Czym jest Lohnsteuerbescheinigung w Niemczech?
Lohnsteuerbescheinigung to niemiecki dokument podatkowy, który jest wydawany przez pracodawcę na koniec każdego roku kalendarzowego. Druk ten zawiera szczegółowe informacje dotyczące wynagrodzenia pracownika, w tym zarobków brutto, podatków dochodowych oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Lohnsteuerbescheinigung jest niezbędne do dokonania rocznego rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt), a także do otrzymania zwrotu podatku z Niemiec.
Co znajduje się w niemieckiej karcie podatkowej?
Na niemieckiej karcie podatkowej znajdują się różne informacje dotyczące zarobków i obciążeń podatkowych pracownika. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyjaśnienie wybranych pozycji.
- "Identifikationsnummer" – to unikalny numer identyfikacyjny podatnika, przypisywany przez niemiecki urząd skarbowy. Jest to stały i niezmieniający się numer, który służy do identyfikacji podatnika w systemie podatkowym.
- "Steuerklasse/Faktor" – to klasa podatkowa, do której przypisany jest pracownik. Niemiecki system podatkowy zawiera sześć klas podatkowych, które różnią się w zależności od stanu cywilnego, liczby dzieci i innych czynników. Faktor to specjalny współczynnik stosowany w klasie IV, gdy obydwoje małżonkowie pracują.
- "Zahl der Kinderfreibeträge" – to liczba dzieci pozostających na utrzymaniu podatnika.
W Lohnsteuerbescheinigung znajdują się również informacje o zaliczkach na podatek kościelny.
Kiedy nie jest wystawiana karta podatkowa w Niemczech?
W pewnych okolicznościach osoby pracujące i otrzymujące świadczenia w Niemczech mogą nie otrzymać niemieckiego zaświadczenia o zarobkach. Jednym z takich przykładów jest zatrudnienie na tzw. Minijob. Jest to specyficzna forma zatrudnienia, gdzie składki na ubezpieczenie społeczne i podatek od wynagrodzenia są często pomijane. W takim przypadku pracodawca zazwyczaj nie wystawia zaświadczenia Lohnsteuerbescheinigung, ponieważ nie jest wymagane do rozliczenia podatku.
Co zrobić, gdy zgubiło się Lohnsteuerbescheinigung?
Jeśli zgubiłeś swój Lohnsteuerbescheinigung, istnieje kilka opcji, które możesz podjąć. Pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z pracodawcą i poproszenie o ponowne wydanie tego dokumentu. Choć teoretycznie nie powinno to stanowić problemu, w praktyce niektórzy pracodawcy mogą być niechętni do wydawania duplikatów. W przypadku, gdy ten sposób nie przyniesie efektów, alternatywą jest skontaktowanie się z odpowiednim urzędem skarbowym w Niemczech. Oni również powinni być w stanie wydać duplikat dokumentu.
Lohnsteuerbescheinigung po polsku – objaśnienie terminów
Lohnsteuerbescheinigung zawiera wiele istotnych informacji. Oto jak je zinterpretowa.
- Pole nr 1 – "Bescheinigungszeitraum/Dauer des Dienstverhältnisses" – zawiera informacje o ilości dni przepracowanych w Niemczech.
- Pole nr 3 – "Bruttoarbeitslohn" – pokazuje łączne wynagrodzenie brutto, które zostało zarobione w danym roku podatkowym.
- Pola nr 4, 5 i 6 – "Einbehaltene Lohnsteuer", "Solidaritätszuschlag", "Kirchensteuer" - to kwoty zapłacone na zaliczki podatku dochodowego, solidarnościowego i kościelnego. Pole nr 6 pozostaje puste, jeżeli podatnik nie jest związany z żadnym wyznaniem.
- Pole nr 16 – "Steuerfreier Arbeitslohn nach Doppelbesteuerungsabkommen" – informuje o kwotach zwolnionych z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
- Pole nr 17 – "Steuerfreie Arbeitgeberleistungen für Fahrten zwischen Wohnung und erster Tätigkeitsstätte" – zawiera informacje o nieopodatkowanych świadczeniach związanych z dojazdami między miejscem zamieszkania a pracą.
- Pole nr 20 – "Steuerfreie Verpflegungszuschüsse bei Auswärtstätigkeit" – dotyczy zwolnienia z podatku od diety za udział w delegacjach.
- Pole nr 21 – "Steuerfreie Arbeitgeberleistungen bei doppelter Haushaltsführung" – informuje o uldze z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego.
- Pola nr 22a i 23a – "Arbeitgeberanteil und Arbeitnehmeranteil zur gesetzlichen Rentenversicherung" – dotyczą składek na ubezpieczenie emerytalne, odpowiednio pracodawcy i pracownika.
- Pola nr 25 i 26 – "Arbeitnehmerbeiträge zur gesetzlichen Krankenversicherung", "Arbeitnehmerbeiträge zur sozialen Pflegeversicherung" – zawierają informacje o odprowadzonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne ubezpieczenie pielęgnacyjne.
- Pole nr 28 – "Beiträge zur privaten Kranken- und Pflege-Pflichtversicherung oder Mindesvorsorgepauschale" – pokazuje wysokość odprowadzonych składek na prywatne ubezpieczenie chorobowe i obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne.