PIT-36/ZG (Norwegia) a rozliczenie podatku w Polsce
Gdy wiosna nadchodzi i zima zaczyna ustępować miejsca cieplejszym miesiącom, przypomina to również o pewnych obowiązkach. Norweski Urząd Skarbowy, znany jako Skatteetaten, przygotowuje i wysyła do podatników skattemelding – to swego rodzaju esencja wstępnego rozliczenia podatkowego. Twoim zadaniem jest szczegółowe przejrzenie tego dokumentu, sprawdzenie, czy wszystkie dane są poprawne, a także dokonanie ewentualnych odpisów od podatku, jeżeli takie są dostępne.
Ale to nie koniec Twoich obowiązków. Pamiętaj, że jako pracownik w Norwegii musisz również wypełnić polski PIT-36 i dołączyć do niego załącznik PIT-ZG. To właśnie w tych dokumentach powinieneś dokładnie wpisać informacje o dochodach, które uzyskałeś na terenie Norwegii, a także o podatku, który tam zapłaciłeś. Oczywiście, nie zapomnij również o uzupełnieniu norweskiego Skattemelding.
PIT/ZG i PIT-36 za Norwegię. Krok po kroku!
Jako polski rezydent podatkowy, pracując w Norwegii, stoisz przed koniecznością rozliczenia tamtejszych dochodów w Polsce. Jak to zrobić? Wszystko zaczyna się od norweskiego dokumentu, o którym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, czyli Skattemelding (powinieneś otrzymać go w połowie marca). Warto podkreślić, że nie musisz go od razu dołączać do zeznania – wystarczy go przedstawić, kiedy polski Urząd Skarbowy o to poprosi.
Kiedy już masz Skattemelding, zadbaj, aby był poprawnie wypełniony – każda zmiana w nim wprowadzona przez norweski Urząd Skarbowy może wymagać korekty PIT w Polsce. Kiedy Skattemelding jest gotowy, możesz go wykorzystać do rozliczenia PIT w Polsce – zeznanie podatkowe musisz złożyć do 30 kwietnia (lub pierwszego dnia roboczego nowego miesiąca, gdy w tym czasie wypada dzień wolny od pracy). W 2023 roku takim dniem był 2 maja.
Równolegle do tego, będziesz musiał oczekiwać na ostateczne rozliczenie w Norwegii, zwane Skatteoppgjør, które powinieneś otrzymać między czerwcem a listopadem. Gdy polski urząd skarbowy poprosi Cię o norweski dokument potwierdzający Twoje dochody i zapłacony podatek, właśnie ten dokument będzie potrzebny. Jeżeli jednak między Skattemelding a Skatteoppgjør wystąpiły jakieś różnice, konieczne będzie złożenie korekty PIT w Polsce.
Niedostarczony PIT-36/ZG z Norwegii w terminie. Co w takiej sytuacji?
Zapomnij o spóźnieniach w składaniu zeznania podatkowego – konsekwencje mogą być poważne. Jeżeli do 30 kwietnia nie złożysz PIT-36/ZG w Polsce, czeka Cię surowa kara w postaci mandatu, do którego dodane zostaną jeszcze odsetki. Nie jest to sytuacja, którą chciałbyś doświadczyć. W Norwegii jednak sytuacja wygląda nieco inaczej – masz możliwość przedłużenia terminu składania zeznań do końca maja za pośrednictwem systemu Altinn, gdzie wypełniasz formularz RF-1115. Jedyne, co musisz zrobić, to dobrze uzasadnić, dlaczego Twoje Skattemelding jest dostarczane później. Pamiętaj – terminy są nieubłagane, ale z naszą pomocą z pewnością załatwisz formalności na czas i tym samym będziesz mógł liczyć na szybki zwrot podatku z Norwegii.