Meritum Podatki

Zaświadczenie UE/EOG w Niemczech – to musisz wiedzieć!

Kiedy myślimy o pracy za granicą, często skupiamy się na poszukiwaniu odpowiedniej oferty pracy czy też na przygotowaniach logistycznych. Niemniej ważne są jednak formalności związane z ubezpieczeniem zdrowotnym i dostępem do opieki medycznej w nowym kraju. Dla Polaków zamierzających pracować w Niemczech, czy też tych, którzy już tam rozpoczęli swoją karierę zawodową, kluczowym dokumentem w…

Kiedy myślimy o pracy za granicą, często skupiamy się na poszukiwaniu odpowiedniej oferty pracy czy też na przygotowaniach logistycznych. Niemniej ważne są jednak formalności związane z ubezpieczeniem zdrowotnym i dostępem do opieki medycznej w nowym kraju. Dla Polaków zamierzających pracować w Niemczech, czy też tych, którzy już tam rozpoczęli swoją karierę zawodową, kluczowym dokumentem w tej kwestii jest zaświadczenie UE/EOG. Czym jest ten dokument, do czego służy i dlaczego jest tak ważny w kontekście wyjazdu do naszego zachodniego sąsiada? Zapraszamy do lektury, w której postaramy się przybliżyć Wam ten temat.

Czym jest druk UE/EOG w Niemczech?

Druk EU/EWR, czyli zaświadczenie UE/EOG, jest urzędowym, wielojęzycznym dokumentem wydawanym przez niemiecką administrację podatkową, którego głównym celem jest potwierdzenie dochodów uzyskanych za granicą. W kontekście Polaków ubiegających się o zwrot podatku z Niemiec jest to niezbędne narzędzie do wykazania zarobków osiągniętych w Polsce.

Finanzamt, czyli niemiecki urząd skarbowy analizuje informacje zawarte w tym dokumencie w procesie określania kwoty podatku należnego za dany rok. Zaświadczenie składa się zazwyczaj z czterech stron: dwóch w języku niemieckim przeznaczonych dla Finanzamt oraz dwóch kopii w języku polskim – jedna dla urzędu skarbowego w Polsce, a druga dla samego podatnika.

Dla kogo jest to zaświadczenie?

Zaświadczenie UE/EOG w Niemczech (EU/EWR) jest szczególnie ważny dla osób, które pracowały na terenie Niemiec, ale nie przez cały rok i wciąż utrzymują meldunek w Polsce. Niemiecki fiskus musi bowiem potwierdzić, czy w tym czasie uzyskano jakiekolwiek dochody w Polsce. To samo dotyczy osób, które pracując w Niemczech, miały równocześnie dochody na terenie Polski, na przykład z emerytury czy wynajmu nieruchomości. Jeśli zaś chodzi o małżonków, rozliczając się wspólnie, konieczne jest również dołączenie tego zaświadczenia. Chociaż w przypadku dochodów osiągniętych w Polsce nie płaci się podatku w Niemczech, muszą być one uwzględnione w rozliczeniu, gdyż wpływają na ostateczną niemiecką stawkę podatkową

Czytaj również: czy rozliczenie podatku w Niemczech jest obowiązkowe?

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jak i kiedy składać wniosek o wydanie zaświadczenia UE/EOG (Niemcy)?

Aby uzyskać druk EU/EWR, wniosek należy złożyć w odpowiednim polskim urzędzie skarbowym, zgodnie z miejscem swojego zameldowania. Jest to możliwe w dowolnym momencie. W niektórych sytuacjach, przed uzyskaniem zaświadczenia UE/EOG, może okazać się konieczne złożenie w Polsce deklaracji PIT 36/ZG, w której uwzględniamy dochody osiągnięte za granicą.

Koszty i czas oczekiwania na druk EU/EWR

Jeśli chodzi o koszty związane z uzyskaniem zaświadczenia, wniosek złożony drogą elektroniczną przez e-Urząd Skarbowy jest całkowicie darmowy. Jeśli jednak wybierzemy opcję e-PUAP lub tradycyjną wersję papierową, będziemy musieli uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 złotych. Po złożeniu wniosku, zaświadczenie EU/EWR powinniśmy otrzymać w ciągu 7 dni roboczych. Urząd wyda nam albo właściwy dokument, albo postanowienie o odmowie jego wydania.

Czytaj również: ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec?

Czy druk ma okres ważności?

Czy druk EU/EWR posiada określony termin ważności? Wielu z nas przyzwyczaiło się do tego, że pewne dokumenty urzędowe posiadają określony czas ważności, najczęściej wynoszący trzy miesiące.

W przypadku zaświadczenia UE/EOG odpowiedź jest prosta. Druk ten prezentuje roczne dochody, zwykle dotyczące roku poprzedniego, a ponieważ prezentowane wartości nie zmieniają się w czasie, dokument ten nie posiada ograniczonej ważności. Oznacza to, że raz uzyskane zaświadczenie jest ważne bezterminowo.

Jeśli stoisz przed wyzwaniem związanym z uzyskaniem zaświadczenia UE/EOG lub potrzebujesz wsparcia w kwestii zagranicznych rozliczeń podatkowych, skontaktuj się z Podatki Meritum. Jesteśmy profesjonalnym biurem specjalizującym się w odzyskiwaniu podatków z Niemiec oraz wielu innych krajów. Zapewniamy skuteczne wsparcie na każdym etapie procesu. Zapraszamy!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 13 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Czym jest SVB (Sociale Verzekeringsbank) w Holandii?

SVB, czyli Sociale Verzekeringsbank, to instytucja, o której każdy Polak planujący wyjazd do Holandii w celach zarobkowych powinien wiedzieć. Dlaczego? Ponieważ odgrywa kluczową rolę w systemie zabezpieczenia społecznego naszych zachodnich sąsiadów. Jeżeli myślisz o podjęciu pracy w Holandii, czy może już tam przebywasz, zrozumienie funkcjonowania SVB pomoże Ci w orientacji w lokalnym systemie ubezpieczeń i…

Polskie tłumaczenie Jaaropgaaf – zobacz, co oznaczają konkretne pozycje na holenderskiej karcie podatkowej!

Przeprowadzka i praca za granicą wiążą się z koniecznością zrozumienia nowego systemu podatkowego. Dla wielu Polaków pracujących w Holandii jednym z kluczowych dokumentów jest Jaaropgaaf – holenderska karta podatkowa, która przedstawia roczne podsumowanie dochodów i składek podatkowych pracownika. Mimo że dokument ten jest niezbędny przy składaniu rocznego zeznania podatkowego, jego treść może być niejasna dla…

Czy w Holandii można jeździć na polskich tablicach?

W obliczu globalizacji, coraz więcej Polaków decyduje się na migrację za granicę w poszukiwaniu nowych możliwości zawodowych lub lepszego standardu życia. Jednym z popularnych kierunków jest Holandia, znana z otwartości na obcokrajowców i atrakcyjnych warunków pracy. Wielu z nas zastanawia się, jak to jest z przepisami drogowymi w tym kraju, szczególnie jeśli chodzi o możliwość…

Rozliczenie dochodów z Holandii w Polsce – krótki poradnik

Rozliczenie dochodów z zagranicy zawsze wydaje się skomplikowanym procesem. Może powodować wiele stresu, zwłaszcza jeśli mówimy o tak zróżnicowanym systemie podatkowym, jak w Holandii. Właśnie dlatego, postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, który ułatwi Ci zrozumienie procesu. Jak rozpocząć proces rozliczenia dochodów z Holandii w Polsce? Rozpoczynając rozliczenie podatku z Holandii, ważne jest, aby zrozumieć podstawowe zasady…

Zwrot składek emerytalnych StiPP z Holandii – wszystko, co musisz wiedzieć

Zwrot składek emerytalnych StiPP z Holandii to ważny temat dla wielu osób, które pracowały lub nadal pracują w Holandii i chciałyby odzyskać swoje oszczędności na emeryturę. Jeśli jesteś jednym z tych ludzi i masz pytania na ten temat, nie martw się! Ten artykuł jest tu po to, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić Ci…

Ile lat wstecz można się rozliczyć w Holandii?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile lat wstecz można się rozliczyć w Holandii? Cóż, nie jesteś sam. To jest pytanie, które zadało sobie wielu Polaków pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą w Holandii. Przezroczystość systemu podatkowego tego kraju może być nieco skomplikowana, a rozliczenie podatków nie jest zawsze oczywiste. Ale spokojnie, przygotowaliśmy dla Ciebie pełny poradnik na…

Współpracują z nami: