Zeznanie podatkowe 2023: sprawdź czy przegapiłeś termin?
Każdy wyczekuje pewnych dat w roku: świąt państwowych, urodzin, Bożego Narodzenia czy nawet rocznic ślubu. Inne ustalone daty są często ignorowane, mimo że są nie mniej ważne - w tym 31 lipca. Jest to ogólny termin składania rocznego zeznania podatkowego.
Jednak od roku podatkowego 2020 termin ten przesunął się do tyłu z powodu pandemii koronawirusa - a następnie ponownie do przodu od roku podatkowego 2022. W przypadku roku podatkowego 2023 byłby to zatem 31 sierpnia 2024 r., ale ponieważ dzień ten przypadał w sobotę, termin złożenia zeznania podatkowego za 2023 r. upłynął 2 września 2024 r., tj. następnego pierwszego dnia roboczego.
Z koleiza 2022 r. na terminowe złożenie zeznania podatkowego za 2022 r. w urzędzie skarbowym trzeba było czekać do 2 października 2023 r., aza 2021 r. nawet do 31 października 2021 r. Za 2021 rok nawet do 31 października 2022 roku.
Kto musi złożyć zeznanie podatkowe?
Termin złożenia zeznania do 2 września 2024 r. za rok podatkowy 2023 dotyczy tylko podatników, którzy są zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego. Nazywa się to „obowiązkową oceną”. Dotyczy to również Ciebie, jeśli
- masz indywidualną ulgę na elektronicznej karcie podatkowej (Elstam). Wyjątkiem jest ryczałt dla osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że Twój pracodawca płaci za Ciebie nieco mniej podatku dochodowego każdego miesiąca.
- Jesteś w związku małżeńskim i podlegasz wspólnemu opodatkowaniu ze swoim partnerem i masz kombinację klasy podatkowej 3 i 5 lub 4 ze współczynnikiem. Następnie składasz wspólne zeznanie podatkowe.
- Należysz do klasy podatkowej 6.
- Otrzymałeś więcej niż 410 euro świadczeń zastępujących wynagrodzenie, takich jak zasiłek dla bezrobotnych, chorobowy, rodzicielski lub z tytułu skróconego czasu pracy w ciągu roku.
- Jesteś zatrudniony i masz inny dochód przekraczający 410 euro oprócz wynagrodzenia, na przykład dochód z wynajmu.
- Twój dochód podlegający opodatkowaniu nie został jeszcze opodatkowany, na przykład z tytułu samozatrudnienia.
- Jesteś już na emeryturze, a Twój dochód podlegający opodatkowaniu przekracza podstawową kwotę wolną od podatku.
Musisz również złożyć zeznanie podatkowe, jeśli urząd skarbowy Cię o to poprosi. Jeśli nie złożysz dokumentów w terminie określonym w wezwaniu, możesz zostać ukarany karą za zwłokę.
W pierwszej kolejności należy zatem sprawdzić, czy istnieje obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Pomoże Ci w tym przewodnik Obowiązek złożenia zeznania.
Jeśli nie masz takiego obowiązku, masz znacznie więcej czasu i nie musisz obawiać się dopłaty za zwłokę, kary pieniężnej lub wymiaru podatku.
Do kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe?
W przypadku zeznania podatkowego za 2023 r. ogólny ustawowy termin składania zeznań podatkowych dla podatników, którzy nie korzystają ze wsparcia doradztwa podatkowego lub stowarzyszenia pomocy w zakresie podatku dochodowego, upłynął 2 września 2024 r. W związku z tym istnieje inne zwolnienie z obowiązku złożenia zeznania podatkowego.
Istnieje zatem kolejne zwolnienie, a tym samym ogólne przedłużenie terminu, podobnie jak w poprzednich latach podatkowych 2020, 2021 i 2022. Dopiero w roku podatkowym 2024 powrócimy do faktycznego terminu, 31 lipca 2025 r. Poniżej znajduje się również tabela.
Termin składania deklaracji obowiązuje niezależnie od tego, czy wypełniasz papierowe formularze, czy składasz deklarację elektronicznie. Możesz skorzystać z programu „Mój Elster” udostępnianego przez urząd skarbowy lub z komercyjnego programu podatkowego. Jako zarejestrowany użytkownik tworzysz zeznanie podatkowe w portalu Elster i możesz je złożyć w formie uwierzytelnionej , tj. podpisanej elektronicznie. Odbywa się to całkowicie bez użycia papieru i bezpłatnie. Jednak w dużej mierze będziesz musiał obejść się bez wskazówek i udogodnień dotyczących oszczędności podatkowych. Inaczej wygląda sytuacja z oprogramowaniem podatkowym lub aplikacją podatkową, które można kupić w regularnej cenie od około 20 euro. To Ty decydujesz, czy wyślesz deklarację elektronicznie za pośrednictwem Elster, czy pocztą.
Późniejszy termin składania deklaracji z poradami
Jeśli masz trudności z przygotowaniem i złożeniem zeznania podatkowego na czas, możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Doradca podatkowy może doradzić każdemu, podczas gdy organizacja zajmująca się pomocą w zakresie podatku dochodowego może doradzać tylko pracownikom i emerytom.
Każdy, kto zwróci się o profesjonalną pomoc do doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomocy w zakresie podatku dochodowego, zazwyczaj automatycznie otrzymuje siedmiomiesięczne przedłużenie. Na przykład, ostatni dzień lutego następnego roku będzie ostatecznym terminem dla podatników, którzy szukają porady. Tak więc do 28 lutego Luty 2025 dla roku podatkowego 2023 - w rzeczywistości. Wynika to z faktu, że podobnie jak w przypadku osób, które samodzielnie wypełniają zeznanie podatkowe, termin dla spraw doradczych jest również przesuwany z powodu pandemii koronawirusa. Twoje dokumenty za rok 2023 nie muszą zatem wpłynąć do urzędu skarbowego do 2 czerwca 2025 roku.
Urząd skarbowy może jednak zwrócić się do urzędu skarbowego lub stowarzyszenia pomocy w zakresie podatku dochodowego o wcześniejsze złożenie zeznania podatkowego.
Zasadniczo urząd może wyznaczyć indywidualny termin na piśmie. Przykładowo, urząd może zwrócić się do osoby, która jest już na emeryturze, z prośbą o złożenie zeznania podatkowego w wyznaczonym terminie. Takie terminy są wiążące.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Czy można przedłużyć termin składania wniosków?
Więcej czasu można uzyskać tylko w wyjątkowych przypadkach. Jeśli możesz przewidzieć, że nie dotrzymasz terminu, powinieneś złożyć pisemny wniosek do właściwego urzędu skarbowego o przedłużenie terminu przed jego upływem .
Wniosek należy uzasadnić i podać nowy termin. Dłuższa choroba, pobyt za granicą, brak dokumentów, takich jak roczne zeznanie podatkowe z banku lub przeprowadzka to powody, które urzędnicy podatkowi zwykle akceptują. Poproś urząd skarbowy o potwierdzenie przedłużenia terminu. Jednakże, jesteś zależny od dobrej woli i nie masz do tego prawa.
Jeśli otrzymasz przedłużenie, złóż zeznanie podatkowe do tego czasu. Po upływie terminu jesteś w zwłoce i musisz liczyć się z karami.
Co się stanie, jeśli przegapisz termin?
Do roku podatkowego 2018 termin upływał 31 maja następnego roku. Późniejsze terminy, które obowiązują od 2019 roku, mają swoją cenę. Organy podatkowe będą bardziej rygorystyczne, jeśli nie dotrzymasz terminu. Wcześniej istniała duża dowolność co do tego, czy zostanie nałożona dopłata za spóźnione złożenie wniosku i jak wysoka będzie jej wysokość. Zmieniło się to po złożeniu zeznania podatkowego za 2018 rok.
Dopłata za zwłokę to grzywna nakładana przez urząd skarbowy w przypadku niezłożenia zeznania podatkowego lub złożenia go zbyt późno. Należy ją zapłacić oprócz należnego podatku. Dopłata za spóźnione złożenie zeznania podatkowego jest uregulowana prawnie w § 152 niemieckiego kodeksu podatkowego.
Zgodnie z nim, zazwyczaj istnieje margines uznaniowości tylko w przypadku złożenia zeznania podatkowego najpóźniej w ciągu 14 miesięcy od końca roku podatkowego. Okres ten jest obecnie przedłużany zgodnie z późniejszymi terminami składania zeznań z powodu pandemii koronawirusa.
Przykład: 19 miesięcy na złożenie zeznania podatkowego za 2023 rok, czyli do 31 maja 2023 roku.
Do tego czasu urząd skarbowy może zażądać dopłaty za zwłokę. Jej wysokość jest również regulowana przez prawo: Automatyczna dopłata za zwłokę wynosi 0,25% naliczonego podatku dochodowego, ale co najmniej 25 euro za miesiąc lub jego część.
Przykład: Christine musiała złożyć zeznanie podatkowe za rok 2023 do 2 września 2024 roku. Nie złożyła wniosku o przedłużenie terminu i złożyła zeznanie dopiero w marcu 2025 r., czyli jeszcze przed upływem terminu, jeśli złożyła je za pośrednictwem urzędu skarbowego lub organizacji udzielającej pomocy w zakresie podatku dochodowego. W takim przypadku urząd skarbowy może nałożyć dopłatę za zwłokę, ale nie musi. Jeśli jednak urząd zdecyduje się to zrobić, zawsze będzie to co najmniej 25 euro miesięcznie. W tym przypadku byłoby to co najmniej 175 euro. Jeśli jednak Christine nie złoży zeznania podatkowego do listopada 2025 r., urzędnicy muszą nałożyć dopłatę za zwłokę. Wynosi ona co najmniej 375 euro za 15 miesięcy.
W niektórych przypadkach urząd skarbowy może podjąć decyzję samodzielnie: Jeśli z zawiadomienia o naliczeniu podatku wynika, że masz prawo do zwrotu podatku, podatek został ustalony na 0 euro lub termin złożenia zeznania został przedłużony, urząd skarbowy może odstąpić od dopłaty za zwłokę.
Może jednak również nałożyć dalsze sankcje: Karę, wymiar podatku i odsetki za zwłokę.
Możesz się bronić, składając sprzeciw w ciągu jednego miesiąca. Nawet jeśli naliczono podatek, nadal jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w naszym przewodniku Opóźniona dopłata.
Dużo czasu na dobrowolne złożenie zeznania podatkowego
Z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy: Wielu pracowników nie ma nawet obowiązku składania zeznania podatkowego. Dotyczy to również małżeństw, które należą do klasy podatkowej 4. W takich przypadkach masz cztery lata na złożenie dobrowolnego zeznania podatkowego.
Oto przykład: Sylwester 2027 r. jest ostatecznym terminem dla roku podatkowego 2023. Zeznanie podatkowe musi zatem wpłynąć do urzędu skarbowego do 31 grudnia 2027 r., albo w formie papierowej do skrzynki pocztowej urzędu, albo elektronicznie za pośrednictwem Elster. W żargonie urzędów skarbowych jest to określane jako czteroletni okres przedawnienia. Każdy, kto go przegapi, odpada. Nie można wtedy oczekiwać zwrotu podatku.
Nawiasem mówiąc, formularz dobrowolnego zeznania podatkowego nazywany jest „oceną wniosku”. Kiedyś nazywano to rocznym wyrównaniem podatku dochodowego. Nadal istnieje, ale dziś odnosi się do innej procedury: korekty faktycznie zapłaconego podatku od wynagrodzeń, którą pracodawca przeprowadza wraz z odcinkiem wypłaty w grudniu.
Przez wiele lat udzielano następującej porady: złożenie zeznania podatkowego po terminie może być szczególnie opłacalne, jeśli oprócz zwrotu podatku można oczekiwać odsetek od urzędu skarbowego. Wynika to z faktu, że podatnicy często otrzymują zwrot nadpłaconych podatków dopiero po latach, na przykład po korzystnym dla nich orzeczeniu sądu podatkowego. Do 2019 roku odsetki ustawowe wynosiły 0,5% za każdy pełny miesiąc, czyli 6% rocznie. To mogło być naprawdę opłacalne.
Ale już tak nie wygląda. Po pierwsze , stopa procentowa została obniżona do 0,15% miesięcznie od 2019 r. ze względu na utrzymujący się niski poziom stóp procentowych, tj. 1,8% rocznie. Po drugie, inflacja od 2022 r. była w niektórych przypadkach znacznie wyższa niż te 1,8%, więc czekanie ze złożeniem dobrowolnego zeznania podatkowego byłoby nawet niekorzystne. Lepiej więc złożyć je w odpowiednim czasie.
Zgodnie z ogólną zasadą: 15 miesięcy po zakończeniu roku kalendarzowego, tzw. okresu karencji, w którym powstał podatek, organy podatkowe zaczynają wypłacać odsetki od zwrotu podatku.
Za rok podatkowy 2023 tzw. bieg odsetkowy rozpoczyna się później, bo 1 lipca 2025 r., analogicznie do terminu złożenia wniosku. Za lata podatkowe 2021 i 2022 odpowiednio 1 października 2023 r. i 1 września 2024 r.