Meritum Podatki

Wyższy zwrot podatku z Holandii za 2019 rok

Czy wiesz, że zwrot podatku z Holandii za 2019 rok może być wyższy nawet o 540 EUR? Dowiedz się dlaczego.

Wyższy zwrot podatku z Holandii za 2019 rok

Wyższe zwroty podatkowe za 2019 rok to nie mit.

Obliczając zwrot podatku z Holandii za 2019 rok możesz mieć wrażenie, że wynik wygląda sporo korzystniej niż miało to miejsce w latach 2015-2018. Tak, to prawda. Związane jest to ze zmianą przepisów w potrącaniu zaliczki na poczet podatku dochodowego i automatycznego uwzględniania ulgi ogólnej Heffingskorting.

Płaca netto niższa za 2019

Może poczułeś to po kieszeni, że mogłeś otrzymać niższą wypłatę w 2019 roku – oczywiście zakładając, że jesteś nierezydentem, czyli nie jesteś zameldowany w Holandii i pracowałeś tam tylko tymczasowo. Twój pracodawca miał obowiązek potrącać wyższą zaliczkę na poczet podatku zgodnie z nowymi regulacjami. Dlaczego? Ponieważ holenderski fiskus zorientował się, że tamtejszy system podatkowy nie jest dostosowany do zmian związanych z zasadą 90%. Oznacza to, że w latach 2015-2018 ponad 40% podatników musiało dopłacić podatek za dany rok podatkowy do skarbu państwa. Oczywiście o ile się dany podatnik rozliczył to nie było problemu, jednak większość podatników dowiadując się, że decyzja podatkowa może skutkować dopłatą po prostu rezygnowało z rozliczenia podatkowego. To potencjalnie ogromne straty w budżecie, który należało załatać.

Wniosek o ulgę podatkową za 2019

W związku z tym, że nie masz już prawa do ulgi podatkowej heffingskorting (belastingdeel) z automatu, musisz złożyć specjalny wniosek w zeznaniu podatkowym, gdzie zadeklarujesz, że spełniasz warunek dochodów (90%) i masz prawo do części podatkowej Heffingskorting. Jeśli tego nie zrobisz to stracisz nawet 540 EUR za rok. Wniosek składa się podczas sporządzania deklaracji podatkowej za 2019.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Dobra zmiana

Podsumowując, jest to bardzo dobra zmiana w systemie podatkowym w Holandii. Po pierwsze podatnicy będą unikać zaskakujących ich dopłat do podatku (nawet kilkaset EURO), a po drugie, podatnicy, którzy do tej pory osiągali dochody tylko w Holandii (lub spełniają warunkek 90%) mogą liczyć na sporo wyższy zwrot podatku.
Oto jak dzielona jest ulga heffigskorting dla całego roku , przy założeniu, że dochód w Holandii wynosi 19 000 EUR i spełniony jest warunek 90%:

Algemene Heffingskorting: 2477 EUR
Belastingdeel: 609 EUR
Premiedeel: 1868 EUR

gdzie dla roku 2018 wyglądało to następująco:
Algemene Heffingskorting: 2265 EUR
Belastingdeel: 552 EUR
Premiedeel: 1713 EUR

Oznacza to, że dla podatnika to ponad 212 EUR różnicy.
Zmieniła się też stawka podatku dochodowego i kwota arbeidskorting.

Symulując kwotę dochodu 25 000 EUR różnica w należnym podatku to

SUMA podatku i ubezpieczenia 2019: 3157 EUR
SUMA podatki i ubezpieczenia 2018: 3603 EUR

Różnica na korzyść podatnika w 2019 roku to aż 446 EUR.
Wedle naszych obliczeń w zależności od dochodu, kwoty arbeidskorting i okresu pracy podatnik może zyskać nawet 540 EUR w 2019 roku.

Tutaj źródłowa informacja z Belastigndienst
https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/prive/aangifte_doen/fiscale_informatie/fiscale-informatie-2019/veranderingen-in-loonheffingskorting

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 10 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Co można odliczyć od podatku w Holandii?

Cóż za niespodzianka! Przybywasz do Holandii, pełen optymizmu i gotów do nowych wyzwań. A potem przychodzi czas na zrozumienie systemu podatkowego tego kraju. Może to wywołać zawrót głowy, ale nie martw się – jesteśmy tutaj, aby pomóc. Tematem, którym się dzisiaj zajmiemy, jest pytanie, które pewnie nie raz sobie zadałeś – co można odliczyć od…

System podatkowy w Holandii 2023

Poznaj jak działa system podatkowy w Holandii. Przedstawiamy stawki podatku, terminy i przykłady obliczenia.

Verklaring geen privégebruik auto

Otrzymałeś pismo Verklaring geen privégebruik auto? W tym wpisie wyjaśnimy Ci dlaczego urząd wysłał do Ciebie list i co musisz zrobić, aby nie otrzymać kary.

Zaświadczenie o dochodach Holandia 2023

Pobierz aktualne zaświadczenie o dochodach z Holandii na 2023 rok w formacie PDF. Zaświadczenie konieczne jest do złożenia deklaracji podatkowej w Belastgindienst.

Ulga abolicyjna Holandia 2022

Ulga abolicyjna w Holandii i jej likwidacja od 2021. Zobacz ile będziesz dopłacał do podatku w zeznaniu za 2021!

Ulga rodzicielska

Masz dziecko poniżej 12 roku życia, które mieszka w Polsce? Czy wiesz, że możesz starać się o 25 000 NOK odliczenia?

Współpracują z nami: