Meritum Podatki

Pobranie danych Lohnsteuerbescheinigung – z Podatki Meritum to prostsze!

Niemiecki odpowiednik PIT-11, czyli o Lohnsteuerbescheinigung słów parę

Znasz tę satysfakcję, gdy po długim dniu pracy, zamykasz drzwi domu za sobą i z ulgą siadasz na kanapie? Praca w Niemczech daje takie momenty, ale też coś więcej – możliwość zyskania stabilnej finansowo przyszłości. Ale aby to osiągnąć, konieczne jest zrozumienie kluczowych aspektów niemieckiego systemu podatkowego. Tu na scenę wkracza Lohnsteuerbescheinigung, dokument, który staje się Twoim bliskim towarzyszem w drodze do finansowej niezależności. Można powiedzieć, że jest to odpowiednik polskiego PIT-11, czyli dokument, który zawiera informacje o zarobkach w Niemczech, stanowiąc tym samym podstawę do rozliczenia się z Finanzamt.

Zobacz także: Kindergeld | PIT ZG z Niemiec

Skąd wziąć Lohnsteuerbescheinigung?

Niemieckie zaświadczenie podatkowe może znajdować się bliżej, niż myślisz! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że po zakończonym roku podatkowym sporządzane jest ono przez pracodawcę i wysyłane na Twój adres. Tak więc, jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać Lohnsteuerbescheinigung, wystarczy, że zajrzysz do swojej skrzynki pocztowej! Co ważne jednak zdarza się, że dokument do Ciebie nie dotrze – w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak skontaktowanie się z niemieckim pracodawcą i poproszenie o wystawienie tego druku – pamiętaj, że bez niego nie ma mowy o prawidłowym rozliczeniu się z Finanzamt.

Brak zaświadczenia podatkowego? Pozwól sobie pomóc!

Zdajesz sobie sprawę z tego, że brakuje Ci Lohnsteuerbescheinigung, ale nie wiesz, jak zdobyć to kluczowe zaświadczenie? Bez obaw – istnieje miejsce, które jest gotowe Ci pomóc. Skieruj swoje kroki ku Podatki Meritum, biuru rozliczeń zagranicznych, które gwarantuje profesjonalne i rzetelne wsparcie w Twojej podatkowej podróży. Nasza ekipa doświadczonych doradców zrozumie Twoje problemy i podjęcie niezbędnych działań. Możemy skontaktować się w Twoim imieniu z pracodawcą, a jeśli to nie pomoże, jesteśmy gotowi zadzwonić lub napisać bezpośrednio z Finanzamt, aby pobrać niezbędne dane i tym samym oszczędzić Ci kłopotów związanych z nieprawidłowym rozliczeniem się z podatków.

Mówią o nas 👍

Jak odzyskać podatek z zagranicy? 💸

01.

Wybierz swój punkt obsługi

Kliknij "Odzyskaj podatek" i wypełnij prosty formularz podając informacje o kraju zatrudnienia i kodzie pocztowym i wybierz swój punkt obsługi.

02.

Zamów wstępną kalkulację

Kalkulację zamówisz bezpośrednio w naszym punkcie lub online. Dzięki niej dowiesz się ile zwrotu podatku Ci przysługuje i ile zapłacisz za usługę.

03.

Zatwierdź umowę

Po wstępnej kalkulacji poznasz warunki rozliczenia. Możesz wtedy zatwierdzić umowę w naszym punkcie lub 100 % online

04.

Zwrot możliwy już po 30 dniach!

Średnio na zwrot podatku czekasz około 4 miesiące jednak urząd może wypłacić Twój zwrot już po 30 dniach!

Masz to jak w banku 🔐

W Podatkimeritum.pl nie musisz wypełniać skomplikowanych ankiet czy formularzy w obcym języku. Nasi pracownicy wykonają wszystko za Ciebie. Jeśli masz więcej pytań czy wątpliwości to jesteśmy po to, aby Ci pomóc.

Rozliczenia podatkowe z zagranicy wykonujemy już od 14 lat. Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem w zagranicznych urzędach i posiadamy numer BECON i certyfikat Steuerberatera. Możesz być wyjątkowo spokojny o swoje finanse.

Pytania i odpowiedzi 🧐

Czy niemiecki pracodawca ma obowiązek wystawienia karty podatkowej?

Tak. Jest to zaświadczenie o zarobkach, które powinien otrzymać każdy pracownik na koniec roku podatkowego.

Czy na Lohnsteuerbescheinigung znajdę informację o zwrocie podatku?

Nie. Kwotę zwrotu podatku z Niemiec można poznać dopiero po rozliczeniu.

Do kiedy pracodawca ma czas dostarczyć kartę podatkową na adres pracownika?

Najpóźniej do ostatniego dnia lutego roku następującego po przepracowanym przez pracownika roku.

Czy można rozliczyć się bez Lohnsteuerbescheinigung?

Tak. W przypadku niemożności pobrania karty podatkowej rozliczenie przeprowadza się za pomocą miesięcznych pasków wynagrodzenia wystawianych przez pracodawcę (Lohnabrechnung).

Czy kartę podatkową otrzymuje się od każdego niemieckiego pracodawcy?

Tak, jeżeli w ciągu roku pracowało się np. u 2 pracodawców w Niemczech, powinno się być w posiadaniu dwóch kart podatkowych Lohnsteuerbescheinigung

Czy Lohnsteuerbescheinigung wystawiany jest w formie elektronicznej?

Tak, niemiecką kartę podatkową otrzymać można zarówno w formie papierowej (wysyłana jest do skrzynki pocztowej pracownika), jak i elektronicznej na podany adres e-mail.

Nie wiesz jak zacząć? Po prostu się skontaktuj! 🖐️

    Przeprowadzimy Cię przez wszystkie formalności

    Ewelina Kamińska

    Dział Obslugi Klienta

    +48 534 007 008 e.kaminska@twojpodatek.com.pl

    Kinga Bodziony

    Dział Obslugi Klienta

    +48 534 007 008 k.bodziony@twojpodatek.com.pl
    Zobacz wideo

    Czekamy na Ciebie w naszych biurach 💼💼

    To proste 🤓 Zgłaszasz się do punktu obsługi lub wysyłasz dokumenty online. Przygotujemy dla Ciebie kalkulację, dzięki której dowiesz się ile podatku Ci przysługuje i jakich dokumentów potrzebujesz aby wnioskować o zwrot podatku. Co ważne, nie musisz wypełniać żadnych skomplikowanych ankiet 🤯. Wszystkim zajmą się nasi agenci. Wybierz swój punkt i zadzwoń teraz- umów się na kalkulację. Nie czekaj na ostatnią chwilę!

    X

    Jesteśmy najlepiej ocenianą firmą podatkową w Polsce 💚 💚

    Janusz Hulk

    Rozliczenie z Niemiec w szybkim terminie.. trzeci rok rozliczam się w tej firmie i mogę szczerze polecić MERITUM.. jednym słowem mistrzostwo świata..👍

    Przeczytaj opinię

    Justyna Chudziak

    W tym roku rozliczałam się już trzeci raz przez Meritum. Za każdym razem dostalam szybki zwrot podatku. Bardzo dobry kontakt z pracownikami biura. Polecam ; )

    Przeczytaj opinię

    Angelika Boloz

    Jak najbardziej polecam. To moja pierwsze rozliczenie z meritum podatku z Holandii, kolejne napewno będzie w przyszłym roku. Pomoc z dokumentami, wyjaśniane niejasności, kontakt bezpośredni i mailowy - wszystko na plus.

    Przeczytaj opinię

    Jadwiga Wegiel

    Bardzo sprawne działanie. Szybko i sprawnie rozliczyłam się z podatku w Holandii. Miła obsługa oraz odpowiedź na każde pytanie oraz kontakt nieograniczony mimo trudnej sytuacji podczas pandemii. Bardzo polecam

    Przeczytaj opinię
    4,8

    Czym jest Lohnsteuerbescheinigung w Niemczech?

    Lohnsteuerbescheinigung to niemiecki dokument podatkowy, który jest wydawany przez pracodawcę na koniec każdego roku kalendarzowego. Druk ten zawiera szczegółowe informacje dotyczące wynagrodzenia pracownika, w tym zarobków brutto, podatków dochodowych oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Lohnsteuerbescheinigung jest niezbędne do dokonania rocznego rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt), a także do otrzymania zwrotu podatku z Niemiec.

    Co znajduje się w niemieckiej karcie podatkowej?

    Na niemieckiej karcie podatkowej znajdują się różne informacje dotyczące zarobków i obciążeń podatkowych pracownika. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyjaśnienie wybranych pozycji.

    • "Identifikationsnummer" – to unikalny numer identyfikacyjny podatnika, przypisywany przez niemiecki urząd skarbowy. Jest to stały i niezmieniający się numer, który służy do identyfikacji podatnika w systemie podatkowym.
    • "Steuerklasse/Faktor" – to klasa podatkowa, do której przypisany jest pracownik. Niemiecki system podatkowy zawiera sześć klas podatkowych, które różnią się w zależności od stanu cywilnego, liczby dzieci i innych czynników. Faktor to specjalny współczynnik stosowany w klasie IV, gdy obydwoje małżonkowie pracują.
    • "Zahl der Kinderfreibeträge" – to liczba dzieci pozostających na utrzymaniu podatnika.

    W Lohnsteuerbescheinigung znajdują się również informacje o zaliczkach na podatek kościelny.

    Kiedy nie jest wystawiana karta podatkowa w Niemczech?

    W pewnych okolicznościach osoby pracujące i otrzymujące świadczenia w Niemczech mogą nie otrzymać niemieckiego zaświadczenia o zarobkach. Jednym z takich przykładów jest zatrudnienie na tzw. Minijob. Jest to specyficzna forma zatrudnienia, gdzie składki na ubezpieczenie społeczne i podatek od wynagrodzenia są często pomijane. W takim przypadku pracodawca zazwyczaj nie wystawia zaświadczenia Lohnsteuerbescheinigung, ponieważ nie jest wymagane do rozliczenia podatku.

    Co zrobić, gdy zgubiło się Lohnsteuerbescheinigung?

    Jeśli zgubiłeś swój Lohnsteuerbescheinigung, istnieje kilka opcji, które możesz podjąć. Pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z pracodawcą i poproszenie o ponowne wydanie tego dokumentu. Choć teoretycznie nie powinno to stanowić problemu, w praktyce niektórzy pracodawcy mogą być niechętni do wydawania duplikatów. W przypadku, gdy ten sposób nie przyniesie efektów, alternatywą jest skontaktowanie się z odpowiednim urzędem skarbowym w Niemczech. Oni również powinni być w stanie wydać duplikat dokumentu.

    Lohnsteuerbescheinigung po polsku – objaśnienie terminów

    Lohnsteuerbescheinigung zawiera wiele istotnych informacji. Oto jak je zinterpretowa.

    1. Pole nr 1 – "Bescheinigungszeitraum/Dauer des Dienstverhältnisses" – zawiera informacje o ilości dni przepracowanych w Niemczech.
    2. Pole nr 3 – "Bruttoarbeitslohn" – pokazuje łączne wynagrodzenie brutto, które zostało zarobione w danym roku podatkowym.
    3. Pola nr 4, 5 i 6 – "Einbehaltene Lohnsteuer", "Solidaritätszuschlag", "Kirchensteuer" - to kwoty zapłacone na zaliczki podatku dochodowego, solidarnościowego i kościelnego. Pole nr 6 pozostaje puste, jeżeli podatnik nie jest związany z żadnym wyznaniem.
    4. Pole nr 16 – "Steuerfreier Arbeitslohn nach Doppelbesteuerungsabkommen" – informuje o kwotach zwolnionych z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
    5. Pole nr 17 – "Steuerfreie Arbeitgeberleistungen für Fahrten zwischen Wohnung und erster Tätigkeitsstätte" – zawiera informacje o nieopodatkowanych świadczeniach związanych z dojazdami między miejscem zamieszkania a pracą.
    6. Pole nr 20 – "Steuerfreie Verpflegungszuschüsse bei Auswärtstätigkeit" – dotyczy zwolnienia z podatku od diety za udział w delegacjach.
    7. Pole nr 21 – "Steuerfreie Arbeitgeberleistungen bei doppelter Haushaltsführung" – informuje o uldze z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego.
    8. Pola nr 22a i 23a – "Arbeitgeberanteil und Arbeitnehmeranteil zur gesetzlichen Rentenversicherung" – dotyczą składek na ubezpieczenie emerytalne, odpowiednio pracodawcy i pracownika.
    9. Pola nr 25 i 26 – "Arbeitnehmerbeiträge zur gesetzlichen Krankenversicherung", "Arbeitnehmerbeiträge zur sozialen Pflegeversicherung" – zawierają informacje o odprowadzonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne ubezpieczenie pielęgnacyjne.
    10. Pole nr 28 – "Beiträge zur privaten Kranken- und Pflege-Pflichtversicherung oder Mindesvorsorgepauschale" – pokazuje wysokość odprowadzonych składek na prywatne ubezpieczenie chorobowe i obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne.

    Współpracują z nami: