Meritum Podatki

Zeznanie podatkowe 2023 w Niemczech: do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Kto musi złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech? Termin złożenia zeznania podatkowego upływający 2 września 2024 r za rok podatkowy 2023- dotyczy wyłącznie podatników, którzy są zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego. Dotyczy to również Ciebie, jeśli: Masz indywidualną ulgę na elektronicznej karcie podatkowej (Elstam) (wyjątek: ulga z tytułu niepełnosprawności). Oznacza to, że Twój pracodawca płaci za…

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii. Przekonaj się, że można przyspieszyć ten proces!

Kto musi złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech?

Termin złożenia zeznania podatkowego upływający 2 września 2024 r za rok podatkowy 2023- dotyczy wyłącznie podatników, którzy są zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego. Dotyczy to również Ciebie, jeśli:

  • Masz indywidualną ulgę na elektronicznej karcie podatkowej (Elstam) (wyjątek: ulga z tytułu niepełnosprawności). Oznacza to, że Twój pracodawca płaci za Ciebie nieco mniejszy podatek dochodowy każdego miesiąca.
  • Jesteś w związku małżeńskim i podlegasz wspólnemu opodatkowaniu ze swoim partnerem i masz kombinację klas podatkowych 3 i 5 lub 4 ze współczynnikiem. Następnie składasz wspólne zeznanie podatkowe.
  • Należysz do klasy podatkowej 6.
  • Otrzymałeś więcej niż 410 euro świadczeń zastępujących wynagrodzenie, takich jak zasiłek dla bezrobotnych, chorobowy, rodzicielski lub z tytułu skróconego czasu pracy w ciągu roku.
  • Jesteś zatrudniony i oprócz wynagrodzenia masz inny dochód w wysokości ponad 410 euro, na przykład dochód z wynajmu.
  • Twój dochód podlegający opodatkowaniu nie został jeszcze opodatkowany, na przykład z tytułu samozatrudnienia.
  • Może to mieć również zastosowanie, jeśli jesteś już na emeryturze, a Twój dochód podlegający opodatkowaniu przekracza podstawową kwotę wolną od podatku.
  • Musisz również złożyć zeznanie podatkowe, jeśli urząd skarbowy Cię o to poprosi. Jeśli następnie nie złożysz dokumentów w terminie określonym w wezwaniu, możesz zostać obciążony karą za zwłokę.

W pierwszej kolejności należy zatem sprawdzić, czy istnieje obowiązek złożenia zeznania podatkowego.

Jeśli nie masz takiego obowiązku, masz znacznie więcej czasu i nie musisz obawiać się dopłaty za spóźnienie, kary pieniężnej lub wymiaru podatku.

Jaki jest termin składania zeznań podatkowych w Niemczech?

W przypadku zeznania podatkowego za 2023 r. ogólny ustawowy termin składania zeznań podatkowych dla podatników, którzy nie korzystają ze wsparcia doradztwa podatkowego lub stowarzyszenia pomocy w zakresie podatku dochodowego, upływa w dniu 2 września 2023 r.

Istnieje zatem kolejne zwolnienie, a tym samym ogólne przedłużenie terminu, podobnie jak w poprzednich latach podatkowych 2020, 2021 i 2022. Dopiero w roku podatkowym 2024 wracamy do faktycznego terminu 31 lipca 2025 r.

Termin składania deklaracji obowiązuje niezależnie od tego, czy wypełniasz papierowe formularze, czy składasz deklarację elektronicznie. Możesz skorzystać z programu " udostępnianego przez urząd skarbowy lub innego programu podatkowego np. Taxando.de . Jako zarejestrowany użytkownik tworzysz zeznanie podatkowe w portalu Elster i możesz je złożyć w formie uwierzytelnionej, tj. podpisanej elektronicznie. Odbywa się to całkowicie bez użycia papieru i bezpłatnie. Jednak w dużej mierze będziesz musiał obejść się bez wskazówek i udogodnień dotyczących oszczędności podatkowych. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku oprogramowania podatkowego lub aplikacji podatkowej, które można kupić w regularnej cenie od około 20 euro. To Ty decydujesz, czy wyślesz deklarację elektronicznie, czy pocztą.

Późniejszy termin złożenia z poradą podatkową

Jeśli masz trudności z przygotowaniem i złożeniem zeznania podatkowego na czas, możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Doradca podatkowy może doradzić każdemu, podczas gdy organizacja zajmująca się pomocą w zakresie podatku dochodowego może doradzać tylko pracownikom i emerytom.

Każdy, kto zwróci się o profesjonalną pomoc do doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomocy w zakresie podatku dochodowego, zazwyczaj automatycznie otrzymuje siedmiomiesięczne przedłużenie. Na przykład, ostatni dzień lutego następnego roku będzie ostatecznym terminem dla podatników, którzy szukają porady. Tak więc do 28 lutego 2025 dla roku podatkowego 2023 . Wynika to z faktu, że podobnie jak w przypadku osób, które samodzielnie wypełniają zeznanie podatkowe, termin dla spraw doradczych jest również przesuwany z powodu pandemii koronawirusa. Twoje dokumenty za rok 2023 nie muszą zatem wpłynąć do urzędu skarbowego do 2 czerwca 2025 roku.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Urząd skarbowy może jednak zwrócić się do urzędu skarbowego lub stowarzyszenia pomocy w zakresie podatku dochodowego o wcześniejsze złożenie zeznania podatkowego.

Zasadniczo urząd może wyznaczyć indywidualny termin na piśmie. Przykładowo, urząd może zwrócić się do osoby, która jest już na emeryturze, z prośbą o złożenie zeznania podatkowego w wyznaczonym terminie. Takie terminy są wiążące.

Czy termin może zostać przedłużony?

Przedłużenie terminu jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Jeśli możesz przewidzieć, że nie dotrzymasz terminu, powinieneś najpierw złożyć pisemny wniosek do właściwego urzędu skarbowego o przedłużenie terminu.

Powinieneś podać powody swojej prośby i określić nowy termin. Dłuższa choroba, pobyt za granicą, brak dokumentów, takich jak roczne zeznanie podatkowe z banku lub przeprowadzka to powody, które urzędnicy podatkowi zwykle akceptują. Poproś urząd skarbowy o potwierdzenie przedłużenia terminu. Jednakże, jesteś zależny od dobrej woli i nie masz do tego prawa.

Jeśli otrzymasz przedłużenie, złóż zeznanie podatkowe do tego czasu. Z chwilą upływu terminu jesteś w zwłoce i musisz liczyć się z sankcjami.

Dużo czasu na dobrowolne rozliczenie podatkowe w Niemczech

Z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy: Wielu pracowników nie ma nawet obowiązku składania zeznania podatkowego. Dotyczy to również małżeństw, które należą do klasy podatkowej 4. W takich przypadkach masz cztery lata na złożenie dobrowolnego zeznania podatkowego.

 Sylwester 2026 roku jest ostatecznym terminem dla 2022 roku. Zeznanie podatkowe musi wpłynąć do urzędu skarbowego do 31 grudnia 2026 r., albo w formie papierowej do skrzynki pocztowej urzędu, albo elektronicznie . W żargonie urzędów skarbowych jest to określane jako czteroletni okres przedawnienia. Każdy, kto go przegapi, odpada. Nie można wtedy oczekiwać zwrotu podatku.

Nawiasem mówiąc, formularz dobrowolnego zeznania podatkowego nazywany jest "oceną wniosku". Kiedyś nazywano to rocznym wyrównaniem podatku dochodowego. Nadal istnieje, ale dziś odnosi się do innej procedury: korekty faktycznie zapłaconego podatku od wynagrodzeń, którą pracodawca przeprowadza wraz z odcinkiem wypłaty w grudniu.

Przez wiele lat udzielano następującej porady: złożenie zeznania podatkowego po terminie może być szczególnie opłacalne, jeśli oprócz zwrotu podatku można oczekiwać odsetek od urzędu skarbowego. Wynika to z faktu, że podatnicy często otrzymują zwrot nadpłaconych podatków dopiero po latach, na przykład po korzystnym dla nich orzeczeniu sądu podatkowego. Do 2019 roku odsetki ustawowe wynosiły 0,5% za każdy pełny miesiąc, czyli 6% rocznie. To mogło być naprawdę opłacalne.

Ale już tak nie wygląda. Po pierwsze, stopa procentowa została obniżona do 0,15% miesięcznie (1,8% rocznie) od 2019 r. ze względu na utrzymujące się niskie stopy procentowe. Po drugie, inflacja od 2022 r. jest znacznie wyższa niż wspomniane 1,8%, więc zwlekanie ze złożeniem dobrowolnego zeznania podatkowego byłoby nawet niekorzystne. Lepiej więc złożyć je w odpowiednim czasie.

Zgodnie z ogólną zasadą: 15 miesięcy po zakończeniu roku kalendarzowego (okres oczekiwania), w którym podatek został poniesiony, organy podatkowe zaczynają wypłacać odsetki od zwrotu podatku.

Za rok podatkowy 2023 tzw. bieg odsetkowy rozpoczyna się później, dokładnie 1 lipca 2025 r., analogicznie do terminu złożenia zeznania. Za lata podatkowe 2021 i 2022 odpowiednio 1 października 2023 r. i 1 września 2024 r.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy Otrzymanie mandatu za granicą może być nieco stresujące, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie kroki podjąć. W tym artykule omówimy, co należy zrobić po otrzymaniu mandatu w Niemczech, jak go opłacić, a także jakie są konsekwencje niezapłacenia. Co się stanie jak nie zapłacę mandatu z Niemiec? Niezapłacony mandat…

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii. Przekonaj się, że można przyspieszyć ten proces!

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę Wiele osób decyduje się na pracę sezonową w Niemczech ze względu na atrakcyjne zarobki i możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jednak pojawia się pytanie: czy praca sezonowa w Niemczech liczy się do emerytury? W tym artykule wyjaśnimy, jak praca za granicą wpływa na przyszłe świadczenia emerytalne.…

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech : ubezpieczenia związane z pracą stanowią koszty uzyskania przychodu Składki na wiele polis ubezpieczeniowych można odliczyć jako wydatki emerytalne. Istnieją jednak górne limity w tym zakresie, które często są już wyczerpane wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu dodatkowe polisy ubezpieczeniowe nie są ujmowane w…

Zapłacisz podatek katastralny w Niemczech? Dowiedź się, kogo dotyczy ta opłata

Oszczędzaj na niemieckich podatkach jako właściciel domu.

Dla wielu osób posiadanie własnego domu jest ważnym kamieniem milowym w życiu. Jako właściciel domu, nie tylko cieszysz się swobodą życia na własnej ziemi, ale także masz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych w niemieckim zeznaniu podatkowym! Jedyną różnicą jest to, czy sam mieszkasz w swoim domu, czy jesteś właścicielem nieruchomości. Tak czy inaczej, powinieneś…

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce Pobyt w szpitalu w Niemczech może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli jesteś obcokrajowcem. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z leczeniem szpitalnym w Niemczech, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Kto płaci za szpital w Niemczech? W Niemczech koszty leczenia szpitalnego są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie…

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdybyś nagle stracił zdolność do pracy? W Niemczech ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy (Berufsunfähigkeitsversicherung, BU Versicherung) może stanowić kluczowe zabezpieczenie finansowe w takiej sytuacji. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto się ubezpieczyć i…

Współpracują z nami: