Meritum Podatki

Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym

W związku z podwyższeniem limitów dochodów i kosztów związanych z zamieszkaniem, od 1 stycznia 2023 r. o Wohngeld w Niemczech może starać się nawet trzy razy więcej mieszkańców niż w roku poprzednim. Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie, której przysługuje dodatek mieszkaniowy – przygotowaliśmy dla Ciebie niezbędne informacje dotyczące tego świadczenia. Zapraszamy!

Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym

Czym jest Wohngeld?

Dodatek mieszkaniowy w Niemczech to dopłata do czynszu dla najemców lokalu mieszkalnego oraz dopłata do kosztów utrzymania przeznaczona dla właścicieli własnego domu lub mieszkania. Przewidziany jest dla podatników o niskich zarobkach i ma na celu pomóc w utrzymaniu odpowiedniego standardu życia oraz zapewnić podstawowe potrzeby mieszkańców. Z roku na rok koszty życia rosną, co aktualnie spowodowane jest wysoką inflacją i kryzysem energetycznym – dodatek ma za zadanie, chociaż częściowo odciążyć mieszkańców Niemiec i pokryć między innymi opłaty za ogrzewanie.

Wohngeld będzie wypłacany przez okres dwunastu miesięcy. W specjalnych przypadkach, gdy pewne jest, że sytuacja osoby wnioskującej o dodatek nie zmieni się, to może zostać przyznany na okres 18 miesięcy. Po upływie tego czasu konieczne jest złożenie wniosku o przedłużenie wypłacania dodatku mieszkaniowego, z aktualnymi danymi – nie nastąpi to automatycznie. Najlepiej zrobić to już na 2 miesiące przed utratą obecnego świadczenia.

Dodatek mieszkaniowy Wohngeld – kto może się o niego starać?

Każdy mieszkaniec Niemiec może starać się o zasiłek mieszkaniowy Wohngeld, jeżeli spełnia odpowiednie warunki. Dotyczy to również Polaków przebywających na stałe w tym kraju – nie ma konieczności posiadania obywatelstwa. O tym, czy otrzymamy świadczenie, zdecyduje jednak wysokość naszego czynszu oraz dochód wszystkich mieszkańców gospodarstwa domowego.

Maksymalna wysokość czynszu i dochód mieszkańców gospodarstwa domowego

Duży wpływ na to, czy będzie należał się nam Wohngeld, ma miejsce zamieszkania. W zależności od landu czy nawet konkretnego miasta wyróżnia się 7 różnych stawek czynszu, które są uzależnione od kosztów mieszkaniowych w danym mieście. Maksymalna wysokość czynszu, która uprawnia do otrzymania świadczenia, jest wyższa w miastach, w których droższe jest utrzymanie, opłaty za media oraz koszty najmu.

Górne granice obowiązują również w przypadku dochodu. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o zarobki osoby składającej wniosek, ale łączne wpływy wszystkich mieszkańców. Próg ten uzależniony jest także od przynależności do jednej z grupy czynszów.

Pełną listę miast i odpowiadające im limity dochodów oraz czynszu znajdziesz na stronie https://www.wohngeld.org/mietstufe/.

Dodatek mieszkaniowy w Niemczech – ile wynosi?

Kwota dodatku mieszkaniowego obliczana jest na podstawie kilku czynników. Pod uwagę brana jest liczba członków gospodarstwa domowegowysokość czynszu, oraz całkowity dochód wszystkich osób zamieszkujących dane mieszkanie lub dom. Ostateczna kwota świadczenia ustalana jest przez lokalny urząd zajmujący się przyznawaniem zasiłków mieszkaniowych po wykonaniu obliczeń na podstawie specjalnego wzoru.

W związku ze wspomnianą wyżej reformą, w 2023 roku wysokość zasiłku mieszkaniowego w Niemczech wzrośnie średnio o około 190 euro miesięcznie, czyli będzie prawie dwukrotnie wyższy niż w roku poprzednim. Sprawia to, że możemy uzyskać około 370 euro dodatku do czynszu miesięcznie, a w przypadku niektórych rodzin będzie to znacznie wyższa kwota. Dokładną wysokość świadczenia obliczymy samodzielnie za pomocą specjalnego kalkulatora.

Wohngeld kalkulator – oblicz wysokość dodatku samodzielnie

Aby samodzielnie obliczyć wysokość dodatku mieszkaniowego w Niemczech, najlepiej skorzystać z przeznaczonego do tego kalkulatora. Specjalne narzędzie znajdziesz na stronie https://www.wohngeld.org/wohngeldrechner.htmlWystarczy wybrać rok, za jaki chcemy uzyskać Wohngeld, a następnie uzupełnić wszystkie dane. Niezbędne obliczenia wykonają dla Ciebie również doradcy podatkowi, będący specjalistami w tej dziedzinie i posiadający wiedzę o aktualnych przepisach.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Wohngeldantrag – gdzie składać wniosek o dodatek mieszkaniowy?

Świadczeniem mieszkaniowym zajmują się lokalne organy administracji gminy, miasta, urzędu lub powiatu. Szczegółowe informacje na temat składania wniosku o dodatek możesz uzyskać także w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym.

Wohngeldantrag po polsku nie jest dostępny, a niektóre zagadnienia mogą być niezrozumiałe dla osób nieposługujących się językiem niemieckim. Warto więc sięgnąć po pomoc doradców podatkowych oferujących wsparcie dotyczące wszelkich formalności związanych z rozliczeniem podatku z Niemiec i świadczeniami socjalnymi z tym kraju.

Wohngeld Niemcy – jakie dokumenty będą potrzebne?

Przed złożeniem wniosku musisz oczywiście przygotować odpowiednie dokumenty, które poświadczają, że należy Ci się świadczenie. Konkretnie zależeć to będzie od Twojej indywidualnej sytuacji – inny zestaw dokumentów musi posiadać osoba wynajmująca mieszkanie, a inny właściciel starający się o dofinansowanie.

Na pewno niezbędny będzie dowód tożsamości oraz zaświadczenie o wynajmie i dochodach. Niemiecki urząd przewiduje także podwyższone kwoty dla osób wychowujących dziecko lub posiadających pewien stopień niepełnosprawności. W takim wypadku potrzebne będą również dokumenty potwierdzające, że przysługują nam dodatkowe profity.

Jeśli szukasz pomocy w załatwieniu formalności w Niemczech, zachęcamy do skorzystania z usług naszego biura podatkowego Podatkimeritum. Pomożemy zdobyć przysługujące Ci dodatki i uzyskać jak najwięcej pieniędzy. Wykorzystaj naszą szeroką wiedzę i doświadczenie – czekamy na Ciebie!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 10 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?
Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Podatek od darowizny i spadku to podatek płacony od otrzymanego majątku, który obowiązuje w Niemczech pod nazwą Schenkungssteuer. Nakładany jest na osoby, które otrzymują darowizny w formie pieniędzy lub innych wartościowych przedmiotów. Ma na celu ograniczenie unikania płacenia podatków poprzez przenoszenie majątku drogą darowizny. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tej daninie i przekonasz się, ile wynosi podatek od darowizny w Niemczech.

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec
Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Nie każdy, kto pracuje legalnie w Niemczech, musi złożyć zeznanie podatkowe. Jeżeli uzyskałeś dochód poniżej 10 700 euro i w pozycjach 17 lub 20 w Picie nie są wpisane żadne kwoty, to nie masz takiego obowiązku. Spełnienie któregoś z powyższych warunków skutkuje jednak koniecznością rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?
Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?

Pracując legalnie za granicą, należy odprowadzać podatek. W Niemczech obowiązek naliczania go z Twojego wynagrodzenia i przesyłania do skarbówki spoczywa na pracodawcy. Jednak na koniec roku to Ty odpowiadasz za terminowe i kompletne złożenie PIT-u. W rozliczeniu warto uwzględnić przysługujące ulgi, co pozwoli Ci odebrać większy zwrot podatku. Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę?

Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?
Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?

Czekasz dwa miesiące, potem 5 miesięcy i nadal cisza. Znamy to - pozwól, że krótko wyjaśnimy Ci ile czeka się na decyzję podatkową mówiącą o wypłacie zwrotu podatkowego.

Jak znaleźć pracę w Niemczech?
Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Praca w Niemczech to często marzenie wielu polaków chcących poprawić swój status finansowy. Sprawdź jak zabrać się za ten temat.

Czym jest kindergeld? Jak Polacy mogą uzyskać go w Niemczech?
Czym jest kindergeld? Jak Polacy mogą uzyskać go w Niemczech?

Tak jak w Polsce na każde dziecko do 18. roku życia można pobierać 500+, tak w Niemczech obowiązuje analogiczny program zwany kindergeld. Jakie dokument są potrzebne do otrzymywania pieniędzy w jego ramach? Komu przysługuje prawo do skorzystania z niego? Ile wynosi zasiłek rodzinny za naszą zachodnią granicą i jak się o niego skutecznie starać? Oto najważniejsze informacje na jego temat.

Współpracują z nami: