Meritum Podatki

PIT-36/ZG z Norwegii

Dochody z Norwegii na PIT/ZG 😎

Czy pracowałeś lub nadal pracujesz w Norwegii i zastanawiasz się, jak poprawnie rozliczyć dochody uzyskane na terenie tego państwa? Zanim złożysz swoje zeznanie, upewnij się, że nie ukrywasz niczego przed polskim urzędem skarbowym! O czym mowa? Osoby wyjeżdżające do Królestwa Norwegii w celach zarobkowych mogą być zobowiązane do tego, by uwzględnić zagraniczne zarobki w specjalnym załączniku dołączanym do deklaracji podatkowej, czyli PIT/ZG.

Zobacz także: Kontantstotte | Barnetrygd

Dla kogo rozliczenie PIT/ZG z Norwegii?

Czy jesteś rezydentem podatkowym w Polsce i w 2022 roku zarobiłeś tutaj pieniądze? A może pracowałeś także w Norwegii, gromadząc tam dodatkowe dochody? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, musisz wiedzieć, że jesteś zobligowany do rozliczenia swoich zarobków w polskim urzędzie skarbowym – Twoje norweskie zarobki muszą zostać uwzględnione w zeznaniu, które dostarczysz do naszego rodzimego fiskusa – i w tym właśnie pomoże Ci wspomniany PIT/ZG.

Nie musisz działać sam!

Jak już zdążyłeś lub zdążyłaś się dowiedzieć – norweskie dochody muszą zostać uwzględnione w polskim zeznaniu podatkowym. To może brzmieć nieco skomplikowanie, ale nie musisz tego robić na własną rękę! Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci bezproblemowo przejść przez cały proces – bezstresowo i bezbłędnie. Zdaj się na doświadczenie naszych doradców i konsultantów, którzy w Twoim imieniu wypełnią i złożą PIT-36/ZG z Norwegii we właściwym urzędzie skarbowym. Zapraszamy do kontaktu!

Mówią o nas 👍

Jak odzyskać podatek z zagranicy? 💸

01.

Wybierz swój punkt obsługi

Kliknij "Odzyskaj podatek" i wypełnij prosty formularz podając informacje o kraju zatrudnienia i kodzie pocztowym i wybierz swój punkt obsługi.

02.

Zamów wstępną kalkulację

Kalkulację zamówisz bezpośrednio w naszym punkcie lub online. Dzięki niej dowiesz się ile zwrotu podatku Ci przysługuje i ile zapłacisz za usługę.

03.

Zatwierdź umowę

Po wstępnej kalkulacji poznasz warunki rozliczenia. Możesz wtedy zatwierdzić umowę w naszym punkcie lub 100 % online

04.

Zwrot możliwy już po 30 dniach!

Średnio na zwrot podatku czekasz około 4 miesiące jednak urząd może wypłacić Twój zwrot już po 30 dniach!

Masz to jak w banku 🔐

W Podatkimeritum.pl nie musisz wypełniać skomplikowanych ankiet czy formularzy w obcym języku. Nasi pracownicy wykonają wszystko za Ciebie. Jeśli masz więcej pytań czy wątpliwości to jesteśmy po to, aby Ci pomóc.

Rozliczenia podatkowe z zagranicy wykonujemy już od 14 lat. Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem w zagranicznych urzędach i posiadamy numer BECON i certyfikat Steuerberatera. Możesz być wyjątkowo spokojny o swoje finanse.

Pytania i odpowiedzi 🧐

W jakim języku złożyć PIT-36/ZG z Norwegii?

W języku polskim – druk ten składasz bowiem do urzędu skarbowego w Polsce.

Gdzie znajdę PIT/ZG?

W lokalnym urzędzie skarbowym lub na stronie Ministerstwa Finansów.

Jaki dochód wpisać do PIT/ZG?

W polskim formularzu PIT/ZG powinieneś wpisać całość swojego dochodu uzyskanego w Norwegii w danym roku podatkowym. Warto podkreślić, że chodzi o brutto, czyli kwotę przed odliczeniem podatku

Gdzie w PIT-36/ZG wpisać norweski dochód?

W sekcji H – pole „Dochody osiągnięte za granicą”.

Jakie są konsekwencje niewłaściwego wypełnienia PIT/ZG?

Otrzymanie pisma od urzędu oraz konieczność złożenia korekty PIT.

Czy muszę dołączyć Skattemelding do PIT/ZG?

Nie, Skattemelding nie musisz dołączać do swojego zeznania podatkowego PIT/ZG przy składaniu go w Polsce.

Nie wiesz jak zacząć? Po prostu się skontaktuj! 🖐️

  Przeprowadzimy Cię przez wszystkie formalności

  Ewelina Kamińska

  Dział Obslugi Klienta

  +48 534 007 008 e.kaminska@twojpodatek.com.pl

  Kinga Bodziony

  Dział Obslugi Klienta

  +48 534 007 008 k.bodziony@twojpodatek.com.pl
  Zobacz wideo

  Czekamy na Ciebie w naszych biurach 💼💼

  To proste 🤓 Zgłaszasz się do punktu obsługi lub wysyłasz dokumenty online. Przygotujemy dla Ciebie kalkulację, dzięki której dowiesz się ile podatku Ci przysługuje i jakich dokumentów potrzebujesz aby wnioskować o zwrot podatku. Co ważne, nie musisz wypełniać żadnych skomplikowanych ankiet 🤯. Wszystkim zajmą się nasi agenci. Wybierz swój punkt i zadzwoń teraz- umów się na kalkulację. Nie czekaj na ostatnią chwilę!

  X

  Jesteśmy najlepiej ocenianą firmą podatkową w Polsce 💚 💚

  Janusz Hulk

  Rozliczenie z Niemiec w szybkim terminie.. trzeci rok rozliczam się w tej firmie i mogę szczerze polecić MERITUM.. jednym słowem mistrzostwo świata..👍

  Przeczytaj opinię

  Justyna Chudziak

  W tym roku rozliczałam się już trzeci raz przez Meritum. Za każdym razem dostalam szybki zwrot podatku. Bardzo dobry kontakt z pracownikami biura. Polecam ; )

  Przeczytaj opinię

  Angelika Boloz

  Jak najbardziej polecam. To moja pierwsze rozliczenie z meritum podatku z Holandii, kolejne napewno będzie w przyszłym roku. Pomoc z dokumentami, wyjaśniane niejasności, kontakt bezpośredni i mailowy - wszystko na plus.

  Przeczytaj opinię

  Jadwiga Wegiel

  Bardzo sprawne działanie. Szybko i sprawnie rozliczyłam się z podatku w Holandii. Miła obsługa oraz odpowiedź na każde pytanie oraz kontakt nieograniczony mimo trudnej sytuacji podczas pandemii. Bardzo polecam

  Przeczytaj opinię
  4,8

  PIT-36/ZG (Norwegia) a rozliczenie podatku w Polsce

  Gdy wiosna nadchodzi i zima zaczyna ustępować miejsca cieplejszym miesiącom, przypomina to również o pewnych obowiązkach. Norweski Urząd Skarbowy, znany jako Skatteetaten, przygotowuje i wysyła do podatników skattemelding – to swego rodzaju esencja wstępnego rozliczenia podatkowego. Twoim zadaniem jest szczegółowe przejrzenie tego dokumentu, sprawdzenie, czy wszystkie dane są poprawne, a także dokonanie ewentualnych odpisów od podatku, jeżeli takie są dostępne.

  Ale to nie koniec Twoich obowiązków. Pamiętaj, że jako pracownik w Norwegii musisz również wypełnić polski PIT-36 i dołączyć do niego załącznik PIT-ZG. To właśnie w tych dokumentach powinieneś dokładnie wpisać informacje o dochodach, które uzyskałeś na terenie Norwegii, a także o podatku, który tam zapłaciłeś. Oczywiście, nie zapomnij również o uzupełnieniu norweskiego Skattemelding.

  PIT/ZG i PIT-36 za Norwegię. Krok po kroku!

  Jako polski rezydent podatkowy, pracując w Norwegii, stoisz przed koniecznością rozliczenia tamtejszych dochodów w Polsce. Jak to zrobić? Wszystko zaczyna się od norweskiego dokumentu, o którym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, czyli Skattemelding (powinieneś otrzymać go w połowie marca). Warto podkreślić, że nie musisz go od razu dołączać do zeznania –  wystarczy go przedstawić, kiedy polski Urząd Skarbowy o to poprosi.

  Kiedy już masz Skattemelding, zadbaj, aby był poprawnie wypełniony – każda zmiana w nim wprowadzona przez norweski Urząd Skarbowy może wymagać korekty PIT w Polsce. Kiedy Skattemelding jest gotowy, możesz go wykorzystać do rozliczenia PIT w Polsce – zeznanie podatkowe musisz złożyć do 30 kwietnia (lub pierwszego dnia roboczego nowego miesiąca, gdy w tym czasie wypada dzień wolny od pracy). W 2023 roku takim dniem był 2 maja.

  Równolegle do tego, będziesz musiał oczekiwać na ostateczne rozliczenie w Norwegii, zwane Skatteoppgjør, które powinieneś otrzymać między czerwcem a listopadem. Gdy polski urząd skarbowy poprosi Cię o norweski dokument potwierdzający Twoje dochody i zapłacony podatek, właśnie ten dokument będzie potrzebny. Jeżeli jednak między Skattemelding a Skatteoppgjør wystąpiły jakieś różnice, konieczne będzie złożenie korekty PIT w Polsce.

  Niedostarczony PIT-36/ZG z Norwegii w terminie. Co w takiej sytuacji?

  Zapomnij o spóźnieniach w składaniu zeznania podatkowego – konsekwencje mogą być poważne. Jeżeli do 30 kwietnia nie złożysz PIT-36/ZG w Polsce, czeka Cię surowa kara w postaci mandatu, do którego dodane zostaną jeszcze odsetki. Nie jest to sytuacja, którą chciałbyś doświadczyć. W Norwegii jednak sytuacja wygląda nieco inaczej – masz możliwość przedłużenia terminu składania zeznań do końca maja za pośrednictwem systemu Altinn, gdzie wypełniasz formularz RF-1115. Jedyne, co musisz zrobić, to dobrze uzasadnić, dlaczego Twoje Skattemelding jest dostarczane później. Pamiętaj – terminy są nieubłagane, ale z naszą pomocą z pewnością załatwisz formalności na czas i tym samym będziesz mógł liczyć na szybki zwrot podatku z Norwegii.

  Współpracują z nami: