Meritum Podatki

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A ponieważ rok dobiega końca, całe 1600 euro będzie należne 10 grudnia 2024 roku. A w 2025 r. nadal będziesz płacić 400 euro co kwartał.

Czy jest to zgodne z prawem? Zazwyczaj tak, a my wyjaśnimy dlaczego.

W jakich przypadkach zaliczki są należne?

Oczywistym przypadkiem są osoby samozatrudnione i handlowcy. Muszą oni regularnie wpłacać zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ w przeciwieństwie do pracowników nie płacą podatku dochodowego automatycznie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której oczekiwany dochód jest niższy niż podstawowa kwota wolna od podatku, która wynosi 10908 EUR. Musisz zapłacić podatek tylko powyżej tej kwoty.

Może to również dotyczyć pracowników

Zasada wpłacania zaliczek jest uregulowana w art. 37 ustawy o podatku dochodowym i jest dość prosta dla relacji podatkowych. Należy spodziewać się wpłaty zaliczki do urzędu skarbowego, jeśli bieżące zawiadomienie o naliczeniu podatku wskazuje na dodatkową płatność i zgodnie z tą oceną musisz zapłacić co najmniej 400 euro zaległości. 

Kto jest narażony na płacenie zaliczek?

Dopłata podatku jest raczej rzadkością w porównaniu ze zwrotem podatku, ale według Federalnego Urzędu Statystycznego nadal dotyczy to 1,5 miliona osób. Dzieje się tak, ponieważ w poprzednim roku zapłacono zbyt mało podatku lub nie zapłacono go wcale. Jest to możliwe na przykład w przypadku:

 • Emerytów i rencistów,
 • małżeństw z klasami podatkowymi 3 i 5,
 • nieopodatkowanych świadczeń zastępujących wynagrodzenie, takich jak praca krótkoterminowa lub zasiłek rodzicielski, które podlegają progresji,
 • dochody z najmu i dzierżawy 
 • dochody inwestycyjne z zagranicy

Dla jasności: nie każdy emeryt, każde małżeństwo czy każdy pracownik krótkoterminowy musi płacić zaległy podatek.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jak działają zaliczki?

Zazwyczaj wraz z zawiadomieniem o naliczeniu podatku otrzymasz również zawiadomienie o zaliczce. Jeśli urząd skarbowy ustali, że zapłaciłeś zbyt niski podatek dochodowy za poprzedni rok, zasadniczo zakłada, że sytuacja powtórzy się w tym roku. W związku z tym ustala zaliczki na podatek dochodowy jako rodzaj zaliczki na poczet spodziewanego dochodu podatkowego.    

Kiedy należy wpłacać zaliczki?

Tę kwestię również jasno reguluje prawo. Zaliczki na podatek dochodowy należy wpłacać kwartalnie. Kluczowe daty to:

 • 10 marca
 • 10 czerwca
 • 10 września
 • 10 grudnia

Oznacza to, że w każdym z tych terminów należy zapłacić jedną czwartą rocznej kwoty. Na przykład, jeśli zaległość podatkowa wynosiła 600 euro, zwykle należy wpłacać zaliczki w wysokości 150 euro w każdym kwartale.

Uwaga: Nie otrzymasz osobnego wezwania do zapłaty. Musisz zatem upewnić się, że zaliczki dotrą na czas. Jeśli nie upoważniłeś urzędu skarbowego do obciążania Twojego konta, najlepiej ustawić w tym celu zlecenie stałe. Jeśli nie zdążysz tego zrobić na czas, możesz szybko zostać obciążony dodatkową opłatą za zwłokę.

Irytujące opóźnienia w naliczaniu podatku

Teoria teorią, ale w praktyce wygląda to inaczej. Wynika to z faktu, że zwykle otrzymujesz powiadomienie o naliczeniu podatku dopiero w drugiej połowie roku, często dopiero w październiku lub listopadzie. Do tego czasu pierwsze terminy płatności zaliczek w marcu i czerwcu już dawno minęły, a czasem nawet ten wrześniowy.

Dla urzędu skarbowego to żaden problem. Urzędnicy po prostu sumują kwoty z kwartałów, które już minęły i rozkładają je na pozostałe kwartały. Może się więc zdarzyć, że zawiadomienie o zaliczce na 10 grudnia będzie zawierało pełną kwotę roczną, a płatności kwartalne rozpoczną się dopiero w kolejnym roku.  

Co można zrobić z zawiadomieniem?

Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy cofnąć się o krok. Przyczyną zawiadomienia o zaliczce jest decyzja  o niedopłacie podatku z poprzedniego roku. Sprawdź to w pierwszej kolejności. Jeśli uważasz, że coś jest nie tak, złóż odwołanie od tego wymiaru podatku w ciągu jednego miesiąca. 

Niezależnie od tego, naliczenie zaliczki pozostaje na razie w mocy i musisz ją zapłacić. Możesz jednak również zareagować i złożyć nieformalny wniosek o obniżenie podatku. Powinieneś jednak być w stanie podać ku temu dobre powody. Możliwe powody to na przykład 

 1. Jesteś małżeństwem i zmieniłeś klasę podatkową. Ma to duże szanse.
 2. Powołujesz się na swój sprzeciw. Tutaj szanse są raczej niewielkie.

Możesz udowodnić, że poprzedni rok był podatkową wpadką, na przykład dlatego, że otrzymałeś dużą jednorazową premię. Lub poniosłeś znaczne koszty relokacji w bieżącym roku, które można odliczyć. Lub, jako osoba samozatrudniona, możesz wykazać, że poprzedni rok był szczególnie dobry, a bieżący rok idzie szczególnie źle. 

Jeśli urząd skarbowy uzna Twój wniosek o ulgę, otrzymasz nowe powiadomienie o zaliczkach. Płatności dokonane do tej pory zostaną odliczone od tej kwoty.

Uwaga: Urząd skarbowy może również skorygować wysokość zaliczek z własnej inicjatywy, ale zazwyczaj oznacza to ich podwyższenie. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy odpowiedni urzędnik uzyska nowe informacje o Twoich dochodach. Jednak zgodnie z prawem może to nastąpić tylko wtedy, gdy kwota w ujęciu rocznym jest wyższa o 5000 euro.

Czy nadal musisz złożyć zeznanie podatkowe?

Tak, w każdym przypadku. I często działa to na Twoją korzyść. Powód obowiązku złożenia zeznania podatkowego jest dość prosty do wyjaśnienia. Zaliczki na podatek dochodowy są jedynie szacunkową kwotą podatków, których zapłaty można się spodziewać.

Zeznanie podatkowe za kolejny rok jest więc czymś w rodzaju ostatecznego rozliczenia: wypełniasz je jak zwykle, w kwocie podatku uwzględniając wysokość wpłaconych zaliczek.

Jeśli nie dopiszesz wysokości zaliczek do ogólnego zapłaconego podatku nie martw się!  Liczby te są oczywiście już znane urzędowi skarbowemu i są po prostu kompensowane w obliczeniach podatkowych.

W przykładzie oznacza to, że jeśli:  zapłaciłeś łącznie 1600 euro zaliczki. Z zeznania podatkowego wynika, że faktycznie musisz zapłacić 1300 euro zaległości. Kwota ta jest jednak teraz kompensowana z zaliczkami i faktycznie otrzymujesz 300 euro zwrotu.

Jeśli jednak Twoja sytuacja nie uległa zmianie, na końcu zeznania podatkowego powinieneś otrzymać kwotę bliską 0.

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz Jeśli nie masz dużego doświadczenia z rozliczeniami podatkowymi, na początku może być to trochę trudne. Ale z roku na rok będziesz nabierać coraz większej rutyny i obiecuję: gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku na twoje konto, zapomnisz o całym bólu. Dla wielu…

Praca dla studentów w Niemczech: co należy wziąć pod uwagę do celów podatkowych

Praca dla studentów w Niemczech - co należy wziąć pod uwagę do celów podatkowych Jeśli chcesz lub musisz podjąć pracę studencką, dostępne są różne modele pracy. Możesz podjąć mini-pracę za 538 euro lub zostać zatrudnionym jako pracujący student, jeśli chcesz zarobić więcej. Jedną z zalet dla studentów i pracodawców jest to, że w przypadku obu…

Współpracują z nami: