie obliczyć wysokość dodatku mieszkaniowego w Niemczech, najlepiej skorzystać z przeznaczonego do tego kalkulatora. Specjalne narzędzie znajdziesz na stronie https://www.wohngeld.org/wohngeldrechner.htmlWystarczy wybrać rok, za jaki chcemy uzyskać Wohngeld, a następnie uzupełnić wszystkie dane. Niezbędne obliczenia wykonają dla Ciebie również doradcy podatkowi, będący specjalistami w tej dziedzinie i posiadający wiedzę o aktualnych przepisach.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Wohngeldantrag – gdzie składać wniosek o dodatek mieszkaniowy?

Świadczeniem mieszkaniowym zajmują się lokalne organy administracji gminy, miasta, urzędu lub powiatu. Szczegółowe informacje na temat składania wniosku o dodatek możesz uzyskać także w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym.

Wohngeldantrag po polsku nie jest dostępny, a niektóre zagadnienia mogą być niezrozumiałe dla osób nieposługujących się językiem niemieckim. Warto więc sięgnąć po pomoc doradców podatkowych oferujących wsparcie dotyczące wszelkich formalności związanych z rozliczeniem podatku z Niemiec i świadczeniami socjalnymi z tym kraju.

Wohngeld Niemcy – jakie dokumenty będą potrzebne?

Przed złożeniem wniosku musisz oczywiście przygotować odpowiednie dokumenty, które poświadczają, że należy Ci się świadczenie. Konkretnie zależeć to będzie od Twojej indywidualnej sytuacji – inny zestaw dokumentów musi posiadać osoba wynajmująca mieszkanie, a inny właściciel starający się o dofinansowanie.

Na pewno niezbędny będzie dowód tożsamości oraz zaświadczenie o wynajmie i dochodach. Niemiecki urząd przewiduje także podwyższone kwoty dla osób wychowujących dziecko lub posiadających pewien stopień niepełnosprawności. W takim wypadku potrzebne będą również dokumenty potwierdzające, że przysługują nam dodatkowe profity.

Jeśli szukasz pomocy w załatwieniu formalności w Niemczech, zachęcamy do skorzystania z usług naszego biura podatkowego Podatkimeritum. Pomożemy zdobyć przysługujące Ci dodatki i uzyskać jak najwięcej pieniędzy. Wykorzystaj naszą szeroką wiedzę i doświadczenie – czekamy na Ciebie!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 15 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz Jeśli nie masz dużego doświadczenia z rozliczeniami podatkowymi, na początku może być to trochę trudne. Ale z roku na rok będziesz nabierać coraz większej rutyny i obiecuję: gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku na twoje konto, zapomnisz o całym bólu. Dla wielu…

Współpracują z nami: