Meritum Podatki

Zmiany podatkowe w Norwegii za 2020 rok

Obecnie osoby pracujące tymczasowo tj. do 24 miesięcy mają pełne prawo do tych odliczeń. W rozliczeniach za 2020 rok wiele osób pracujących w Norwegii mocno poczuje po kieszeni zmiany w przepisach. Krótko wyjaśnimy dlaczego.

Nowe zasady odliczeń dla Pendlerów w Norwegii

Już od kilku lat było oczywiste, że rząd Norwegii zamierza ograniczyć prawo do odliczeń podatkowych  dla nierezydentów związanych z przejazdami i zakwaterowaniem. Przez wiele lat osoba utrzymująca podwójne gospodarstwo w Polsce i Norwegii mogła odliczyć wszystkie koszty z tym związane. W efekcie podstawa opodatkowania była pomniejszana nawet o 150 000 NOK, co skutkowało wysokim zwrotem podatku z Norwegii - nawet 60 000 NOK.

Obecnie osoby pracujące tymczasowo tj. do 24 miesięcy mają pełne prawo do tych odliczeń. W rozliczeniach za 2020 rok wiele osób pracujących w Norwegii mocno poczuje po kieszeni zmiany w przepisach. Krótko wyjaśnimy dlaczego.

Odliczenie możliwe tylko przez 2 lata

Zgodnie z nowymi przepisami odliczenia podatkowe związane z utrzymywaniem podwójnego gospodarstwa domowego można uwzględniać w zeznaniu tylko przez okres 24 miesięcy począwszy od daty otrzymania pierwszego takiego odliczenia. Mówiąc inaczej, jeśli pracujesz w Norwegii dłużej niż 24 miesiące, to po upływie tego okresu tracisz prawo do odliczeń podatkowych związanych z:

  • zakwaterowaniem
  • wyżywieniem
  • podróżami do Polski
  • przejazdami na terenie Norwegii

Jednak musisz wiedzieć, że jest jedno "ale". Możesz nadal wnioskować o odliczenia podatkowe, jeśli zmienisz miejsce zatrudnienia, a konkretnie gminę lub komunę. Na wielu stronach internetowych możesz przeczytać, że musisz zmienić komunę, jednak na stronie urzędowej mowa konkretnie jest o zmianie gminy w Norwegii. Poniżej źródło (https://www.skatteetaten.no/)

Zmiany podatkowe Norwegia 2020

Dla osób, które pracują od wielu lat w Norwegii jest to zmiana, która mocno wpłynie na wynik podatkowy. Mianowicie osoby, które pracowały w Norwegii przed 2018 rokiem, tracą prawo do odliczeń wraz z dniem 01.01.2020 - co za tym idzie - nie mogą w rozliczeniu podatkowym za 2020 uwzględnić odliczeń związanych z podróżami czy kosztami wyżywienia.

W obecnej sytuacji pozostaje zmiana pracodawcy i miejsca zamieszkania w Norwegii lub pogodzenie się z sytuacją, że zwroty podatkowe po 60 000 NOK to już raczej historia. Ważne jednak, aby wciąć pamiętać o złożeniu deklaracji podatkowej za 2020 rok w Norwegii. Najkorzystniejszym obecnie odliczeniem jest ulga podstawowa Minsterfradrag, która bardzo często jest pomniejszana przez urząd z automatu i wymaga korekty ze strony podatnika.

Zapraszamy do rozliczenia podatkowego w podatkimeritum.pl. Jesteśmy w ponad 300 miastach w Polsce.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 15 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Zwrot podatku z Niemiec

Zasiłki rodzinne

Jeżeli legalnie pracujesz na terenie jednego z krajów członkowskich Unii, możesz starać się o świadczenia socjalne na terenie tego kraju.

Ulgi podatkowe w Norwegii, czyli z czego możesz skorzystać podczas rozliczania podatku

Ulgi podatkowe w Norwegii, czyli z czego możesz skorzystać podczas rozliczania podatku

Każdemu pracownikowi, który legalnie pracował na terenie Norwegii i za którego pracodawca regularnie odprowadzał składki, przysługuje otrzymanie zwrotu podatku.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Norwegii?

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Norwegii?

Norwegia to niezwykle piękny kraju oraz częsta destynacja Polaków w celach zarobkowych. Dowiedz się więcej na temat kwoty wolnej do podatku w Norwegii.

Urząd NOR wydał pierwszą turę decyzji za 2020

Miło nam poinformować, że urząd wydał już pierwszą  turę decyzji podatkowych w Norwegii. Szczęśliwcy nie muszą czekać na termin ostateczny czyli do października 2021 i już teraz mogą cieszyć się zwrotem nadpłaty podatkowej z Norwegii. 

Współpracują z nami: